Cseh László és Hosszú Katinka is Európa-csúccsal jutott döntőbe

2009.07.29. 19:58
Hosszú Katinka 2:04.27-es Európa-csúccsal került döntőbe a 200 méteres női pillangóúszásban a Rómában zajló vizes vb-n. Mutina Ágnes 7., Verrasztó Evelyn 8. lett 200 m gyorson, míg Cseh László ugyancsak Európa-csúccsal, az amerikai Ryan Lochte-val azonos idővel jutott fináléba 200 m vegyesen. A szerda esti programban hat világcsúcs is megdőlt.
Hosszú Katinka csak 13 századmásodperccel maradt el a világcsúcstól
Fotó: Reuters

A 100 méteres férfi gyorsúszás középdöntőjével kezdődött az esti úszóprogram, és ebből Alain Bernard jutott a döntőbe a legjobb idővel.

Az esti program első világcsúcsát a német Daniela Samulski úszta az 50 m női hát középdöntőjében (a saját rekordját adta át a múltnak), de néhány perccel később a második futamban Anasztaszija Zujeva még nála is gyorsabban (egy századmásodperccel) teljesítette a távot, így a döntőt már az orosz várhatja világcsúcstartóként.

Az első szerdai döntőben az eredeti várakozások szerint magyarért is izgulhattunk volna, ám Cseh László betegsége miatt kihagyta ezt a számot, míg Kovács Norbert nem jutott tovább az előfutamból. Michael Phelpst ez persze nem izgatta, az amerikai klasszis 1:51.51 perces idővel, azaz világcsúccsal nyerte meg az aranyérmet.

A 200 méteres női gyorsúszás döntőjében már két magyarért is szoríthattunk, ám a fináléban nem ők, hanem Federica Pellegrini volt a főszereplő. Az olasz úszó 1:52.98-as világcsúccsal nyert, Mutina Ágnes 1:56.70-nel a hetedik, Verrasztó Evelyn 1:57.50-nel a nyolcadik helyet szerezte meg.

A világcsúcsok sora pedig ezzel még nem ért véget. A dél-afrikai Cameron van der Burgh ugyanis 26.67-es időt repesztett 50 méter férfi mellen, így természetesen az ő nyakába került a legfényesebb medália.

A nők 200 méteres pillangóúszásának középdöntőjében „csak” Európa-rekord született, ám ezt nem más, mint Hosszú Katinka (2:04.27) úszta, így versenyzőnk a legjobb idővel, a világcsúcstól mindössze 13 századdal elmaradva jutott döntőbe. Egyedüli magyarként lesz ott a fináléban, ugyanis Jakabos Zsuzsanna 2:08.34-gyel a 14. helyen végzett.

Nem mindennapi kép a római medencéből: Cseh László a vízben

Cseh László legnagyobb ellenfelével, az amerikai Ryan Lochte-val került egy futamba a 200 m férfi vegyesúszás középdöntőjében, és a szám két legnagyobb favoritja azonos idővel jutott döntőbe. Az 1:55.18-as eredmény Cseh László számára Európa-csúcsot jelent, és emellett Kis Gergő (1:58.11) nyolcadik legjobb idejének is örülhettünk, azaz ő is döntős.

A napot egy újabb világcsúcs zárta, méghozzá egy nem is akármilyen. A kínai Csang Lin ugyanis hatalmas hajrát kivágva több mint hat és fél másodperccel javította meg az ausztrál Grant Hackett világrekordját, így a tunéziai Uszama Melluli hiába úszott ugyancsak a régi rekordon belül, csak az ezüstérem jutott neki.

NYILATKOZATOK

HOSSZÚ KATINKA: – Az volt a taktika, hogy a mellettem úszó amerikai Mary Descenzával tartsak, mivel hasonló a stílusunk, mindketten a második száz métert ússzuk gyorsabban. Nem akartam a legjobb idővel döntőbe jutni, mert nem szerettem volna, hogy túl nagyok legyenek az elvárások. Szoros futamra számítok, szerintem ennél is jobb időt sikerül majd elérnem. Az utolsó fordulóra jobban kell majd figyelnem.

Verrasztó Evelyn: – Édesapámék azt mondták, hogy a mellettem úszó kínai lány nagyon gyors, menjek vele. Ennek köszönhetően fordulhattam 50 méter után az első helyen, ám ezután „meghaltam”, és örültem, hogy célba értem. Nagyon készülök a holnapi 4x200 méteres gyorsváltóra.

Mutina Ágnes: – Nagyon gyorsan kezdtem, talán még gyorsabban is, mint kellett volna, de körülöttem mindenki ezt tette, így nem volt választásom. A végén én is örültem, hogy célba értem, s én is nagyon készülök a váltóra. A célom az volt, hogy a döntőbe jussak, és ez sikerült is.

CSEH LÁSZLÓ: – A legvégén nagyot úsztunk Ryan Lochte-val, először úgy éreztem, hogy hagyja, hogy elsőként menjek, aztán mégse, végül mindketten mindent beleadtunk. Szeretném azt hinni, hogy van még tartalékom, háton és mellen talán még javíthatok, valamiért azonban úgy érzem, hogy Lochte biztosan nem a legjobbját úszta most.

KIS GERGŐ: – Szerettem volna a második középdöntőben a második vagy harmadik helyen végezni, aztán amikor felnéztem a táblára és megláttam, hogy csak az ötödik vagyok, megijedtem. »Atyaég, lemaradtam a döntőről?!«, gondoltam magamban, de utána láttam, hogy a nyolcadik helyen a döntőbe jutottam, és végül is ez volt a hír.