Szánthó betalált, életben maradtak a magyar remények az U21-es Eb-selejtezőben

BABJÁK BENCEBABJÁK BENCE
2021.11.12. 17:37
A magyar U21-es labdarúgó-válogatott Európa-bajnoki selejtezőn Felcsúton a csereként beálló ferencvárosi Szánthó Regő lövésével 1–0-ra legyőzte a lett korosztályos együttest. Gera Zoltán csapata hazai pályán első diadalát aratta a sorozatban, így életben maradtak a továbbjutási reményei.

U21-ES EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
B-CSOPORT, 5. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–LETTORSZÁG 1
–0 (0–0)
Felcsút, Pancho Aréna, 200 néző. Vezette: Putros (Hummelgaard, Bramsen) – dánok
MAGYARORSZÁG:
Hegyi – Varju, Mocsi, Csóka, Kerkez (Csontos, 84.) – Major (Bukta, 74.), Szendrei, Baráth P. – Soltész (Szánthó, 55.), Németh A. (Tóth-Gábor, 74.), Skribek. Szövetségi edző: Gera Zoltán
LETTORSZÁG: Soloha – Veips, Uldrikis, Lotcikovs – Tonisevs, Ozolins (Samoilovs, 81.), Korotkovs, Birka – Zengis (Dusalijevs, 86.), Lüsins, Zelenkovs (Daskevics, 62.). Szövetségi edző: Aleksandrs Basovs
Gólszerző: Szánthó (77.)

Gera Zoltán pókerarcáról semmit sem lehetett leolvasni, amikor a kabátja zsebébe dugta a kezét, és a technikai zóna szélétől visszasétált a kispad irányába. Néhány másodperccel korábban Csóka Dániel fejelte a labdát a jobb alsó sarok mellé, és mivel az első fél órában a szöglet utáni helyzet csak a második magyar lehetőség volt, minden bizonnyal a korábbi kiváló középpályás is érezte: ezen a meccsen szenvedni kell a három pontért.

Pedig a 2023-ban rendezendő korosztályos Európa-bajnoki részvétel szempontjából csak a győzelem volt elfogadható az U21-es magyar válogatottól a péntek esti selejtezőn. Az együttes négy forduló után négy szerzett pontnál járt, a csoport első két helyén álló német és izraeli válogatott üldözéséhez kötelező volt a három pont begyűjtése, és bár az akarat megvolt, a játék akadozott. Tény, a hazai együttes birtokolta többet a labdát, magabiztosabban futballozott ellenfelénél, olykor gyors háromszögeléssel és okos passzokkal kezdte a támadásépítést hátulról, ám az ellenfél kapuja előtt többnyire elfogyott a tudomány. Pedig a kezdőcsapatba először bekerülő Soltész Dominik – rajta kívül Major Samu is először szerepelt a kezdőcsapatban – már a nyolcadik percben megcélozta a kaput, ám a bal alsó sarokra tartó lövésre odaért a lettek kapusa. Ezt követően viszont mindössze a korábban említett fejes jelentett veszélyt a vendégek kapujára, ráadásul idővel a vetélytárs is reagált a magyar taktikára, és az első játékrész második felében már többnyire lezárta a folyosót a bal oldalon rendre felfutó Kerkez Milos előtt. A Lengyelország elleni 2–2-re végződő csoportmeccsen duplázó Németh Andrást nem tudták helyzetbe hozni a társak, a Genk támadója hiába kereste a szabad területet a vendégek három belső védője között, igaz, az első játékrészben Hegyi Krisztiánnak sem kellett védenie. A vendégek többnyire a labdaszerzések utáni gyors kontrákra építettek, ám túlságosan pontatlanul futballoztak ahhoz, hogy a magyar együttes hibái után ziccerrel fejezzék be a támadást, így aztán gól nélküli döntetlennel vonultak szünetre a felek.

KIÜTÉSES LENGYEL SIKER NÉMETORSZÁGBAN

A csoportunk pénteki rangadóján Lengyelország kiütéses, 4–0-ra győzelmet aratott idegenben Németország felett, úgy, hogy már negyedóra játék után háromgólos előnyben volt, majd a 19. percben emberelőnybe is került. A vendégeknél a Parma ifjú csatára, Adrian Benedyczak két gólt szerzett. Az izraeliek csütörtökön San Marinóban nyertek, ugyancsak 4–0-ra.

A fordulás után a letteké volt az első helyzet, szerencsére a kapu előtti tömegben Ilja Korotkovs elvétette a bal felső sarkot. A másik kapunál viszont Skribek Alen nem hibázott, hajszálpontos lövést küldött a jobb alsó sarokba, ám a játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot – a televíziós visszajátszás alapján néhány centiméteren múlt a vezetés megszerzése. A folytatásban elmaradtak a helyzetek, az alacsony színvonalú meccsen többnyire a mezőnyben gyűrték egymást a játékosok, amikor pedig valaki néhány sikeres csel után megindulhatott volna, szinte azonnal következett a szabálytalanság. A lendület és a kreativitás egyaránt hiányzott a magyar csapatból, ám az utolsó negyedórában megszületett a reményeket életben tartó gól, Skribek Alen passza után a csereként pályára lépő Szánthó Regő kilőtte a jobb alsó sarkot.

A hajrában Bukta Csaba lezárhatta volna a meccset, ám a lövése elkerülte a bal felső sarkot. Az utolsó előtti percben aztán Hegyi Krisztiánnak először kellett védenie a meccsen, a West Ham kapusától ráadásul egyből bravúrra volt szükség, hogy kiüsse a bal sarokra tartó labdát – szerencsére nem aludt bele a találkozóba. A védés három pontot ért, így a Gera Zoltán vezette korosztályos válogatott másodszor aratott győzelmet a csoportban, sikerrel hangolva a jövő keddi, Izrael elleni idegenbeli mérkőzésre. 1–0

A kötelező győzelem után a bravúr is összejön?

6. San Marino550–19–190

90+3. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK, 1–0-RA NYERT A MAGYAR VÁLOGATOTT, ÉS EZZEL ÉLETBEN TARTOTTA TOVÁBBJUTÁSI REMÉNYEIT. KÖSZÖNJÜK MEGTISZTELŐ FIGYELMÜKET!

90. perc: Három perc lesz a ráadás.

89. perc: Hegyi védett hatalmasat! Samoilovs 10 méteres, féllmagas lövését ütötte ki oldalra.

A csoport másik mérkőzésén a lengyelek 3–0-ra vezetnek a németek ellen és emberelőnyben is játszanak.

86. perc: Zengis helytt Dusalijevs állt be a letteknél.

85. perc:a csereként beállt Bukta lezárhatta volna a meccset, ám a kapáslövése elkerülte a bal felső sarkot.

84. perc: Kerkezt Csontos váltja a magyar együttesben.

81. perc: Ozolins helyére Samoilovs érkezett a lett csapatban.

77. perc: GÓÓÓL! Vezet a magyar csapat, Szánthó találatával. Egy jobbal oldali akciónál, egy kényszerítőzés után Skribek bokapasszából a Ferencváros játékosa 10 méterről ballal laposan a kapu jobb oldalába helyezett. 1–0

75. perc: Varju gyűjtött be egy sárga lapot az ellenfél térfelén.

74. perc: Majort Bukta váltotta, Németh András helyén pedig Tóth-Gábor folytatja.

Kettős csere a magyar válogatottban.

Ez már legfeljebb egygólos meccsnek tűnik.

71. perc: Daskevics lövése egy magyar védőről pattant szögletre. Szerencsére a középre fejelt labdára a magyar védelem eszmélt gyorsabban és a labda Hegyinél kötött ki.

68. percSkribek sokat ígérő beadása sajnos nem talált meg senkit a kapu előtt..

64. perc. Skribek szabadrúgását Szánthó csúsztatta meg, a de a magasból lehulló labda Soloháé lett.

62. perc: Zelenkovs le, Daskevics be a letteknél.

62. perc:Szendrei indította volna Némethet, de kicsit hosszú lett a labda és a kapus felszedte.

Szánthó aktívan kapcsolódott be a játékba, talán sikerül összehoznia egy gólt, vagy gólpasszt.

55. perc: Soltészt Szánthó váltja a magyar csapatban.

54. perc: Ozolins cselezte be magát a 16-os előterébe, ám a labdája alig csorgott el a kapuig és Hegyié lett.

52. perc: Skribek hiába lőtt jobbról a hálóba, les miatt szabadrúgás kifelé, pedig egy picivel mintha a védők mögött helyezkedett volna...

50. perc: Soltész centerezett Némethnek, akitől elpattant a labda, majd Soltész lövését blokkolták.

Mindkét csapat csak a három pont lenne megfelelő eredmény.

47. perc: Zelenkovs szöglete után magyar kihagyás a védelemben, de a kaputól 7 méterre helyezkedő Korotkovs úgy meglepődött, hogy a lábáról fölé perdült a labda.

46. perc: ELINDULT A MÁSODIK JÁTÉKRÉSZ. A lettek kezdtek, csere egyik oldalon sem volt.

Eddig főleg a küzdelem dominált, Csóka volt a legközelebb a gólszerzéshez.

VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK, EGYELŐRE NINCS GÓL, HELYZET IS ALIG.

44. perc: Lotcikovs is besárgult, mert felborította Skribeket.

43. perc: Kerkeztől kapott labdát Németh András, de elkörülményeskedte a helyzetet.

40. perc: Soltész kapta a meccs első sárga lapját. Korotkovsot faultolta.

38. perc: Soloha előrerúgott labdája Németh Andrásban akadt el, de másodszorra megkaparintotta a labdát a vendégek kapusa.

36. perc: Hegyinek először akadt munkája, egy beadást fogott meg a magyar hálóőr.

33. perc. Skribek 21 méteres lövésében nem volt erő, könnyen szedte fel a lett kapus.

31. perc: Skribeket rúgta fel csúnyán Lotcikovs,de megúszta sárga nélkül.

31. perc: Bal oldali szöglet után Csóka négy méterről tisztán fejelhetett, de kapu mellé csúsztatott. Ez volt a meccs eddigi legnagyobb helyzete!

30. perc: Skribek próbálta kiugratni Némethet, de Uldrikis, megelőzte és szögletre tisztázott.

27. perc:Mocsi mentett becsúszva szépen Lüsins elől. Veszélyesebbek lettek a lettek.

26. perc: Mocsi fejelt ki egy beadást, Lotcikovs 14 méterről, a 16-os oldalvonaláról fölé tüzelt.

22. perc: Soltésznak csúszott be csúnyán Zelenkovs, a szabadrúgást követően kifejelték a labdát a lett védők, majd Mocsi 20 méterről az égbe lőtt.

Most a lettek tolták fel a védekezésüket.

20. perc: Soltész szerzett labdát az ellenfél térfelén, de a lövési kísérletét blokkolták.

Eddig négyszer mérkőzött meg a két ország U21-es csapata a korosztályos Eb-ken, 2 magyar és 2 lett győzelem a mérleg.

15. perc: Szendrei lövése Skribekben akadt el, majd Soltész kornere akadálytalanul ment ki az alapvonalon túlra...

13. perc: Zelenkovs szöglete után Baráthtal szemben szabálytalankodott Uldrikis, szabadrúgás kifelé.

Letámadással próbálkozik a magyar csapat, de egyelőre nem jönnek zavarba a vendégek.

7. perc: Soltész 20 méterről lőtt a bal alsó sarokra, Soloha vetődve védett.

5. perc:Lüsins lövését blokkolták szögletre a mieink, majd a szögletből nem alakult ki veszélyes helyzet.

Közel 200-an nézik a meccset a helyszínen.

A letteknél a kapus Soloha kivételével mindenki a hazai bajnokságban játszik.

A magyar csapat tiszta fehérben, a lett gárda tiszta bordóban játszik.

1. perc: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS. A magyar csapat kezdte a játékot.

Major és Soltész először kezdő az U21-es válogatottban.

Már a pályán a csapatok.

ELŐZMÉNYEK

A B-csoportban négy forduló után a valamennyi mérkőzését megnyerő Németország áll az élen, Izraelnek kilenc, Lengyelországnak hét, Magyarországnak négy, Lettországnak három pontja van. Gera Zoltán szövetségi edző korosztályos válogatottjának helyzetét nehezíti, hogy a továbbjutásra esélyes vetélytársak közül a lengyelekkel Szegeden 2–2-es döntetlent játszott, az izraeliektől hazai pályán 2–1-es, majd legutóbb a csoportelső németektől ugyancsak a Tisza-parti városban 5–1-es vereséget szenvedett.

A hat csapatot tömörítő csoport első helyezettje automatikusan kijut a 2023-as román-grúz közös rendezésű tornára, míg a második helyezett pótselejtezőn vívhatja ki a részvételt.

Gera Zoltán együttese ma Lettországot fogadja a felcsúti Pancho Arénában, míg jövő kedden Izraelben lép pályára. A tabella alapján túlzás nélkül állíthatjuk, hogy ha a mieink bármelyik meccsen pont nélkül
maradnak, gyakorlatilag búcsút mondhatnak Eb-álmaiknak.

„Hat pont a cél, ehhez a korábbi meccsekhez képest magasabb szintű koncentráció kell, és immár nem férnek bele a súlyos egyéni hibák – felelte a Nemzeti Sport pénteki számában a mérkőzés előtti sajtóeseményen Gera Zoltán. – Megvan a kellő minőség a csapatban, képesek vagyunk gólerősen futballozni, de a legfontosabb, hogy fegyelmezetten védekezzünk, és ne hagyjunk helyzetet az ellenfélnek. Lettország egyik legnagyobb fegyvere, hogy gyorsan vált át védekezésből támadásba, erre külön készültünk. A játékosok edzésmunkájára egy rossz szavam sem lehet, akadnak is kérdőjelek a kezdőcsapatot illetően.”

Az együttes gerincét alkotó játékosok közül Balogh Botond és Kiss Tamás azért hiányzik, mert mindketten az A-válogatott keretéhez kaptak meghívót. Rajtuk kívül a sérüléssel bajlódó Kusnyír Erik és Bárány Donát sem léphet pályára. A San Marino elleni szeptemberi selejtezőn bokasérülést szenvedő Szánthó Regő (FTC) viszont felépült, így ismét a kerettel készül.

„Ha kihozzuk magunkból a maximumot és a fontos pillanatokban jó döntéseket hozunk, jó esélyünk van arra, hogy legyőzzük Lettországot – folytatta a korábbi középpályás. – Szeretnénk irányítani a játékot, minél többet birtokolni a labdát, és megtalálni az üres területeket a védelem mögött.
Az Izrael elleni meccsel még nem szeretnék foglalkozni, most a pénteki találkozó a legfontosabb. Nem szeretem a kötelező győzelem kifejezést, egyetlen ellenféllel szemben sem mehetünk biztosra, de mindent megteszünk a három pont megszerzéséért.”

Bár az edző a következő két mérkőzésre koncentrál, a távolabbi jövő bizonytalan. A Nemzeti Sport információja szerint magyar klubcsapatoknál is szóba került a kinevezése.

„Nem hallottam ezekről a hírekről, nem is szeretnék az ilyen felvetésekre reagálni. Most az a fontos, hogy minél jobban szerepeljünk” – mondta Gera.