Nincs megállás: sorozatban negyedik győzelmét aratta az Ajka Siófokon

2023.03.19. 13:50
A fehér mezes ajkaiak mindkét félidőben bevették egyszer a siófokiak kapuját (Fotó: Tóth Flóra/FC Ajka – archív)
Egymás után a negyedik bajnokiját nyerte meg a labdarúgó NB II 28. fordulójában az FC Ajka. A zöld-fehérek az első félidő végén, majd a második játékrész derekán is bevették a BFC Siófok kapuját, így 2–0-s győzelmet arattak a Balaton déli partján.

LABDARÚGÓ NB II
28. FORDULÓ

BFC SIÓFOK–FC AJKA 0–2 (0–1)
Siófok, Városi Stadion, 200 néző. Vezette: Nagy Róbert (Tőkés Róbert, Szabó Dániel)
SIÓFOK: Hutvágner – Polényi, Horváth M., Vágó G., Varga B. – Varjas Z., Szakály A. (Pataki, 78.) – Major G. (Dénes, 61.), Hegedűs M. (Farkas B., 61.), Kerezsi (György N., 88.) – Horváth P. (Volter, 78.). Szakmai igazgató: Dragan Vukmir
AJKA: Horváth D. – Szűcs K., Jagodics B., Kenderes, Présinger – Tajthy T., Csizmadia Z. (Nagy B., 86.) – Sejben (Zsolnai R., 61.), Berzsenyi (Gyuris, 61.), Gaál B. (Rabatin, 61.) – Szarka Á. (Molnár M., 79.). Vezetőedző: Jeney Gyula
Gólszerző: Kenderes (43.), Zsolnai R. (76.)
Dragan Vukmir:
– Szomorú vagyok, nagyon szégyellem magam a teljesítményünk miatt. A legnagyobb probléma, hogy kedvetlenek voltunk, nem küzdöttünk. Az ellenfélnek nem volt nagy helyzete, mindkét gólunkat egyéni hibából kaptuk.
Jeney Gyula: – Pontosan azt kaptuk az ellenféltől, amire számítottunk, tudtuk, hogy a Siófok mit fog játszani, erre készültünk is. Szerencsénk volt azzal, hogy az első félidő végén gólra váltottuk a rögzített szituációt, mert megváltozott a játék képe, a hazaiak agresszívabbá váltak, nagyobb területek nyíltak előttünk. Tudtam, ha a cserékig kihúzzuk, akkor nem kerülhetünk bajba, hiszen a kispadról is minőségi játékosok szállnak be, s még dominánsabb futballt tudunk játszani, aminek jelenleg nehéz ellenállni az NB II-ben.

Nem túlzás kijelenteni, a tavaszi idény eddigi legnehezebb feladata várt a siófoki együttesre, amely arra készült, hogy meglepi a hetek óta nagyszerű formában teljesítő ajkaiakat. A tavaly ősszel edzőváltáson áteső zöld-fehérek Jeney Gyula irányítása mellett tizenhárom mérkőzésen 29 pontot gyűjtöttek, ennek köszönhetően közel kerültek a dobogó legalsó fokához, s szerencsés esetben akár már az aktuális forduló után átvehették volna a bronzérmes pozíciót.

A találkozó első szakasza tapogatózó játékot hozott, sokáig egyik oldalon sem jegyezhettünk fel veszélyes helyzetet. A csapatok sok párharccal tarkított, gyenge színvonalú mérkőzést vívtak, melynek első nagyobb lehetőségéből gól született, igaz, ehhez kellett Hutvágner kapus hibája is, aki Kenderes Zoltán fejesét követően a kapu bal oldalába ütötte a labdát (0–1).

A második félidőben agresszívabb játékra váltottak a házigazdák, de az ajkaiak kapujára szinte semmi veszélyt sem jelentettek. Ezzel szemben a zöld-fehérek a hajrára kanyarodva egy újabb sarokrúgást követő szituáció után megduplázták előnyüket: a Horváth Milán által rossz helyre lefejelt labdát az üresen álló Zsolnai Richárd a bal alsó sarokba lőtte, bebiztosítva a vendégek győzelmét. 0–2

20. Kozármisleny28571630–51–2122

90+2. perc: Véget ért a mérkőzés, melyet az FC Ajka Kenderes Zoltán és Zsolnai Richárd góljának köszönhetően 2–0-ra megnyert. Köszönjük megtisztelő figyelmüket!

Letelt a rendes játékidő, melyet követően Nagy Róbert kettő percet hosszabbít.

88. perc: Cserélt a hazaiak szakmai stábja is: Kerezsi Zalán helyett György Nico kap lehetőséget.

86. perc: Jeney Gyula újabb cserét eszközölt: Csizmadia Zoltán helyett Nagy Benjamin a pályán.

S akkor a kapott gólokról is essen szó... A siófokiak neve mellett a forduló előtt 40 állt, melyek közül 20 az első, 20 a második félidőben született (00–30. perc között: 8, 31–59. perc között: 16, 60–90. perc között: 16). A zöld-fehérek védelme 31 alkalommal kapitulált, melyek közül az ellenfelek tizenhétszer az első félidőben, tizennégyszer a második játékrészben találtak be (00–30. perc között: 10, 31–59. perc között: 10, 60–90. perc között: 11).

79. perc: A vendégek szakmai stábja is változtatásra szánta el magát: Szarka Ákos le – Molnár Márkó be.

78. perc: Kettős csere a siófokiak oldalán: Szakály Attila helyett Pataki Zoltán a pályán, Horváth Péter pedig Volter Patriknak adta át a helyét.

A Balaton-partiak az eddig lejátszott 27 forduló alatt 28 gólt szereztek, melyek közül 17 az első félidőben, 11 pedig a második felvonásban született (00–30. perc között: 9, 31–59. perc között: 8, 60–90. perc között: 11). Ezzel szemben a vendégek 39 alkalommal találtak az ellenfelek kapujába, az első játékrészben 21, míg a másodikban 18 gólt jegyezve (00–30. perc között: 11, 31–59. perc között: 14, 60–90. perc között: 14).

76. perc: GÓL! MEGDUPLÁZTA ELŐNYÉT AZ FC AJKA! A zöld-fehérek ötödik szögletét Présinger végezte el a jobb oldalról, a középre tekert labdáját Polényi kivágta. A kipattanót Szűcs rögtön középre ívelte, ahol Horváth Milán lefejelte a labdát, pont az üresen álló Zsolnai Richárd elé, aki 14 méterről kilőtte a bal alsó sarkot. 0–2!

Az FC Ajka sorozatban három győzelemmel a háta mögött érkezett a Balaton déli partjára. Jeney Gyula csapata nagyszerű formába került, idegenben legutóbb 2022. október 22-én, azaz 148 napja kapott ki, méghozzá a Pécsi MFC otthonában (1–0). A zöld-fehérek az azóta vendégként lejátszott hét bajnokin hat győzelmet arattak, s egy döntetlent értek el.

63. perc: Megszületett a találkozó első sárga lapja, miután a korábbi siófoki védő, Jagodics Bence a felezővonaltól nem messze lekönyökölte Horváth Pétert.

61. perc: Mindkét oldalon beindultak a cserék: a siófokiaknál Major Gergőt Dénes Csanád, Hegedűs Márkot pedig Farkas Balázs váltotta. A vendégeknél Sejben Viktor helyett Zsolnai Richárd a pályán, Gaál Bálint helyére Rabatin Richárd érkezett, Berzsenyi Kevin helyett pedig Gyuris Aurél kap lehetőséget.

56. perc: Szarka passzát követően Csizmadia vezette befelé a labdát, majd a mintegy 30 méterről leadott lövése elkerülte a kapu bal felső sarkát.

46. perc: Elkezdődött a második félidő. A szünetben egyik szakvezető sem cserélt.

A BFC Siófok a mögöttünk hagyott 27 forduló alatt nyolc mérkőzésen nem szerzett gólt – ebből négyszer pályaválasztóként –, míg az FC Ajka öt alkalommal maradt lőtt gól nélkül, háromszor idegenben. A házigazdák eddig hat találkozót hoztak le kapott gól nélkül – ebből ötöt hazai környezetben –, míg a vendégek hét alkalommal – ebből négyszer idegenben – tudták nullán tartani az ellenfelet.

45. perc: Hosszabbítás nélkül véget ért az első félidő, melyet követően az FC Ajka Kenderes Zoltán 43. percben szerzett góljával 1–0-ra vezet. Maradjanak velünk, hamarosan jövünk a második játékrésszel!

43. perc: GÓL! MEGSZEREZTE A VEZETÉST AZ FC AJKA! A vendégek harmadik szögletét Présinger tekerte középre a jobb oldalról. Az érkező Kenderes Zoltán Polényit megelőzte, majd az ötös bal oldali sarkáról leadott fejesét követően Hutvágner a kapu bal oldalába ütötte a labdát. 0–1!

42. perc: Berzsenyi – Présinger – Kenderes volt a labda útja, utóbbi 20 méterről váratlanul lövésre szánta el magát: a bal alsó sarokra tartó lövését Hutvágner tolta szögletre.

42. perc: Csizmadia labdavesztését követően Kerezsi rohant végig a bal oldalon, majd betört a tizenhatoson belülre. Beadásába az ötösön Major beletette a lábát, Horváth azonban magabiztosan hárította a próbálkozást.

A Siófokon lejátszott nyolc mérkőzéssel kapcsolatban elmondható, hogy a házigazdák legutóbb 2013. október 5-én nem szereztek gólt az ajkaiak ellen (0–3), az azt követő négy bajnokin tízszer találtak be a zöld-fehérek hálójába. Az érem másik oldalához tartozik, hogy a balatoniak a Révész Géza utcai Stadionban legutóbb 2015. március 28-án nem kaptak gólt (3–0) az ajkai együttestől, amely azóta négy meccsen hét találatot jegyez.

25. perc: A mérkőzés eddigi legnagyobb lehetőségét láthattuk! A Hutvágner által felívelt szabadrúgás után Kerezsi fejelte le a labdát, így lett jó Hegedűsnek, aki 25 méterről nem sokkal lőtt a bal alsó sarok mellé.

A két klub egymással szemben ezen a délutánon 17. alkalommal szállt harcba a győzelemért. A felek közös történelme 2005. szeptember 18-a óta íródik, s öt siófoki, valamint öt ajkai győzelem mellett hat döntetlen született, a gólkülönbség a vendégeknek kedvezett (22–25). A BFC Siófok pályaválasztása mellett ez a kilencedik találkozó: négy hazai győzelem és kettő döntetlen mellett kettő vendégsiker teszi teljessé a mutatót 12 tóparti és 11 zöld-fehér góllal.

9. perc: Tajthy hosszú indítását Szűcs vette át a jobb oldalon, majd a beadására érkező Berzsenyi 15 méterről lapos lövéssel tesztelte Hutvágnert: a siófokiak kapusa magabiztosan ölelte magához a labdát.

6. perc: Horváth Milán indítását követően Varga Bence tört kapura, majd mintegy 25 méterről lövésre szánta el magát, de a próbálkozása jócskán elkerülte a jobb felső sarkot.

A meccset Nagy Róbert vezeti, munkáját ezen a napon Tőkés Róbert és Szabó Dániel segíti. A 44 esztendős játékvezető 219. NB II-es mérkőzésén működik közre vezetőbíróként, eddigi fellépésein 767 sárga mellett 50 piros lapot osztott ki. Nagy Róbert korábban a Siófoknak 12, míg az Ajkának 9 bajnokit vezetett a másodosztályban: a balatoniak ebben az idényben a Szombathelyi Haladás elleni hazai meccsen (2–1) találkoztak vele vezetőbíróként.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a BFC Siófok indította 90 perces útjára a labdát!

Érkeznek a csapatok! A házigazdák tiszta fehérben szerepelnek a mai napon, míg a vendégek tetőtől talpig zöldben lépnek pályára. A hazaiak hálóőre, Hutvágner Gergely fekete szerelésben áll a gólvonal elé, míg a vendégek részéről Horváth Dániel kék dresszben véd.

A színes lapok miatti eltiltás mindkét csapat dolgát nehezíti: a hazaiaknál Debreceni Ákos, míg a vendégeknél Tar Zsolt (5–5 sárga) kényszerült a lelátóra. A teljességhez tartozik, hogy a balatoniaknál Horváth Péter és Polényi Gábor, az ajkaiaknál Berzsenyi Kevin, Görgényi Dávid, Kenderes Zoltán, Szűcs Kristóf, valamint Vogyicska Bálint van veszélyben 4–4 sárga miatt.

Helyszíni tudósításunkat a szokásoknak megfelelően helyzet és időjárás-jelentéssel indítjuk: a harmadik márciusi bajnoki forduló napján kora tavaszi idő, gyengén felhős égbolt fogadta a csapatokat. Bő másfél órával a kezdő sípszó előtt 15 Celsius-fokot mérhettünk.

Nagy feladat előtt a siófokiak, akik lefékeznék a hetek óta remeklő ajkai együttest (Fotó: Németh András – archív)

Köszöntjük kedves olvasóinkat a siófoki Városi Stadionból, ahol az eddig 32 pontot gyűjtő, a tabella 14. helyén álló BFC Siófok a 45 ponttal az ötödik pozícióban állomásozó FC Ajkával találkozik. Meglátjuk, mire megy az előző öt bajnokijából mindössze egyet megnyerő balatoni együttes a legutóbbi három fordulóban hibátlan zöld-fehérekkel szemben.