A Gyirmót lett a bajnok, ám a gálázó Pápa került fel az élvonalba

2009.06.13. 20:02
A bajnoki cím és a feljutás kérdése is a záró játéknapon dőlt el az NB II Nyugati csoportjában. A Gyirmót az utolsó percekben egyenlített a Budaörs vendégeként, így története legnagyobb sikerét elérve megnyerte a bajnokságot. A Pápa 6–1-re gázolta le a Százhalombattát és ennek köszönhetően feljutott az első osztályba (mivel a Gyirmót nem kapott licencet) – a Pécs tehát hiába győzött 4–1-re, a következő szezont is a másodosztályban kezdi.
Alex (jobbra) a gólján kívül a feljutást is ünnepelhette
Fotó: Czagány Balázs

BUDAÖRS–GYIRMÓT 2–2

Az NB II Nyugati csoportjának bajnoka a Gyirmót
Fotó: Németh Ferenc
Kedvező helyzetből várhatta a Nyugati csoport záró, 30. fordulóját a Gyirmót, hiszen saját kezében tartotta a sorsát, és azzal a tudattal léphetett pályára Budaörsön, hogy ha nem szenved vereséget, a rivális Pápa eredményétől függetlenül bajnoki címet ünnepelhet.

A találkozó azonban „csak” a bajnoki címről döntött, a feljutás szempontjából lényegtelen volt, mivel az éllovas nem kapta meg az élvonalbeli induláshoz szükséges licencet a Magyar Labdarúgó-szövetségtől, így hiába aranyérmes, a siker ellenére sem indulhat a Soproni Liga 2009–2010-es szezonjában.

Bajnokesélyeshez méltón játszott az első félidőben a Gyirmót: végig irányítása alatt tartotta a mérkőzést, és jó néhány helyzetet is kidolgozott – ennek ellenére Tüske révén a hazaiak szerezték meg a vezetést az első félóra végéhez közeledve, az első valamirevaló helyzetüket gólra váltva.

A vendégek nem estek kétségbe, Nagy László fejesével hamar egyenlítettek, így 1–1-es állással ért véget az első játékrész – ez az eredmény pedig már elég lett volna nekik az elsőséghez.

A fordulás után azonban ismét a Budaörs került előnybe: ezúttal Schafranek volt a gólszerző, aki Tüske beadását követően közelről helyezett a hálóba. A hajrában már elúszni látszott a Gyirmót aranyérme, de az utolsó percekben Kozmér bombája bajnoki címet ért a finisre eldurvuló, négy piros lapot hozó találkozón.

PÁPA–SZÁZHALOMBATTA 6–1

Pápai boldogság
Nagy várakozás előzte meg a Lombard Pápa FC utolsó szezonbeli mérkőzését a már biztos kieső Százhalombatta ellen, a Veszprém megyei csapat ugyanis remek tavaszi teljesítményével a feljutás kapujába került.

Véber György együttese nem is bízott semmit a véletlenre, a – meccs előtt 13 góljával a mesterlövészek házi listáját vezető – brazil Alex fejesével már a 6. percben előnybe került. Igaz, előtte azért leizzadtak a Perutz Stadionba ünnepelni érkező nézők, az 5. percben ugyanis Havrán centikkel maradt le egy veszélyesen középre kanyarodó beadásról.

Ezzel azonban egyébként el is lőtte a puskaporát a Batta, és a Pápa a második félidőben rendezett örömfocival szépen kiszolgálta a közönségét, amelynek az 52. perc után már nem kellett izgulnia a feljutást illetően.

A vége 6–1-es pápai siker lett, de mivel a Gyirmót az utolsó pillanatokban döntetlenre mentette a budaörsi meccsét, a Lombard nem ünnepelhetett bajnoki címet – ám valószínűleg vigasztalja a Veszprém megyeieket, hogy feljutottak az élvonalba, ahol legutóbb a 2005–2006-os idényben szerepeltek!

ZTE II–PÉCSI MFC 1–4

Érthető módon a vendég Pécs számára volt nagyobb tétje a mérkőzésnek, hiszen még a feljutásban is reménykedhetett, a ZTE viszont úgy készült, hogy megnehezíti a baranyaiak dolgát.

Az első félidő nem éppen a Pécs szája íze szerint alakult. Bár az elején még összeszedettebbnek tűntek a mecsekaljaiak, utána azonban meglepetésre megszerezte a vezetést a ZTE. Kovács Gábor hibázott hátul, Dóczi Krisztián lecsapott a labdára, és a jobbösszekötő helyéről 15 méterről laposan a jobb alsóba gurított. (Közben pedig a Pápa is megszerezte a vezetést a Százhalombatta ellen.)

Érdekes módon ezután sem tűnt úgy, hogy a pécsieknek sürgős lenne a gólszerzés. Nem is kellett sokat tenniük az egyenlítésért, besegített nekik a hazaiak védelme: Péter Péter kezezett a tizenhatoson belül az első félidő végén, amiért a játékvezető büntetőt ítélt, Koplárovics pedig a jobb alsóba lőtte az ajándék tizenegyest.

Aktívabban kezdte a második játékrészt a Pécs, aminek meg is lett az eredménye: sikerült megszerezni a vezetést. Egy felperdülő labdát Nagy Olivér 8 méterről a kapu közepébe vágott. Nem nyújtott nagy játékot a Pécs, mégis, az eredmény alapján végül magabiztosan győzött. Ám ennek ellenére a látogatók nem lehettek boldogok, hiszen a Pápa is fölényesen nyert otthon, így pedig a Pécsi MFC lemaradt a feljutásról, hiszen a harmadik helyen zárta a szezont.

NB II, NYUGATI CSOPORT

30. (UTOLSÓ) FORDULÓ
LOMBARD PÁPA TERMLÁL FC–SZÁZHALOMBATTAI LK 6–1 (1–0)
Pápa, 3000 néző. Vezette: Gyarmati II T. (Tóth V., Varga F.)
PÁPA: Szűcs L. – Nagy S. (Venczel, 62.), Tóth G. (Dlusztus, 71.), Farkas A., Rajnay – Varga G., Gyömbér, Sarus – Bárányos – Alex, Bali (Szabó Zs., 60.). Vezetőedző: Véber György
SZÁZHALOMBATTA: Flaszmann – Pásztor, Vass Zs., Janovics, Gyurkovics – Bozsik (Fejős, 64.), Bakó (Szép, 83.), Lajer, Lannert – Gábor (Disztl M., 64.), Havrán. Vezetőedző: Gálvölgyi István
Gólszerző: Alex (1–0) a 6., Bali (2–0) az 51., Bárányos (3–0) az 52., Bali (4–0) az 59., Bárányos (5–0) a 69., Havrán (5–1) a 76., Venczel (6–1) a 90. percben
Véber György: – A második félidőben parádésan játszottunk, ez a teljesítményünk méltó befejezése volt az egész tavasz idénynek, mindenkinek köszönetet mondok, aki részese volt.
Gálvölgyi István: – Első félidei játékunkban a meglepetés is benne volt, fordulás után gyorsan kaptuk a gólokat és minden eldőlt.

ZTE II–PÉCS 1–4 (1–1)
Zalaegerszeg, 500 néző. Vezette: Király (Huszár B., Király Zs.)
ZTE: Szommer – Turcsik, Bozsoki, Borsos, Péter – Polareczki (Sági –, 66.), Kámán (Kütsön –, 68.), Horváth II A., Dóczi (Ferkó –, 61.), Zsömlye – Délczeg. Vezetőedző: Dobos Sándor
PÉCS: Dibusz – Lantos, Kovács G., Szabados, Kulcsár – Sipos – Berdó (Szalai T. –, 76.), Nagy O., Fónai (Schrancz 6, a szünetben) – Lovrencsics, Koplárovics, (Racskó –, 87.). Vezetőedző: Botos Antal
Gólszerző: Dóczi (1–0) a 26., Koplárovics (1–1, a 42.), Nagy O. (1–2) a 67., Lovrencsics (1–3) a 85., Lantos (1–4) a 90. percben
Kiállítva: Sági (hátulról felvágta Nagy Olivért) a 75. percben
Dobos Sándor: – A vezetésünk után voltak lehetőségeink, de ezeket elhibáztuk. A kiállítást követően már kidomborodott a Pécs nagyobb rutinja, ennek ellenére ekkora különbség nem volt ezen a meccsen a két együttes között.
Botos Antal: – A győzelmet megszereztük, de a dolgunkat nagyon megnehezítette a sok tehetséges fiatalt felvonultató ZTE együttese. Hiába lettünk három ponttal gazdagabbak, természetesen nem vagyunk felhőtlenül boldogok, hiszen a cél az NB I-be kerülés volt. Ez most nem sikerült, de azon dolgozunk a klubvezetéssel, hogy a nyártól rendkívül erős kerettel vágjunk neki az új szezonnak. Ez egyben azt is jelenti, ha a helyzet semmit nem változik, ismét az NB I-be kerülés lebeg a szemünk előtt. Azt viszont ígérhetem, hogy ezúttal nem hagyjuk kiénekelni a sajtot a szánkból.

BUDAÖRSI SC–GYIRMÓT SE 2–2 (1–1)
Budaörs, Árok u., 400 néző. Vezette: Kovács G. (Forgács, Sebestyén L.)
BUDAÖRS: Kozma – Csengő, Varga D., Végh A., Novák – Csillag K., Lászka – Schafranek (Németh T., 83.), Tüske, Farkas Á. (Lalusz, 90.) – Farkas J. (Pálinkás, 59.). Vezetőedző: Lucsánszky Tamás
GYIRMÓT: Boros – Kiprich D. (Pirka, a szünetben), Kozmér, Böjte, Németh L. – Ribi (Pápai, 78.), Baumgartner (Polyák, 52.), Pék, Nagy L. – Laki, Tóth N.. Vezetőedző: Kiprich József
Gólszerző: Tüske (1–0) a 26., Nagy L. (1–1) a 33., Schafranek (2–1) a 67., Kozmér (2–2) a 92. percben
Kiállítva: Pirka (hátulról buktatta Lászkát) a 87., Lászka (Böjte szándékos ellökéséért), Nagy L. (kakaskodásért), mindkettő a 91., Ribi (a játékvezető sértegetéséért) a 92. percben
Lucsánszky Tamás: – Kiváló mérkőzést játszottunk, mind a két oldalon akadtak helyzetek. Az eredmény megfelel a mérkőzés képének. Gratulálok a Gyirmótnak a bajnoki címhez.
Kiprich József: – Gratulálok a csapatomnak a bajnoki címhez, most az ünneplésé a főszerep, a licenckérdéssel majd csak holnaptól foglalkozunk.

A forduló többi eredményét itt tekintheti meg.

16. Dunaújváros FC
Az NB II Nyugati csoportjának bajnoka a Gyirmót, ám licenckérelmének elutasítása miatt a Lombard Pápa jutott fel az élvonalba, a Baja, a Százhalombatta és a korábban kizárt Dunaújváros búcsúzott a másodosztálytól.