Női kosár-vb: történelmet írt Puerto Rico; újabb USA-henger; teljesült az ausztrál vágy

K. Zs.K. Zs.
2022.09.27. 14:26
Arella Guirantes kosárra dob, az ő remek játéka is kellett Puerto Rico sikeréhez (Fotó: AFP)
Puerto Rico válogatottja foglalta el az utolsó szabad helyet a női kosárlabda-világbajnokság negyeddöntőjében, miután a csoportkör keddi záró napján magabiztosan, 92–73-ra megnyerte a Dél-Korea elleni ki-ki mérkőzést. Az Egyesült Államok kiütötte a nyeretlenül búcsúzó Bosznia-Hercegovinát is, ezzel – saját győzelmi rekordját megjavítva – megnyerte az A-csoportot, míg a hatos második helye Kínáé lett a Belgium elleni meggyőző sikere révén. A B-csoportot a zárásként Japánt legyőző házigazda Ausztrália nyerte meg, ezzel biztossá vált, hogy a házigazda legfeljebb a döntőben találkozhat a címvédő amerikaiakkal.

A Puerto Ricó-iak másodszor vesznek részt világbajnokságon – hosszú utat tettek meg a 2018-as, ötvenpontos vereséggel súlyosbított bemutatkozástól, a nyeretlen kieséstől mostanáig… A dél-koreaiak elleni meccsen már az első negyedben elhúztak, magabiztosan, 19 ponttal győztek, és történelmük során először vb-negyeddöntőt játszhatnak.

„Történelmet írtunk, és reménykedünk abban, hogy ezzel egy kis örömet csempésztünk az otthoniak életébe, amelyet a Fiona hurrikán rettenetesen megkeserített. Más szándékunk most nem is lehet” – utalt a karibi térséget sújtó természeti csapásra a válogatott egyik rutinos játékosa, a hét ponttal és öt lepattanóval záró Tayra Meléndez.

A meccs hőse nem ő, hanem a 29 ponttal és 12 lepattanóval finiselő Mya Hollingshed volt. A Diósgyőri VTK új légiósa, Arella Guirantes 18 ponttal, 5-5 lepattanóval és assziszttal járult hozzá a karibiak sikeréhez.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

A MECCS EMBERE: MYA HOLLINGSHED

Nem volt kérdés, hogy az amerikaiak legyőzik az addig nem sok vizet zavaró bosnyák válogatottat is, de azért meg kellett várni a végső dudaszót, hogy ténnyé váljon: az Egyesült Államok válogatottja – egy nappal a vb-pontrekord megdöntése után – sorozatban a 27. világbajnoki meccsét is megnyerte.

Ez új nemzeti rekord (az előző 1994 és 2006 között épült), ám a világbajnoki csúcs még nagyon messze van, a néhai Szovjetunió válogatottja 1959 és 1986 között egyvégtében 56 vb-meccset nyert meg (közben hat világbajnoki aranyat is).

Az amerikaiak soraiban heten is tíz pont felett termeltek, Kelsey Plum 20 ponttal, hét lepattanóval és négy assziszttal vitte a prímet.

A MECCS EMBERE: KELSEY PLUM

Az A-csoport harmadik mérkőzésének első negyedében jobbára a belgák vezettek, de a hajrában fordítottak a kínaiak, és onnantól már végig ők jártak előrébb – az európai csapat az utolsó negyedet már „el is engedte”.

A MECCS EMBERE: HUANG SZI-CSING

B-CSOPORT

A továbbjutók kiléte már korábban eldőlt, csak a sorrendjük volt kérdéses. Kanada már a második negyed elején húsz pont feletti előnyben volt az előző nap egy ijesztő incidens miatt a hírekbe kerülő Malival szemben, a különbség nem is nagyon csökkent, és győzelmével az észak-amerikai csapat megtette, amit megtehetett a csoportelsőségért.

A MECCS EMBERE: BRIDGET CARLETON

A Szerbia–Franciaország mérkőzés már nem volt ilyen sima. A később a mérkőzés legjobbjának megválasztott Yvonne Anderson kilenc pontjára építve megléptek a szerbek (24–10), csakhogy a franciák egy szédítő, 22–2-es rohammal fordítottak. A „kékek” egy hétperces pontínséggel újra helyzetbe hozták a szerbeket (57–46), s bár a vége szoros lett, 64–62-nél az addig mind a hat hármasát elrontó Szasa Csadjo bevágott egy palánkos triplát, amivel gyakorlatilag eldöntötte a meccset. A palánkok alatt a szerbek óriási fölényben voltak, 44 lepattanót szedtek a franciák 25-jével szemben.

A MECCS EMBERE: YVONNE ANDERSON

A franciák és a kanadaiak is reménykedtek abban, hogy a már kiesett Japán csodát tesz a házigazda ausztrálok ellen az utolsó csoportmeccsen. Az olimpiai ezüstérmes az első félidőben nemcsak tartotta a lépést, de sokáig vezetett is néhány ponttal, aztán a folytatásban a pontosabban dobó, sokkal jobban lepattanózó ausztrálok szép lassan felmorzsolták ellenfelüket, és 71–54-re nyertek. Számukra óriási volt a tét: győzelmükkel egészen a döntőig odázhatták az Egyesült Államok elleni mérkőzést. Persze odáig még mindkettejüknek el kell jutniuk – a házigazdára vár rázósabb út.

A MECCS EMBERE: MARIANNA TOLO

A negyeddöntő párosítása a csoportkör zárását követő sorsoláson dőlt el – az eredményt lásd cikkünk végén.

NŐI KOSÁRLABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, SYDNEY
CSOPORTKÖR. 5. FORDULÓ
A-CSOPORT
Puerto Rico–Dél-Korea 92–73
(28–10, 23–20, 21–17, 20–26)
Kína–Belgium 81–55 (17–14, 18–14, 19–17, 27–10)
Egyesült Államok–Bosznia-Hercegovina 121–59 (33–15, 30–16, 29–13, 29–15)

(16–33, 13–20, 17–17, 19–18)
Szerbia–Franciaország 68–62 (24–17, 13–15, 16–14, 15–16)
Ausztrália–Japán 71–54 (16–18, 20–16, 20–9, 15–11)

306–450 −144 5

A csoportokból az első négy helyezett jutott be a negyeddöntőbe. Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmények rangsoroltak.