Női kosár-vb: minden idők legmagasabb vb-pontszámával nyert az amerikai csapat

K. Zs.K. Zs.
2022.09.26. 14:41
Kelsey Plum (jobbra) 19 ponttal és kilenc assziszttal zárt az amerikai csapatban (Fotó: AFP)
Negyedik mérkőzését is megnyerte az Egyesült Államok válogatottja a Sydneyben zajló női kosárlabda-világbajnokságon: az amerikaiak 145–69-re megverték Dél-Koreát magyar idő szerint hétfőre virradóra – 145 pontjuk új világbajnoki pontrekord. A hétfői játéknapon a házigazda Ausztrália, valamint Belgium, Franciaország, Kína és Szerbia is biztossá tette továbbjutását – már csak egy hely kiadó a negyeddöntőben.

A-CSOPORT

A’Ja Wilson 10/11-es mezőnymutatóval 20 pontig jutott az amerikai csapatban, volt nyolc lepattanója is, őt választották meg az igencsak egyoldalú meccs legjobbjának. Az amerikaiak 66 százalékos pontossággal dobtak a mezőnyből, nem csoda, hogy két ponttal felülmúlták az eddigi vb-pontrekordot, amelyet a brazilok tartottak 1990-től a Malajzia elleni 143 pontjukkal.

„Nagyszerű válogatottak írták a világbajnokságok történetét, csodálatos, egyben nagyon megtisztelő, hogy meg tudtuk dönteni a pontrekordot” – fogalmazott Brionna Jones, aki 24 ponttal vette ki a részét az amerikai termésből.

A címvédő amerikai válogatottban – amelynek eddigi vb-rekordja 119 pont volt, kétszer is eljutott odáig – mindenki betalált a gyűrűbe, nyolcan legalább tíz pontot gyűjtöttek.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

A MECCS EMBERE: A’JA WILSON

Az amerikaiak mellett továbbjutottak az A-csoportból a belgák is, akik nagyon simán megverték Bosznia-Hercegovina válogatottját – történetük során először könyvelvén el egymás után három vb-győzelmet. Az utóbbi években roppant sokat fejlődő, történetük második vb-jén szereplő Macskák soraiban Hind Ben Abdelkader 18 pontot jegyzett, Kyara Linskens 13 ponttal és hét lepattanóval zárt.

A belga válogatottal együtt ünnepelt a két kerékpáros klasszis, a napokban szintén Ausztráliában világbajnoki címet szerző Remco Evenepoel, valamint Wout Van Aert.

A MECCS EMBERE: HIND BEN ABDELKADER

Kínának sem kell izgulnia már a továbbjutás miatt, a csoport utolsó hétfői meccsén az ázsiai válogatott a legkisebb kétséget sem hagyta afelől, hogy jobb Puerto Ricónál. Az utolsó csoportfordulóban belga–kínai csata dönt a második helyről, a negyedik továbbjutó kiléte pedig a Puerto Rico–Dél-Korea meccs után válik ismertté. A még nyeretlen bosnyákok már nem léphetnek tovább.

A MECCS EMBERE: HUANG SZI-CSING

B-CSOPORT

A B-csoportban a franciák és a japánok hullámzó mérkőzést vívtak egymással, többnyire a „kékek” vezettek, de győzelmüket csak az utolsó negyedben tudták biztossá tenni. A korábban Sopronban játszó Gabby Williams 16 ponttal vezette a francia lőlapot, Iliana Rupert 15 ponttal és 12 lepattanóval finiselt; csapatuk a győzelemmel biztossá tette, hogy ott lesz a negyeddöntőben – viszont a 2021-ben olimpiai ezüstérmes japánok lemaradnak a végjátékról.

A MECCS EMBERE: ILIANA RUPERT

Mali az első félidőben még tartotta a lépést Szerbiával, de a nagyszünet után valamelyest kinyílt az olló, a 20 pontos Szasa Csadjo húzta európai csapat a győzelmével a negyeddöntő küszöbére lépett – és az ausztrálok helyi idő szerint késő esti győzelmének köszönhetően át is lépte azt.

A MECCS EMBERE: SZASA CSADJO

Merthogy a nap végére maradt a hétfő rangadója. A házigazda ausztrálok jól kezdtek, 9–3-ra megugrottak, de a már biztos negyeddöntős kanadaiak gyorsan megmutatták, miért voltak százszázalékosak három forduló után: Shay Colley két triplájára építve 17–2-es rohamot vágtak ki, amivel magukhoz ragadták a kezdeményezést. Nem kevesebb, mint 14 ponttal vezettek (33–19), csakhogy a második negyedből hátralévő négy percben egyszer sem találtak a gyűrűbe – nem úgy az addig gyengén dobó ausztrálok, akik váratlanul nagyon elkapták a fonalat, és 17–0-s szériával fordítottak!

A harmadik negyed megint a kanadaiaké volt, de elhúzni nem tudtak, a végjátékra visszavették a kezdeményezést a házigazdák, és kiélezett küzdelemben meg is őriztek hárompontnyit az előnyükből – ez számukra is biztossá tette a negyeddöntőbe jutást.

A MECCS EMBERE: EZI MAGBEGOR