Női kosár Euroliga: remekelt az utolsó negyedben a Sopron

2022.12.14. 22:14
Jelena Brooks 22 pontig jutott (Fotó: FIBA)
A címvédő Sopron Basket 61–50-re nyert a Basket Landes otthonában a női kosárlabda Euroliga szerdai játéknapján, amelyen a DVTK sima, 94–52-es vereséget szenvedett a spanyol Salamancától.

Kosár- vagy futballmeccs?

A választ már a mérkőzés előtt gyorsan megkaptuk, a Basket Landes drukkerei nem a Franciaország–Marokkó futball vb-elődöntőt választották, inkább teljesen megtöltötték a Francois Mitterand Arénát, ahol a hangulatról a helyi rezes banda gondoskodott. A zenészek öltözéke leginkább a népszerű Dolly Roll együttes a nyolcvanas évekbeli Eldoradoll nagylemezének borítóképét idézte, amelyen Flipper Öcsiék hosszanti, piros-fehér ruhákban pózolnak egy vitorlás fedélzetén.

A fúvósok pörgős, mediterrán dallamokat játszottak, amely nem csoda, Mont-de-Marsan közel van a spanyol határhoz, de hazaiak bánatára az első félidőben Jelena Brooks vitte táncba a védőket, a soproniak szerb magasbedobója öt ponttal kezdett, de utána is leginkább rá lehetett számítani pontszerzés terén. Jól, keményen védekezett a Sopron, leginkább ennek köszönhetően vezetett végig a nagyszünetig, bár a második negyed elején öt percig nem dobott pontot, igaz, a franciák sem jeleskedtek az egyetlen duplájukkal. Végül Ezi Magbegor törte meg a csendet két közelivel, és onnantól egy kicsit el tudott lépni a magyar bajnok, amelyet az sem zavart meg, hogy a labdarúgó vb-elődöntő kezdési időpontjában felharsant a francia himnusz, a Marseilles.

A fordulás után megismétlődött a soproni blokk, négy és fél perc után kellett időt kérnie Gáspár Dávidnak, hogy átbeszélje a problémákat, de nagy baj még így sem volt, mert a Landes is ismét csak két pontra volt képes. Mindkét oldalon gyengén dobtak a játékosok és sokszor kapkodtak, végül megint Brooks maradt a higgadt és tett pontot a rossz széria végére. Illetve csak ezt csak hittük, mert továbbra sem akadt nagyon, aki a gyűrűbe találjon, és a Landes Marine Fauthoux vezetésével az utolsó negyed előtt magához ragadta az előnyt.

A záró tíz percben aztán varázsütésre minden elkezdett olajozottan működni. Magbegort sikerült megtalálni a palánk alatt, Czukor Dalma rendkívül fontos labdákat és pontokat szerzett, és a hajrára tíz pont fölé kúszott a különbség. Az eredmény alapján simán nyert a Sopron, egyébként „munkás” siker volt, de minden idegenbeli sikert nagyon meg kell becsülni.

Simán nyert a Salamanca a DVTK ellen (Fotó: FIBA)

A Salamanca az előző fordulóban 75–53-ra győzte le a Sopront, szóval tudni lehetett, hogy a DVTK rendkívül nehéz feladat előtt áll. Az első negyed kiegyenlítetten alakult, a spanyol együttes hárompontos előnyével zárult (21–18). A félidőig még úgy-ahogy tartotta a lépést a magyar csapat (44–35), ám a szünet után tarolt a Salamanca, amely 25 pontos különbséggel elvitte a felvonást (73–40). Az utolsó negyedben tovább nyílt az olló, a házigazda 94–52-re diadalmaskodott.

KOSÁRLABDA
NŐI EUROLIGA
6. FORDULÓ
B-CSOPORT
Landes (francia)–Sopron Basket 50–61 (19–23, 7–8, 11–4, 13–26)

Mont-De-Marsan, 2400
néző.V:Vitkauskas (litván), Matuszewska (lengyel), Cavar (bosnyák)
LANDES:FAUTHOUX14/6,Turcinovic, Harmon4,Chery2,MAGARITY14.Csere:Dumerc, Gil 6, Paget 10/6, Mann, Roumy.Edző:Julie Barennes
SOPRON:
Böröndy V., Fegyverneky6,Kunek, BROOKS 22/3, Sztankovics 4. Csere: MAGBEGOR 15, Turner 6,Czukor8/6,Varga A..Edző:Gáspár Dávid
Az eredmény alakulása. 2. perc:
0–5.6. p.:13–11.13. p.:21–23.17. p.:23–29.19. p.:26–29.24. p.:28–31.27. p.:28–35.28. p.:34–35.32. p.:37–40.35. p.:38–47.38. p.:40–54

Julie Barennes:– A negyedik negyedben elvesztettük a fonalat, a Sopron pedig jól védekezett és kihasználta a hibáinkat. Nem találtunk tiszta helyzeteket, a magyarok viszont a szerzett labdákból könnyű kosarakat szereztek.
Gáspár Dávid:– Elsősorban mentális téren volt nehéz a mérkőzés, ezért is vagyok büszke a csapatra, hogy nyerni tudtunk. Fontos volt, hogy az utolsó három negyedben 7, 11 és 13 pontot kaptunk, összességében pedig 50-en tartottuk a franciákat. Támadásban még mindig sokat hibáztunk, de láttam előrelépést és a győzelem remélem kellő lökést ad a továbbiakra.

Salamanca (spanyol)–DVTK-Hun-Therm94–52 (21–18, 23–17, 29–5, 21–12)
Salamanca, 2000
néző.V:Tomic (horvát), Stan (román), Tetik (török).
SALAMANCA:
Cazorla8/6,CARLETON10,CRVENDAKICS16/6,DOMINGUEZ15/9,Reisingerová5.Csere:Vilaro3/3,FASZULA14,Onyenwere9,Nogics5/3,Gulbe2,L. Rodríguez7/3.Edző:Roberto Íniguez
DVTK:Aho N.3,Guirantes13/3,Kányási4/3,Garbin7/3,Green6. Csere:Bernáth10/6,Kiss A.6,Aho T.3/3,Oláh, Végh-Dudás.Edző:Völgyi Péter
Az eredmény alakulása. 3. perc:7–3.9. p.:21–18.14. p.:30–22.18. p.:42–27.25. p.:51–35.30. p.:71–40.36. p.:91–45.39. p.:94–50
Völgyi Péter:– Sajnos csak egy félidőn keresztül tudtuk tartani ellenfelünk iramát, a másodikra elfogytunk fizikailag. Kevesen voltunk, szűk volt a rotációnk. Köszönjük szurkolóinknak, hogy ismét a helyszínen buzdítottak bennünket.