Férfi kosár NB I: több mint 20 pontos hátrányból állt fel, és nyert az Alba Fehérvár

2023.05.20. 21:55
Több mint húsz ponttal vezetett a nagyszünetben a Falco, ám a házigazda Alba Fehérvár nem hagyta annyiban, parádés harmadik játékrészt produkált, a negyedik negyedre fordított, és rendkívül izgalmas végjátékban 81–80-ra megnyerte a férfi kosárlabda NB I idei döntőjének második mérkőzését. A párharc 1–1-re áll.
A fehér mezes Vojvoda Dávid 20 pontot szerzett a fehérvári csapatban
 A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotó: Fejér Megyei Hírlap/Nagy Norbert)
A fehér mezes Vojvoda Dávid 20 pontot szerzett a fehérvári csapatban A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotó: Fejér Megyei Hírlap/Nagy Norbert)

És akkor magasba emelkedtek a szombathelyi szektorban az aranyszínű fólialapok.

A Falco drukkereinek bizonyosan van mire optimistának lenniük, hiszen a szombathelyi klub az elmúlt két évadban megnyerte a bajnokságot, ebben az idényben az alapszakaszt, és a fináléban is behúzta nagy csata után az első mérkőzést saját csarnokában az Alba ellen. A második meccs félidejében pedig már talán a keddi ünneplés is eszükbe jutott egy esetleges söprés után, mivel 22 ponttal vezettek a szombathelyiek. Aztán olyan történt, mint még a finálé első felvonásán sem, amikor a fehérváriak buktak 18 pontos előnyről. Most még nagyobb fórt tékozolt el a Falco, más olvasatban dolgozott le az Alba, és utóbbi végül egyetlen ponttal megnyerte a hihetetlen küzdelmet, kiegyenlítve a párharcban.

A döntő második mérkőzése egészen elképesztő hangulatban kezdődött, Orsovai Renáta csodálatosan énekelte el a Himnuszt, aztán az Alba első „aranyművesét”, Farkas Sándort ünnepelte a közönség, aki edzőként pont 25 éve vezette a fehérvári klubot első bajnoki aranyérméig, aztán villámgyorsan begyűjtött még kettőt vele.

Szerdán, Szombathelyen az albások kezdtek nagyszerűen, most a vasiak, akik 8–0-val nyitották az összecsapást, ráadásul a hazaiak irányítója és legfontosabb U23-as játékosa, Somogyi Ádám 58 másodperc alatt begyűjtött két személyi hibát, és már ülhetett is le a cserepadra.

A fehérváriak aztán valahogy megérkeztek a meccsbe, a védekezésüket rendbe rakták, és Vojvoda Dávid beszállása is kellett: a hátvéd rögtön két szép duplával nyitott, és míg a Szombathely leblokkolt, addig az Alba az első negyed végére át is vette a vezetést.

Ami ezután történt, arra kevesen számítottak az addig látottak alapján. A házigazdák hibát hibára halmoztak támadásban és védekezésben is, de mondhatjuk azt is, hogy a Falco belehajszolta a fehérváriakat a rontásokba, és elkezdett nyílni az olló. A második negyed közepétől például lényegében amelyik szombathelyi játékos ráemelte a gyűrűre a labdát távolról, annak be is esett a hármasa, miközben az első húsz percben az Alba játékosai egyetlen gólpasszt tudtak összehozni, a szombathelyieknél viszont gyönyörűen járt a labda. Tíz, tizenöt, majd húsz pontnál is többel vezetett már a címvédő, és kilátástalannak tűnt a nagyszünetre a fehérváriak helyzete.

Ez azonban a bajnoki döntő, itt azért nem szokás feladni bármit is.

Az Alba sem tette, valamivel több mint három perc alatt 18–0-val kezdte a második félidőt. A Falco nem tudott mit kezdeni a hazaiak zónavédekezésével, akik sorra szerezték a labdákat, futottak, és dobták a kosarakat. Vojvoda két hatalmas zsákolása után két pont volt már csak a Falco előnye, végül egyetlen pont maradt a huszonkettőből az utolsó tíz perc előtt.

A finis már a két fél heroikus küzdelméről szólt. Az Alba lényegében ugyanazzal az ötössel önkívületben küzdötte végig a második félidőt, és öt perccel a zárás előtt fordítani tudott, a végjátékba kedvezőbb helyzetben ment bele, de Raymond Cowels triplával egyenlített. Három másodperc volt vissza, amikor Pongó Marcell begyötörte a győztesnek tűnő duplát, ám egy tizedmásodperccel a zárás előtt Cowels két büntetőhöz jutott – csak az elsőt dobta be, így elképesztő, feszültséggel teli csatát nyert meg az Alba. 81–80

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉS
ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR–FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 81–80 (19–17, 12–36, 29–8, 21–19)
Székesfehérvár, 2400
néző. V: Cziffra, Kapitány, Mészáros B.
ALBA: Somogyi 4, PONGÓ MARCELL 13/6, De Cosey 11/3, FORD 15/9, PHILMORE 18. Csere: Takács Milán, VOJVODA 20, Diong. Edző: Alejandro Zubillaga
FALCO: Pot 8/6, COWELS 17/6, KOVÁCS B. 12/6, Tiby 5/3, Keller Á. 6. Csere: PERL 17, Barac 10/3, Sövegjártó 3/3, Krivacsevics 2. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–8. 7. p.: 13–13. 9. p.: 19–15. 12. p.: 21–19. 14. p.: 22–31. 17. p.: 29–45. 20. p.: 31–53. 25. p.: 49–53. 29. p.: 58–59. 33. p.: 63–63. 35. p.: 70–67. 37. p.: 71–71. 39. p.: 78–73
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–1
Alejandro Zubillaga:
– Az első negyedben még rendben volt a játékunk, aztán a másodikban borzasztó teljesítményt nyújtottunk, miközben jól játszott a Falco, amely az előző négy év legjobb csapata. A félidőben megbeszéltük, ezt így nem lehet, ezután mindent beleadtunk, jó karaktert mutattunk, önbizalmat. Bajnokok szeretnénk lenni, ezt most bizonyítottuk a második félidőben. Kedden nyerni megyünk Szombathelyre.
Milos Konakov:
– Nem egyvalamin dőlt el a meccs, hanem azon, amit a harmadik negyedben mutattunk. A zónavédekezésre rosszul reagáltunk, borzasztó puhány módon védekeztünk. Nekünk nem kellett volna siettetni a játékot, mégis ezt tettük. Ez a döntő, kedden jön a folytatás, túl kell tenni magunkat a vereségen.

VÉLEMÉNYEK
PONGÓ Marcell, az Alba hátvédje: – Örülünk, hogy ennyien kijöttek, jó volt a hangulat, de kellett is, hogy visszajöjjünk a mérkőzésbe 22 pontos hátrányból. Sajnálom, ami a lefújás után történt, ez elfogadhatatlan. Szidhatnak minket, de jó lenne, ha nem köpködnék a játékosokat a szurkolók, mert ez nem a sport része...
KOVÁCS Benedek, a Falco bedobója: – A harmadik negyed pocsék volt, pedig a félidőben megbeszéltük, nem szabad kiengedni. Rosszul reagáltunk, az Alba játékosainak megjött az önbizalma, nálunk pedig nem volt olyan, aki átsegítse a csapatot a hullámvölgyön. A hajrában az Albának volt nagyobb szerencséje, nem azon az egy büntetőn múlt, amit Raymond Cowels kihagyott.