Férfi kosár NB I: a Falco nagyot fordítva nyerte meg a döntő első meccsét

2023.05.17. 19:50
A nagyszünet előtt magabiztos Alba leolvadt a fordulás után a feljavuló Falco ellen, amely 24 ponttal nyerte meg a második félidőt és magabiztosan győzött 12 ponttal a férfi kosárlabda-bajnokság fináléjának első meccsén.
A Falco nagyot fordított a döntő első meccsén (A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK, Fotók: Koncz Márton)

Hat évvel ezelőtt idegenbeli győzelemmel indult az NBI döntője, amikor az Alba egy ponttal kikapott a Falcótól, s az idei finálé első játékrésze alapján úgy tűnt, most visszabrékel a fehérvári együttes. Annak a párharcnak az egyetlen „túlélője” Keller Ákos, aki 2017-ben a fehérváriakat erősítette, most viszont a szombathelyieknél pattogtat, és szívesen emlékszik vissza arra a csatára, amelyben három nap múlva Szombathelyen egyenlített az Alba és végül 3–2-vel bajnok lett. Érdekesség, hogy a csapat azóta a fináléba sem jutott el...

Az idei döntő első kosara az amerikai Raymond Cowels triplája volt, de erre 11 fehérvári pont jött válaszul. Ideges volt a házigazda, rossz passzok és eladott labdák jellemezték a játékát, míg a vendégek ragyogóan rajtoltak. A négyperces hazai gólcsendet Cowels újabb távolija törte meg, ám Milos Konakov vezetőedzőnek 6–16-nál így is időt kellett kérnie. Az első negyedben 13 pontot szerző Pongó Marcell vezetésével nagy önbizalommal és jól kosarazott az Alba, amely már 18 ponttal is vezetett. A vendégek játékosai sorra blokkolták a hazaiak dobásait, elhalászták az átadásokat, előre olvasták a játékot, s úgy tűnt, nagyon felkészültek a Falco figuráiból. A Magyar Kupában 42 napja 14 pontos hátrányból fordított és nyert a Falco, így a sárga-feketék jutottak a négyes döntőbe, amit aztán meg is nyertek – ott sérült meg az amerikai Zach Brown, akinek hiányát a playoffban eddig nem érezte meg a gárda. Egyedül Somogyi Ádámnak nem ment a játék, a Falcóval tavaly aranyérmes, nyáron a fehérváriakhoz szerződő válogatott játékos mind a hat mezőnydobását elrontotta a nagyszünetig.

Ahogyan azt az „orvos előírta”, bekezdett a címvédő a fordulás után és hét pontra kapaszkodott fel a szerb Sztefan Pot hármasával, így elkerülhetetlen volt a vendégek időkérése. Ám ez nem állította meg a hazai rohamot és az Alba játékosainak elbizonytalanodását. Közben Somogyi dudaszós, egy lábról eleresztett triplája beesett, ekkor még visszaverte a vasiak rohamát az Alba, amelyben a mezőnyben először húsz egységig eljutó Vojvoda Dávid szerezte a pontok zömét. Az amerikai Matthew Tiby hármasával aztán fordított és átvette a vezetést a bajnok a 2. percet követően. Teljesen tanácstalanná vált a vendéggárda támadásban, görcsös lett a játéka, míg a hazaiak erőre kaptak és a végjátékot nyolc pontjával kisajátító Perl Zoltán vezetésével magabiztosan nyertek.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I
DÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
Falco-Vulcano Energia KC Szombathely–Arconic-Alba Fehérvár 82–70
(16–28, 21–21, 19–12, 26–9)
Szombathely, 3070 néző. V: Benczur, Praksch, Ádám.
FALCO: Pot 11/6, COWELS 15/9, Kovács B. 5/3, Tiby 9/3, Keller Á. 9/3. Csere: PERL 21/3, BARAC 12, Sövegjártó. Edző: Milos Konakov
ALBA: Somogyi 5/3, Pongó Marcell 14/9, De Cosey 4, FORD 12/6, Philmore 9/3. Csere: VOJVODA 24/12, Takács Milán, Diong 2, Szabó Zs. Edző: Alejandro Zubillaga
Az eredmény alakulása. 5. perc: 3–11. 7. p.: 8–21. 11. p.: 16–30. 14. p.: 19–37. 18. p.: 31–44. 20. p.: 37–47. 24. p.: 46–49. 27. p.: 48–56. 28. p.: 50–59. 32. p.: 63–61. 37. p.: 72–64
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a Falco javára.
Milos Konakov:
– A nagyszünetben bementem az öltözőbe és elmondtam, nem azt csináljuk, amit megbeszéltünk, ezen változtatni kell, ha nyerni akarunk, követnünk kell a taktikánkat. Az első félidőben harminc pontot kaptunk eladott labdából, gyors indításból vagy támadólepattanó után, a másodikban nullát. A feljavult védekezésünk ritmust adott a támadásainknak, ilyen mérkőzéseket szeretnénk játszani a folytatásban. A szurkolóink hihetetlenek voltak, mínusz tizennyolc pontnál is mögöttünk álltak. Ha győzni szeretnénk a következő találkozón is, az első pillanattól okosan kell játszanunk.
Alejandro Zubillaga: – Elismerésem a Falcónak, és köszönöm a szurkolóinknak, hogy elkísértek minket. Az első félidőben ezúttal is jól játszottunk Szombathelyen, ültek a dobásaink, tudtunk rohanni, aztán valami megváltozott. Az ellenfél fizikailag keményebbé vált, elvesztettük a mérkőzés irányítását, és bár volt esélyünk nyerni, a nemzetközi tapasztalattal felvértezett bajnokcsapat ellen már nem tudtunk újítani. Járatnunk kell a labdát, a védekezésre koncentrálni, mert bajnokok akarunk lenni. A csapatunk jó, hinnünk kell magunkban és győzni a második meccsen.