Férfi kosár NB I: remek hajrá, Szolnok-siker a Falco ellen

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2021.03.20. 17:02
Az utolsó negyedben egyértelműen riválisa fölé kerekedett a Szolnok, és Roko Badzim négy másodperccel a vége előtt értékesített büntetőivel 79–77-re legyőzte a Falcót a férfi kosárlabda NB I szombati csúcsrangadóján. Hazai győzelemmel tudta le a játéknapot a Kaposvár és a Pécs is.
A fehér mezes Roko Badzim 19 pontot szerzett a rangadón (Fotó: Földi Imre)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
A fehér mezes Roko Badzim 19 pontot szerzett a rangadón (Fotó: Földi Imre) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

„Ez a klub indulója?”

„Nem, de sokat éneklik.”

„Klassz!”

A párbeszéd a Tiszaligeti Sportcsarnok előtt zajlott le Gasper Potocnik vezetőedző és segítője, Szarvas Gábor között szombaton fél kettő tájban, miközben a Szolnoki Olajbányász szurkolói görögtűzzel és egyéb pirotechnikai eszközökkel pár percen át buzdították a biztatást megköszönő, pár percre kivonuló hazai játékosok. A koronavírus miatti helyzetben ugye a drukkerek nem látogathatják a mérkőzéseket, márpedig a Szolnok–Falco párosításnál garantált, hogy a nagy érdeklődés miatt pár százan be sem fértek volna a létesítménybe. Másrészt óriási tétje is volt a csatának, ugyanis ha nyer a Szolnok, akkor övé az alapszakasz-elsőség.

Aztán az első félidőt látva a találkozót televízióban követő laikusok nem érthették, miért ez a két legjobb csapat most a férfibajnokságban: a pontszegény, elemi hibákkal fűszerezett első húsz perc színvonala elég alacsony volt. Persze volt feszültség nézők nélkül is, Gasper Okornnál már a 9. percben elszakadt a cérna, a vendégek edzője magából kikelve reklamált, amiért technikait kapott, de ezután sem hagyta abba, s tulajdonképpen szerencséje volt, hogy nem állították ki. Pedig csapata jobban játszott a Szolnoknál, amely a meccs kétharmadában pontatlanul dobott és idegesebb volt riválisánál.

Már tizenkét pontra is nőtt a hazaiak hátránya, csak azért maradt belőle hat a félidőre, mert a vendégek is elkezdtek egyre többet rontani. Borzasztó gyenge volt a játék mindkét féltől, de persze szépet is láttunk: Marijan Cakarun négyméteres félhorga vagy Váradi Benedek tempói nagyszerű kivitelezést igényeltek.

Rosszul dobott a Szolnok, de küzdött és fel is kapaszkodott három pontra a 27. percben, ám elvesztette Angelo Warnert, mert az amerikai irányítót a második sportszerűtlen hibája után kiállították, így a hazaik gondjai tovább szaporodtak.

A majd egy hónap kihagyás után visszatérő Evan Bruinsma hármasával 11 pontos lett újra a vendégelőny a 33. percben, és semmi jele nem volt annak, hogy ezt a meccset a Szolnok megnyerheti. Ám a következő másfél percben 8–0-s etapot futott az Olaj, amelyben Roko Badzim feltámadt poraiból. A horvát gólgyáros, aki mindössze négy pontot szerzett 30 perc alatt, egymást követően dobta a hibátlan hárompontosokat, s amikor negyedszer is gyűrűbe hullott a triplája, először vezetett a Szolnok.

A Falco így is a győzelemért támadhatott, ám Bruinsma távoli kísérlete mellé ment, Váradi pedig sportszerűtlen hibát vétett Badzim ellen, aki nem hibázott és két büntetőjével az Olajbányászé lett a siker. Ami azt jelenti, hogy függetlenül az utolsó, Szeged elleni meccstől, a Szolnok megnyerte az alapszakaszt és a rájátszásban végig pályaelőnye lesz – ami akkor érhet igazán sokat, ha esetleg már a drukkerek is bemehetnek a mérkőzésekre...

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
Korábbról szombatra halasztott mérkőzések

4. FORDULÓ
SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 79–77 (15–19, 18–20, 18–21, 28–17)
Szolnok,
zárt kapuk mögött. V: Földházi, Papp P., Boros T.
SZOLNOK: Warner 9/3, KOVÁCS P. 10/6, Rudner, SZUBOTICS 13/6, CAKARUN 16. Csere: BADZIM 19/12, Pongó Máté 6/3, Zsíros 6/6, Pallai, Juhos, Taiwo. Edző: Gasper Potocnik
SZOMBATHELY:  K. Anderson, VÁRADI B. 14/3,  Doktor 2,  BARAC 14,  Keller Á. 5/3. Csere:  Benke 3/3, PERL 22, BRUINSMA 14/6, Kovács B. 3/3. Edző:  Gasper Okorn
Az eredmény alakulása. 4. perc: 4–8. 8. p.: 11–14. 14. p.: 20–32. 18. p.: 30–39. 24. p.: 39–45. 28. p.: 46–51. 33. p.: 58–69. 35. p.: 69–69. 38. p.: 77–77
Kiállítva: Warner (30. p.)
Gasper Potocnik:
– Pozitívum, hogy hetvenhét ponton tartottuk a liga legjobban támadó csapatát, a Falcót. Nagyon fontos meccset nyertünk, de nem ez volt a bajnokság utolsó találkozója, még nagyon sok van hátra. A győzelmet, és azt, ahol most állunk, a jó munkának és a kifogástalan csapatszellemnek is köszönhetjük.
Gasper Okorn: – Harmincöt percig alapvetően a mi akaratunk érvényesült, uraltuk a játékot, ám az utolsó öt percben a szolnoki csapat bravúros dobásokkal kiegyenlített. A végjátékban történteket az egyik kispad így, a másik pedig úgy látta.

1. FORDULÓ
PVSK-VEOLIA–ZALAKERÁMIA ZTE KK 83–76 (22–14, 14–26, 26–23, 21–13)
Pécs,
zárt kapuk mögött. V: Cziffra, Tóth C., Goda
PÉCS: M. LEWIS 12, RUJÁK A. 17/9, Carev 5/3, Budimir 8/3, BRKICS 14. Csere: FUNDERBURK 21/12, Meleg, Demeter A. 3/3, Krivacsevics 3/3, Dragasevics. Edző: Dragan Alekszics
ZALAEGERSZEG: Donaldson 4, DUREN 18/12, Bonifert, Vuko 13/3, SZABÓ ZS. 13. Csere: WIGGS 12/3, Völgyi M., Glenn 8, Simon K. 3/3, Polster A. 5/3. Edző: Heinrich Róbert
Az eredmény alakulása. 3. perc: 9–7. 6. p.: 17–10. 13. p.: 24–16. 17. p.: 29–29. 23. p.: 40–44. 26. p.: 52–49. 33. p.: 67–65. 37. p.: 77–69
Dragan Alekszics:
– Végig nagy volt rajtunk a nyomás, hiszen hazai pályán nyerni szerettünk volna, csak a hét közben derült ki, hogy a kupában bejutottunk a legjobb nyolc közé, és még volt esélyünk a bajnokságban is a playoffba kerülni. A támadásunk nem volt túl jó, remélem, ez változik a jövőben, de a védekezésünk jól működött, és a kritikus szituációkból is mi jöttünk ki jobban.
Heinrich Róbert: – A srácok küzdöttek, próbálták megvalósítani, amit megbeszéltünk, ez három negyeden át sikerült is, de a negyedikben elvesztettük a ritmusunkat, individuális lett a támadójátékunk, húzóerő nélkül.

3. FORDULÓ
KAPOSVÁRI KK–OSE LIONS 84–69 (18–19, 27–11, 12–21, 27–18)
Kaposvár,
zárt kapuk mögött. V: Benczur, Török, Balogh Gy.
KAPOSVÁR: M. CURRY 22/9, KRNJAJSZKI 13, Miliszavljevics 5/3, Rivers 12, ALLEN 18. Csere: HENDLEIN 11, Bogdán 3/3, Baki. Edző: Nikola Lazics
OROSZLÁNY: E. WASHINGTON 22/6, C. ANDERSON 8, Abell 7/3, Bailey 9, Anda 3. Csere: Garamvölgyi, Kucsora, Morgan 6, Illés 14/12, Mucza. Edző: Sebastjan Krasovec
Nikola Lazics:
– Megérdemelten nyertük meg a mérkőzést. Nagyon gyengén kezdtünk, utána a második negyedben jól játszottunk, jó ritmusban voltunk és jól védekeztünk. Futottunk, sok könnyű pontot dobtunk. A harmadik negyed ismét rosszul indult, ekkor a saját játékát tudta játszani az Oroszlány, készültünk erre a héten, de nem reagáltunk jól. A kulcspillanatokban aztán remekül védekeztünk és megérdemelten nyertünk.
Sebastjan Krasovec: – Két könnyű ziccerrel fordított az elején a Kaposvár és lendületet kapott, védekezésben, valamint támadásban is jobb volt. A második félidőt mi kezdtünk jobban, aztán a faultproblémák megzavartak minket. Voltak játékosaim, akik jobban, és voltak, akik gyengébben kosárlabdáztak, de összességében csapatként nem játszottunk jól, ezt jelzi, hogy csak tíz asszisztunk volt összesen. A legvégén már nem koncentráltunk eléggé, és olyan kosarakat engedtünk a Kaposvárnak, amelyekre készültünk.