Férfi kosár NB I: győztes tripla az utolsó pillanatban, a Szolnok nyert a döntő nyitányán

2021.05.15. 20:38
Szoros csatát követően, Roko Badzimnak a mérkőzés utolsó pillanatában dobott triplájával a Szolnok hazai pályán 80–77-re legyőzte a Falcót a férfi kosárlabda NB I döntőjének szombat esti nyitányán. Az utolsó két percre a Falco fordult előnnyel, és bár utána fordult az állás, a szombathelyiek Perl Zoltán két duplájával egyenlítettek mínusz négyről. A hátralévő egy másodperc azonban elég volt a hazaiaknak a győztes kosárhoz. A párharc az egyik fél harmadik győzelméig tart, a második felvonás kedd este következik.
Roko Badzim dobta a döntő kosarat (Fotó: Földi Imre)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Roko Badzim dobta a döntő kosarat (Fotó: Földi Imre) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

Az idei döntő első kosarát Kovács Péter szerezte, de erre aligha fognak emlékezni a szurkolók és valószínűleg nem is emlegetik fel annyiszor, mint a két gárda legutóbbi fináléjának utolsó találatát, vagy azt a kosarat, ami végül eldöntötte a 2021-es aranycsata első összecsapását. Előbbi 2018. június 18-án esett a Savaria Arénában, s a szolnokiak amerikai hátvédje, Kendrick Perry dobta a dudaszó pillanatában, s ami az Olajbányász nyolcadik bajnoki címét jelentette, ugyanis azzal a triplával a vendégek 83–81-re győztek és 3–1-gyel lezárták a finálét. A mostaniról kicsit később...

A koronavírus miatt a szezon nagy részét zárt kapuk mögött játszották, így borzasztóan szokatlan volt, hogy 1500 néző előtt vérbeli meccshangulatban indult az összecsapás, a két tábor folyamatosan buzdította a kedvenceit, közben pedig az exszolnoki Benke Szilárd négy pontja érkezett válaszként két hazai kosárra. Főleg az Olajbányász vezetett, a 8. percben már tíz ponttal, főleg mert kitűnő százalékkal dobták a hazaiak a hárompontosokat. Perl Zoltán csereként hamar bemelegedett, négy perc alatt nyolc pontot szerzett, s ennek is köszönhetően feljött a Falco a 12. percben, s a hazai időkérés után Kyan Anderson hármasával már a 11–0-s etapot produkáló fekete mezesek vezettek. Ekkor hullámvölgybe került a vendéglátó, ám így is lüktető volt a csata, s fordulatos, mert ezután a Szolnok ugrott meg ismét öt ponttal, s tartott meg kettőt ebből a nagyszünetre, azaz teljesen nyílt volt a találkozó.

A horvát Roko Badzim nyolc pontot – két triplát és egy duplát – szerzett három egymást követő támadásból, izzott a csarnok, főleg amikor Angelo Warner harmadik negyedet lezáró középtávolija is beesett: az amerikai karmester éppen a játékrész végét jelző dudaszó pillanatában dobott egy duplát.

Egyik fél sem tudott meglépni a másiktól, szoros és kiegyenlített volt a küzdelem, érezni lehetett, egyetlen labda vagy dobás dönt – s így is lett. Perl két szenzációs betörésével 1.2 másodperccel a vége előtt egyenlő állásnál a Szolnok jöhetett oldalról, s miután a labda eljutott Badzimig, a horvát nyolc méterről azonnal rádobta – és bedobta. Felrobbant a csarnok, de örülni még nem örülhettek a hazaiak, mert a bírók megnézték videón, vajon időn belül elengedte Badzim a hármast, s kiderült, igen, éppen. A Szolnok megérdemelten nyert és vezet, folytatás kedden, immár Szombathelyen.

PERL ZOLTÁN EGYENLÍTÉSE, MAJD ROKO BADZIM GYŐZTES KOSARA

A MECCS…
...kitüntetettjei: Már negyven perccel a feldobás előtt népes, nagydarab férfiakból álló csoportot kísértek be a sportcsarnok oldalbejárójánál. A fekete pólós csapat nem volt más, mint az egy hete vízilabda Eurokupát nyerő Szolnoki Dózsa együttese, amelyet a kezdés előtt köszöntöttek, ahogyan Várhalmi Zsoltot, a meccs ellenőrét is elbúcsúztatták, aki utoljára dolgozott ebben a pozícióban.
…legfurcsább dobása: Benke Szilárd a 28. percben teljesen kiszorított helyzetben kapott egy passzt, ugyanis éppen lejárt a Falco támadóideje, így a magyar válogatott bedobónak gyakorlatilag azzal a mozdulattal rá kellett dobnia, ahogy megkapta, de megoldotta, és egy röplabdás hajítással csont nélküli triplát szerzett.
…átadása: Marjan Cakarun hozta remek helyzetbe a befutó Kovács Pétert egy álompasszal a 35. percben, amikor oda sem nézve pattintotta a labdát a betörő csapatkapitány elé, aki ezután könnyű ziccert dobhatott.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 80–77 (27–19, 10–16, 24–21, 19–21)
Szolnok, 1500
néző. V: Benczur, Praksch, Győrffy P.
SZOLNOK: WARNER 14/6, Kovács P. 4, BADZIM 21/15, Szubotics 4, CAKARUN 18. Csere: Gibson 7/3, Pongó Máté 10/6, Taiwo 2, Juhos, Rudner, Zsíros. Edző: Gasper Potocnik
FALCO: VÁRADI 11/3, BENKE 17/9, Barac 2, Bruinsma 8, Keller Á. 6. Csere: Anderson 6/6, PERL 27. Edző: Gasper Okorn
Az eredmény alakulása. 3. perc: 8–4. 8. p.: 23–13. 14. p.: 27–30. 18. p.: 35–30. 20. p.: 37–35. 22. p.: 42–37. 24. p.: 42–46. 26. p.: 53–49. 30. p.: 61–56. 38. p.: 71–72. 39. p.: 75–72. 40. p.: 77–77
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a Szolnok javára
Gasper Potocnik:
– Harcos, kemény mérkőzés volt, amelynek a jelentős részében jobbak voltunk az ellenfélnél. Kicsit máshogy terveztük az utolsó dobást, de Badzim betalált nehéz helyzetből, ugyanakkor már előtte is megnyerhettük volna a találkozót. Fontos győzelmet arattunk, várjuk a következő meccset, az sem lesz könnyebb, mert a Falco kiváló csapat, és otthon még erősebb. Szeretnénk hasonló mentalitással pályára lépni, és megpróbálunk nyerni Szombathelyen is.
Gasper Okorn: – Elismerésem a Szolnoknak, egy nullára vezet, de néhány nap múlva új történet kezdődik. Az első negyedben rosszul játszottunk, később többé-kevésbé megtaláltuk a válaszokat az ellenfél játékára, nem vesztettük el a türelmünket, és meccsben maradtunk. Vártunk a lehetőségre, ami két perccel a vége előtt jött el, ám elkövettünk néhány butaságot, könnyű kosarakat engedtünk a riválisnak, míg Szubotics fontos támadólepattanót szedett. Badzim kosara idejében esett, nagyszerű kosarat dobott, de azt nem tudom, hogyan lehetséges bő egy másodperc alatt, hogy átvegye a labdát, csináljon egy cselt, és dobjon, ez szinte lehetetlen...

AZ NS SZAKÉRTŐJE: BOROS ZOLTÁN
„Igazi döntő volt, amelyet élvezhetett a semleges néző – értékelt Boros Zoltán, akorábbi 88-szoros válogatott kosárlabdázó. – Annak ellenére, hogy sok hiba is adódott, végig nagyon izgalmasan alakult a meccs. Az első negyedben a Szolnok dominált, aztán a Falco négy támadásból dobott három hármassal már vezetett is – abszolút jó mérkőzés volt, remek egyéni megoldásokkal. A vendégeknél három magyar, a Szolnoknál három légiós teljesített kiemelkedően. Nagyon fontos volt, hogy Roko Badzim nemcsak a végén lépett elő, hanem a harmadik negyedben is, nehéz pillanatokban egymást követő támadásokból nyolc pontot szerzett. A keddi kicsit más meccs lesz, a Falcónak muszáj nyernie, de nagyobb rajta a teher, míg a Szolnok kissé megnyugodhat. Ennek ellenére a mostani eredménynél néhánnyal több pontos Falco-sikert várok.”