Férfi kosár NB I: Falco-siker Pakson; kikapott a Sopron

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2022.02.16. 19:50
A Szolnok legyőzte a Körmendet (Fotó: Földi Imre)
A címvédő Falco 82–65-re győzött a sereghajtó Paks otthonában, a Kecskemét megszakította a Sopron 13 meccse tartó veretlenségi szériáját a a férfi kosárlabda NB I szerdai játéknapján. Nyert az Alba Fehérvár, a Pécs, a Szedeák és a Szolnok is.

Az esélyek megváltozásának az eklatáns példája is lehetne a Szolnok–Körmend férfirangadó, amelyet szerda este rendeztek meg a Tiszaligetben és előzetesen inkább a vasiak tűntek a mérkőzés favoritjainak. A tabella harmadik helyezettje ragyogó sorozatot követően érkezett a Tisza-partjára, hiszen négy győzelmet jegyzett zsinórban. Hasonló jókat nehéz volt állítani az Olajról, hiszen a tavalyi ezüstérmes legutóbbi négy összecsapásából hármat is elvesztett, közte egy Székesfehérvár elleni hazai rangadót és a Nyíregyháza ellenit szintén saját csarnokában, ami meglehetősen fájdalmas volt a csapatnak és a szurkolóknak, mert a nyírségiek fennállásuk első sikerét jegyezték Szolnokon. Egy szó mint száz, papíron a Körmend tűnt favoritnak, ám egy órával a meccs előtt kiderült, hogy a bordasérüléssel bajlódó amerikai Kamau Stokes mellett honfitársa, a sarkát fájlaló Maliek White sem lép pályára, azt pedig már előre tudni lehetett, hogy az Alba ellen két technikai hiba után kiállított vezetőedző, Andonisz Konsztadinidisz csak a vasi kispaddal szembeni lelátóról nézheti a rangadót...

Szóval mire elérkezett a feldobás pillanata, a Körmend győzelmi esélyei alaposan leredukálódtak, de fogódzót jelenthetett számukra, hogy az ifik az utolsó negyedben 12 pontos hátrányból fordítva bravúrt mutattak be és legyőzték vendéglátójukat. A szolnoki szinten ijesztően foghíjas lelátók azért egyértelmű kritikának is felfoghatóak voltak az utóbbi hetekben gyengélkedő, de így is harmadik helyen álló Olaj számára, de az első akciónál már ütemes tapssal jelezte a publikum kedvencei számára, aki ott van a meccsen, az kitart a csapat mellett. Két perc után 7–1-re vezetett az Olaj, az első nagyobb ováció Markeith Cummings zsákolását követte a hatodik percben, de két akcióval később a vasiak átvették a vezetést Jalen Henry triplájával. A vendégek a hiányzóik miatt nyomás nélkül, felszabadultan játszottak, míg a hazaiakon érződött némi görcsösség ebben a negyedben. A dominikai Gelvis Solano szerzett két labdát és zsákolt egy nagyot 10 másodperc alatt, majd a montenegrói Bojan Szubotics dudaszós hárompontosa zárta az első negyedet.

Hatalmas erőfeszítéseket tettek a vendégek, de időnként szinte osztálykülönbség volt a két együttes közt, amit csak idei-óráig tudtak eltüntetni az egyébként óriásit küzdő körmendiek. Kocsis Tamás, a vasi együttes beugró vezetőedzője sokat cserélt, de a 14. percben már 12 ponttal járt előrébb a Szolnok. A hazaiak többször is demoralizálták a vasiakat: a horvát center, Marjan Cakarun egyszerűen kilépett a behátráló amerikai Wesley Gordon mögül, aki így lépéshibát vétett és kiesett szinte a nézők közé, Kovács Péter pedig szemből blokkolta Durázi Krisztofer hárompontos kísérletét. A szolnoki játékosok agresszív védekezésükkel pedig tömeges labdaeladásokba kényszerítették ellenfelüket, így a félidőre 17 pontos előnnyel mehetett a Szolnok, s tulajdonképpen már ekkor eldőlt a csata. Mivel lanyhult a hazaiak koncentrációja a fordulás után, a veterán Ferencz Csaba vezetésével hat egységnyire feljött a Körmend a 27. percben, ám ennél közelebb már nem tudott kerülni.

A forduló meglepetése, hogy Kecskeméten ért véget a Sopron győzelmi sorozata, miután a hazaiak a 24 pontos Wittmann Krisztián vezetésével 91–71-re legyőzték a tavaly november 14. óta hibátlan együttest, amely legutóbb éppen tőlük kapott ki.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I

PVSK-VEOLIA–ZALAKERÁMIA ZTE KK 77–68 (25–12, 20–11, 15–14, 17–31)
Pécs
, 400 néző. V: Földházi, Nagy V., Minár.
PÉCS: HAYNES-JONES 21/12, Carpenter 8/3, Bíró O. 4/3, IVOSEV 17/6, MELEG 18. Csere: ILLÉS M. 5, Futó 2, Goldring 2, Edző: Andrija Csirics
ZALAEGERSZEG: Wilson 8/3, Takács Martin, De Cosey 18/12, Holton 7, BARNETT 11. Csere: Horti 4, PARKS 13/9, Révész Á. 2, Németh Á. 5/3. Edző: Emir Mutapcic
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–0. 6. p.: 13–2. 13. p.: 32–12. 17. p.: 39–16. 23. p.: 50–25. 26. p.: 54–29. 33. p.: 62–43. 37. p.: 68–54.
Kipontozódott: Barnett (34. p.), Horti (37. p.)
Andrija Csirics:
– Végig úgy játszottunk, ahogy szerettünk volna. Tudtuk, ahhoz, hogy nyerjünk, száz százalékot kell nyújtania a csapatnak, ennek a lehetőségét már a hét elején éreztem a fiúkon. Persze voltak hullámzások a mérkőzésen belül, de most az akarat volt nagyon fontos.
Emir Mutapcic: – Jó sorozatból érkeztünk, de rossz hozzáállással. Puhák voltunk, főleg az elején, míg a Pécs keményen védekezett. A statisztika ugyan kiegyenlített képet mutat, de gyakorlatilag az első negyedben eldőlt a meccs, csak az utolsó hat-hét percben tudtunk kozmetikázni az eredményen.

DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT–SOPRON KC 91–71 (23‒18, 30‒19, 18‒21, 20‒13)
Kecskemét,
1000 néző. V: Kapitány, Nyilas, Sörlei.
KECSKEMÉT: Pollard 9, WITTMANN 24/12, Klobucar 9/3, Kucsera 6/6, KARAHODZSICS 12. Csere: DRAMICSANIN 16/6, Kiss D. 4, Milutinovics 8/6, Lukács D., Tóth Barna 3/3, Tóth Balázs, Ivkovics. Edző: Forray Gábor
SOPRON: Fazekas Cs., MYERS 16/3, FORD 11/3, BORISZOV 26/15, Montgomery 11/3. Csere: Mack 4, Werner, Schöll, Halász, Takács N., Sitku M. 3, Csendes. Edző: Kosztasz Flevarakisz
Az eredmény alakulása. 3. perc: 8‒7. 5. p.: 15‒9. 9. p.: 15‒17. 12. p.: 28‒18. 14. p.: 30‒24. 16. p.: 39‒28. 23. p.: 56‒48. 25. p.: 64‒48. 28. p.: 69‒53. 33. p.: 79‒60. 36. p.: 83‒64. 39. p.: 88‒66
Forray Gábor:
‒ Ezen az estén nagyon jól játszottunk, szinte végig mi irányítottuk a mérkőzést. Jó ritmusban támadtunk, és sikerült a saját játékunkat rákényszerítenünk a Sopronra, amivel jókora előnyre tettünk szert. A harmadik negyedben kicsit ránk jöttek a vendégek, de tudtunk reagálni, így visszaállt a különbség, és megérdemelten nyertünk.
Kosztasz Flevarakisz: ‒ Tizenhárom mérkőzésig tartott a győzelmi sorozatunk. Kicsit korábbra kalkuláltam, hogy bejön egy vereség, talán mostanra mentálisan és fizikailag is elfáradtunk. Ez semmit nem von le a Kecskemét sikerének értékéből, mivel maximálisan felülmúlt minket. Ezzel a játékkal a házigazdának a rájátszásban a helye.

ATOMERŐMŰ SE–FALCO-VOLVO ALPOK AUTÓ SZOMBATHELY 65–82 (19–20, 12–23, 20–20, 14–19)
Paks, 400
néző. V: Praksch, Tőzsér, Szilágyi.
ASE:
Kovács I Ákos 4, Frank 2, TAYLOR 22/9, Goins 9/3, PACEVICIUS 8. Csere: Brown 6/3, Brzoja 5, Kis R. 9/9. Edző: Petar Mijovics
FALCO: VÁRADI 15/6, SOMOGYI 10, Clark 13/9, Golomán 10/3, Keller Á. 8. Csere: Kovács B., PERL 15, Hawkins 2, Barac 9, Sövegjártó, Verasztó, Takács Zs. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–4. 6. p.: 7–11. 9. p. 17–16. 12. p.: 21–25. 17. p.: 27–37. 22. p.: 36–48. 25. p.: 38–52. 28. p.: 42–59. 35. p.: 57–70. 38. p.: 59–76
Petar Mijovics:
– Nem okozott meglepetést a Falco játéka, hiszen ő a bajnok. Az eladott labdákkal megkönnyítettük a dolgát, könyörtelenül kihasználta a hibáinkat. Mentálisan jobban ott kell lennünk egy ilyen meccsen. A hátralévő bajnokikon nehéz feladat előtt állunk.
Milos Konakov: – A mérkőzés elejétől a végéig kontrolláltuk a játékot, kifejezetten örülök neki, hogy jól és kiegyensúlyozottan játszottunk. A második félidőben már jobban meg tudtuk oldani Taylor kikapcsolását, megérdemelten nyertünk.

ALBA FEHÉRVÁR–KAPOSVÁRI KK 96–92 (22–27, 27–18, 17–25, 30–22)
Székesfehérvár, 651
néző. V: Győrffy P., Csabai-Kaskötő, Török R.
FEHÉRVÁR:
PONGÓ MARCELL 13/9, Takács Milán 2, VOJVODA 24/15, FAKUADE 19/3, Omenaka. Csere: Lukács N., Szabó Zs. 5/3, STARK 20/3, Balsay 4/3, Sh. Davis 9, L. Smith. Edző: Matthias Zollner
KAPOSVÁR: HILLIARD 26/12, PRICE 20/9, Plézer 3, MARTIN 18, Csorvási. Csere: X. FORD 16/3, Bogdán 4, Puska, Krnjajszki 5/3. Edző: Nikola Lazics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–4. 5. p.: 9–12. 8. p: 15–21. 12. p: 25–27. 15. p.: 33–32. 18. p.: 41–36. 22. p.: 53–48. 25. p.: 55–53. 28. p.: 60–62. 32. p.: 69–70. 35. p: 82–76. 38. p.: 84–82.
Kipontozódott: Pongó Marcell (34. p.)
Matthias Zollner: – Egyáltalán nem volt könnyű mérkőzés, de erre számítottam. Tudtam, hogy a Kaposvár nem fogja olcsón adni a bőrét, nagyszerűen dobott, ráadásul T. J. Price a világ végéről is be tudott találni. Nekünk minden meccs óriási küzdelem, de szerencsére most a mi javunkra dőlt el a találkozó.
Nikola Lazics: – Egylabdás mérkőzés volt. Amennyiben kicsivel koncentráltabbak lettünk volna a végén, talán meglehetett volna a győzelem. Nehéz és kemény mérkőzés volt, mindkét csapat támadásban talán jobban játszott, mint védekezésben. Harminc pontot kaptunk az utolsó negyedben, ez nem szokott jellemző lenni ránk. A harmadik negyedben jól és a saját ritmusunkban játszottunk, remekül védekeztünk, de fáradtak voltunk, és ez kijött a negyedik negyedre. A játékosaim küzdöttek, harcoltak az egész mérkőzés alatt, sajnálom, hogy elszalasztottuk a győzelmet, mert volt rá esélyünk.

NATURTEX-SZTE-SZEDEÁK–DEAC-TUNGSRAM 100–98 (16–22, 24–17, 23–26, 28–26, 9–7) – hosszabbításban
Szeged
, 1000 néző. V: Cziffra, Farkas G., Goda.
SZEGED: PERSONS 28/3, Polányi 3/3, Cook 14/6, BOGNÁR 15/6, Alston 13/3. Csere: R. DAVIS 18/6, Szatmári 5/3, Filipovics, Kerpel-Fronius B. 4. Edző: Simándi Árpád
DEBRECEN: Polyák 12/6, THAMES 17/3, Valerio-Bodon, Dzseletovics 14/6, Tóth Á. 10. Csere: Aska 8, Kovács II Ákos, Neuwirth, DRENOVAC 24/6, Kerpel-Fronius G., Hagins 13/3. Edző: Berényi Sándor
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–8. 6. p.: 8–10. 8. p.: 12–17. 14. p.: 29–27. 18. p.: 37–35. 22. p.: 44–45. 25. p.: 52–49. 28. p.: 56–57. 32. p.: 71–68. 39. p.: 84–84. 42. p.: 93–91. 43. p.: 93–96. 44. p.: 98–98
Simándi Árpád:
– Fontos mérkőzést nyertünk, amelynek értékét növeli, hogy hosszabbításban harcoltuk ki a győzelmet. Szerencse is kellett a sikerhez, ám sokat tettünk azért, hogy a végén mi örüljünk.
Berényi Sándor:
– A Szeged azért nyert, mert a fontos dobásoknál nem remegett meg játékosai keze, azon kívül jobban lepattanózott, ráadásul mi sok második esélyt engedélyeztünk ellenfelünknek.

SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–EGIS KÖRMEND 83֪–71 (27–23, 23–10, 17–21, 16–17)
Szolnok
, 1200 néző. V: Benczur, Papp P., Söjtöry.
SZOLNOK: SOLANO 16, Badzim 11/6, Kovács P. 3, SZUBOTICS 19/9, Taiwo 4. Csere: Pallai 3/3, Cakarun 9, CUMMINGS 12/6, Pongó Máté 1, Zsíros 5/3. Edző: Gasper Potocnik
KÖRMEND: Szavics 13, Durázi 5, FERENCZ 22/12, Martinez, W. Gordon 10. Csere: Kenéz 1, Takács K. 4, HENRY 14/6, Krivacsevics 2, Érsek, Kiss M., Habel. Edző: Kocsis Tamás
Az eredmény alakulása. 4. perc: 12–7. 8. p.: 15–18. 14. p.: 37–25. 18. p.: 47–31. 24. p.: 56–41. 28. p: 60–52. 34. p.: 76–59. 38. p.: 81–67
Gasper Potocnik:
– Elismerésem a csapatnak, mert amit megbeszéltünk a találkozó előtt, azt teljes egészében végrehajtotta. Igaz, a nagyszünet után volt egy kis megtorpanásunk, de aztán újra kiegyenesedtünk. Sokat kell még dolgoznunk, amire a válogatott szünetben lesz majd lehetőségünk. El kell ismerni, hogy a tartalékos Körmend jó ellenfelünk volt.
Andonisz Konsztandinidesz: – Nem vagyunk szerencsések, mert a napokban két meghatározó játékosunk is megsérült. Elismerés jár a fiúknak a produkciójukért, hiszen tartalékosan is jól helytálltak. Az első félidőben sokat hibáztunk védekezésben, de a másodikat megnyertük, ami dicséretes. Március végén, a Magyar Kupa negyeddöntőjében ismét összemérjük majd erőnket a Szolnokkal.