Férfi kosár Euroliga: szenzációs utolsó negyeddel ütötte ki a címvédőt a Zvezda – videók

K. Zs.K. Zs.
2023.03.09. 00:47
Hanga Ádám akcióban a Baskonia elleni mérkőzésen (Fotó: Getty Images)
Ezen a héten két teljes fordulót tartogatnak Európa legjobb férfi kosárlabdaklubjai a sportág rajongóinak. A roppant izgalmas Euroliga-kedd után a szerda három hazai győzelmet hozott: a Maccabi Tel-Aviv nagy csatában verte a Fenerbahcét, a Crvena zvezda elsöprő utolsó negyeddel tette helyre a címvédő Anadolu Efest, míg a Monaco magabiztosan érvényesítette a papírformát a Panathinaikosz ellen.

MACCABI TEL-AVIV–FENERBAHCE 78–74

Jól kezdett a sorozatban negyedik győzelmére hajtó Fener, az első negyedben tízpontos előnyt épített, csakhogy a Maccabi nemhiába félelmetes hazai pályán: a második negyedben fordított, és onnantól szinte végig vezetett. Aztán 1:49 perccel a vége előtt, Nemanja Bjelica duplája után kezdődött minden elölről: 71–71... Wade Baldwin egy 2+1-gyel új lendületet adott a Maccabinak, amely jó büntetőzéssel otthon tartotta a győzelmet. Lorenzo Brown 21 ponttal vezette a hazai lőlapot, az isztambuliaknál Nigel Hayes-Davis 16-tal volt a legeredményesebb.

CRVENA ZVEZDA–ANADOLU EFES 94–75

A legutóbbi hét meccséből hatot elveszített a Zvezda, és a szerdai is úgy kezdődött, hogy nem történik fordulat. Aztán lassacskán kijött a gödörből a belgrádi csapat, és az utolsó negyedben valósággal lesöpörte (26–8) a pályáról a címvédőt. Facundo Campazzo öt sikeres triplával, 22 ponttal tette emlékezetessé első hazai Euroliga-meccsét a Cz kötelékében.

MONACO–PANATHINAIKOSZ 84–70

Ötös vereségszériával érkezett a Panathinaikosz, nem sok jóra számíthatott a legjobb helyekre igyekvő Monaco otthonában. A görög csapat erejéből néhány rövid fellángolásra futotta, ezeket leszámítva a hazaiak kézben tartották a mérkőzést, és magabiztosan nyertek. Jordan Loyd és Alpha Diallo 18-18 pontot szerzett a monacóiak soraiban, a PAO-ban Mateusz Ponitka 11-gyel is a legjobb tudott lenni.

KEDDEN TÖRTÉNT

Ezen a héten két teljes fordulót tartogatnak Európa legjobb férfi kosárlabdaklubjai a sportág rajongóinak, és már az első, a keddi játéknap is óriási izgalmakat hozott. Hanga Ádám csapata, a Real Madrid hazai pályán 85–81-re kikapott a Baskoniától, és át kellett engednie az Euroliga-tabella első helyét az Olympiakosznak, amely hét ponttal legyűrte a Barcelonát a 27. forduló rangadóján. Folytatta remeklését a Milan, értékes idegenbeli győzelmet aratott a Zalgiris és a Partizan is, otthon nyert a Bayern München.

REAL MADRID–BASKONIA 81–85

Hanga Ádám a madridiak kezdő ötösébe került a korábbi klubja elleni mérkőzésen, az első negyedben két sikeres triplával tolta meg csapata szekerét. A folytatásban sajnos kevés játéklehetőséghez jutott, többnyire a kispadról figyelte a rendkívül kiélezett, fordulatos mérkőzést. Kezdetben a Real vezetett, a harmadik negyedben kilenccel a Baskonia ment (50–59), aztán a hajrára megint a madridiak fordultak előnnyel. A döntés a legvégére maradt: 81–81-nél Walter Tavares zsákolási kísérletét Daulton Hommes blokkolta tíz másodperccel a vége előtt, a Baskonia még felért, Matt Costello ötödik triplája is beakadt, sőt a center a neki járó büntetőt is bedobta – fantasztikus végjátékban nyert a Baskonia!

A Real öt győzelem után szenvedett vereséget az Euroligában. Hanga Ádám 8:39 percnyi játékidőt kapott, hat ponttal, két lepattanóval, egy-egy labdaszerzéssel és blokkal, valamint két elkövetett faulttal és egy labdaeladással zárt. Dzanan Musa 21 pontot dobott a Realban, a győztes Baskoniában Costello 20, Darius Thompson 18 ponttal finiselt.

OLYMPIAKOSZ–BARCELONA 77–70

Meglepő vereséget szenvedett a múlt héten Milánóban az Olympiakosz, nem a legjobb ráhangolódás volt ez a Barcelona elleni csúcsrangadóra. A Barca ötös győzelmi sorozattal érkezett, remek formájához méltón kezdett Pireuszban, ám hiába húzott el 11 ponttal, a hazaiak a nagyszünetre fordítottak. A második félidőben végig az Olympiakosz vezetett, de nem volt jelentős a különbség, egészen az utolsó percig, amikor is Jannulisz Larencakisz bedobta a negyedik tripláját is (75–65). A diadalt még értékesebbé teszi, hogy a „vörösök” a Real Madrid után a Barcelonát is oda-vissza megverték, ami holtverseny esetén sokat érhet. A pireusziaknál Larencakisz 14, a szintén a cseresorból érkező Shaquielle McKissic 16 ponttal zárt, a Barcában az öt hármast a helyére küldő Nicola Mirotic (19) szerezte a legtöbb pontot.

ALBA BERLIN–ZALGIRIS 6366

A Zalgiris rossz passzban volt az elmúlt hetekben, a megelőző nyolc Euroliga-meccse egyikén sem érte el a nyolcvanpontos határt, ötöt el is vesztett ezekből, kicsúszott a playoffhelyekről – elég sok feledtetnivaló volt tehát a sereghajtó berliniek elleni mérkőzésen. Nos, a kaunasiak ezúttal 70-ig sem jutottak, mégis sikerült megnyerniük ezt a végletekig kiélezett csatát, amely Rolands Smits két másodperccel a vége előtt behulló duplájával dőlt el.

VALENCIA–MILAN 84–88

A Milan négyes győzelmi szériából érkezett Spanyolországba, igaz, a négy siker mindegyikét hazai pályán aratta. Kezdetben úgy tűnt, a Valencia túljutott a Baskonia elleni múlt heti katasztrofális utolsó negyed sokkján, de a második félidőben fordult az állás, és az olasz csapat képes volt behúzni a meccset – sorozatban az ötödiket! Shabazz Napier nagyot játszott, 1:50 perccel a vége előtt besuvasztotta ötödik tripláját, a végjátékban bedobott öt büntetőt, és 28 pontjával óriási részt vállalt a Milan győzelméből.

VIRTUS BOLOGNA–PARTIZAN 79–88

A jó formában lévő, ponterős támadójátékáról nevezetes Partizan folytatta menetelését Bolognában is. A belgrádiak kiváló lábmunkával húsz labdaeladásba kergették bele a Virtust, és a második félidőben szinte végig vezetve nyertek. Négy Partizan-kosaras jutott tíz pont fölé, a legtovább, 18-ig James Nunnally.

BAYERN MÜNCHEN–ASVEL 76–72

Egyik csapatnak sincs sok esélye a playoffba kerülésre, kedd este a Bayern egy picit táplálta a reményét. Andreas Obst öt sikeres triplával vállalt részt a müncheni győzelemből, csapattársa, Corey Walden a 10 pontjából nyolcat az utolsó három percben szerzett.

2140–22670.259

A törökországi földrengés miatt elmaradt Anadolu Efes–Real Madrid mérkőzést március 14-én, a Fenerbahce–Milan meccset március 21-én pótolják.

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.