Férfi kosár Euroliga: a legvégén bukott el a Barca, rekordokat döntött az Olympiakosz – videók

K. Zs.K. Zs.
2022.12.10. 00:43
Nemanja Nedovics a Crvena zvezda győztes kosarát dobja Zach LeDay felett (Fotó: Getty Images)
Véget ért a Real Madrid győzelmi sorozata a férfi kosárlabda Euroligában: a spanyol csapat hazai pályán, hosszabbításban 95–94-re elveszítette a Monaco elleni csütörtök késő esti rangadót. A belgrádi derbit a dudaszó előtt nem sokkal behulló tripla döntötte el a Crvena zvezda javára. Kiütéssel nyert idegenben a ligaelső Fenerbahce, nem akármilyen hajrával folytatta jó szériáját a Panathinaikosz, otthon győzött a Maccabi Tel-Aviv. A pénteki játéknap is tartogatott érdekességeket: a Barcelona drámai végjátékot követően váratlan hazai vereséget szenvedett, az olasz vendégére pontzuhatagot zúdító Olympiakosz átírt néhány csúcslistát, míg a címvédő Anadolu Efes sorozatban ötödször is győzött.

REAL MADRID–MONACO 94–95

Egymást követő hetedik Euroliga-győzelmére tört a Real Madrid, amelyre újabb rangadó várt: legutóbb a ligaelső Fenerbahcét verték idegenben a madridiak, most a velük eddig holtversenyben álló Monacót fogadták – egyelőre a gyógyuló Hanga Ádám nélkül. Az első félidő nagy része a Realé volt, majd a negyedik negyedben újra előrébb járt a spanyol csapat, csakhogy 88–84-es vezetésénél, három másodperccel a rendes játékidő vége előtt Mike James bevágott egy triplát, majd a mellékelt büntetőt is értékesítette – jöhetett a hosszabbítás, immár a másik monacói vezér, a végjátékban megsérülő és hordágyon levitt Jordan Loyd (19 pont) nélkül! A ráadás is öldöklő küzdelmet hozott, Mike James négy büntetővel 28 pontig hizlalta a termését, és nyert a Monaco! Dzanan Musa 24 ponttal vezette a madridi lőlapot.

PARTIZAN–CRVENA ZVEZDA 73–76

Sok sorozatban megmérkőzött már egymással a két belgrádi ősi rivális, de az Euroligában most először. A Partizan hárommeccses vereségszériával, a Zvezda négy egymást követő győzelemmel várta a történelmi találkozót, amelyet telt ház, 16 745 (túlnyomó részben Partizan-hívő) néző előtt játszottak le a Stark Arénában – és amely a különleges alkalomhoz méltó módon dőlt el. Az első negyedben több mint 10 ponttal vezetett a Partizan, a másodikban 11–0-s rohammal fordított a Zvezda, onnantól végig közel volt egymáshoz a két csapat – és jött a végjáték: az addigi hat tripláját elrontó, 20 ponttal finiselő Nemanja Nedovics 2.2 másodperccel a végső dudaszó előtt a sarokból elsüllyesztett egy hármast, azzal nyert a vendég Zvezda! Dusko Ivanovics vezetőedzői kinevezése óta sorozatban ötödször…

ALBA BERLIN–FENERBAHCE 75–104

A berliniek megszorongatták megelőző három vendégüket, a Bayernt, a Zvezdát és a Barcelonát, de a nyolcas vereségszéria az nyolcas vereségszéria, illene már szabadulni tőle. De éppen a ligaelső ellen? Nem sok esély mutatkozott rá: az isztambuliak végig vezettek, az első félidőben 16/20-szal (!) dobták a duplákat, a szünet előtt már 19 pont volt a különbség. A török csapatban nyolcan is elérték a tízpontos határt, a 104 pont a Fener idénybeli legmagasabb idegenbeli termése.

PANATHINAIKOSZ–MILAN 90–77

Majdnem negyven percen keresztül úgy tűnt, hogy a hét vereségből érkező Milan megtöri a rossz sorozatát, még a második félidőben is volt 10 pontosnál nagyobb előnye – és mégsem sikerült… Ezúttal nem az elmúlt hetekben brillírozó Derrick Williams volt az athéniek nyerőembere, hanem a 31 pontig jutó Dwayne Bacon, aki a hosszabbítás kiharcolásában, majd a már nagyon egyoldalú ráadás (18–5) megnyerésében is fontos szerepet játszott. Gyorsulnak a zöldek, zsinórban negyedszer nyertek.

MACCABI TEL-AVIV–VALENCIA 84–68

A kézsérülést szenvedő, műtétre szoruló Alex Poythress személyében a Maccabi négy-hat hónapra elvesztette egyik fontos emberét, sőt a csütörtöki meccs harmadik negyedében Wade Baldwin is megsérült, de Lorenzo Brown 15 pontja mentén csak-csak meglett a győzelem. A Valenciának a mérkőzés elején, valamint a harmadik negyed hajrájában voltak jó pillanatai – akkor visszakapaszkodott két pontra –, azonban ez nem volt elég ezen az estén.

BARCELONA–ASVEL 74–75

Öt egymást követő vereségből lábadozó ASVEL érkezett Barcelonába, jól is kezdett, de aztán fordított a Barca, és amikor a harmadik negyedben 12 pontosra nőtt a hazai előny, úgy tűnt, érvényesül a papírforma. De nem így történt: Nando De Colo (19 pont) és Youssoupha Fall (14 pont, 18 lepattanó) vezérletével a lyoniak porlasztani kezdték a hátrányt, és a 2016-os MVP De Colo az utolsó másodpercekben bedobta a győztes kosarat is! A Barca, amelyben Nikola Mirotic 17 pontig jutott, három győzelem után veszített.

OLYMPIAKOSZ–BOLOGNA 117–71

Tizenöt év után találkozott újra a két patinás csapat, ünnepi volt tehát az este, de igazából csak az egyik fél teljesített az alkalomhoz illőn. Az viszont nagyon is! A 117 pont az Olympiakosz eddigi legmagasabb Euroliga-termése, mi több, 2007 óta (akkor a Panathinaikosz 123-at szórt) egyetlen csapat sem jutott ilyen magasra az európai elitligában. A testvéries csapatmunkát jellemző 33 assziszt is klubcsúcs, a 18 sikeres tripla klubrekord-beállítás, a 46 pontos különbség pedig a legnagyobb az Euroligában 2014 óta. A vörösök soraiban mindenki szerzett pontot, öten 11 pont felett zártak, Szasa Vezenkov 19-cel volt a legeredményesebb.

ZALGIRIS–EFES 60–86

A címvédő Anadolu Efes nem hagyott sok kétséget afelől, hogy zsinórban az ötödik győzelmét is besöpri. Az isztambuliak szinte végig vezettek a vendégcsapatoknak sokszor félelmetes ezúttal is 15 000 drukkerrel tömött Zalgirio Arenában, és miután a harmadik negyedben bedobtak nyolc triplát, el is dőlt a meccs. Az öt hármast szóró Rodrigue Beaubois 20, Vaszilije Micics 19, Will Clyburn 17 ponttal zárt.

BASKONIA–BAYERN 78–53

Az előző héten száz pont közelében járt a Bayern, most az ötven is alig jött össze. Az első perceket leszámítva végig a baszkok vezettek, és lehengerlő utolsó negyedük (2311) révén kiütésessé tették győzelmüket.

FÉRFI KOSÁRLABDA EUROLIGA
ALAPSZAKASZ, 12. FORDULÓ
December 8., csütörtök

Panathinaikosz (görög)–Emporio Armani Milan (olasz) 90–77 – h. u.
Alba Berlin (német)–Fenerbahce (török) 75–104
Maccabi Tel-Aviv (izraeli)–Valencia Basket (spanyol) 84–68
Partizan Beograd (szerb)–Crvena zvezda (szerb) 73–76
Real Madrid (spanyol)–Monaco (francia) 94–95 – h. u.

813–8920.250

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.