Férfi kosár Eb: elképesztő számmisztika Berlinben – Görögország a 8. továbbjutó

2022.09.11. 22:51
Marco Spissu, az olasz meglepetésgyőzelem egyik kulcsfigurája (Fotó: AFP)
Utolsóként Görögország jutott be a férfi kosárlabda Európa-bajnokság legjobb nyolc csapata közé, miután a berlini nyolcaddöntő vasárnap késő esti zárásaként 94–88-ra legyőzte Csehországot. Két ponton múlt, hogy mind a négy vasárnapi meccs ugyanazzal az eredménnyel végződjön – merthogy az előző három 94–86-tal zárult! Olaszország sokáig hátrányban volt, de az utolsó negyedben remekelt, és legyőzte a legutóbb ezüstérmes Szerbiát, a finnek a nagy múltú horvát válogatottat, a lengyelek pedig az ukránokat verték meg szintén 94–86-ra…

GÖRÖGORSZÁG–CSEHORSZÁG 94–88

Remekül kezdtek a görögök, elhúztak 16–6-ra, de megtorpantak, a csehek két jól irányzott triplára építve futottak egy 12–0-t, és máris ők vezettek. Innentől egyik fél sem tudta leszakítani a másikat, legfeljebb hatpontnyi különbség mutatkozott – billegett az állás, de meglepetésre többnyire a csehek vezettek. A negyedik játékrésznek négypontos fórral futott neki a cseh csapat, Joannisz Papapetru egy triplával és három büntetővel fordított. Egyszer még fordult az állás (69–70), akkor viszont Kosztasz Szlukasz triplájával kilencpontos görög széria kezdődött, és a 27 ponttal finiselő Janisz Adetokunbo triplája, majd egy jó büntetője gyakorlatilag lezárta a mérkőzést.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

JANISZ ADETOKUNBO: 27 PONT, 10 LEPATTANÓ, MECCS EMBERE CÍM

SZERBIA–OLASZORSZÁG 86–94

Hét–négyre még az olaszok vezettek, aztán Vanja Marinkovics besuhintott két triplát, Nikola Kalinics egyet, és a csoportkörből százszázalékos mutatóval érkező szerbek 12–0-s rohanással átvették az irányítást. Már az első negyedben tíz pont fölé hízott a különbség (20–9, 24–13), a másodikban 38–24-ig nyílt az olló, de Nicolo Melli és Simone Fontecchio is beüzemelte a triplavetőt, s az olaszok egy 16–2-es szakasszal hirtelen ellenfelük nyomába értek (44–40). A fór egyelőre maradt a szerbeknél, még a negyedik negyed elején is ők vezettek (68–66), de akkor nagyon elkapták a fonalat az olaszok. Achille Polonara duplát, két triplát szórt, 16–2-es itáliai száguldás következett újra(!), Szerbia viszont nem tudott újra felpörögni – Nikola Jokics 32 pontja ellenére kiesett a legutóbbi kontinensbajnokság ezüstérmese! Az olaszok 16 triplát dobtak be, Marco Spissu egymaga hatot.

A 22 PONTOS MARCO SPISSU LETT A MÉRKŐZÉS LEGJOBBJA

FINNORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 94–86

A két csapat sokáig fej fej mellett haladt, aztán a negyedik negyedben, 77–77 után a finnek zsinórban 10 pontot szereztek, és a horvátok innen már nem tudtak visszakapaszkodni. A mezőny legeredményesebb játékosa Lauri Markkanen volt, az észak-amerikai profiligában szereplő Utah Jazz finn légiósa 43 pontot dobott.

A finnek 1939 és 1967 után harmadszor jutottak a nyolc közé Európa-bajnokságon, de a 83 évvel ezelőtti első kontinenstornán győzelem nélkül utolsók lettek, mivel akkor még csak nyolc csapat alkotta a mezőnyt. Következő ellenfelük az 1999 óta minden alkalommal Eb-elődöntős, sőt egy kivételével mindig érmes, világbajnoki címvédő Spanyolország lesz.

ÍGY LETT FINN VÁLOGATOTT CSÚCSOT ÉRŐ 43 PONTTAL A MECCS EMBERE LAURI MARKKANEN

LENGYELORSZÁG–UKRAJNA 94–86

A lengyelek az első vasárnapi nyolcaddöntőben nyolc ponttal nyertek Ukrajna ellen, Berlinben. Anthony Darrell Slaughter 24 ponttal, Mateusz Ponitka pedig 22 ponttal és kilenc lepattanóval járult hozzá a sikerhez.

Legutóbb 1997-ben sikerült a negyeddöntőbe jutás a lengyeleknek, akik a következő négy kontinenstornára ki sem jutottak, legutóbb pedig a 18. helyen zártak. Következő ellenfelük a címvédő Szlovénia lesz.

A LENGYEL MATEUSZ PONITKA 22 PONTTAL VÉGZETT, Ő LETT A MECCS EMBERE

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ, BERLIN
Lengyelország–Ukrajna 94–86
(24–21, 18–24, 27–22, 25–19)
Finnország–Horvátország 94–86 (20–21, 25–22, 22–22, 27–21)
Szerbia–Olaszország 86–94
(28–20, 23–25, 17–21, 18–28)
Görögország–Csehország 94–88
(20–20, 21–25, 22–22, 31–21)

Szombaton játszották
Németország–Montenegró 85–79 (19–10, 29–14, 19–26, 18–29)
Szlovénia–Belgium 88–72 (24–19, 20–22, 19–19, 25–12)
Franciaország–Törökország 87–86 (18–11, 25–24, 6–22, 28–20, 10–9) – hosszabbítás után
Spanyolország–Litvánia 102–94 (19–20, 21–25, 23–23, 20–15, 19–11) – hosszabbítás után