Férfi kosár-vb: Németország majdnem elszórakozta, Kanada először a négy között

2023.09.06. 16:36
Küzdelmes meccsen nyertek a németek (Fotó: Getty Images)
Németország 81–79-re legyőzte Lettországot a Távol-Keleten zajló férfi kosárlabda-világbajnokság negyeddöntőjében, ezzel bejutott a legjobb négy közé, ahol az Egyesült Államokkal mérkőzik meg a döntőért. Az utolsó negyeddöntőben Kanada 100–89-es vereséget mért a Luka Donciccsal felálló szlovén válogatottra.

NÉMETORSZÁG–LETTORSZÁG

Az esélytelenebbnek tartott lettek kezdték jobban a mérkőzést, az első negyed közepén tízpontos előnyre tettek szert (3–13). A németek az időkérés után megkezdték a felzárkózást (8–13), és feljöttek háromra. A második negyed elejére elfogyott Lettország előnye, Németország Moritz Wagner zsákolásával fordított (17–16). Úgy tűnt, akár el is léphet (25–20), de a lettek egy 7–0-s futással visszajöttek, és nyílttá tették a meccset. A kevés pontos összecsapás nagyszünetében 36–34 volt az állás a németek javára, akik ellenfelükkel ellentétben nagyon ponterősek voltak a padról.

A harmadik negyed egy négypontos támadással indult, ugyanisDavis Bertans kezére ráütöttek a sikeres triplakísérlete közben, így dobhatott egy büntetőt is. A németek oldaláról Dennis Schröder nem élete meccsét játszotta, ugyanis csak a 12. dobásából születtek meg az első pontjai, de később állt 15/1-gyel is. A kiegyenlített negyed végén Németország hárompontos előnybe került.

A németek az utolsó felvonást remekül kezdték, és elkezdett kinyílni az olló. 70–59-nél időt is kértek a lettek. 74–60-nál úgy tűnt, vége a dalnak, ám Lettország 9–0-s menettel ráijesztett a fehér mezesekre, majd egy újabb, 8–0-s rohammal feljött kettőre (79–77).

Hihetetlen izgalmakat hozott a végjáték, 7-8 másodperccel a vége előtt a lettek támadhattak, és ott volt a kezükben az egyenlítés lehetősége, sőt, a fordítás is, de kimaradt a tripla, és utána a lepattanót sem tudták a gyűrűbe kotorni. 81–79 a vége!

Németország a pénteki elődöntőben az Egyesült Államokkal játszik, míg Lettország az 5–8. helyért Olaszországgal mérkőzik meg.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

A MÉRKŐZÉS LEGJOBBJA

KANADA–SZLOVÉNIA

Jól mutatja, mekkora rangadó volt a két csapat mérkőzése, hogy az első játékrészben egyik gárda sem tudott négypontosnál nagyobb előnyt kiharcolni magának. A világbajnokság egyik legszínvonalasabb félideje mindkét oldalról 50 dobott pontot hozott. A szlovén Luka Doncic 17, a kanadai Shai Gilgeous-Alexander 13 ponttal zárta az első két negyedet. Szlovénia elsősorban távolról, a triplákkal operált, míg Kanada jobbára a festéket uralta.

A kanadaiak egy 11–0-s sorozattal meg tudtak lépni (61–52). A szlovének elvesztették a ritmust támadásban, közel hat perc leforgása alatt csupán öt pontot tettek fel a táblára (69–55). A kék mezes csapatot a harmadik negyed végére 25 ponttal álló Doncic tartotta meccsben, de együttese így is nehéz helyzetből, kilencpontos hátrányból várhatta a negyedik felvonást.

A záró játékrészben egy adott pillanatban már 14 ponttal vezettek a kanadaiak, míg bő hat perccel a vége előtt a szlovén csapat sztárját, Luka Doncicot kizárták a bírók. Nyugati szomszédainkat nem roppantotta meg a Dallas légiósának kiválása, feljöttek kilencre, de az idő fogytával egyre görcsösebben támadtak, s a gyors fordításban kulcsfontosságú triplák sem mentek be. A vége 100–89 lett, Kanada az USA-verő litvánokat búcsúztató Szerbiával csatázhat a döntőért, míg Szlovénia a balti együttessel játszik az 5–8. helyért.

Az elődöntő elérésével Kanada történelmet írt, ugyanis először játszhat a fináléba jutásért. A „juharlevelesek” eddigi legjobbja az 1978-ban, valamint 1982-ben elért hatodik hely volt.

A MÉRKŐZÉS LEGJOBBJA: Shai Gilgeous-Alexander