Női kosár MK: a Sopron 38 ponton tartotta a Szekszárdot

GYŐRI FERENC, KOVÁCS GERGELY, KORMANIK ZSOLTGYŐRI FERENC, KOVÁCS GERGELY, KORMANIK ZSOLT
2023.02.16. 19:53
Érvényesült a papírforma a női kosárlabda Magyar Kupa csütörtöki játéknapján: a DVTK, a PEAC, a Győr és a Sopron magabiztosan győzött hazai pályán – utóbbi a Szekszárdot verte meg 59–38-ra a negyeddöntő legnagyobb presztízsű, ám nagyon kevés pontot hozó mérkőzésén. A négy továbbjutó a márciusi négyes döntőben vív meg a trófeáért.
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Jelena Brooks (fehér mezben) 13 ponttal és hét lepattanóval vette ki a részét a Sopron győzelméből (Fotó: Szabó Miklós) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

SOPRON–SZEKSZÁRD 59–38

„HAJRÁ, SZEKSZÁRD” – kiabálta egy úriember, ahogy belépett a soproni Novomatic Arénába fél órával a Sopron Basket–Atomerőmű KSC Szekszárd Magyar Kupa-negyeddöntő előtt. Bizony ráfért a buzdítás a tolnaiakra, akiknek mostanság kijut a jóból: két amerikai légiósuk távozott, anyagi nehézségek is sújtják őket, ráadásul jelenleg csak ötödikek az élvonal tabelláján. Még szerencse, hogy nem olyan fából faragták Djokics Zseljko együttesét, hogy holmi problémák csak úgy megtörjék, tartalékosan, viszont felemelt fejjel készült az Euroliga-címvédő elleni csütörtöki összecsapására is (a nemrégiben igazolt Nikola Dudásová nem volt a keretben, Boros Júlia igen, de nem szállt be), annál is inkább, mert csupán a KSC tudta legyőzni ebben az idényben az NB I-ben a Sopront.

A házigazdához a mérkőzés napján érkezett meg némi késéssel a francia Olivia Époupa, aki még Törökországban történt agyrázkódása miatt nem tudott időben Magyarországra utazni. Gáspár Dávid továbbra sem küldhette harcba Határ Bernadettet, de a tavaly éppen a Szekszárd elleni döntőben súlyos térdsérülést szenvedő klasszis center visszatérése már a közeli hetekben várható.

A találkozó Böröndy Vivien tipikus 3x3-as kosarával kezdődött, a magyar „kispályás” válogatott oszlopos tagja erőszakos betörése után szépen tette fel a labdát. Hamarosan Studer Ágnes kapott sportszerűtlen hibát, aztán be is talált a vendégek kiváló irányítója. Nyolc perc és tíz másodperc elteltével már hét faultot gyűjtöttek a látogatók, pontból kettővel volt több nekik, miközben a Sopron elérte a húszat. Djokics mester leteremtette Mányoky Rékát, és miután elmondta neki, mit vár tőle, gyorsan vissza is küldte a parkettre.

Gáspár Dávid különösebb aggodalom nélkül oszthatta el a perceket játékosai között, senkit sem kellett csapágyasra hajtania ezen a napon. Nehezen alakítottak ki helyzetet a szekszárdiak, és amikor sikerült nekik, akkor is pontatlanok voltak, valamint az sem könnyítette meg a dolgukat, hogy a palánk alatt Ezi Magbegor veszedelmes blokkjaival kellett szembenézniük – Goree Cyesha próbálkozását a nagyszünet előtt nem sokkal úgy sáncolta az ausztrál magasember, akár egy röplabdás. A félidei 35–15-ös eredmény reálisan tükrözte a látottakat, ráadásul Miklós Melinda négy, Mányoky és a 11 pontot jegyző Sydney Wallace egyaránt három faulttal állt.

A Sopron játéka is nagyon messze járt a hibátlantól, ám az egy másodpercig sem volt kétséges, hogy rendezőként résztvevője lesz a Magyar Kupa március 9–10-én esedékes négyes döntőjének. Ettől függetlenül a Szekszárd nagyon becsületesen harcolt, 14 pontra is felzárkózott, bár időközben Mányokyt és Miklóst is elveszítette kipontozódás miatt.

A negyedik felvonás elején Goree ütött nagyot Böröndy kezére, a korábban a 3x3-as válogatottat szintén erősítő amerikai-magyar center azonnal felsegítette a 44-es számú sopronit a padlóról. Stabilizálta a differenciát húsz pont környékén a Sopron Basket, sőt 23-mal, 54–31-re is elhúzott a 35. percre. Ebből kettőt leadott a végére, aztán a záró dudaszó után a szurkolók az Év csapataként ünnepelték az együttest, noha a januári gálán nem a leghűségesebb város klubja lett a befutó. Az MK-ban viszont még lehet, sőt, a final four favoritja lesz.

PEAC–SZIGETSZENTMIKLÓS 87–44

A vendégek az első két hazai kosárra még válaszoltak, aztán egy 16–2-es pécsi roham következett, és az olló a későbbiekben tovább nyílt. Ez a negyeddöntő hozta a legnagyobb pontszámbeli különbséget.

DVTK–BEAC 102–64

Jól kezdett a BEAC, az első negyedet megnyerte, csakhogy a másodikban, 22–22 után zsinórban 19 pontot dobtak a miskolciak, egyértelművé téve, hogy ebben a párharcban sem lesz meglepetés. A hazai csapat meg sem állt 102 pontig.

GYŐR–VASAS 96–65

Ezen a mérkőzésen volt a legtovább nyílt a küzdelem: a fővárosiak az első negyedben többször vezettek, a másodikban is tartották magukat, aztán a nagyszünetet követően fokozatosan érvényre jutott a győriek erőfölénye.

NŐI KOSÁRLABDA MAGYAR KUPA
NEGYEDDÖNTŐ
SOPRON BASKET–ATOMERŐMŰ KSC SZEKSZÁRD 59–38 (22–9, 13–6, 9–12, 15–11)
Sopron, 1200
néző. Vezette: Praksch, Tőzsér, Goda
SOPRON: Fegyverneky 2, Böröndy 8, KUNEK 11/9, BROOKS 13, Magbegor 9. Csere: Czukor 2, Turner 6, Varga A. 4, Sztankovics 4. Edző: Gáspár Dávid
SZEKSZÁRD: Studer 2, Miklós, Mányoky 3/3, Goree 4, Krnjics 6. Csere: WALLACE 18/9, Bálint 5, Horváth D., Szücs G. Edző: Djokics Zseljko
Az eredmény alakulása. 4. perc: 10–4. 8. p.: 17–9. 12. p.: 24–12. 15. p.: 28–15. 18. p.: 33–15. 23. p.: 37–17. 27. p.: 39–22. 32. p.: 48–27. 35. p.: 54–31. 38. p.: 57–36
Kipontozódott: Miklós (25. p.), Mányoky (29. p.)
Gáspár Dávid:
– A mi teljesítményünkön is látszódott az, hogy az elmúlt két hétben voltak játékosok, akik pihentek, válogatott programon vettek rész, egyéni munkát végeztek. Nem vagyok elégedett, de a továbbjutásnak örülök. Tudjuk, hogy a Szekszárd átalakulóban van, ami kétélű lehet ilyenkor. Mindenki óriási hibát követ el, ha leírja a Szekszárdot, kis idő után alkalmazkodni fognak a helyzethez. Mi komolyan vettük őket, mint az egyik legnagyobb riválisunkat. Sok sikert kívánok nekik a későbbiekben!
Djokics Zseljko: – Szeretnék gratulálni a Sopronnak a továbbjutáshoz! A szünet alatt öt-hat fővel edzettünk, így mentünk bele ebbe a meccsbe, mondhatni, mély vízbe ugrottunk. A Sopron jó szisztémában játszik, remekül védekezik, ez mutatja meg igazán, milyen jó szakmai munkát folytatnak. Két fontos játékost nélkülözünk, nem volt idő átalakítani a játékot. Minden meccs, ami következik, fontos lesz, mert gyorsan kell módosítanunk a rendszert védekezésben és támadásban.

SERCO-UNI GYŐR–VASAS AKADÉMIA 96–65 (26–20, 18–18, 27–14, 25–13)
Győr, 100
néző. Vezette: Kapitány, Rózsavölgyi, Németh P.
GYŐR: ELLENBERG 16/6, Dombai, Dubei 5, P. WILLIAMS 11, MOMPREMIER 14. Csere: Weninger 4, Oroszová 9/3, RUFF-NAGY 10, TÖRÖK Á. 15/6, Bach 4, Varga Zs. 2, Rozmán 6/6. Edző: Cziczás László
VASAS: PAPP K. 17/9, Szmailbegovics 4, Tóth O. 4, MADÁR E. 11/3, NUNN 11. Csere: Budácsik 2, Pardee 9, Szerencsés 1, Madár K. 2, Salamon 4, Van Rijs. Edző: Milos Pavlovics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–10. 7. p.: 20–18. 15. p.: 30–30. 18. p.: 38–34. 22. p.: 49–41. 25. p.: 57–45. 28. p.: 64–50. 34. p.: 80–58. 37. p.: 90–63
Kipontozódott: Oroszová (39. p.)
Cziczás László:
– Kellett egy kis idő a mieinknek az üzemi hőfok eléréséhez, a jó képességű, motivált Vasas ellen. Örülünk neki, hogy ott lehetünk a kupa négyes döntőjében, ezzel a végén sima győzelemmel.
Milos Pavlovics: – Jobban játszott a Győr, különösen a második félidőben. Ebben a játékrészben együttesünk csak szenvedett, bár a különbséget így is túlzottnak tartom.

NKA UNIVERSITAS PEAC–BKG PRIMA NATURA SZIGETSZENTMIKLÓS 87–44 (24–7, 21–18, 24–8, 18–11)
Pécs, 300
néző. Vezette: Győrffy, Farkas G., Kovács N.
PÉCS: Katanics 5, Calhoun 6/6, Wentzel 8, Olawuyi 12, KISS V. 15. Csere: GWATHMEY 11, SIMON ZS. 5, Laczkó 7, Szücs R. 3, Rátkai 4, Sanchez 4, Kaszás-Pap 7. Edző: Jovan Gorec
SZIGETSZENTMIKLÓS: Perez 10/6, VÁRI 8, Duka, Szabó II D. 3/3, Aldazabal 7. Csere: Gróf 5/3, Takács D. 4, Zsámár P. 4, Andi 1, Herzog 2. Edző: Gedei Tibor
Az eredmény alakulása. 3. perc: 6–5. 6. p.: 15–7. 13. p.: 30–14. 17. p.: 36–19. 23. p.: 52–25. 26. p.: 62–25. 33. p.: 71–35. 37. p.: 77–39
Kipontozódott: Gróf (33. p.), Duka (34. p.)
Jovan Gorec:
– Három hét után jó volt újra mérkőzést játszani, örülök, hogy mindenki pályára léphetett, és a játékosok energikusan kosárlabdáztak.
Gedei Tibor: – Tartalékos csapattal jöttünk, a mérkőzés előtt megkérdeztem, ki volt az, aki már játszott Magyar Kupa-meccset, és csak egy jelentkező volt. Nagyjából a tizennyolcadik percig tartottuk magunkat, talán nagyobb fizikai ellenállást is tanúsíthattunk volna, de a faultok száma azt mutatja, az akarattal nem volt probléma.

DVTK-HUN-THERM–E.ON ELTE BEAC 102–64 (15–19, 32–8, 29–20, 26–17)
Miskolc, 600
néző. Vezette: Papp P., Fodor A., Pozsonyi
DVTK: Aho N. 10/3, BERNÁTH 12/6, Guirantes 9/3, GARBIN 16/6, C. GREEN 10. Csere: Aho T. 6/6, Kányási 8, Grigalauskyte 10, Kiss A. 9/3, Oláh F. 5/3, Vég-Dudás, Bacsó 7. Edző: Völgyi Péter
BEAC: Angyal 10/3, M. GREEN 16/9, Zsámár, Radócz 11/3, Vojtulek 7. Csere: Koch 7/3, Katona 2, Milkovics 3, Juhász 8, Benke, Orosz. Edző: Mészárosné Kovács Andrea
Az eredmény alakulása, 4. perc: 4–7. 8. p.: 12–16. 12. p.: 22–19. 14. p.: 29–22. 17. p.: 38–22. 18. p.: 45–23. 23. p.: 56–31. 32. p.: 84–47. 34. p.: 89–62
Völgyi Péter:
– Kevés időt töltöttünk együtt a játékosokkal a találkozó előtti napokban. A meccs elején védekezésben és támadásban is nagyon sokat hibáztunk, aztán beindultunk. Kihasználtuk magassági fölényünket, és a mezőnyből is megfelelően céloztunk. Annak örülök, hogy mindenki pályára kerülhetett, és valamennyien elegendő időt voltak fent.
Mészárosné Kovács Andrea: – Kevés pozitívumot láttam a mérkőzésen, nem úgy kosárlabdáztunk, ahogyan szerettünk volna. A válogatott szereplése alatti időben nem voltunk együtt, és ez meglátszott a játékunkon. Rendet kell tennünk a fejekben, mert ez a produkció kevés lesz a bajnoki összecsapásokhoz.

A négyes döntő mérkőzéseit március 9-én és 10-én játsszák le Sopronban.