Osztrák jégkorongliga: a Fehérvár ötöt lőtt az éllovasnak

2020.11.15. 20:06
A Fehérvár legyőzte a listavezetőt (Fotó: Nagy Norbert/Fejér Megyei Hírlap)
A Fehérvár 5–2-re nyert a listavezető Graz ellen az osztrák jégkorongliga vasárnapi mérkőzésén.

Gebei Péter mondta egyszer somolyogva, hogy „game management”, amikor négyen sem vették észre, amint az egyik játékos akkorát pancsolt be a jégen egy másiknak, hogy nyilván kiállítás járt volna érte. Pedig a magyar hokibírók mentora a világ második legjobb jégkorongbajnokságában, az orosz központú KHL-ben is megfordult, A-csoportos világbajnokságon is fújt, meg hosszú éveken át az osztrák központú EBEL-ben, amit immár persze ICEHL-nek hívnak. Az említett eset is e sorozatban történt, és azért érdekes, mert ugyanilyen „meccsmenedzselést” művelt felső fokon a Hydro Fehérvár AV19, illetve a vezetőedzője, a finn Antti Karhula is. Vasárnap ugyanis a hatmeccses sikersorozatból érkező listavezető, a Graz volt a mieink ellenfele, s hiába a több vendéglövés, a frissebb osztrák lábak, a vége 5–2-es Volán-győzelem lett, és nem érdemtelenül. Az volt a siker titka, hogy jól védjen az egy hónapos vészszerződéssel hozott kapus, a szlovák Jaroslav Janus, főleg amikor a fáradt mezőnyjátékos-társak nem védekeztek a kívánt hatékonysággal, a másik végen ellenben jó legyen a helyzetkihasználás, kivált a lélektanilag fontos pillanatokban – amikor pedig épp nincs szufla, és lanyhul a figyelem, mint Gebeiéknél anno, akkor ügyesen el kell nézni másfelé, el kell rejteni a pakkot, hadd teljen az idő, és nyugodjon le mindenki. Ez sikerült tökéletesen.

AMIKOR KELLETT...

Stipsicz Bence, a Fehérvár hátvédje:
„Sokkal jobb meccs lett, mint az első, és főleg a második... Próbáltunk jól kezdeni, a megfelelő sebességen mentünk, egyedül a középső harmadban éreztem, hogy a védekező játékunk szétesett, sok helyzete volt az ellenfélnek, de a kapusunk tartott minket, és aztán betaláltunk, amikor kellett.”

Pedig nem könnyű, hiszen szerda-péntek-vasárnap ritmusban játszottak a kék-fehérek, ráadásul legutóbb nagy verést kaptak az osztrák rekordbajnok Klagenfurttól, miközben a Graz otthon szerepelt és nyert, előtte meg pihenhetett napokon át. Egyértelmű, hogy a mieink voltak fásultabbak, talán ezért is nyúlt bele Karhula az összes bekkpárba és csatárhármasba, meg persze azért is, mert visszatérhetett a csapatkapitány Hári János, aki el is foglalta helyét az első sor közepén. Ám ehhez a győzelemhez mindenki hozzátette a magáét, az öt gól összesen 11 pontját tíz játékos szerezte, csakis Anze Kuralt duplázott 1+1-gyel, noha a koronavírus-járvány távozta(?) után sem teljes az együttes, és főleg nincs kicsattanó erőben. De annyi baj legyen, amikor a mesterterv így beválik!

Folytatás ismét csak szerda este, és nem sokkal könnyebb ellenfél, az első helyett a második Béccsel...

FEHÉRVÁR:
JANUS – Szabó B., T. Campbell – Caruso, STIPSICZ 1 – Geiger, Horváth M. – SZABÓ D. (1) – Hargrove 1, Hári J. (1), KURALT 1 (1) – ERDÉLY CS. (1), Sarauer, Petan (1) – Kähkönen (1), Bartalis, MIHÁLY ÁKOS 1 – SÁRPÁTKI (1), Reisz 1. Edző: Antti Karhula
GRAZ:
Nussbacher – Altmann, Alsing – Lindner, Dodero – Kirchschläger, Moderer – Pfeffer – Setzinger, Oleksuk, Ograjensek – Fejes 1, Rasmussen, Grafenthin – Porsberger 1, CAMARANESI (2), MACKAY (1) – Alagic, Krainz, Egger. Edző: Doug Mason
Kapura lövések: 28–32
Kiállítások:
8, ill. 6 perc
Antti Karhula:
– Vissza kellett csapnunk a Klagenfurt elleni vereség után. Kicsit elveszítettük a fonalat a második harmadban, de amúgy jól hokiztunk, és a negyedik gól a második harmad végén Stipsicztől nagyon fontos volt. Néhány nap alatt hatalmasat javultunk, sokkal egységesebben mozogtunk, elégedett vagyok a látottakkal.
Doug Mason: – Úgy kezdtünk, mintha a buszon maradtunk volna, szunyókáltunk. Meggyűlt a bajunk a Fehérvár agresszivitásával, és nyilván azzal, hogy előnybe került. A második harmadban már sokkal jobban hokiztunk, járattuk a korongot, éhesnek tűntünk és többször be kellett volna találnunk. Ám nem használtuk ki a lehetőségeinket, és a finisbe megint belealudtunk. Ez volt a különbség: a Fehérvár készen állt a meccsre, mi meg nem, taktikailag és a motivációt tekintve is jobbnak lennünk.

További eredmények: Bratislava–Villach 2–1 – szétlövéssel, Innsbruck–Klagenfurt 1–2, Vienna–Dornbirn 2–1