Erste Liga: bravúros debreceni győzelem a BJA ellen

H. Á.H. Á.
2024.01.23. 21:24
Hetényi (középen a jégen) a meccs egyik legjobbja volt (Fotó: Derencsényi István / DEAC)
A hazai központú nemzetközi jégkorongbajnokság, az Erste Liga keddi játéknapjának legnagyobb meglepetését a DEAC szállította, amely legyőzte a Budapest Jégkorong Akadémiát, Hetényi Zoltán 51 lövésből 49-et hárított a debreceniek kapujában. A Ferencváros és az Újpest egyaránt magabiztos győzelmet aratott.

A papírformának megfelelően simán győzött az Újpest a sereghajtó FEHA19 ellen a nap első mérkőzésén. A lila-fehérek másfél perc után vezetést szereztek Miro Saarelainen révén, bő másfél perccel az első harmad vége előtt pedig Taavi Tiala megduplázta az előnyt. A második felvonás vége felé közeledve aztán Kiss Patrik góljával eldőlt a mérkőzés, főleg, hogy a FEHA erejéből a záró felvonásban már csak a szépítésre futotta Dobos Bendegúz révén.

A listavezető Ferencváros a vártnál talán valamivel nehezebben gyűjtötte be a három bajnoki pontot a Dunaújvárosi Acélbikák vendégeként, noha a zöld-fehérek 5–2-es győzelmét elnézve nem feltétlenül ez ugorhat be az embernek elsőre. A vendégek Adam Brady révén az első harmad vége felé megszerezték a vezetést, majd Aku Kestila találatával a második játékrész elején már kétgólos volt az előnyük – igaz, a hazaiak Károly Róbert góljával szépítettek. A záró 20 percben Nolan Laporte ismét kettőre növelte a vendégek előnyét, és Szalma Zsolt gyorsan vissza is állította az egygólos különbséget. A meccs csak az utolsó öt percben dőlt el, előbb Rasmus Kulmala volt eredményes, fél perccel később pedig Laporte másodszor is beköszönve állította be a végeredményt.

A játéknap meglepetését a Budapest Jégkorong Akadémiát fogadó DEAC szállította, amely otthon tartotta a három pontot. A lüktető, pörgős mérkőzésen a rájátszásba jutásért küzdő debreceni alakulat szerzett vezetést, amikor a 11. percben néhány másodperc alatt kihasználta a meccs első emberelőnyös helyzetet Kozma Ferenc révén, aztán 50 másodperc múlva Mihail Bucskin góljával már 2–0 állt az eredményjelzőn. A középső játékrész első öt percében felváltva potyogtak a gólok: Szabó Bence szépített, Anton Vasziljev visszaállította a kétgólos különbséget, majd Jevgenyij Mozer találata után, a 25. perc végén Bucskin második góljával kialakult a 4–2-es végeredmény. A hátralévő 35 percben újabb gólok már születettek, ám a mérkőzésre így sem lehet panasz, kevés kiállítással, de rengeteg kapura lövéssel tarkított összecsapást láthatott a közönség, és azt, hogy a hazaiak kapusa, Hetényi Zoltán 51 lövésből 49-et védve vette ki részét a sikerből.

JÉGKORONG
ERSTE LIGA
UTE–FEHA 19 3–1 (2–0, 1–0, 0–1)
Újpesti Jégcsarnok, 375 néző. V: Timár, Haszonits, Kovács P., Kocsány.
UTE: RAJNA – Silfver, Nyquist / Franyó, Szabó D. / Tornyai, Kiss D. (1) / Erdőhelyi – Laakkonen (1), Metsävainio (1), Saarelainen 1 / TIALA 1, Just (1), KISS P. 1 (1) / Kovács Alex, Benk, Laskawy / Lőczi, Almás, Szabó R. Edző: Markus Juurikkala
FEHA19: Melnyicsuk – Racsinszkij, Kaszinszkij / Falus, Salamon / Bogesics, Csollák (1) / Szécsi, Hrabák – Keceli-Mészáros, Farkas L., Blasko / Zezelj (1), Alapi, Ulamec / Antonijevics, DOBOS 1, Németh Z. / Szöllősi, Blasits, Dézsi. Edző: Anatolij Bogdanov
Kapura lövések: 30–37. Emberelőny-kihasználás: 2/0, ill. –
Markus Juurikkala: – Mindkét csapatnak megvoltak a lehetőségei, mindig nagyon nagy kihívás a FEHA ellen játszani. Fáradtak voltunk egy kicsit, ők pedig végig csak jöttek és jöttek, nem adták fel. Az egyhetes szünet nagyon jól jön, mentálisan és fizikailag is. Nagyon örülünk a három pontnak.
Anatolij Bogdanov: – Voltak jó periódusaink, olykor még uralni is tudtuk a játékot, megteremtettük a helyzeteket – erre az Újpest meglódult a koronggal, és learatta a babérokat. Ezt nehéz lenyelni. A mérkőzés későbbi szakaszában, a második harmadban a frissesség és a gyors reakció hiányzott a játékunkból. Rajna Miklós ma is elképesztő volt, rengeteget próbálkoztunk, de csak egyszer tudtuk hibára kényszeríteni.

DUNAÚJVÁROSI ACÉLBIKÁK–FTC-TELEKOM 2–5 (0–1, 1–1, 1–3)
Dunaújváros, 280 néző. V: Mach, Korbuly, Kis-Király, Mizsák.
DAB: Kovács D. – Blomberg, Maarnela / SVARS (1), Sziszak / Léránt, Ahonen / Belicenka – SZALMA 1, Lorraine, Dostálek (1) / Ödman Hadzinikolic, Koskinen, Pinczés / Savolainen, Nemes, Somogyi B. / SZABÓ CS., KÁROLY 1, ZAHAREVICS (1). Edző: Niko Eronen
FTC: NAGY K. – Hrabal, Roth (2) / Marva, Boros / Seregély, Karmeniemi / Kocsis, Haranghy – Nagy G., A. BRADY 1 (1), Kulmala 1 / NÉMETH A. (3), KESTILÄ 1 (1), LAPORTE 2 (1) / Banga, Bán, Tóth A. / Turcotte, Farkas S., Tóth Gergő. Edző: Fodor Szabolcs
Kapura lövések: 32–35. Emberelőny-kihasználás: 4/0, ill., 2/1
Niko Eronen: – A vereség ellenére összességében jó teljesítményt nyújtottunk. Az első harmadban mindkét csapat kicsit kivárt, hogy is alakul a játék, de a másodikra lerúgták a rozsdát a játékosok, hol mi, hol a Fradi játszott fölényben. Az ötvenötödik percig nagyon szorosan tartottuk a meccset, benne volt a pontszerzés lehetősége a játékban, de két hibánkat is góllal büntette a vendégcsapat.
Fodor Szabolcs: – Az eredmény ellenére ez egyáltalán nem volt sima mérkőzés, sokáig három kettő volt az állás. Soha sem egyszerű itt játszani. Nem tökéletes még a játékunk, jövünk ki a hullámvölgyből, de még nem vagyunk ott, ahol a hullámvölgy előtt voltunk. A kulcs az volt, hogy már nincs annyi hibánk, mint korábban, és mindig tudtunk plusz egy gólt lőni, amikor felzárkózott a Dunaújváros.

DEAC–BJAHC 4–2 (2–0, 2–2, 0–0)
Debrecen, 297 néző. V: Tóth R., Gebei G., Gebei B., Vincze D.
DEAC: HETÉNYI Z. – Kloz (1), Dobmayer (1) / Mingazov, Usnyev (1) / Bukor, Jakabfy S. / Jakabfy Cs. – BUCSKIN 2, Novotny, Szmirnov / Jeliszejenka (1), KOZMA F. 1, Vasziljev 1 (1) / Mihalik A. (1), Rétfalvi, Koblar / Molnár D., Mazzag, Hári N. / Mihalik G. Edző: Artyom Vaszjunyin
BJA HC: Farkas R. – SZABÓ B. 1, Pozsgai / Dóczi, Tóth Gergely / Dame-Malka, Vorobjov / Tyeszlenko – Viikilä, Schlekmann (1), Culigin (1) / Ritter, Galoha (1), MOZER 1 / Karppinen, Nagy Krisztián, Sági Martin / Tóth Richárd, Keresztes, Molnár B. Edző: Kangyal Balázs
Kapura lövések: 31–51.
Emberelőny-kihasználás: 3/1, ill. 4/1
MESTERMÉRLEGŰ
Artyom Vaszjunyin: – Jókor találtunk be, ugyanakkor sajnos rosszkor is kaptuk a gólokat és a kiállításokat, úgyhogy erre figyelnünk kell a jövőben. Tudtuk, hogy a Kangyal-csapat offenzív hokit játszik, de az utóbbi időben hátul gyengélkedik, amit sikerrel használtuk ki. Összeszedett, magabiztos csapat benyomását keltettük végig, megérdemelten szereztük meg a három pontot.
Kangyal Balázs: – Nem szoktam számolgatni a meccsek előtt, de Debrecen felé menet arra gondoltam, nem sok ponttal megyünk haza. A kemény erdélyi túra után szinte le sem szálltunk a buszról, és máris az ország keleti végébe kellett visszajönnünk, furcsa ez a bajnoki kiírás. Ezzel együtt egészen jól korcsolyáztunk, tetszett a csapat játéka, rengeteg lehetőséget dolgoztunk ki, majdnem kétszer annyit lőttünk kapura, mint az ellenfél, mégis kikaptunk.