Milik-góllal tört meg az Eb-átok: megvan az első lengyel siker

2016.06.12. 17:44
Arkadiusz Milik lett a lengyel válogatott legfiatalabb Eb-gólszerzője (Fotó: Action Images)
A labdarúgó Európa-bajnokság C-csoportjának nyitó mérkőzésen Arkadiusz Milik 51. percben szerzett góljával Lengyelország 1–0-ra legyőzte a korábban 12 mérkőzésen át veretlen Észak-Írországot.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG
C-CSOPORT, 1. FORDULÓ
LENGYELORSZÁG–ÉSZAK-ÍRORSZÁG 1–0
(0–0)
Nizza,
Stade de Nice, 35 000 néző. Vezette: Hategan (román)
LENGYELORSZÁG: Szczesny – Piszczek, Pazdán, Glik, Jedrzejczyk – Blaszczykowski (Grosicki, 80.), Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec, 78.), Kapustka (Peszko, 88.) – Milik, Lewandowski. Szövetségi kapitány: Adam Nawalka
ÉSZAK-ÍRORSZÁG: McGovern – McLaughlin, Cathcart, J. Evans, McAuley – McNair (Dallas, a szünetben), Norwood, S. Davis, Baird (J. Ward, 76.), Ferguson (Washington, 66.) – K. Lafferty. Szövetségi kapitány: Michael O'Neill
Gólszerző: Milik (51.)

A MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉT IDE KATTINTVA OLVASHATJA EL!

KÉSŐBB
21.00: Németország–Ukrajna (Tv: M4 Sport)

Egyik csapat sem nyert még mérkőzést korábban az Európa-bajnokságokon, igaz, míg a lengyelek hat összecsapást már lejátszottak, addig Észak-Írország először jutott ki a tornára.

A lengyelek hamar magukhoz ragadták a kezdeményezést, de csupán meddő mezőnyfölényt tudtak kiharcolni az első 29 percben – ellenfelük leginkább a saját büntetőterületének és annak közvetlen előterének megszállásával foglalkozott.

Az első fél óra végén aztán Arkadiusz Milik révén végre helyzetet is láthatott a közönség, az Ajax 22 éves támadója azonban addig próbált az óriásinál is nagyobb lehetőséget kialakítani, míg végül nem találta el a jobb felső sarkot. Tíz perccel később még nagyobb lehetőség alakult ki az északír kapu előtt, de Bartosz Kapustka ágyúzását kipiszkálta Michael McGovern a jobb felsőből.

A második felvonás hatodik percében Milik már élt a sokadik lehetőségével, Blaszczykowski átadása után kilőtte a bal alsó sarkot – 22 évesen és 104 naposan a lengyel válogatott legfiatalabb Eb-gólszerzője lett. 1–0

Az északírek az „amerikai kontingens" bevetésétől vártak javulást, Dallast, majd Washingtont is beküldték, utóbbinak volt egy egészen ígéretes lehetősége is, de Szczesny a helyén volt. Az utolsó negyedóra kezdetén az addig csendes Lafferty távoli ollózása pezsdítette fel az eseményeket.

A hajrában mindkét gárda betalálhatott volna, de még a legveszélyesebbnek tűnő Krychowiak-lövésből sem született újabb gól, így a lengyelek 1–0-ra nyertek, megtörve Eb-átkukat – további adalék, hogy ezt úgy aratták, hogy Lewandowskinak egyetlen lövése sem ment az ellenfél kapujának irányába...