Franciaország Payet bombájával izzadta ki a győzelmet

2016.06.10. 20:35
A második francia gólöröm – valahol Dimitri Payet is ott van a képen… (Fotó: Reuters)
A 2016-os labdarúgó Európa-bajnokság nyitó mérkőzésén a házigazda Franciaország 2–1-re legyőzte Romániát. A találkozón Olivier Giroud fejesével a franciák szereztek vezetést, amire Bogdan Stancu tizenegyesből még válaszolt, ám Dimitri Payet hajrában szerzett bombagólja már három pontot ért a „hazaiaknak”.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG
A-CSOPORT, 1. FORDULÓ
FRANCIAORSZÁG–ROMÁNIA 2–1 (0–0)
Saint-Denis, Stade de France, 75 113 néző. Vezette: Kassai (magyar)
FRANCIAORSZÁG: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Pogba (Martial, 77.), Kanté, Matuidi – Griezmann (Coman, 66.), Giroud, Payet (Sissoko, 91.). Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
ROMÁNIA: Tatarusanu – Sapunaru, Chiriches, Grigore, Rat – Hoban, Pintilii – Popa (Torje, 82.), Stanciu (Chipciu, 72.), Stancu – Andone (Alibec, 61.). Szövetségi kapitány: Anghel Iordanescu
Gólszerző:
Giroud (57.), Payet (89.), ill. Stancu (65. – 11-esből)

Végre elkezdődött az Európa-bajnokság. Ráadásul számunkra igen érdekes összecsapással. S most nem arra gondolunk, hogy a franciák „fogadták” a románokat...

Hanem, hogy Kassai Viktor vezette az összecsapást. A magyar játékvezetőnek az első félidőben nem is volt sok dolga. Tipikus nyitó mérkőzést vezettek elő ugyanis a csapatok – kevés helyzettel. No, nem az első negyedóra volt unalmas, mert ebben az időszakban mind a két oldalon volt egy-egy nagy lehetőség.

A 4. percben némi szerencsével került a labda Nicolae Stanciu elé, aki két lépésről nem tudta bevenni Hugo Lloris lapuját. Tíz perccel később pedig Antoine Griezmann „különleges” labdaátvétele után (a luftja után egy román védőről pattan elé a labda) a lécet találta el.

Az első félidő második felére állandósult a francia fölény. De csak meddő- és mezőnyfölény volt. Hogy nem volt hatalmas fölényben a hazai csapat, arra különösen rámutat az a tény, hogy Giroud mindössze két sikeres passzt tudott felmutatni az első negyvenöt percben. Az egyik a kezdőrúgás volt.

Olivier Giroud kapushibát kihasználva fejelte az Eb első gólját (Fotó: Reuters)

Aztán az Arsenal játékosa egy csapásra hőssé vált – ő szerezte a 2016-os Európa-bajnokság első gólját. Igaz, ehhez kellett Ciprian Tatarusanu ügyetlenkedése – a román kapus gyakorlatilag mellényúlt Dimitri Payet beadásának, Giroud pedig az üres kapuba fejelte a labdát. 1–0

Giroud legutóbbi hat fellépésén már a nyolcadik gólját szerezte a válogatottban.

Hogy a románok mellett a feszültség volt a francia válogatott másik ellenfele, arra bizonyíték az, ahogy Anghel Iordanescu csapata egyenlített. Patrice Evra nem ma kezdte a szakmát, de olyan szépen odarúgott a berobbanó Nicolae Stanciunak, hogy Kassainak büntetőt kellett ítélnie. Bogdan Stancu pedig nem hibázott a tizenegyespontról. 1–1

Egy tökéletesen végrehajtott tizenegyes (Fotó: Reuters)

Az utolsó fél órában úgy tűnt, hogy mindkét csapat elsősorban arra törekszik, hogy nehogy kikapjon. Egy nyitó találkozón e valóban végzetesnek tűnő hiba lett volna. Ennek megfelelően kevés helyzet maradt a végére. Úgy tűnt, marad az iksz, Payet azonban másképp gondolta...

A West Ham középpályása – aki egyébként az első félidőben a legtöbb sikeres cselt mutatta be – gondolt egy merészet, és a 16-os előteréből valami irdatlan nagy gólt akasztott a jobb felsőbe. Tatarusanu ezúttal tehetetlen volt. 2–1

Nyert Franciaország (házigazda 2000 óta nyitott először győzelemmel az Eb-n), pedig Románia egyáltalán nem játszott rosszul.

ONLINE KÖZVETÍTÉS, STATISZTIKÁK, ÉRDEKESSÉGEK ITT!