Vb 2022: megdőlhet a büntetők rekordja, rengeteg a 0–0 – az első kör érdekességei

CSELŐTEI MÁRKCSELŐTEI MÁRK
2022.11.25. 15:06
Kilenc tizenegyes az első körben, ebből hetet értékesítettek is (Fotó: Getty Images)
A Katarban zajló labdarúgó-világbajnokság java még hátravan, de a brazilok győzelmével csütörtök este véget ért a torna első köre, így utánajártunk a statisztikai érdekességeknek, íme!

MEGDŐLHET A TIZENEGYESEK REKORDJA

A videobírót először a 2018-as oroszországi tornán alkalmazták a világbajnokságok történetében, így nem meglepő, hogy azon a vb-n született meg a megítélt tizenegyesek rekordja is: szám szerint 29 – 64 meccsen. A mérkőzések száma ezúttal sem változott (bár 2026-ban már fog), és egy kör után jó esély van rá, hogy Katarban minden eddiginél több büntetőt látunk majd. Az első körben ugyanis 16 találkozó (tehát a torna negyede) alatt összesen 9 büntetőt ítéltek meg a játékvezetők (ebből 7-t értékesítettek a csapatok, csak Lengyelország és Kanada hibázott).

KIÜTÉSEK, GÓL NÉLKÜLI DÖNTETLENEK

Az első fordulóban négy (!) gól nélküli döntetlen is született, ami új csúcs, hiszen nyolc gárda még sosem kezdte 0–0-s iksszel a vb-t. A gólátlag azonban így is normális, 2.52-es, ami főleg annak köszönhető, hogy voltak kiugró, sokgólos, kiütéses mérkőzések. Az angolok például 6–2-re győzték le Iránt, míg a spanyolok 7–0-ra verték meg Costa Ricát, de a címvédő Franciaország ausztrálok elleni 4–1-es győzelme is kiemelendő.

HOVÁ TŰNTEK A 90. PERC UTÁNI GYŐZTES GÓLOK?

Hangsúlyozzuk, hogy az első körről van szó, hiszen erre a felütésre már meg is jött az ellenpélda: Irán a 98. és a 101. percekben szerzett két góljával múlta felül Walest a második kör nyitányán. Az első fordulóban azonban egyetlen olyan találat sem született a 90. perc után, ami győzelmet, vagy akár csak pontszerzést jelentett volna egy nemzetnek – dacára annak, hogy folyamatosan dőlnek meg a hosszabbítási rekordot, rengeteg meccs tart legalább 100 percig.

Aszano Takuma vezérletével a hajrában fordítottak a japánok Németország ellen, de a győzelmet jelentő góljuk még a 83. percben esett (Fotó: Getty Images)

Nem mehetünk el persze amellett, hogy a hollandok a 84. percben szereztek vezetést Szenegál ellen, majd a 99. percben is betaláltak, míg Irán Anglia ellen a 103. percben volt eredményes, ám az csak a szépítésre volt elég. Kései győztes gólra még a japánok voltak képesek Németország ellen, de az is a 83. percben esett, egy közel 100 percig tartó mérkőzésen.

EGY MECCS VOLT CSAK SÁRGA LAPTÓLMENTES

Sárga lapokból nem volt hiány az első fordulóban, a játékvezetők 16 mérkőzésen összesen 56-ot mutattak fel, ami 3.5-ös átlag. Mindössze egy olyan meccset játszottak le a csoportkör első fordulójában, amelyen a játékvezetőnek egyáltalán nem kellett a zsebébe nyúlnia, ez a Németország–Japán (1–2) összecsapás volt. Ami a kiállításokat illeti: egyetlen piros lapot sem osztottak ki a katari torna első körében (majd jött a Wales–Irán második fordulós csoportmeccs...). Kiállításból egyébként a négy évvel ezelőtti vb-n sem volt sok, mindössze négy – lehet, hogy most még annyi sem lesz (?).

GÓLOK, GÓLPASSZOK

A góllövőlistát egy kör után hat játékos vezeti, ők egyaránt kétszer találtak kapuba: Mehdi Taremi (Irán), Enner Valencia (Ecuador), Olivier Giroud (Franciaország), Richarlison (Brazília), Ferran Torres (Spanyolország) és Bukayo Saka (Anglia). A gólpasszok tekintetében az angol Harry Kane és a portugál Bruno Fernandes áll a legjobban, kettővel.