A bosnyák fergeteg átrohant a görögökön

2013.03.22. 23:09
Ibisevic (jobbra) rúgta a második bosnyák gólt (Forrás: Action Images)
A bosnyák labdarúgó-válogatott a világbajnoki selejtező G-csoportjában szinte felfalta a görögöket. Már az 54. percben 3–0-ra vezettek, a maradék játékidőt pedig letudták. A görögök nem tudtak jelentős ellenállást kifejteni.

Az első húsz percben eseménytelen játékot láthatott a zenicai közönség, hiszen a mindig masszív védelemmel felálló görög csapat védekezését igencsak nehéznek tűnt feltörni. A vendégek elsősorban a kontrákra rendezkedtek be, de már a félpályánál megtámadták a labdát felhozó bosnyákokat.

A 20. percben Szamarasz játszott Karaguniszhoz, aki közelről lőhetett, de Begovic hárított. A 25. percben halvány lehetősége adódott a bosnyákoknak is. Misimovic beadását Dzeko fejelte rá a tizenegyespont környékéről, de Karnezisz biztosan hárított.

A 28. percben ismét Dzeko került helyzetbe, talán ez volt az első igazán nagy lehetőség a meccsen, de a 22 méteres lövés középre tartott, Karnezisznak nem okozott gondot.

Aztán a 29. percben váratlanul vezetést szereztek a bosnyákok. Szabadrúgáshoz jutottak a hazaiak, Misimovic a hazai térfél közepéről ívelt a kapu elé, Dzeko pedig mindenkit megelőzött, és fejjel a bal sarokba továbbította a labdát. 1–0

A bosnyákok támadásban maradtak, és növelték is az előnyüket. A 35. percben Cavelasz és Mujdza harcolt a labdáért a tizenhatoson belül, a görög védő elvétette a labdát, ráadásul utána el is lökte a bosnyák játékost, így a játékvezető büntetőt ítélt.

A tizenegyest a sértett, Mujdza végezte el, de a jobb sarokra tartó lövését Karnezisz kivédte. A kipattanóra először a görögök érkeztek, de Toroszidisz szerencsétlenül ért a labdába, amely a bal kapufára pattant. A védők nem tudtak felszabadítani, közéjük ugrott az érkező Ibisevic, és néhány lépésről a hálóba lőtt. 2–0

A második félidő eseménytelen játéka után újabb fejes góllal szomorította el a görögöket Edin Dzeko. Az 54. percben a jobb oldalról érkezett ismét Misimovic beadása, középen Dzeko emelkedett a legmagasabbra, és három görög között is a jobb alsóba fejelt. 3–0

A gól megelégedetté tette a bosnyákokat, Görögország előtt is adódtak lehetőségek, de igazán nagy helyzetet nem tudtak kialakítani. Hitehagyott játékukkal a görögöknek még a szépítésre is alig akadt esélyük, sőt a 88. percben majdnem megkapták a negyediket is, de az egyedül kiugró Stevanovic lövését óriási bravúrral kivédte Karnezisz. Aztán a legutolsó percben mégis összejött a szépítés, Szamarasz bal oldali beadását, Gekasz lőtte közelről a hazai kapuba. 3–1

Győzelmükkel a bosnyákok három pont előnnyel vezetik a G-csoportot a görögök, és öttel a harmadik szlovákok előtt.

G-CSOPORT
BOSZNIA-HERCEGOVINA–GÖRÖGORSZÁG
3–1 (2–0)
Zenica,
Bilino Polje Stadion. V: Björn Kuipers (holland)
BOSZNIA-HERCEGOVINA:
Begovic – Spahic, Mujdza (Vrsajevic, 84.), Vranjes, Zukanovic – Zahirovic, Lulic, Medunjanin (Rahimic, 79.), Misimovic – Ibisevic (Stevanovic, 84.), Dzeko. Szövetségi kapitány: Safet Susic
GÖRÖGORSZÁG: Karnezisz – A. Papadopulosz, Holebasz, Papasztathopulosz, Cavelasz (Gekasz, a szünetben) – Toroszidisz, Kacuranisz, Karagunisz – Ciolisz (Maniatisz, 57.), Szalpangidisz (Hrisztodulopulosz, 73.), Szamarasz. Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Gólszerző:
Dzeko (29., 54.), Ibisevic (36.), ill. Gekasz (92.)

A Liechtenstein–Lettország mérkőzésen az eleddig pont nélkül álló hazaiak meglepték a vendégeket, mert a 17. percben Michele Polverino megszerezte a vezetést. Ez volt Liechtenstein második gólja a selejtezőben. Még a 30. percben, Cauna révén egyenlített Lettország, de ezzel el is lőtte a puskaporát, a győzelmet már nem tudta megszerezni. Liechtenstein a legutóbbi hat meccsét elvesztette, és 2011 szeptembere óta először szerzett pontot tétmérkőzésen.

G-CSOPORT
LIECHTENSTEIN–LETTORSZÁG 1–1 (1–1)
Vaduz, Rheinpark. V: Kevin Clancy (skót)
LIECHTENSTEIN: Jehle – Oehri (Quintans, a szünetben), Ma. Stocklasa, Burgmeier, Polverino – Erne (Gür, 93.), Christen (Beck, 72.), N. Hasler, Wieser – Frick, D. Hasler. Szövetségi kapitány: René Pauritsch
LETTORSZÁG: Vanins – Gorkss, Ivanovs, Klava, Lazdins – Cauna, Laizans (Visnakovs, a szünetben), Rugins – Verpakovskis (Gauracs, 66.), Rudnevs, Kamess (Zigajevs, 56.). Szövetségi kapitány: Aleksandrs Starkovs
Gólszerző: Polverino (17.), ill. Cauna (30.)

A csoport harmadik mérkőzésén Szlovákia Litvániát fogadta Zsolnán. A mérkőzésen meglepetésre László Csaba szövetségi kapitány csapata, a litván válogatott szerezte meg a vezetést a 19. percben Darvydas Sernas góljával. Még az első félidő vége előtt egyenlítettek a szlovákok. A 40. percben Jakubko szerzett gólt egy szabadrúgás után. A második félidőben a szlovák csapat szinte egykapuzott a zuhogó esőben, de a legnagyobb helyzeteket is kihagyta, így meg kellett elégednie egy ponttal, és nem tudta beérni pontszámban a görögöket.

G-CSOPORT
SZLOVÁKIA–LITVÁNIA 1–1 (1–1)
Zsolna,
Pod Dubnom Stadion. V: Michael Oliver (angol)
SZLOVÁKIA: Kuciak – Durica, Skrtel, Hubocan – Pecovsky (Bakos, 70.), Sapara, Svento, Kucka, Mak (Duris, 64.) – Hamsík – Jakubko. Szövetségi kapitány: Stanislav Griga
LITVÁNIA: Karcemarskas (Arlauskis, a szünetben) – Semberas, Kijanskas, Mikuckis, Kalonas (Novikovas, 69.) – E. Cesnauskis, Mikoliunas, Ivaskevicius, Panka – Matulevicius, Sernas (Luksa, 90.). Szövetségi kapitány: László Csaba
Gólszerző: Jakubko (40.), ill. Sernas (19.)

1. Bosznia-Hercegovina 5 4 1 18–3 +15 13
2. Görögország 5 3 1 1 6–4 +2 10
3. Szlovákia 5 2 2 1 6–4 +2 8
4. Litvánia 5 1 2 2 4–7 –3 5
5. Lettország 5 1 1 3 6–9 –3 4
6. Liechtenstein 5 1 4 2–15 –13 1