Vívó-vb: a párbajtőröző Szász Emese bronzérmet szerzett

2013.08.08. 19:39
A Szász Emese elődöntőjét eldöntő tus (Fotók: Mirkó István)
Szász Emese bronzérmesként zárta a női párbajtőrözők egyéni küzdelmeit a budapesti vívó-világbajnokságon, miután az elődöntőben hosszabbítás után 14:13-ra kikapott az észt Julia Beljajevától.

ELŐDÖNTŐ

A sormintát tartva Szász Emese a legjobb négy között egy 21 éves észt hölggyel, Julia Beljajevával találkozott, aki a pekingi olimpián ezüstérmet szerző román Ana Maria Branzát búcsúztatta a legjobb nyolc között. Ez volt Szász első és egyetlen szoros mérkőzése a nap során, de sokáig ezúttal is ő diktált.

Az első három perc után ugyan egy tussal ellenfele vezetett, ám a második felvonás során visszavette az előnyt (9:8). A harmadik három perc nem úgy alakult, ahogyan szerettük volna, Beljajeva egyenlített, majd „elhúzott” 13:11-re – ennél nagyobb különbség nem volt a két fél között a találkozó során.

Szász nem esett kétségbe, két szép tussal egalizált, és mivel a hátralévő időt már nem kívánták levívni, egyperces hosszabbítás következett. Ez aztán csak 9 másodpercig tartott, ugyanis Beljajeva – aki egyébként a sorsolásnak köszönhetően kedvezményezettként vágott neki a ráadásnak – egy egylámpás találattal bejutott pályafutása első világbajnoki döntőjébe, Szász Emese így bronzérmet szerzett.

Kulcsár Győző: Ezek a vereségek korábban elképzelhetetlenek voltak!

Félperces „tánc” után egy együttes találat. 6:6
Szász indított támadás, de nem találta el ellenfelét.
Nem vívták ki a hátralévő időt.
A ráadásban Beljajeva volt e kedvezményezett, de nem várt, 9 másodperc után bevitte a döntő tust, ő jutott a döntőbe, Szász Emesének a bronzérem jutott. 13:14

A NEGYEDDÖNTŐBEN

A negyeddöntőben a hozzá hasonlóan balkezes Jana Zvereva várt Szász Emesére, de a 24 éves orosz sem tudta megállítani a remeklő magyart. Az első három percben még nagyjából tartotta vele a lépést (4:2), ezután viszont Emese meglépett, 11:5-ös előnnyel zárta a második felvonást, és innen már nem engedte vissza Zverevát. Bejutott tehát az elődöntőbe, azaz már legrosszabb esetben is bronzérmesként zárja a napot.

„Elég magabiztosnak éreztem magamat, nem nagyon engedtem át a vezetést egyik ellenfélnek sem. Zvereva az elején egy nullra vezetett, de onnantól kezdve inkább egyre elhúztam, mint hogy szoros lett volna az asszó. Belül is magabiztosságot éreztem, tudom, hogy mit szeretnék csinálni, és szerencsére bejöttek ezek a dolgok – nyilatkozta a Nemzeti Sport Online-nak Szász Emese a negyeddöntő után, majd az elődöntőre is kitért. – Valószínűleg jó formában van Beljajeva, ha idáig eljutott, azért Branza egy elég nehéz ellenfél. Megnézzük, hogy mire jutunk egymással. Rég vívtunk, akkor én nyertem, de ez egy új verseny.”

A NYOLCADDÖNTŐBEN

Irina Embrich 2006-ban ezüst-, 2007-ben pedig bronzérmet szerzett a világbajnokságon egyéniben, a hiányzó aranyat viszont nem idén gyűjti be a 33 éves észt vívó, mivel Szász Emese útját állta a legjobb 16 között. A nyitó felvonás után 5:5-re álltak, a második három percben azonban Szász elhúzott (12:9-re), a mérkőzés 8. percében pedig megszerezte a továbbjutását jelentő tust is, 15:10-re nyert.

A LEGJOBB 32 KÖZÖTT

A Révész Júlia–Joanna Guy találkozón rendkívül óvatosan kezdtek a felek, az első három perc után még csak 1:1-re álltak. Aztán felpörgött a mérkőzés, és Révész került előnybe. Fél perccel a vége előtt még három találattal vezetett a magyar vívó, ám Guy egyenlíteni tudott, így következett az egyperces ráadás. Ennek Révész vághatott neki kedvezményezettként, és már csak 16 másodperc volt hátra, amikor ellenfele bevitte a mindent eldöntő tust.

Szász Emese mérkőzése jóval kevesebb izgalmat tartogatott, versenyzőnket az orosz Tatjana Andrjusina nem tudta megszorítani. Három perc után 4:1-re, hat perc után pedig 9:4-re vezetett Szász, aki végül 15:9-es sikerrel foglalta el a helyét a nyolcaddöntőben.

„Már sokat vívtunk együtt, »éreztem« őt. Klasszisokkal jobb ellenfél volt, mint a kolumbiai lány az első asszómban, de még így, az ő legyőzésével sem oldódott fel bennem a feszültség” – mondta Szász az MTI-nek.