Kajakozóink sporttörténelmet írtak az Európai Játékokon

2015.06.15. 08:11
A női kajakosok szerezték meg az Európai Játékok történetének első magyar aranyérmét (Fotó: MTI, archív)
Két arany- és egy bronzéremmel zárta a kajak-kenu döntők első napját a magyar csapat a Bakiban zajló Európai Játékokon. A Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kárász Anna, Vad Ninetta összeállítású női kajak négyesünk szerezte a játékok történetének első magyar aranyérmét, majd rögtön utána a Kammerer Zoltán, Szalai Tamás kajak kettesünk is elsőként ért célba 1000 méteren. A kenusok 1000 méteres távján Vajda Attila lett bronzérmes.

Az első fináléban nem voltunk érdekeltek, Solti Lászlónak ugyanis nem sikerült beverekednie magát oda. Egy versenyzőért így is izgulhattunk, hiszen Bozsik Attila török színekben a B döntőben volt érdekelt, amelyben hatodik, összességében pedig 16. lett. Az aranyérem a német Max Hoff nyerte meg.

A kenusok hasonló távján Vajda Attila révén voltunk érdekeltek, aki erősebben kezdett a megszokottnál, és gyakorlatilag 800 méterig együtt haladt a német Sebastian Brendellel és a cseh Martin Fuksával. Ott előbbi robbantott, és pekingi olimpiai bajnokunk nem tudta tartani vele a lépést, végül meg kellett elégednie a harmadik hellyel, de így is a Bakiban szereplő magyar csapat második, valamint a kajak-kenus küldöttség első érmét szerezte meg.

Ezután következtek a női kajak négyesek 500 méteren, ahol a mieink számítottak a legnagyobb esélyesnek. Ehhez mérten remekül is rajtoltak, azonnal az élre álltak, és fél távnál már négy tizedmásodperc volt az előnyük a németek előtt. A hajrában ezt még tovább növelték, és fél hajóhossznyi, időben pedig majdnem egy másodperces előnnyel értek elsőként célba. Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kárász Anna és Vad Ninetta szerezte meg az Európai Játékok történetének első magyar aranyérmét.

Nem kellett sokat várnunk a második magyar elsőségre sem: bár Kammerer Zoltán és Szalai Tamás csak kényszerből – Kökény Roland sérülése miatt – ült össze a kajak párosok 1000 méteres távján, végig az első háromban volt az olaszokkal és az Európa-bajnok németekkel együtt, és a végén remek hajrával, fél másodperces előnnyel elsőként ért célba.

Sajnos ugyanez nem sikerült a 2013-as világbajnok kenu párosunknak. Vasbányai Henrik és Mike Róbert nagyon gyengén rajtolt, a táv feléig csak a mezőny végén haladt, ezután ugyan jól hajrázott, ám ez is csak ahhoz volt elég, hogy a negyedik helyig jöjjön fel. A versenyszám aranyérmét a fehéroroszok szerezték meg az oroszok előtt.

A program helyi idő szerint kora délután a 200 méteres előfutamokkal folytatódik.