„Több dicséretet kaptunk mostanában, de ez nem tesz bennünket olyan elbizakodottá, hogy könnyelművé váljunk” – hangsúlyozta Mori Josiro, a szervezőbizottság elnöke, hozzátéve, hogy a játékokig hátralévő 600 napban számít még nehézségekre és bizonytalanságokra.„Több dicséretet kaptunk mostanában, de ez nem tesz bennünket olyan elbizakodottá, hogy könnyelművé váljunk” – hangsúlyozta Mori Josiro, a szervezőbizottság elnöke, hozzátéve, hogy a játékokig hátralévő 600 napban számít még nehézségekre és bizonytalanságokra.
A japánok a kaotikus indulást követően jelentősen előrehaladtak az egyes helyszínek kialakításában, mostanra a terveknek megfelelően állnak az előkészületekkel, ami több korábbi rendező esetében korántsem volt elmondható.
„Egyes városokban, inkább azt mondanám, a rendező városok többségében válságtanácskozást kellett tartania a végrehajtó bizottságnak néhány hónappal a rajt előtt, és néhány esetben mindössze három hónappal a kezdést megelőzően sem tartottak ott a szervezők, ahol most önök” – dicsérte a japán házigazdákat Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke.
Továbbra is gondot jelent ugyanakkor a várható nagy hőség. A szervezők a múlt héten elismerték, hogy mobil párakapuk felállítása, valamint hőségelnyelő burkolat leterítése többletkiadással jár. Ezzel együtt ígérik, hogy a költségvetés következő verziója, amelyet még decemberben nyilvánosságra hoznak, nem fogja túllépni a 10.3 milliárd eurónak megfelelő 1350 milliárd jenes korábbi tervet.
Egy helyi vizsgálat szerint a kormány jóval többet költ az olimpiára az eredetileg tervezettnél. John Coates, a NOB koordinációs bizottságának elnöke ugyanakkor úgy vélekedett: érdemes külön választani a játékok lebonyolításához szükséges összegeket az infrastrukturális költésektől, amelyek eredményeként a létesítmények a játékok örökségeként ott maradnak Japánban.
A tokiói olimpia 2020. július 24-én kezdődik.