A túrázás pozitív hatásai

Nagy ZsoltNagy Zsolt
Vágólapra másolva!
2018.12.29. 16:58
Felmérések szerint a rendszeres természetjárás növeli a kreativitást, csökkenti a stresszt és a különböző egészségügyi problémák kialakulását, s boldogabb életet ígér a sportot űzőknek.

Túrázni jó. A természetet járva kikapcsol az agy, és olyan nyugalom keríti hatalmába, amilyet a dolgos hétköznapok során talán sehol sem talál meg. A természetjárás jótékony hatásait több kutatás is megpróbálta kideríteni, most ezek eredményéből válogatunk.

A túrázás kreatívvá tesz
Felejtsd el a koffeint! Egy csésze kávénál sokkal többet ér, ha fogod magad, és elmész egyet sétálni a hozzád legközelebb eső túraútvonalra. Kutatások szerint a szabadban töltött idő nagyjából 50 százalékkal növeli a kreatív problémamegoldó képességet, tehát ha foglalkoztat valami, mozduljunk ki kicsit, mert jobb eséllyel jut eszünkbe a megoldás. Felejtsük el a számítógépet, hagyjuk otthon a mobiltelefont, bízzuk magunkat a természetre!

 

A természetjárással különböző betegségek kialakulása is megelőzhető.
Fotó: shutterstock

 

A túrázás fitten tart
Egy óra természetjárással akár 500 kalóriát is elégethetünk – hogy pontosan mennyit, természetesen függ a megtett távolságtól, tempónktól és hátizsákunk súlyától is. A túrázás karbantartja az egész testet, méghozzá anélkül, hogy túl nagy terhet róna ízületeinkre. Ha olyan útvonalakat is a repertoárunkba illesztünk, amelyeken nagyobb szintkülönbséget kell teljesíteni, felpörgethetjük fogyásunkat, arról nem is beszélve, hogy vérnyomásunkat és koleszterinszintünket is csökkenthetjük, amellyel hosszabb távon mérsékeli a szívbetegségek, a cukorbetegség és a stroke kialakulásának kockázatát.

A túrázás gyógyít
További kutatások arra engednek következtetni, hogy a rendszeres túrázás segíthet a súlyosabb betegségben szenvedőkön, operáción átesett betegek rehabilitációjában. Sokan a gyógyulásukat, a felépülésüket elősegítendő választják a természetjárást. Fontos megjegyezni, hogy ebben az esetben az aktív mozgás megkezdése előtt, bármennyire kis intenzitású is, feltétlenül szükséges egyeztetni a kezelőorvossal.

 

A túrázás boldogsághormont is termel.
Fotó: shutterstock

 

A túrázás boldoggá tesz
Felmérések alapján azt is megállapították, hogy a túrázás remekül alkalmazható a depresszióval küzdő betegek kezelésében is. Akiket ez érint, a rendszeres testmozgást megszeretve a korábbinál sokkal aktívabb életmódot folytatnak. A természet közelsége, az eltávolodás a mindennapi élettől vagy a munkahelyi környezettől segít, hogy az ember megtalálja lelki békéjét, elrendezze magában a problémákat, és sokkal derűsebben álljon a feladatokhoz.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik