El tudja-e rontani a Slovan a Fradi kreatív támadójátékát?

Pór KárolyPór Károly
2022.07.14. 16:16
Adama Traoré két góllal és egy gólpasszal az FTC vezérének bizonyult a Tobol ellen, és jövő héten, a Slovannal szemben is kulcsszerep hárulhat rá (Fotó: Török Attila)
A Bajnokok Ligája selejtezőjének 1. fordulója után összevetettük a Tobolt 5–1-gyel kiejtő Ferencváros és következő ellenfele, a grúz Dinamo Batumi ellen a hosszabbítás utolsó percében fordító Slovan statisztikáit, megvizsgáltuk a szlovák csapat játékát.

Azt nehéz eldönteni, hogy a múlt heti 0–0 után a Ferencvárostól a Groupama Arénában 5–1-es vereséget szenvedő kazah bajnok, a 11 millió eurós keretértékűre becsült Tobol, vagy a Slovant megizzasztó, kilencmilliósra taksált grúz bajnok Dinamo Batumi az erősebb csapat. Azt viszont jól mutatják az InStat Sport statisztikái, hogy az FTC a fontosabb mutatók többségében felülmúlta a Slovant a BL-selejtező 1. fordulójában. Mint ismeretes, a szlovák bajnok az első meccsen elért hazai 0–0 után idegenben is gól nélküli döntetlent játszott kilencven perc alatt, majd a hosszabbításban hátrányba került, de előbb egyenlített, aztán a 123. percben egy szerencsés szögletgóllal megnyerte a meccset – ennek köszönhetően az FTC-vel mérkőzhet meg a jövő héten, a következő körben.

A Ferencváros az első két meccsén többet és pontosabban passzolt (1130 passz/960 pontos, 85%–906/733, 81%), több lövéssel próbálkozott (33–24), és a 12 kaput eltaláló lövéséből öt góllal zárult. A Slovannál ugyanez a szám tízből kettő. A statisztikák alapján a Ferencváros a támadójátékban nemcsak hatékonyabbnak, hanem kreatívabbnak, technikásabbnak is tűnik. Tokmac Nguenék több mint háromszor annyi jó cselt mutattak be (79 kísérlet/52 sikeres, 66%–30/14, 47%), mint Vladimír Weissék, több gólhelyzetet eredményező, sikeres kulcspasszuk (10–6) és ebből is adódóan több gólhelyzetük (29–16) is volt.

DINAMO BATUMI–SLOVAN 1–2 – ÖSSZEFOGLALÓ

Ugyanakkor a Slovan védelme a két mérkőzésen hatékonyabban működött, mint a ferencvárosi hátsó alakzat, ugyanis nagyobb nyomás alatt (a Batumi 58 százalékban birtokolta a labdát és 31 lövésig is eljutott a két mérkőzésen, míg a Tobol 40 százalékos labdabirtoklás mellett csak 17-ig) játszva kapott ugyanannyi gólt (egyet, azt is a hosszabbításban, viszont 180 perc alatt egyet sem kapott). A szlovák csapat játékosai az FTC-hez képest nagyobb százalékban tudták szerelni az ellenfelet (76 kísérletből/46 sikeres, 61%–85/39, 46%), több labdát szereztek (111–94), védekezésben több párharcot nyertek meg (177-ből 106-ot, 60%–179/87, 49%).

AZ FTC ÉS A SLOVAN STATISZTIKÁI A BL-SELEJTEZŐ 1. FORDULÓJÁBAN
FerencvárosSlovan
Lövés/ kapura/gól33/12/523/10/2
Passzok/sikeres1130/960 (85%)906/733 (81%)
Sikeres kulcspasszok106
Labdabirtoklás60%42%
Cselek/sikeres79/52 (66%)30/14 (47%)
Párharcok/megnyert364/168 (49%)342/167 (49%)
Szerelési kísérlet/sikeres85/39 (46%)76/46 (61%)
Labdaszerzések94111

Forrás: InStat Sport

A Slovannak elöl nincsenek olyan egyéniségei, mint a Ferencvárosban két gólt szerző és egy gólpasszt adóAdama Traoré vagy a második gólnál Traorét mesteri passzal kiszolgáló Tokmac Nguen. Előbbi 258-as InStat-átlaggal (a játékosok összes megmozdulása alapján kiszámolt teljesítményindex) az FTC legjobb támadója volt – ugyanakkor Aissa Laidouni (259) és Adnan Kovacevic (272) még őt is megelőzte –, míg a Slovanból egyetlen támadó sem érte el a 250 pontot. A pozsonyiak legjobbja a két mérkőzésen a suriname-i védő, Myenty Abena volt (262).

A Slovan és a Ferencváros második fordulós párharca így elsősorban azon múlhat, mennyire tudja elrontani a szlovák csapat az FTC játékát, megakadályozni a magyar együttes kreatív, gyors támadóit a gólszerzésben.

A LÉGIÓSOK SZÁMÁBAN NINCS KÜLÖNBSÉG CSAK AZ ÉRTÉKÜKBEN

Ami érdekesség, hogy a szlovák sajtó a szerdai meccset követőena Ferencváros kapcsán rögtön azt emelte ki,hogy a „híres magyar márka már nem is annyira magyar”, sokkal inkább „orosz vezetés alatt álló futballzsoldosok gyülekezete”. Nos, ehhez képest, a volt ferencvárosi Holman Dávidot is foglalkoztató Slovan jelenlegi, bő keretében ugyanúgy 22 légióst találunk, mint a Ferencvárosban. Az igaz, hogy szerdán a Slovanban négy, az FTC-ben csupán egy hazai labdarúgó szerepelt, és összességében valamivel több percet kapnak a hazai játékosok a pozsonyiaknál, mint a Ferencvárosban, de a szlovák bajnok is döntő részt külföldiekre épít.

Ami nagy különbség, hogy az FTC-nek a Transfermarkt becslései alapján jóval értékesebb légiósai vannak, hatan is elérik közülük a kétmillió eurós becsült értéket (Traoré, Marquinhos és Laidouni a hárommilliót is – utóbbi számít most az NB I legértékesebb játékosának, 3.5 millió euróval) míg a Slovanban csak egy ilyen játékost találunk, az örmény válogatott szélsőt, Tigran Barszegjant (2.2 millió euró). Nem véletlen, hogy míg az FTC keretértékét 42.8 millió euróra teszik, addig a Slovanét csak 21.08-ra. Viszont, ami a becsült értékeknél pontosabb értékmérő lehet, hogy a magyar együttesből jó eséllyel hárman is szerepelhetnek a téli világbajnokságon (Laidouni Tunéziával, a Mmaee testvérek Marokkóval).

BAJNOKOK LIGÁJA, SELEJTEZŐ
1. FORDULÓ, VISSZAVÁGÓ

FERENCVÁROS–TOBOL (kazah) 5–1 (3–1)
Budapest,
Groupama Aréna, 17 347 néző. Vezette: Jakubik (lengyel)
FTC: Dibusz – Wingo, S. Mmaee, Kovacevic (Knoester, 82.), Civic – Laidouni, Zachariassen (Mercier, 83.), Esiti (Loncar, 75.) – Nguen (Auzqui, 68.), F. Boli (Bassey, 68.), A. Traoré. Vezetőedző: Sztanyiszlav Csercseszov
TOBOL: Mokin – Kairov, Malij, Tomasevics, Amanovics – Tagibergen, Jovancsics, Zsarinbetov (Muzsikov, 68.) – Tosics (Zsakszilikov, 78.), Sergeyev (Déblé, 75.), Brígido (Vukadinovics, 75.). Vezetőedző: Milan Milanovics
Gólszerző: A. Traoré (4., 17.), Laidouni (21.), Bassey (74., 90+1.), ill. Sergeyev (23.)
Kiállítva: Muzsikov (82.)
Továbbjutott: a Ferencváros, 5–1-es összesítéssel

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!