Sané döntött, a Manchester City elvette a Liverpool veretlenségét!

2019.01.03. 20:53
Félelmetes iramú és intenzitású rangadó végén Sané (jobbra) döntött (Fotó: AFP)
Az angol labdarúgó Premier League 21. fordulójának csúcsrangadóján a Manchester City az Etihad Stadionban 2–1-re legyőzte a listavezető Liverpoolt, elvéve a „vörösök” veretlenségét. A Liverpool előnye négy pontra csökkent a tabella élén a Manchester Cityvel szemben.

Hatalmas iram, irgalmatlan gegenpressing, helyzetek futószalagon, tűzijátékok – valahogy így képzelte az ember a Manchester City–Liverpool csúcsrangadó első félidejének ideális lefolyását. A valóság ehhez képest prózai volt: bár feszült, rendkívül magas színvonalú és intenzitású játékrészt figyelhettek az Etihad nézői, kapura lövés és helyzet alig-alig akadt.

Az első a Liverpool előtt: a City erős kezdését kibíró scouserek a 18. percben remek kontrát vezettek, Mohamed Szalah fordult le a félpályánál, kényszerítőzött Roberto Firminóval, kiugratta Sadio Manét, a szenegáli csatár viszont a hosszú oldali kapufára gurított Ederson mellett. A kipattanónál elképesztő káosz alakult ki a kapu torkában, végül John Stones hatalmasat mentett a gólvonalról – a technológia is megerősítette, hogy nem ment át a labda a vonalon, a Manchester City nagy mázlival, de megúszta a dupla helyzetet! 1.12 centiméteren múlott a gól…

A másik oldalon bezzeg egy „félhelyzetből” is gól lett, miközben Anthony Taylor játékvezető szorgalmasan osztogatta a sárga lapokat (Vincent Kompany egy ízben még meg is úszott sárgával egy piros laposnak tűnő becsúszást…). A 40. percben Sergio Agüero előbb megpróbált „eladni” egy tizenegyest – sikertelenül –, majd inkább a játékkal foglalkozott, összeszedte Bernardo Silva bal oldali beadását, és nagyon éles szögből csodaszép gólt rúgott a rövid felső sarokba! Csatár-csúcsteljesítmény volt ez a befejezés (1–0). Az argentin csatár a Liverpool elleni, hetedik hazai bajnokiján a hetedik gólját könyvelhette el.

Mivel a szünet után nem sok minden változott, Jürgen Klopp cserélt: lehozta „melós” középpályás triójából James Milnert és pályára küldte Fabinhót, közben a jobbhátvédek szórakoztatták magukat, ám Trent Alexander-Arnold és Danilo is a kapu mellé lőtt. A 63. percben egy felívelés után még megúszott a City egy védelmi hibát – Firmino lövésére ért vissza Ederson –, ám egy perccel később már teljesen kijátszott akcióból egyenlített a Liverpool. Alexander-Arnold ívelt keresztbe jobbról, a felfutó Andrew Robertson kapásból középre lőtte a labdát, Roberto Firmino egy méterről a kapuba fejelt (1–1). Tökéletesen játszotta végig a támadást a listavezető.

Erre már Pep Guardiola is váltott, a sokat nem mutató David Silva helyére Ilkay Gündogan érkezett. Úgy tűnt, a Liverpool magához ragadja a kezdeményezést a lélektani fölényt eredményező egyenlítő gól után, ám a 72. percben egy gyors akcióval lecsapott a City: Raheem Sterling jobbról hozta befelé a labdát, remek ütemben tálalt Leroy Sané elé, s a német balszélső kapufásan kilőtte a hosszú alsó sarkot (2–1).

A Manchester City elvette a Liverpool veretlenségét (Fotó: AFP)

Klopp harcba dobta gyorsan Xherdan Shaqirit is, a Liverpool veretlensége megőrzéséért hajtott a végjátékban. Shaqiri egy előkészítése óriási káoszt okozott a City-kapu előtt (valahogy sikerült végül tisztázni az Alexander-Arnold által kapu elé lőtt labdát), de tiszta helyzet a másik oldalon volt: Agüero hibázott egy kontra végén meccslabdát. Nem volt vége: Mohamed Szalah éles lövését Edersonnak kellett védenie – a helyzet után a nagyon hevesen reklamáló Guardiolát intette rendre a játékvezető –, majd a City-védelem a szöglet után a gólvonalról tisztázott.

Az utolsó perceket három cserével vezették fel az edzők, ám helyzete már csak a Citynek volt, de a manchesteriek elrontottak egy dupla ziccert – nem bánták a végén, 2–1-re legyőzték a listavezetőt, elvették a Liverpool veretlenségét és már csak négy pont a különbség a két topcsapat között!

A TALÁLKOZÓ RÖVID ÖSSZEFOGLALÓJA:

ANGOL PREMIER LEAGUE
21. FORDULÓ
MANCHESTER CITY–LIVERPOOL 2–1 (1–0)

Manchester, Etihad Stadion, 54 511 néző. Vezette: A. Taylor
Man. City: Ederson – Danilo, Kompany (Otamendi, 88.), Stones, Laporte (Walker, 87.) – Bernardo Silva, Fernandinho, David Silva (Gündogan, 65.) – Sterling, Agüero, L. Sané
Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson – Wijnaldum (D. Sturridge, 87.), Henderson, Milner (Fabinho, 56.) – Szalah, Firmino, Mané (Shaqiri, 76.)
Gólszerző: Agüero (40.), L. Sané (72.), ill. Firmino (64.)

A FORDULÓ KORÁBBI MÉRKŐZÉSEI
Newcastle United–Manchester United 0–2 (R. Lukaku 64., Rashford 80.)
Chelsea–Southampton 0–0
Huddersfield Town–Burnley 1–2 (Mounié 33., ill. Ch. Wood 39., A. Barnes 73.)
West Ham United–Brighton & Hove Albion 2–2 (Arnautovic 66., 68., ill. D. Stephens 57., Duffy 59.)
Wolverhampton Wanderers–Crystal Palace 0–2 (J. Ayew 83., Milivojevics 94.)
Kedd
Cardiff City–Tottenham Hotspur 0–3 (Kane 3., Eriksen 12., Szon 26.)
Arsenal–Fulham 4–1 (Xhaka 25., Lacazette 55., Ramsey 79., Aubameyang 83., ill. A. Kamara 69.)
Everton–Leicester City 0–1 (Vardy 58.)

1. Liverpool 21 17 3 1 49–10 +39 54
2. Manchester City 21 16 2 3 56–17 +39 50
3. Tottenham 21 16 5 46–21 +25 48
4. Chelsea 21 13 5 3 38–16 +22 44
5. Arsenal 21 12 5 4 46–31 +15 41
6. Manchester United 21 11 5 5 43–32 +11 38
7. Leicester City 21 9 4 8 25–23 +2 31