Hatvan éve egyeduralkodó Angliában a Boxing Day-forduló

Pincési LászlóPincési László
2018.12.26. 09:56
Egy igazi angol futballtradíció: bajnoki mérkőzés december 26-án (Fotó: Getty Images)
Nagy-Britanniában a labdarúgás és a karácsony teljesen összefonódott egymással: amióta a sportág elterjedt a szigetországban, a decemberi ünnepek alatt a családi program részévé vált a mérkőzésre járás. Eleinte 25-én és 26-án is rendeztek mérkőzéseket, később csupán utóbbi napra korlátozódtak az összecsapások.
Miért Boxing Day?
Maga a Boxing Day elnevezés sem egyértelmű: vannak, akik azt állítják, a december 25-e ünnep után a gazdagok szolgái (akiknek karácsonykor dolgozniuk kellett) szabadságot kaptak családjuk meglátogatására. Minden szolga kapott egy dobozt (box), hogy abban vihesse haza az ételeket és ajándékokat – innen a nap elnevezése. Egy másik elmélet a viktoriánus korszak másik szokására vezeti vissza az elnevezést, amikor az egyházak dobozokat tettek ki a templomokban a pénzadományok gyűjtésére.

Angliában a december 26-i forduló (Boxing Day) magányossága immáron hatvanéves múltra tekint vissza, 1889-től közel hetven éven át karácsony első napja számított a családi futballünnepnek, sokszor mindkét ünnepnapon megteltek a stadionok, 1958 óta azonban csak 26-án rendeznek fordulót.

Az első Boxing Day-mérkőzését 158 évvel ezelőtt a világ első és második legöregebb klubja vívta: a Sheffield FC 2:0-ra győzött a Hallam FC ellen. Bajnoki szintre 1888–89-ben emelték ezt a napot, akkor a Preston North End 5:0-ra verte a Derby Countyt. De 1888-ból maradt fenn más érdekesség is: az idő tájt csupán a december 25-e számított ünnep- és egyben szabadnapnak, nem véletlen, hogy a meccseket arra a napra időzítették.

De az Everton ezt az időszakot triplán is kihasználta. Először 25-én délelőtt a Lancashire-kupában 3:2-re verte a Blackburn Park Roadot, majd délután egy bemutató mérkőzésen 3:0-ra nyert az Ulster FC ellen, december 26-án pedig gól nélküli döntetlent ért el a szintén liverpooli Bootle FC ellen.

1957-ig karácsony mindkét napján rendeztek mérkőzéseket (akkor összesen 38 ligameccsre került sor), de a tömegközlekedés hiánya és az ünnep öröme miatt úgy alakult át az élet, hogy az emberek a 25-ét a családdal otthon, a 26-át a szeretteikkel és barátokkal a stadionokban töltötték.

A nagy ellenzők: Van Gaal és Guardiola
2015-ben a Manchester United akkori menedzsere, Louis van Gaal komoly kritikával illette a decemberi futballhagyományt. „Az angol labdarúgásban nincs téli szünet, és azt hiszem, ez a leggonoszabb az egészben. Anglia évek óta nem nyert semmit, se a klubok a nemzetközi kupákban, se a válogatott a nagy világversenyeken, mert a szezon végére az összes játékos kimerült” – mondta a holland szakember. Idén januárban a Manchester City menedzsere, Pep Guardiola fakadt ki, ugyanis sok játékosát elveszítette a feszítette tempó miatt. „Mindenki látta az elmúlt hetekben, hogy hány sérülést szenvedtek a játékosok. ki fogjuk őket nyírni, ha a szövetség vezetői nem lépnek. Az nem normális, hogy karácsony és január eleje között kétnaponta bajnokikat kell játszani. Tudom, hogy a show-nak folytatódnia kell, de Angliában nem védik a játékosokat. Jó lenne már a minőséget, és nem a mennyiséget hajszolni” – nyilatkozta.

A statisztikusok azóta is boldogan emlegetik 1963. december 26-át, amikor elképesztő gólzápor volt: 39 ligameccsen 157, ezen belül 10 élvonalbeli mérkőzésen 66 gól született.

Az eredménysor egészen elképesztő: Blackpool–Chelsea 1:5, Burnley–Manchester United 6:1, Fulham–Ipswich Town 10:1, Leicester City–Everton 2:0, Liverpool–Stoke City 6:1, Nottingham Forest–Sheffield United 3:3, West Bromwich Albion–Tottenham Hotspur 4:4, Sheffield Wednesday–Bolton Wanderers 3:0, Wolverhampton Wanderers–Aston Villa 3:3, West Ham United–Blackburn Rovers 2:8.

Az még inkább, hogy két nappal később ugyanezeknek a mérkőzéseknek a „visszavágóit” is lejátszották, és nem elég, hogy mindössze 37 találat született (azaz alig kicsit több, mint a karácsonyi termés fele), de több rommá vert csapat képes volt a visszavágásra. Így az otthon elkalapált West Ham 3:1-re nyert a Blackburn vendégeként az Ewood Parkban, a Manchester United egy 5:1-gyel vágott vissza a Burnleynek, a története legnagyobb vereségét elszenvedő Ipswich pedig 4:2-re verte a Fulhamet.

AZ ELMÚLT 40 ÉV LEGEMLÉKEZETESEBB BOXING DAY-MECCSEI

1979: Sheffield Wednesday–Sheffield United 4–0

Az 1979-es, harmadosztályban játszott találkozón ugyan a United volt az esélyesebb, hiszen vezette a bajnokságot, nem véletlen, hogy a Wednesday hívei az meccset a mai napig is csak karácsonyi mészárlásként (Boxing Day Massacre) emlegetik. A századik derbire 49 309-en voltak kíváncsiak a Hillsborough-ban, ez a mai napig rekord a harmadosztályban.

1991: Oldham Athletic–Manchester United 3–6

A mérkőzés az Oldham aranykorszakának egyik mélypontja volt, hiszen az 1990-ben Ligakupa-döntőt játszott, 1991-ben az élvonalba is feljutott csapat kilencgólos mérkőzésen kapott ki 6–3-ra a manchesteriektől. A vendégekénél ráadásul az a Denis Irwin duplázott, aki korábban az Oldhamet erősítette.

1999: Southampton–Chelsea 1–2

Az első ligamérkőzés után 111 évvel, három hónappal és 17 nappal eljött az a mérkőzés, amely mindent megváltoztatott az angol labdarúgásban. Gianluca Vialli, a Chelsea edzője ugyanis olyat tett, ami az addigi elődök a közel 15 ezer meccsen soha: olyan kezdőcsapatot küldött pályára, amelyben egyetlen angol játékos sem volt.

Chelsea ebben a történelmi összeállításban (De Goey - Petrescu, Thome, Leboeuf, Babayaro, Ferrer, Deschamps, Poyet, Di Matteo, Ambrosetti, T. A. Flo) 2–1-re győzött, mindkét gólt a norvég csatár, Tore André Flo szerezte.

1999: Coventry City–Arsenal 3–2

Ugyanebből a fordulóból még egy mérkőzés: 19 éve fordult elő legutóbb, hogy a Coventry City le tudta győzni az Arsenalt: a győztes gólt a szárnyait bontogató, akkor mindössze 19 éves Robbie Keane szerezte. A felek azóta hatszor találkoztak, mindannyiszor az londoniak nyertek, a Coventry összesen két gólt tudott elérni.

2000: Arsenal–Leicester City 6–1

A londoniak francia csatára, Thierry Henry összesen nyolc alkalommal ért el mesterhármast az angol klub színeiben. Az elsőre 2000 karácsonyának másnapján, a Highburyben került sor.

2005: Wigan Athletic–Manchester City 4–3

A Wigan már 4-1-re is vezetett, és ugyan az utolsó 13 percben Joey Barton és Andy Cole is betalált, a vendégek nem tudtak pontot menteni.

2007: Chelsea–Aston Villa 4–4

A hihetetlenül mozgalmas bajnokin a nyolc gól mellett volt három kiállítás, tizenegyes- és szabadrúgásgól és az utolsó percben szerzett Gareth Barry-találat is.

2012: Manchester United–Newcastle United 4–3

Nem akármilyen mérkőzést nyert meg a hazai csapat, amely egyben Sir Alex Ferguson utolsó Boxing Day-győzelme is volt. A vendégek háromszor is vezettek a mérkőzésen, de így sem sikerült a bravúr: a 71. percben Robin van Persie 3–3-ra mentette a mérkőzést, de az igazi hős a mexikói Javier Hernández lett, aki a 90. percben begyötörte a győztes találatot.

2017: Bournemouth–West Ham United 3–3

Tavaly a Bournemouth és a West Ham játszott gólokban gazdag mérkőzést, a hazaiak végül Callum Wilson 91. percben szerzett (kezezésgyanús) góljával mentettek pontot.