A Liverpool újabb döntőt nyert meg a Chelsea ellen!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.05.14. 17:35
Cimikasz, a hős! (Fotó: AFP)
A Chelsea tizenegyesekkel kikapott a Liverpooltól az FA-kupa döntőjében, miként nem is olyan régen a Ligakupa fináléjában. Először fordult elő a kupa történetében, hogy két német edző csapott össze, Jürgen Klopp az első német tréner lett, aki magasba emelhette az FA-kupát.

ANGOL FA-KUPA
DÖNTŐ
Liverpool–Chelsea 0–0 – tizenegyesekkel: 6–5
London,
Wembley Stadion, 84 897 néző. Vezette: Pawson
Liverpoo
l: Alisson – Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk (Matip, 91.), Robertson (Cimikasz, 111.) – N. Keita (Milner, 74.), Henderson, Thiago Alcantara – Szalah (Diogo Jota, 33.), Mané, Luis Díaz (Roberto Firmino, 98.). Menedzser: Jürgen Klopp
Chelsea: É. Mendy – T. Chalobah (Azpilicueta, 105.), Thiago Silva, Rüdiger – R. James, Jorginho, Kovacic (Kanté, 66.), Marcos Alonso – Mount, Pulisic (Loftus-Cheek, 105., Barkley, 119.) – R. Lukaku (Zijes, 85.). Menedzser: Thomas Tuchel

Most másodszor vívta Anglia két legtekintélyesebb kupájának döntőjét egy évben ugyanaz a két csapat: 1993-ban George Graham Arsenalja (David Seaman, Lee Dixon, Tony Adams, Nigel Winterburn, John Jensen, Ray Parlour, Paul Merson, Ian Wright, Alan Smith, David O'Leary) kétszer is megverte Trevor Francis Sheffield Wednesday-jét (Chris Woods, Viv Anderson, Roland Nilsson, Carlton Palmer, Chris Waddle, John Sheridan, John Harkes, David Hirst).

Most először csapott össze két német mester legénysége a sorozatban, és egyáltalán nem mellékesen most 150 éves a világ legrégebbi kupasorozata. Ennek megfelelő volt a mérkőzés előtti körítés is, majd nem sokat „tapogatták” egymást a felek a gyepen. Luis Díaz két veszélyes helyzetet teremtett a társainak, egy ziccert maga is elrontott, a másik oldalon a lesérült Havertz helyén játszó Pulisic lőtt tíz méterről a kapu mellé jócskán, majd az amerikai szélső remek indítását közelről Alissonba lőtte Marcos Alonso.

E páros a szünet után sem tudott az ötös előteréből túljárni Alisson eszén, Alonso azonban fordított Détári-szögből a lécre csavart egy szabadrúgást. Elpuskázott lehetőségből jutott Lukakunak is, a Liverpoolt valósággal sokkolta, hogy félórányi játék után lesérült Szalah. Az őt váltó Diogo Jota két kisebb helyzetig jutott, majd Luis Díaz talált 17-ről centiméterekkel a jobb alsó sarok mellé.

A hajrá a Liverpoolé volt, Luis Díaz és Robertson lövését is a kapufa „hárította”: ebben az idényben negyedszer csapott össze ez a két csapat, a rendes játékidőben egyszer sem bírtak egymással!

A hosszabbításra a lesérült Van Dijk helyére beállt Joel Matip, akinek egyik unokatestvére a neves támadó, Joseph-Désiré Job, a másik pedig a Honvédban is légióskodó Thomas Job. Nagyjából ennyi izgalmat tartogatott ez a kétszer 15 perc, jöhettek a tizenegyesek!

Amelyek közül az első rontó a hosszabbításban beállt Chelsea-csapatkapitány, Azpilicueta volt, a második a 10. lövő, az egész mérkőzésen gyengén futballozó Mané, pontosabban védte a lövését honfitársa, Mendy.

Alisson meg Mount labdáját érte el, a párharcot pedig Cimikasz döntötte el: ismét megnyert egy kupát a Chelsea ellen a Liverpool, így Jürgen Klopp lett az első FA-kupa-győztes német menedzser.

Ugyanazzal az angol klubbal csak Klopp és Sir Alex Ferguson nyert angol bajnokságot, BL-t, FA-kupát és Ligakupát.

A két szakember 19. alkalommal mérkőzött meg egymással minden sorozatban, de kieséses párharcban csak harmadszor, és mindig (a 2016-os Európa-liga-negyeddöntőt és a 2022-es Ligakupa-döntőt is) Jürgen Klopp nyerte.

A Chelsea az elmúlt hat évben már ötödször volt döntős, de csak egyszer nyert, 2018-ban, az MU ellen.

Sorozatban a 3. FA-kupa-döntőjét bukja el a Chelsea.

A „kékeknek” ez a 16., a „vörösöknek” a 15. döntője volt, ezzel az Arsenal (21) és a Manchester United (20) mögött ők a harmadikak, illetve a negyedikek a vonatkozó rangsorban.

KOSZTASZ CIMIKASZ ballal a jobb alsóba lő, 6–5, nyert a Liverpool! 6–5!

MASON MOUNT jobbal a bal alsóba lőne, Alisson eléri a labdát! 5–5!

DIOGO JOTA jobbal a bal felsőbe emel! 5–5!

HAKIM ZIJES ballal a bal alsóba lő nagy erővel, Alisson nem ért oda. 5–4!

Nagy kék füst a pályán.

SADIO MANÉ jobbal a bal alsóba lőne, de véd Mendy! 4–4!

JORGINHO nagyon bátor, odaáll, és... jobbal a bal sarokba emel. 4–4!

TRENT ALEXANDER-ARNOLD jobbal a bal alsó sarokba talál, Mendy nem érezte az irányt. 3–4!

ROSS BARKLEY jobbal nagy erővel a bal sarokba lő, félmagasan, Alisson jobbra el. 3–3!

ROBERTO FIRMINO jobbal a jobb sarokba emel félmagasan, Mendy ebbe is csak beleérni tud! Most bal kézzel: 2–3!

REECE JAMES jobbal a kapu közepéne emel igen higgadtan, középre, Alisson jobbra el. 2–2!

THIAGO ALCÁNTARA jobbal a jobb alsóba pimaszkodja a labdát, Mendy balra el. Viallis góllal 1–2!

CÉSAR AZPILICUETA ballal a bal oldali kapufára lő, félmagasan. 1–1!

JAMES MILNER kezdi ismét a poolos sort, jobbal a bal felsőbe lő, Mendy csak belekapni tudott. 1–1!

MARCOS ALONSO nyitja a táncot, ballal a jobb alsóba emel, Alisson balra el. 1–0!

A mai napra gyártott kétfontos érme úgy döntött, hogy a Chelsea kezdi a lövéseket.

Ismét legendás lesz a párbaj?

120+1. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS MÁSODIK FÉLIDEJE!

119. perc Ross Barkley be, végre van karmester a pályán. Volt evertonos ráadásul. De Loftus-Cheek megy le!

Silva begörcsölt, nem csoda.

116. perc
James ellöki Cimikaszt a bal oldalon, szabadrúgás. A görög adja be, Firmino felé, de Rüdiger nyeri a fejes párbajt.

Nagyon fáradtak már...

111. perc Kosztasz Cimikasz be, Robertson le.

110. perc Matip megelőzi a 16-oson Loftus-Cheeket.

108. perc James és Arnold ütközik a 16-oson James jobb oldali beadása után, nincs szabadrúgás.

106. PERC FOLYTATJUK!

A 37 éves Silvának ez a 46. klubmérkőzése ebben az idényben.

106. perc Pulisic és Chalobah le, Ruben Loftus-Cheek és César Azpilicueta be.

105+1. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE!

105. perc Milner indítaná a jobbon Jotát, Silva odalép elé, és összeszorított fogakkal fut tovább. Arnold jobb oldali, jobblábas kornerét elüti jó messzire az ötösről Mendy.

103. perc Arnold elrúgja a kapu előtt Zijes beadását Pulisicék elől, Mount kornere pontatlan.

98. perc Roberto Firmino be, Díaz le. Mesterhármast szerezhetett volna.

97. perc Rüdiger lerántja Manét a jobb szélen, tovább.

95. perc Nagy iramú mezőnyjátékkal. Alonso beadása után Konaté ellöki a 16-oson belül Zijest... tovább! Mit mond a VAR? Semmit.

91. PERC FOLYTATJUK!

91. perc Joel Matip
be, Van Dijk lesérült.

Sadio Mané 2017 óta 6 gólt lőtt a Chelsea-nek, ez azóta a rekord. Az első poolos lehet, aki egymást követő két meccsén betalál a Wembley-ben Phillipe Coutinho után.

Negyedszer sem bírtak egymással a rendes játékidőben.

90+4. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

Kepa nem jön még, nincsenek is 11-esek egyelőre.

90+2. perc Robertson balról ballal középre adja a labdát, Mendy figyel, elkapja a labdát Konaté elől.

90. perc Díaz lefutja Silvát, de nincs nagy előnye, jobbal a bal alsó mellé tekeri a labdát 16 méterről. Picit balról.

Három perc a ráadás.

87. perc Arnold jobb oldali szabadrúgását Mané tízről jócskán a jobb felső sarok mellé fejeli.

85. perc Lukaku le, Hakim Zijes be. Ék helyett szélső.

84. perc ISMÉT KAPUFA! Milner jobbról jobbal középre ad, Chalobah lemarad, a jobb sarok elől Robertson bal térddel a rövid oldali kapufára lő, félmagasan.

82. perc KAPUFA! Jota passzol szépen és laposan Díaz elé, aki jobbal félmagasan a bal sarokba lőne, de menti a tízméteres, kissé jobbról leadott lövést a kapufa.

81. perc
Lukaku bal oldali beadása kapuscsemege. A belgát 113 millió euróért meg vagy 25 millió eurónyi aláírási pénzekért vették tavaly, 43 meccsen 15 gólnál tart.

80. perc Jotát ellöki a 16-oson Rüdiger... tovább! Lukaku bal oldali beadását elrúgja az ötösről Pulisic elől Van Dijk.

78. perc Arnold beadása a védőké.

77. perc Reece James odarúg Thiago bal bokájára, minimum sárga lap.

77. perc Az első chelsea-s korner ma, Mount jobbal jobbról feladja Alissonnak.

75. perc Milner munkában, jó nagyot rúg Jamesbe a miheztartás végett. Milner 36 és fél éves, ez a 287. meccse a Poolban.

74. perc James Milner be, poolos korrekorder az FA-döntőkben, Keita le.

72. perc
Pulisic indítja balról a támadást, Kanté Lukakut futtatná, de szereli őt a 16-oson Van Dijk.

69. perc MELLÉ,
Jota gurít Díaz elé, aki jobbal nem sokkal méri el a bal, azaz a túlsó felső sarkot picit balról, 19-ről.

68. perc Pulisic jobbal a bal alsó mellé tekeri laposan Jorginho jobbról jövő, szintén lapos beadását.

66. perc N'Golo Kanté be, Kovacic le, luxuscsere.

Forrás: AFP
Forrás: AFP

65. perc
Thiago passzát Keita jobbal feladja Mendynek a 16-os jobb sarkáról.

A Jürgen Klopp a második Pool-edző a nagy Bob Paisley után, aki a négy legfontosabb döntőbe elvezeti a csapatot.

62. perc Robertson bal oldali, ballábas beadását kifejeli a túlsó sarok és Jota elől Kovacic.

60. perc
Keita emel a 16-os jobb sarka és Jota elé, aki jobbal a jobb alsó mellé talál.

Tuchel 108 napja vezeti a Chelsea-t, ez a negyedik döntője, ilyen rövid idő alatt csak José Mourinho jutott el eddig a klubnál.

56. perc James passzol jobbról középre, a bevetődő Arnold megelőzi azonban Lukakut.

55. perc Alonso bal oldali beadására szépen vetődik ki Alisson, fogja is a labdát.

Noha az FA-kupa döntőjében tíz év után találkoznak, 2022-ben már játszott egymással kupadöntőt a Chelsea és a Liverpool: február 27-én a Ligakupa aranycsatájában is ez a két csapat mérkőzött meg. Az ugyancsak a Wembleyben rendezett találkozón 0–0 után maratoni tizenegyespárbaj következett, amelyet 11–10-re a Liverpool nyert meg, a kapusokra is sor került a rúgásoknál, és éppen a Chelsea spanyol portása, Kepa Arrizabalaga volt az egyetlen hibázó.

52. perc MELLÉ,
Jota passzát Díaz jobbal nem sokkal húzza 17-ről, középről a jobb alsó sarok mellé!

50. perc
Arnold jobbról a jobb alsó elé emel, Robertson azonban nem tudja levenni mellel a labdát.

48. perc Hárommal, Alonso fordított Détári-szögből ballal a lécre lő, nem sokkal elvétve a hosszú felső sarkot!

47. perc Kettővel, az Alonso indította Lukaku körömpasszát Pulisic jobbal a jobb sarok felé lövi 10-ről, Alisson nagyot véd azonban.

46. perc Helyzettel, Pulisic emel a jobb oldalról saját maga indítása után középre, Arnold elalszik középen, Alonso a levétel után ballal a bal alsó mellé lő hétről, kicsit balról.

46. PERC FOLYTATJUK!

12-szer lőttek ma kapura, de csak kétszer a kapu felületére.

Fernando Torres 7

45+5. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

A Liverpool 7-szer nyert előző 14 FA-döntőjéből.

45+1. perc
Jorginho löbböli a labdát Lukaku elé, aki ballal tízről a léc fölé lő, picit balról. ZICCER VOLT!

Négy perc a ráadás.

45. perc Jota jobbal a léc fölé teszi a levegőből Robertson bal oldali beadását, négy méterről, Silva és Chalobah közül kilépve.

43. perc Mendy húzza az időt, nem is kicsit.

40. perc Mount passzát nem tudja ballal ellőni tízről Lukaku, négy védő közül, majd passzol, pontosan... Hendersonhoz.

38. perc Őrületes iramú mezőnyharc, sok párharccal, elképesztő futásmennyiségekkel.

Ebben az idényben 4. alkalommal találkoznak a felek, idén a rendes játékidőben mindig ikszre végeztek.

34. perc Alonso emel Pulisic elé, aki ballal kissé balról, nyolcról középre ad... éppen Konatének.

33. perc Szalah lesétál, odaköszön ennek-annak.

31. perc Folytatja, de most meg Szalah a földön. Húzódás. Kelleher már nem melegít. Hanem csere lesz, Diogo Jota már mezben!

Alissont kell ápolni, a jobb térde fáj. Tuchel röpgyűlést tart a kispadok előtt.

27. perc EZ IS,
Pulisic szép passzát a jobb sarok elől négy méterről ballal a kapusba pazarolja Alonso, bevetődve.

23. perc KIMARAD! Pulisic tízről jobbal a jobb alsó mellé lő James labdaszerzése és Jorginho jobbról érkező beadása után, középről.

22. perc A 16-os bal csücske elé érve Robertson ballal a jobb felső sarok fölé lő, estében.

A Liverpool 2001 után duplázhat újra a két hazai kupában.

20. perc Mendy fejeli el Mané elől Van Dijk távoli ívelését, majd ütköznek. Chalobah most sem állt a helyzet magaslatán éppen.

17. perc A 16-os bal sarka előtt felrúgja Kovacicot Thiago. Alonso beadása kapuscsemege.

16. perc
Lukaku kezére pattan az ötösön Mount szép beadása.

Csak második alkalommal van visszavágó a két nagy angol kupában egy éven belül, 1993-ban az Arsenal kétszer verte a Sheffield Wednesday-t.

13. perc
Díaz jobbal 12-ről Jamesbe lő, Arnold ballábas, 14 méteres bombáját Jorginho blokkolja.

10. perc A Szalahot önfeláldozóan szerelő Silvát kell ápolni.

9. perc Díaz kihagyja, Arnold indítását az ötös bal sarka elől a kilépő Mendybe rúgja, Keita jobbal a bal alsó mellé rúgja a lecsorgót 17-ről, picit balról.

9. perc James hétről csoda okosan adja haza fejjel Arnold ívelését.

8. perc
Mané futtatja ismét Díazt, a ballábas, lapos beadás Keita és Szalah között megy el, de centiméterekkel!

7. perc Jorginho szereli a 16-oson belül szépen Szalahot, testtel.

6. perc Szalah ballal fejen rúgja a labdával Jorginhót, nagy erővel, az olasz azonnal elesik. De folytatja.

Tuchel a döntőkben: 8 győzelem, 3 bukás. Legutóbb Kloppék miatt.

5. perc Helyzetek, Díaz balról ballal középre ad, milliméterekkel marad le a labdáról a kapu elé bevetődő Thiago, majd Arnold jobb oldali beadását az ötösről a léc fölé fejeli Szalah!

3. perc Alisson dekázik párat térddel.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Pool tiszta vörösben, a Chelsea tiszta sárgban.

Újra egymással szemben a két német mester. Klopp-hopp, Road Tuchel?

(Fotó: AFP)
(Fotó: AFP)
Bajnoki helyezésük vélhetően a mostani marad, s a Chelsea már csupán ebben a döntőben villanthat, megpróbálva visszavágni az ugyanitt szétlövéssel elbukott Ligakupa-fináléért. Formája (öt kör, 8 pont) rosszabb a „vörösökénél” (13), míg a felek házon kívüli PL-mutatója (amely tán többet mond a semleges pályára nézve) szinte azonos. A bő két hónapja nem veszítő, BL-trófeára is törő Liverpool a rangadókon jobb volt.

Chelsea–Liverpool 2018 (Ligakupa): 2–1, 2018–2019: 1–1, 0–2, 2019 (Szuperkupa): 1–1, 2019–2020: 1–2, 3–5, 2020 (FA-kupa): 2–0, 2020–2021: 0–2, 1–0, 2021–2022: 1–1, 2–2, 2022: Ligakupa-döntő): 0–0

Korrekorder mezőnyjátékos. És micsoda előd!

Egy kis örökmérleg!
190 mérkőzés, 65 chelsea-s és 80 poolos sikerrel, 262, ill. 284 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Ben Chilwell és Kai Havertz sérült, a vendégektől Fabinho maródi.

„Amikor a Dortmundot edzette, akkor az egész ország neki szurkolt. Most a Liverpoolt edzi, s ismét csak az egész ország neki szurkol. Szombaton mi leszünk a rossz fiúk, de ez nem probléma, elfogadjuk ezt a szerepet. Nem az ország szeretetéért, hanem a kupáért játszunk” – tette hozzá a Chelsea menedzsere.

„Klopp az esélytelenek mestere. A játékosaira tudja beszélni, hogy egy Villarreal vagy egy Benfica is esélyesebb náluk. Mindig ezt csinálja, innen jön a felé mutatott szimpátia is. Klopp fantasztikus fickó, vicces és természetesen a világ egyik legjobb menedzsere” – mondta Tuchel.

Tuchel egyetértett Guardiolával, szerinte azonban ez nem a Liverpool fényes történelme miatt van így. Az ok maga Jürgen Klopp.

Tuchel jól ismeri Kloppot, hiszen a német Bundesligában is meccseltek egymás ellen. Korábban Pep Guardiola elmondta, úgy érzi Angliában azt szeretnék a futballszurkolók – az Everton és a Manchester United szimpatizánsain kívül –, hogy a Liverpool nyerje meg a Premier League 2021–2022-es kiírását.

Ha már bajnokság... Másfél hét alatt harmadára csökkent a Liverpool esélye a bajnoki címre, ezzel szemben a városi rivális Everton bennmaradási reményei hatszor valószínűbbek lettek. A Manchester Citynek furcsa módon a Chelsea segíthet be, amely a bajnokságban már egyik aranyesélyessel sem találkozik, de az FA-kupában azért még alaposan kifáraszthatja a Liverpoolt. A Brighton ellen földbe álló Manchester United nemcsak a Bajnokok Ligája-indulásról mondhatott le az előző hétvégén, de az Európa-liga-szereplése is reális veszélybe került. Így fordulunk rá a Premier League-idény utolsó másfél hetére. Ez már tényleg a végjáték, abból is a 2.0!

A Chelsea-hez kapcsolódó friss hír, hogy a legutóbbi bajnoki fordulóban a Leeds ellen súlyosnak tetsző bokasérülést szenvedő Mateo Kovacic – akiről néhány napja Thomas Tuchel azt mondta, csoda lenne, ha pályára lép – brit sajtóhírek szerint mégis játszhat a Liverpool ellen.

„Nagy bennem az izgalom, mert sohasem lehettem még ott az FA-kupa-döntőjében, pedig minden évben elvárják ezt tőlünk – mondta Jürgen Klopp a Liverpool honlapjának adott interjújában. – Ligakupa-döntőben már kétszer is szerepeltem a csapattal, így van elképzelésem arról, milyen lesz a hangulat, és mivel az FA-kupa igazán különleges sorozat, biztos vagyok benne, hogy a Wembleyben az atmoszféra még fokozható is. Büszke vagyok arra, hogy úgy jutottunk el az utolsó mérkőzésig, hogy a keret minden játékosát bevetettük, sőt néhány tehetséges fiatalt az akadémiáról is, tudom, milyen hatalmas élményt jelentett ez Kaide Gordonnak vagy Elijah Dixon-Bonnernek. Ebben a kiírásban meccselhettem először a legendás Nottingham Forest ellen, ami nekem maradandó élmény. Négy trófeát is nyerhetünk ebben az idényben, és mi vagyunk a Liverpool, meg kell tennünk mindent azért, hogy mind a négyet besöpörjük.”

Német edző még sohasem hódította el az FA-kupát – szombaton a Chelsea-t irányító Thomas Tuchel (balra) vagy a Liverpool kispadján ülő Jürgen Klopp lesz az első (Fotó: Getty Images)

Először fordul elő a kupa történetében, hogy két német edző csap össze, mivel a Chelsea-t Thomas Tuchel, a Liverpoolt Jürgen Klopp irányítja, és a győztes az első német tréner lesz, aki magasba emelheti az FA-kupát. A két szakember 19. alkalommal mérkőzik meg egymással minden sorozatban, de kieséses párharcban csak harmadszor, az eddigi kettőt (a 2016-os Európa-liga-negyeddöntőt és a 2022-es Ligakupa-döntőt) Jürgen Klopp nyerte meg. Ő a legendás Bob Paisley után a második Liverpool-edző lett, aki négy kupasorozat fináléjába (BEK/BL, UEFA-kupa/El, FA-kupa, Ligakupa) is elvezette a csapatot.

A „kékeknek” ez a tizenhatodik, a „vörösöknek” pedig a tizenötödik döntője lesz, ezzel az Arsenal (21) és a Manchester United (20) mögött ők a harmadikak, illetve a negyedikek a vonatkozó rangsorban. A Chelsea az elmúlt hat évben már ötödször döntős (de csak egyszer nyert, 2018-ban az MU ellen), és egymás után harmadszor jutott be, elsőként a 2001 és 2003 között triplázó Arsenal óta. Viszont azt nyilván szeretné elkerülni a 2020-as és 2021-es vereség után, hogy a Newcastle-t követően (1974, 1998, 1999) az első csapat legyen, amely legutóbbi három FA-kupa-döntőjét egyaránt elbukja.

A világ legrégebbi – az idén kereken 150 éves – kupasorozatának döntőjében megismétlődik a tíz évvel ezelőtti párosítás: 2012 után újra Chelsea–Liverpool összecsapásra kerül sor az angol FA-kupáért. Akkor Didier Drogba, Ramires, illetve Andy Carroll góljával 2–1 a Chelsea nyert, de abból a meccsből persze nem lehet kiindulni, még azzal együtt sem, hogy a Liverpool azóta először jutott döntőbe.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A CHELSEA–LIVERPOOL MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!