Három év után trófea – fordított az MU az FA-kupa döntőjében

2016.05.21. 18:27
A Manchester United három év után újra trófeát nyert (Fotó: Twitter)
A Crystal Palace megszerezte a vezetést a Manchester United ellen az FA-kupa döntőjében, ám Louis van Gaal csapata a rendes játékidőben egyenlített, majd a hosszabbításban Chris Smalling kiállítása ellenére is megszerezte a győzelmet.

ANGOL FA-KUPA, DÖNTŐ
CRYSTAL PALACE–MANCHESTER UNITED 1–2 (0–0, 1–1, 1–1)
London
, Wembley Stadion, 88 619 néző. Vezette: Clattenburg
CRYSTAL PALACE: Hennessey – Ward, Dann (Mariappa, 90+4.), Delaney, Souaré – Jedinak, Cabaye (Puncheon, 72.) – Zaha, McArthur, Bolasie – Wickham (Gayle, 86.). Menedzser: Alan Pardew
MANCHESTER UNITED: De Gea – Valencia, Smalling, Blind, Rojo (Darmian, 66.) – Carrick, Fellaini – Mata (Lingard, 90.), Rooney, Martial – Rashford (Young, 72.). Menedzser: Louis van Gaal
Gólszerző: Puncheon (78.), ill. Mata (81.), Lingard (110.)
Koállítva: Smalling (105.)

A mérkőzés előtt robbantotta a bombát az As: ez lesz Louis van Gaal utolsó találkozója az MU kispadján, mivel José Mourinho kinevezését már a döntő után bejelentik a manchesteriek.

Kétségtelen, azzal, hogy a „vörös ördögök” csak ötödikek lettek a bajnokságban és nem indulhatnak a Bajnokok Ligájában, a szurkolók nem lehetnek elégedettek, a holland szakember pedig csak kozmetikázni tudott azzal, hogy az FA-kupát megszerzi csapatával.

Nagy nyomással kezdtek a manchesteriek, nagyon érett a góljuk, csak nem akart megjönni… Marcus Rashford megoldásai élményszámba mentek, kapura azonban nem voltak igazán veszélyesek Wayne Rooneyék.

Hiába játszott alárendelt szerepben a Crystal Palace, bevette David de Gea kapuját, Connor Wickham azonban már a sípszó elhangzása után talált a kapuba, mert Chris Smalling korábban (sárga lapot érően) szabálytalankodott. Kérdés, miért nem ítélt előnyszabályt Mark Clattenburg, aki ugyanezt a 40. percben is eljátszotta az esélytelenebbnek tartott együttessel.

Csak nem akart jönni az MU-gól, és ahogy azt a futballban már annyiszor láttuk, ez megbosszulta magát. A 78. percben Jason Puncheon éles szögből lőtt hatalmas gólt (1–0).

Rooney az egész találkozó során nagyon motiváltan játszott, látszott rajta, nagyon szeretne már FA-kupát nyerni. Hátára vette az ellenfél védőit, és a tizenhatoson belülre masírozott, lövőhelyzete azonban nem volt, az ötöshöz érkezve átívelte a hosszú oldalra a labdát, amit Marouane Fellaini vett át, ám nem ő, hanem Juan Mata lőtte kapura – pontosabban a kapuba (1–1). Mindössze 175 másodperc telt el a két gól között.

A rendes játékidő nem hozott döntést, jött a hosszabbítás, amelynek 15. percében Smalling másodszor is sárga lapot kapott, így idő előtt mehetett zuhanyozni (FA-kupa-döntőben az első angol lett, akit kiállítottak). Nem esett össze azonban az emberhátránytól az MU, inkább eldöntötte a finálét.

A 110. percben Antonio Valencia jobb oldali beadását kivágta Damien Delaney, de a kipattanót Jesse Lingard szenzációs mozdulattal, kapásból a jobb felső sarokba vágta (1–2)!

Lingard döntött

Ez viszont már elég volt a győzelemhez, 2004 után újra FA-kupát, 2013 után ismét trófeát nyert a Manchester United. Ez volt Michael Carrick utolsó mérkőzése az MU-ban (lejár a szerződése, és nem kapott új ajánlatot a klubtól), de vajon most ült-e utoljára a csapat kispadján Van Gaal?

Hamarosan kiderül, ahogy az is, mennyire súlyos a mérkőzésen újra tündöklő Marcus Rashford sérülése, és mehet-e az Európa-bajnokságra. Egy biztos, a manchesteriek győzelmének a West Ham United is örülhet, mert így a „kalapácsosok” is indulhatnak az Európa-ligában.

PERCRŐL PERCRE, GÓLVIDEÓK, ÉRDEKESSÉGEK!

Ez egyben azt is jelenti, hogy a West Ham indulhat az Európa-ligában, mivel az MU a bajnokságban már megszerezte az indulás jogát.

122. perc: véget ért a találkozó, a Manchester Unitedé az FA-kupa!

121. perc: Jedinak felívelését öklözi ki De Gea.
120. perc: két perc a hosszabbítás.
117. perc: Zaha kapott jó labdát Wardtól, de De Gea remekül jött ki a kapujából. A spanyol kapus lent maradt az ütközés után.

Íme, a gól!

embed_kod=
|
nso_uj_cikk_embed
Embed kód:
mceBlockPasteEnd

Ne felejtsük el, emberhátrányban szerezte meg a vezetést az MU!

111. perc: Lingard levette a mezét a gólörömnél, sárga lap.

110. perc: GÓÓÓL!!! VEZET AZ MU! Valencia jobb oldali beadását kivágta Delaney, de a kipattanót LINGARD szenzációs mozdulattal kapásból a jobb felső sarokba vágta, 1–2!

110. perc: CARRICK! Lingard cselezgetett a tizenhatos bal oldalánál, középre ívelte a labdát, ahol Carrick centikkel mellé fejelte a labdát.

108. perc: McArthur húzta vissza a kontrázni igyekvő Lingardot, sárga.
107. perc: Gayle kapott kiváló labdát, ám azzal hogy átvette a labdát, rosszabb helyzetbe került, így nem tudott erőt tenni a lövésbe, De Gea védett.

Chris Smalling az első angol játékos, akit kiállítottak egy FA-kupa-döntőben!

embed_kod=
|
Embed kód:

106. perc: elkezdődött a hosszabbítás második félideje!

Smalling 2014 novembere óta nem kapott piros lapot.

105+1. perc: véget ért a hosszabbítás első félideje!

105. perc: SMALLING OUT! Az MU védője estében még visszarántotta Bolasie-t, ezért megkapta második sárga lapját, így kiállította Clattenburg!

104. perc: megint Rooney tört be bátran a tizenhatoson belülre, Jedinak nagyon kemény volt vele szemben. De szabályos.

„Martial 50 millió fontos játékos, neki kellene csatárként játszania…” – véli Phil Neville.

102. perc: DE GEA!!! Bolasie kapáslövése után hatalmasat védett a spanyol kapus!
101. perc: Fellaini használta a könyökét, Jedinak bánta, de nincs lap.

Giggs magyaráz a partvonal mellett, Van Gaal ül a padon.

96. perc: ahogy Youngé is.
93. perc: Darmian beadása teljesen veszélytelen.
91. perc: elkezdődött a hosszabbítás első félideje!

90+5. perc: véget ért a rendes játékidő, hosszabbítás lesz!
90+4. perc:
Zaha lőtt az oldalhálóba.
90+4. perc: Dann helyett Mariappa a pályán – ez volt a találkozó utolsó cseréje.

Embed kód:

90. perc: Lingard jött a gólszerző Mata helyére. Nem örült a spanyol. Öt perc hosszabbítás jön. Egyelőre.
87. perc: Rooney becsúszása veszélyes volt, sárga lap.
86. perc: Wickham
helyett Gayle a pályán.

Mindössze 175 másodperc telt el a két gól között.

81. perc: GÓÓÓL!! Ott a válasz! Rooney indult meg nagy lendülettel, a tizenhatoson belülre cselezte magát, lövőhelyzete azonban nem volt, az ötöshöz érkezve átívelte a hosszú oldalra a labdát, amit Fellaini vett át, ám nem ő, hanem MATA lőtte kapura – pontosabban a kapuba, 1–1!

Pardew tánca:

embed_kod=
|
Embed kód:

78. perc: GÓÓÓL!! Vezet a Palace! PUNCHEON kapott kiváló labdát a bal oldalon, nem volt lesen, éles szögből is lőtt és a kapuba talált, 1–0!

Csak nehogy az Eb-je is veszélybe kerüljön…

embed_kod=
|
Embed kód:

72. perc: Nem. Rashford is megsérült, Young állt be helyette. Cabaye helyén pedig Puncheon folytatja.

Bicegve jött le Rashford, ő sem tudja folytatni?

68. perc: Zaha lerántotta Rashfordot, Cabaye stoplisa pedig felsértette a combját a 18 éves csatárnak, ezért a földön maradt, ápolni kellett.
66. perc: Rojo
nem tudja folytatni, Darmian a helyén.
65. perc: szép MU-támadás végén Martial 16 méteres lövését blokkolták, a labda így erőtlenül pattogott el a kapuig.
62. perc: Delaney durva belépője ér sárga lapot.
61. perc: KAPUFA! Valencia jobb oldali beadása után Martial fejelt, a jobb oldali kapufa mentette meg.

Rashford csele az első félidőből. Gyönyörű volt:

embed_kod=
|
Embed kód:

56. perc: jobb oldali szabadrúgás után Jedinak lőtt fölé hat méterről.

Schweinsteiger a lelátóról szurkol:

embed_kod=
|
Embed kód:

53. perc: LÉC!! Rashford gyönyörű átadása után Fellaini bombázott, a labda azonban a lécről lepattant – nem a kapuba.
51. perc: Fellaini adott be jobbról, Souaré blokkolta a kísérletet, de a labda érintette a belgát, mielőtt elhagyta az alapvonalat, így kirúgás jött.
49. perc: Wickham centerként a jobb oldalra keveredett, de nem beadás, hanem bedobás miatt. Kétszer is veszélyesen hajította középre a labdát, de megúszta az MU.
47. perc: Dann rántotta le Rashfordot, sárga.
46. perc: elkezdődött a második félidő! Csere nincs.

A WhoScored.com osztályzatai az első félidőről:

embed_kod=
|
Embed kód:

Ahogy az előző két alkalommal (2007-ben és 2005-ben), most is 0–0-val ért véget az MU FA-kupa-döntőjének első félideje.

45+1. perc: véget ért az első félidő!

45. perc: már a harmadik MU-játékos kap sárgát, Mata taposta meg Souaré bokáját.
43. perc: lendületes kontrát vezetett Rooney, majd lelassított a kaputól húsz méterre, Rashfordhoz passzolta a labdát, aki elvesztette.
40. perc: megint érdekes Clattenburg-döntés, ismét nem engedte az előnyszabályt, Rojo sárgát kapott, amiért visszahúzta Wardot, de miért nem futhatott tovább a Palace védője?

Ez Carrick utolsó tétmérkőzése az MU-ban, lejár a szerződése, és nem kapott új ajánlatot a klubtól.

37. perc: Carrick húszméteres lövése nagyon fölé.
35. perc: Zaha esett el a tizenhatoson belül, több MU-védő kíséretében, de Clattenburg nem fújt, csak akkor, amikor a támadó kézzel ért a labdához, amikor földre ért. Jól döntött.
33. perc: Rashford gyönyörű cselekkel ment el a bal oldalon, beadása is jó volt Martialnak, a francia lövését azonban blokkolták.
30. perc: Zaha jobb oldali beadása után Smalling mentett nagyot Bolasie elől.
28. perc: Wickhamé meg mellé ment.
28. perc: Bolasie távoli lövése De Geáé.
26. perc: fűzzük újra a filmet, Blind szöglete Fellaini felé, a belga ezúttal átvette a labdát mellel, ellőni azonban nem tudta, mentettek a védők.
25. perc: veszélyes szöglet! Blind sarokrúgása ezúttal megtalálta Fellainit, a belga azonban a vállával találta el a labdát, ami mellét ment.

Ezért nem fújt Clattenburg?

embed_kod=
|
Embed kód:

22. perc: Mata lőtt éles szögből kapura, Hennessey nagyot védett!
21. perc: Wickham és Blind küzdött a tizenhatoson belül a szöglet előtt, a csatár kiosztott egy tockost ellenfelének, a bíró szabadrúgást ítélt kifelé.

Először jutott el a Palace az MU kapujáig, az alábbi ábrából lehet látni, hogy Pardew csapata egyébként igencsak be van szorulva.

embed_kod=
|
Embed kód:

19. perc: a szabadrúgást Bolasie csúsztatta kapura, De Gea ütötte fölé a labdát.
18. perc: Smalling kapott sárgát, miután lerántotta Wickhamet, ami ennél viszont érdekesebb kérdés, hogy a játékvezető miért nem engedte tovább a csatárt? Aki így hiába lőtt a kapuba… Igaz, De Gea már nem vetődött a sípszó korábbi elhangzása miatt.
16. perc: Rooney kiváló labdája a bal oldalra Rojónak, a felfutó védő azonban a kapus kezébe lőtte a labdát.

8 – nyolc különböző játékos szerzett gólt az MU-ban ebben az FA-kupa-szezonban, ennél több játékos egy csapatban sem talált be a sorozat 2015–2016-os idényében.

14. perc: Rooney távoli lövése gondot okozott Hennesseynek, de másodjára már megfogta a labdát.
11. perc: megint két MU-szöglet egymás után, gól nélkül.
10. perc: HELYZET! Rashford és Mata kényszerítőzött, előbbi lövését azonban Souaré blokkolta.

Rooney a középpályán látja a jövőjét, de már ma is sokszor tűnik fel ezen a poszton.

8. perc: két MU-szögletet is megúszott a Palace.
7. perc: Rashford kihasználta a gyorsaságát, előbb a labdaszerzésnél, majd amikor eltolta Delaney mellett a labdát, a védő azonban becsúszva mentett.
6. perc: Blind szöglete természetesen Fellainit kereste, Hennessey azonban mentett.

Előző húsz, Palace elleni mérkőzéséből 15-öt megnyert az MU (négy döntetlen és egy vereség mellett).

4. perc: bal oldali Palace-szöglet, De Gea húzta le.
3. perc: Rooney indította volna a jobb oldalon Valenciát, de hosszú volt az átadás az ecuadorinak.

A Crystal Palace hatot megnyert előző hét PL-csapat elleni FA-kupa-mérkőzését.

1. perc: elkezdődött a mérkőzés!

A Palace a Southamptont, a Stoke-ot, a Tottenhamet, a Readinget és a Watfordot ütötte ki a fináléba kerülésért, az MU pedig a Sheffield Unitedot, a Derbyt a Shrewsburyt, a West Hamet és az Evertont.

Ha már utolsó mérkőzés, az is előfordulhat, hogy Memphis Depaynak még ez sem adatik meg, a szélsőt a keretbe sem nevezték ma.

Elképzelhető, hogy ez lesz Louis van Gaal utolsó találkozója az MU kispadján, mivel José Mourinho kinevezését a spanyol As információja szerint már a döntő után bejelentik a manchesteriek.

KÖSZÖNTJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ FA-KUPA-DÖNTŐ ÉLŐ, SZÖVEGES TUDÓSÍTÁSÁBAN! HAMAROSAN KEZDETÉT VESZI A TALÁLKOZÓ!