22 góllal győztük le a németeket a női vízi Eb-n

LAKNER GÁBOR (összefoglaló), RÁCZ PÉTER (percről percre)LAKNER GÁBOR (összefoglaló), RÁCZ PÉTER (percről percre)
2022.08.30. 11:13
A női vízilabda Európa-bajnokság csoportkörének 3. fordulójában a magyar válogatott 26–4-re győzött a németek ellen. Ahogyan kell, kiütötte a németeket a női válogatottunk, amely a rossz kezdés után önbizalmat meríthet a fölényes győzelemből, Szilágyi Dorottya sérüléséről viszont lemondtunk volna.
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Szilágyi Dorottya az első negyedben várfakasztó ütést kapott, egy meccset biztosan kihagyni kényszerül (Fotó: Mirkó István) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

NŐI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ, A-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–NÉMETORSZÁG 26–4 (7–1, 10–0 3–1, 6–2)
Split,
100 néző. V: Rakovics-Krsztonosics (szerb), Kuníková (szlovák)
MAGYARORSZÁG: Magyari A. – GURISATTI 5, Szilágyi D. 1, Máté Zs., MAHIEU 3, Garda 1, VÁLYI V. 3. Csere: Kiss A. (kapus), HORVÁTH B. 3, Farkas T. 3, Dömsödi 2, Leimeter 3, FARAGÓ K. 2. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
NÉMETORSZÁG:
Guse – Stüwe, Luwdig 1, Tadday, G. Deike, Plotz, Vosseberg 2. Csere: Kijlstra, Petiki, Krukenberg, Fry, Rieck 1. Szövetségi kapitány: Sven Schulz
Gól – emberelőnyből:
3/2, ill. 2/0

Bíró Attila:
– Két célunk volt, az egyik, hogy önbizalmat merítsenek a játékosok a mérkőzésből, a másik, hogy sérülés nélkül megússzuk. Az első sikerült, a második nem, lett néhány sérültünk, köztük egy súlyosabb, Szilágyi Dorkának össze kell varrni az arcát, holnapután biztosan nem játszik, de utána hadra fogható lesz. A jövő heti programot nem befolyásolja egyik sérülés sem, de meg kell tanulnunk úgy lejátszani ezeket a meccseket, hogy elkerüljük ezeket az eseteket.
Sven Schulz:
– A világ egyik legjobb csapata ellen játszottunk, nagyon sokat tanulhatunk ebből a mérkőzésből. Természetesen nagy a különbség a két csapat között, előre tudtuk, hogy ezúttal a szoros meccsre sincs esélyünk. A következő mérkőzéseken azonban fontos lehet, amit ebből a tapasztalatból magunkkal tudunk vinni.

13–39–260

Elölről kezdte az építkezést a magyar női vízlabda-válogatott, miután két vereséggel nyitotta a Splitben zajló Európa-bajnokságot. A németek elleni mérkőzés önmagában nem sokat ért, elvégre nincs egy súlycsoportban a két együttes, azonban a megtépázott önbizalom visszaszerzésére például kifejezetten alkalmas volt a délelőtti, visszafogott érdeklődés mellett lejátszott találkozó.

VÉLEMÉNYEK

MAHIEU Geraldine, a magyar válogatott centere: Nagyon örülök, hogy végre nyertünk. Apró céljaink voltak a németek ellen, ezeket nagyrészt elértük, nyilván a gólkülönbség sem lényegtelen, de sokkal fontosabb volt, ahogyan játszottunk. Fegyelmezettek voltunk, komolyan vettük az ellenfelet, igyekeztünk pontosan játszani. Fejben és sebességben is rendben voltunk, persze tudom, hogy az ellenfél nem volt azon a szinten, mint az a két csapat, amelytől kikaptunk. Van lehetőségünk javítani, készen leszünk a negyeddöntőre!

DÖMSÖDI Dalma, a magyar válogatott centere: Az önbizalom visszaszerzésére jó volt ez a meccs, másra nagyon nem, de azért jó volt, hogy nem egymás között kellett gyakorolnunk, hanem ellenféllel szemben játszhattunk. Azért mégiscsak egy Európa-bajnoki meccsen ugrottunk medencébe, amit még sokunknak meg kell szokni. Úgy érzem, megtettük az első lépést a helyes irányba, sokat dolgozunk a lányokkal, hogy minden rendben legyen. Van egy hetünk arra, hogy felkészüljünk a spanyolok ellen, nagyon optimistán várjuk.

Az mindenképpen előremutató, hogy a játékosok a testbeszédük alapján egyáltalán nem törtek meg, és az első perctől kezdve fegyelmezetten és alázatosan pólóztak. Az ilyen meccsen mindig benne van, hogy a klasszisokkal jobb csapat nem pörög a maximális fordulatszámon, a mieink azonban rendkívül komolyan vették a mérkőzést. Koncentráltan védekeztek, mondjuk, nehéz dolguk nem volt, bár az értesüléseink szerint a Ferencvárosba igazoló Belen Vosseberg hatalmas góllal jelezte, hogy nem csinált vele rossz vásárt a zöld-fehér klub.

Sérülés nélkül viszont nem sikerült megúszni a meccset, Szilágyi Dorottyát úgy képen törölték még az első negyedben, hogy vérző arccal tempózott ki a medencéből, majd némi elsősegély után köntösben ült le a kispad szélére, és már nem is ment vissza a vízbe. Egyébként az elkésett mozdulat ellenére nem volt durva a találkozó, az első kiállítást a második negyed közepén ítélték a játékvezetők. A mieink tetszés szerint lőtték a gólokat, Gurisatti Gréta például már egy félidő alatt ötnél járt. A nagyszünetben 17–1-re vezetett Bíró Attila együttese, nem csoda, hogy a kapitány a szokásával ellentétben ülve nézte a mérkőzést.

A félidőben kapust cseréltünk, Magyari Alda egyetlen kapott góllal és három védéssel szállt ki a meccsből. Farkas Tamara meg egy nagyjából akkora pofon után, mint amekkorát Szilágyi kapott az első negyedben... Nem durvák voltak a németek, csak éppenséggel vagy koordinálatlanul mozogtak, vagy rendre elkéstek, ettől még az ütések persze ugyanúgy fájtak. A harmadik szakaszban kicsit leült a mérkőzés, Felicitas Guse is védett néhányat, ezzel együtt az utolsó nyolc percre fordulva 20–2-re vezetett a magyar válogatott.

Szilágyi, ha már nem játszhatott, hasznossá tette magát, és ő vitte a kulacsokat a medence partjára az utolsó szünetben – példaértékű hozzáállás! A záró negyed lecsorgott, a rend kedvéért ezt is megnyerte a magyar válogatott, amely ekkor már színezni is akarta a játékot, csak ez nem mindig sikerült. Farkas legalább visszatérhetett, és ha már újra medencébe ugrott, ő állította be a végeredményt. Bíró Attila együttese 26–4-re győzött, ezzel megszerezte első pontjait az Európa-bajnokságon.

A mieinkre még két hasonló mérkőzés vár a csoportban, elvégre a horvátokkal és a románokkal játszanak a folytatásban. Kivételesen jóval fontosabb, mi történik az edzéseken, mint ezeken a meccseken, hiszen ott kell összerakni a csapatot a spanyolok elleni negyeddöntőre. Az első lépést mindenesetre megtették a játékosok a helyes irányba.

(Fotó: Mirkó István)

Vége a mérkőzésnek!

32. perc: 5.2 másodperccel a vége előtt Farkas Tamara dobja a meccs utolsó gólját. 26–4

32. perc: labdaszerzés, Vályi viszi fel, Horváth fejezi be. 25–4

31. perc: Vályi Vanda lövi az újabb magyar gólt. 24–4

31. perc: Plotz ejtését Kiss simán védi

30. perc: Vályi szerel, majd az ellentámadás végén Leimeter dobja be. 23–4

29. perc: rossz a bejátszás, ismét a németek jöhetnek, de lassúak, lejár a támadóidejük.

29. perc: létszámfölényben támadnak a németek, Vosseberg ismét eredményes. 22–4

28. perc: Leimeter megy fel, és nagy erővel lő a kapuba. 22–3

28. perc: újabb német lövés, ezt most Máté blokkja hatástalanítja.

27. perc: Vosseberg bedobja a második gólját. 21–3

26. perc: a németek is sem eredményesek emberelőnyben.

25. perc: Faragó szerez labdát, felúszik, és bedobja. 21–2

25. perc: fórba kerülünk, de nincs újabb magyar gól.

25. perc: Gurisatti elhozza a labdát.

Elkezdődött a negyedik negyed.

Vége a harmadik negyednek.

24. perc: egy másodperccel a negyed vége előtt Leimeter eredményes. 20–2

24. perc: Dömsödi lövését védi Guse.

24. perc: Horváthot kiállítják. de kétszer is a kapufát találják el fórból a németek.

23. perc: Faragó szerez labdát, Horváthhoz passzol, aki lő, de Guse erre már számított, védi.

23. perc: Horváth remekül pattint távolról a német kapu jobb oldalába. 19–2

22. perc: blokkoljuk az újabb német lövést.

21. perc: óriási német találat, Anne Rieck a léc segítségével talál a kapuba. 18–2

20. perc: jó labdajáratás a mieink részéről, de most a német védelem is jól működik, blokkolják a lövést.

20. perc: megint erőtlen a német támadás, miénk a labda.

19. perc: Dömsödivel szemben szabálytalankodnak, kiállítás (Plotz), Farkas Tamara dobja be remek labdajáratás végén. 18–1

18. perc: Farkas játssza be a labdát Dömsödihez, de nem jól.

17. perc: Leimeter nem talál be.

Vályi persze elhozza a labdát. Kiss Alexandra a kapuban.

Elkezdődött a harmadik nyolc perc is.

Vége a második negyednek.

16. perc: Horváth Brigitta is feliratkozik a góllövők közé 17–1

16. perc: Farkas Tamaráé a 16. magyar gól. 16–1

15. perc: Faragó blokkolja a német próbálkozást.

15. perc: újabb labdaszerzés, Gurisatti felúszik, és bedobja az ötödik gólját. 15–1

15. perc: Leimeter távolról a lécet találja el.

14. perc: lejár a német támadóidő, mi jöhetünk.

14. perc: Gurisatti lövi az újabb magyar gólt. 14–1

13. perc: Krukenberg mist szabadon lőhet, de nagyon távolról, simán védi Magyari.

13. perc: Mahieu úszik fel a kapura a labdával, nincs mese, itt az újabb magyar találat. 13–1

12. perc: ismét könnyedén hatástalanítjuk a német támadást, a fordulás után Gurisatti nem kegyelmez. 12–1

12. perc: teljesen szétesnek a németek, megint miénk a labda. Német kiállítás, Garda gyorsan bedobja. 11–1

11. perc: Gurisatti szerzi meg a labdát, felpasszolja Mahieuhöz, aki simán értékesíti a ziccert. 10–1

11. perc: Faragó átl9övése talál utat a kapuba. 9–1

11. perc: Fry ejtését Magyari simán hárítja.

10. perc: egymás után jönnek a magyar támadások, de Gurisatti most nem tudja bedobni.

9. perc: gyorsan visszavesszük a labdát, a támadás végén Mahieu centerből bevágja. 8–1

9. perc: Mahieu hiába dobja be szabálytalanul teszi, nincs gól.

Vályi Vanda másodszorra is nagy fölénnyel ér oda elsőként a labdához.

Megkezdődött a második negyed.

Vége az első negyednek.

8. perc: most rossz a bejátszás Dömsödinek, a németeké a labda.

8. perc: szabálytalankodnak a németek elveszik tőlük a labdát.

7. perc: Faragó beteszi centerbe, Dömsödi remek csavarral bevágja a hetedik magyar gólt. 7–1

7. perc: lejár a németek támadóideje, mi jövünk.

6 perc: Dömsödi Dalma megszerzi az első gólját, centerből könyörtelen. 6–1

6. perc: kijövünk szorosra, Vosseberg megint távolról lő, de ez most veszélytelen.

6. perc: pontatlan német passz, lefordulunk. Gurisatti megint egyedül marad, simán bezúdítja. 5–1

5. perc: Újra három a különbség, Gurisatti talál a kapuba. 4–1

5. perc: Vosseberg meglepi a mieinket, távolról hatalmas gólt lő. 3–1

4. perc: megint lemaradnak a németek, Szilágyi oldalról bedobja a harmadikat is. 3–0

4. perc: német centerezés, de simán elsodorjuk a labdát.

4. perc: lemaradnak a németek, szépen kijátsszuk a támadás, és Vályi Vanda megszerzi a második gólját. 2–0

3. perc: Guse, a német kapus megszerzi a labdát, de hiába támadnak, ők is eladják.

2. perc: támadásban eddig nem sokat mutattak a németek, megint hozzánk kerül a labda.

2. perc: Gurisatti labdát szerez, majd Vályihoz passzol, aki felúszik, és simán bedobja. 1–0

2. perc: Máté lő, de mellé.

2. perc: az első támadásukat a németek is elrontják.

1. perc: Guse védi Szilágyi Lövését.

Vályi Vanda simán elhozza a labdát a ráúszásnál.

Elkezdődött a mérkőzés!

A mérkőzés 11.30-kor kezdődik.

ELŐZMÉNYEK

Két vereséggel kezdte a magyar női vízilabda-válogatott a Splitben zajló Európa-bajnokságot. Ezek közül az első bosszantó volt, hiszen a mieink – bár nem játszottak jól – két perccel a vége előtt még két góllal vezettek a görögök ellen, ám 9–8-ra kikaptak. A második pedig egyenesen fájdalmas, hiszen a hollandok 13–4-re ütötték ki a 24 órán belüli két rangadótól teljesen kikészülő magyar csapatot, ez volt egyébként a mieink legnagyobb zakója 1985 óta, amikor ugyancsak a hollandok verték a még egyáltalán nem az élmezőnyhöz tartozó válogatottunkat 19–4-re. Nagy tragédia nem történt, a negyeddöntőben így is biztosan ott lesz a magyar csapat, csak hát minden bizonnyal a spanyolok jönnek majd szembe, akiket ritkán szoktunk legyőzni, vagyis bravúr kell már a négy közé jutásért is.

„Lesz egy hetünk, hogy összeszedjük magunkat – mondta Bíró Attila szövetségi kapitány a hollandok elleni vereséget követően. – A mérkőzések mellett lesz időnk és lehetőségünk, hogy felépítsük a csapatot a negyeddöntőre. Eredetileg is arra készültünk, de nyilván szerettük volna megnyerni legalább az egyik rangadónkat, ehhez képest egyiket sem sikerült. Bízom benne, hogy a negyeddöntőre összeállunk, addig lesz időnk regenerálódni, edzeni és lesz három olyan meccsünk, ami azért valamit ér, hiszen mégiscsak Európa-bajnoki mérkőzéseket játszunk. Ezek alatt is tudunk fejlődni, és remélem, hogy ez a fejlődés elég lesz a negyeddöntő megnyeréséhez. Először is pihennünk kellett, aztán rendet tenni a fejekben, ugyanakkor a lányok mindent tudnak, amit játszani szoktunk. Nincs bonyolult taktikánk, hiszen nem ugyanazt játsszuk, mint a kész válogatottal, amiből jó néhány játékos hiányzik. Sokkal jobb, vagányabb és pontosabb játékot várok el, és ennek eredményesebbnek is kell lennie.” (L. G.)