Gyurta bronzérmes 200 mellen, Hosszú megdöntötte Egerszegi csúcsát

2015.08.07. 16:30
Az olimpiai és zsinórban háromszoros világbajnok Gyurta Dániel a harmadik helyen végzett a 200 méteres mellúszásban a kazanyi vizes vb-n. Hosszú Katinka a legjobb idővel jutott döntőbe 200 m háton, megdöntve Egerszegi Krisztina majdnem 24 éves országos csúcsát. Cseh László szintén a legjobb idővel (holtversenyben) kvalifikálta magát a 100 m pillangó fináléjába. Takács Krisztián a 10. időt úszta 50 m gyorson, így ő nem jutott tovább.

AZ ÉLŐ HÍRFOLYAMOT IDE KATTINTVA ÉRHETI EL!AZ ÉLŐ HÍRFOLYAMOT IDE KATTINTVA ÉRHETI EL!

FÉRFI 200 MÉTER MELL

Gyurta Dániel – a legutóbbi három vb aranyérmese és az olimpiai címvédő – 50 és 100 méternél negyedikként fordult, az utolsó hosszra pedig harmadikként. A tőle megszokott hatalmas hajrá ezúttal nem sikerült úgy, mint szokott, így „csak” harmadik lett a német Marco Koch és az amerikai Kevin Cordes mögött.

A németek hat év után nyertek újra aranyérmet úszó-vb-n – 1999-ben Paul Biedermann állhatott a dobogó tetejére Rómában kétszer is –, és először diadalmaskodtak 200 m mellen.

„Nagyon erős volt a kezdés, kicsit önmagamnak is, a végén lehet ez egy kicsit visszaütött, ugyanakkor 2007 óta minden világversenyen döntős voltam, a legrosszabb helyezésem pedig egy hatodik hely volt” – nyilatkozta a tatár fővárosban Gyurta Dániel, aki 50 méteres medencében világbajnokságon 2009 óta mostanáig nem talált legyőzőre ebben a számban.

„Azt gondolom, ma ez volt a maximum, egyszerűen ennyi volt bennem. Nagyon jókor jött így ez az olimpia előtt. Azt azért hozzáteszem, hogy ha most a legjobbamat úszom, vagy ahhoz közelit, akkor világbajnok vagyok. Tehát nem én vesztettem el a címemet, hanem inkább nem tudtam újra megnyerni” – fogalmazott a 26 éves magyar, aki hozzátette, rendkívül keményen dolgozott a felkészülés alatt, és úgy érezte, hogy az edzések alapján képes lehet 2 perc 7 másodperces időre.

„Nem a helyezés miatt vagyok csalódott, hiszen sokkal keményebben edzettem, mint valaha, ezzel szemben majdnem egy másodperccel úsztam rosszabbat a legjobb időmnél. Meg kell nézni, talán az edzésekkel, vagy a formába hozással volt a probléma” – mondta Gyurta.

ÍGY LÁTTA GYURTA DÁNIEL – AZ NSO TV HELYSZÍNI INTERJÚJA

A londoni olimpiai bajnok leszögezte, nem érezte tehernek, hogy veretlensége ilyen hosszúra nyúlt, sokkal inkább motivációként élte meg.

Koch az időeredménnyel nem volt elégedett, más viszont nem nagyon zavarta, hiszen ezzel is világbajnok lett.

8. Mao Fej-lien (Kína) 2:10.02

Gyurta Dániel az eredményjelzőt kémleli az őt legyőző Marco Koch (balra) társaságában (Fotó: AFP)

NŐI 200 MÉTER HÁT

Hosszú Katinka már 50 méternél elsőként fordult, és 2:06.18-as idővel megnyerte a második futamot – egyben a középdöntőt –, de ami talán ennél is fontosabb, hogy ezzel megdöntötte Egerszegi Krisztina 2.06.62-es, 1991. augusztus 25-én úszott országos csúcsát. A legendás rekord 2008 februárjáig világcsúcs is volt, akkor a zimbabwei Kirsty Coventry döntötte meg.

A szám döntőjét szombaton 16.47-kor rendezik.

„Tudom, hogy különleges nap ez a mai, mégis, hadd mondjam azt: amikor Krisztina ezt az időt úszta 1991-ben, még nem volt ilyen dressze, nem volt ilyen sapkája, és nem a hátúszóknak kitalált új rajtgépről indult – azaz még sokat kell javulnom, ha azt akarom, hogy tényleg hozzá hasonlítsanak – olvasható Hosszú Katinka nyilatkozata az Magyar Úszószövetség Facebook-oldalán. – Úgy gondolom, még maradt ebben az úszásban, azt nem mondom, hogy teljesen jól esett, mert a kétszáz az kétszáz, de tudok ennél jobbat, az az érzésem. Még nem vagyok rutinos hátúszó, azaz holnap nagyon éles lesz a döntő, függetlenül attól, hogy ennyivel jobbat úsztam. Mégiscsak az olimpiai aranyérmes, ezüstérmes, a világrekorder lesz az ellenfelem.”

8. Jenny Mensing (Németország) 2:09.16

Hosszú Katinka megdöntötte Egerszegi Krisztina legendás országos csúcsát (Fotó: AFP)

FÉRFI 100 MÉTER PILLANGÓ

Cseh László kapta el a legrosszabbul a rajtot a futamában, de így is könnyedén nyert, éppúgy 51.03-mal, mint az első futamban leggyorsabb amerikai Tom Shields. Holtversenyben a legjobb idővel jutott tehát döntőbe klasszisunk.

„Szerettem volna jobbat úszni, mint reggel, de ennek is örülök. Majd ki kell elemezni, miért nem sikerült – értékelt Cseh László az M4-en. – Nagyon remélem, hogy tudom még fokozni a tempót. Az első ötvenben még sok lehet, mintha ott nem lennék elég gyors. Holnap megpróbálok erősebben kezdeni.”