Nagy különbségű győzelemmel melegített be a női pólócsapat Kolumbia ellen

2022.06.20. 20:49
Megkezdte szereplését a budapesti vízilabda-világbajnokságon a női válogatott, és könnyed játékkal több mint harmincgólos győzelmet aratott a szerény képességű Kolumbia ellen. Folytatás szerdán, Olaszország ellen.
Azért nem volt ennyire szoros a küzdelem... (Fotó: Szabó Miklós)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Azért nem volt ennyire szoros a küzdelem... (Fotó: Szabó Miklós) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

VÍZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, NŐK
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
A-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–KOLUMBIA 35–4 (8–2, 12–0, 7–0, 8–2)
Hajós uszoda, 2500
néző. V: Bouchez (francia), Savinovic (horvát)
MAGYARORSZÁG: Magyari A. – SZILÁGYI D. 4, KESZTHELYI-NAGY 4, Máté Zs. 3, Parkes 3, Garda 2, Vályi V. 1. Csere: Gangl (kapus), RYBANSKA 6, Gurisatti 3, Faragó K. 2, LEIMETER 5, Mahieu 2. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
KOLUMBIA: Agudelo – J. Atehourta, Vanegas 2, Ortega 1, Restrepo, Marín 1, S. Atehortua. Csere: Chamorro (kapus), Rivera, Correa, Lastre, Serna, Caicedo. Szövetségi kapitány: Bladimir López
Gól – emberelőnyből: 9/8, ill. 4/2.
Gól – ötméteresből: 2/2, ill. –
Kipontozódott: Lastre (32. p.)
Bíró Attila:
– Szakmailag nem sokat ért ez a mérkőzés, mert valójában semmit sem tudtunk gyakorolni, de ezt előre tudtuk. Apró részsikereket értünk el, például minden mezőnyjátékosom lőtt gólt, az is előfordult, hogy a játék képe alapján teljesen indokolatlanul zónáztunk, hogy a blokkolást megérezzék a lányok. Hozzászoktunk a körülményekhez, az este kilenc órás mérkőzésekhez, a fényekhez, a ceremóniához, a közönséghez – természetesen a győzelem mindig győzelem, ennek azért örülünk.

Női pólósaink bemutatkoztak a hazai rendezésű világbajnokságon, és ezzel nagyjából le is lehetne zárni a Kolumbia elleni mérkőzés összefoglalását, hiszen ebből az összecsapásból az ég adta világon semmi sem derült ki a mieinkről. A kolumbiaiaknak nyilván életre szóló élményt jelentett, hogy medencébe ugrottak hazájuk első világbajnoki meccsén, akárcsak az, hogy megszerezték az első világbajnoki góljukat, de nem tudtak jelentős ellenállást kifejteni a mieink ellen – ennél azért az egymás elleni játék is keményebb szokott lenni Bíró Attila szövetségi kapitány edzésein.

A magyar válogatott játékosait különösebben nem foglalkoztatta az ellenfél ereje, megállás nélkül zakatoltak, és az ment ritkaságszámba, ha a mieink támadása nem góllal végződött. A közönséget sem különösebben zavarta, hogy a találkozó sportértékét százszázalékosnak azért nem mondanánk, nagyszerű hangulatot varázsoltak a Hajós uszodába – mi lesz itt, ha valódi tét lesz a meccseken?

A hazaiak már az elején akkor fordultak le az ellenfélről, amikor akartak, ráadásul a kolumbiaiak látványosan kezdtek elfáradni, így a magyar csapat már 20–2-re vezetett – a mérkőzés felénél járva. A szünetben Magyari Alda szépen bemelegítette Gangl Edinát, aki átvette a helyét a kapuban, Bíró Attila arra is figyelt, hogy a tizenhármas keretből mindenki játéklehetőséget kapjon a nyitányon. A játékosok meg arra figyeltek, hogy mindenki lőjön gólt, a szünetben még Garda Krisztina és Mahieu Geraldine neve mellett nem szerepelt találat a statisztikában, de ez nem sokáig maradt így. Előbb Garda ejtette át a kolumbiai kapust a szó szoros és átvitt értelmében is, majd a negyedik negyed elején Mahieu is betalált szép centerakció után. A legeredményesebb játékosunk egyébként a hat gólig jutó Rybanska Natasa volt.

A magyar válogatott 35–4-re ütötte ki ellenfelét, a legfontosabb azonban az, hogy a mieink egyrészt sérülésmentesen túl vannak a kötelező feladaton, másrészt szépen végigjártak a meccsnapi teendőkön, kezdve az indulással a nem túl távoli, margitszigeti hotelből, a bemelegítésen át egészen a bemutatásig, így szerdán, az olaszok elleni mérkőzésen már minden rutinszerűen megy majd. Remélhetőleg a győzelem is hasonlóan rutinszerű lesz, még ha ekkora különbségre a folytatásban már nem is számíthatunk.

BÍRÓ ATTILA KÉRTE, HOGY MINDENKI SZEREZZEN GÓLT

Bíró Attila csapata megkezdte szereplését a hazai rendezésű világbajnokságon (Fotó: Dömötör Csaba – archív)

NEGYEDIK NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, könnyed győzelemmel kezdődött a magyar csapatnak a vb. 35–4

32. perc: Hosszasan támadtak a kolumbiaiak, és leperegtek a másodpercek.

32. perc: Nem volt még vége a magyar akcióknak, sikerült egy újabb ötméterest kiharcolni. Ezt Rybanska lőtte, méghozzá a jobb alsóba. 35–4

31. perc: Leimeter lövése kijött a lécről, a labdát a dél-amerikaiak szerezték meg. Jött a támadásuk, , de nem sokra mentek vele. Megúszott viszont Ríbanska, aki leadta Mahieu-nek, aki könnyű gólt szerzett. 34–4

30. perc: Emberelőnybe kerültünk, Gardához került a labda, ő meg elemi erővel lőtt a hálóba. 33–4

29. perc: Bizony, ami szép, az szép, a kolumbiai center remekül tette ki jobbra, Vanegas pedig jobbról, pimasz ejtéssel szerzett gólt. 32–4

29. perc: Gurisatti harcolt ki emberelőnyt, majd balról a rövid sarokba bombázott. 32–3

28. perc: Faragó harcolt ki ötméterest, amelyet Leimeter a jobb felsőbe lőtt. 31–3

27. perc: Megint megúszták a kolumbiaiak, a center ellen jól védekeztek. A támadásukból azonban nem született gól, mert Gangl védett.

27. perc: Hosszú, megfontolt támadás végén Máté kintről óriási gólt lőtt a bal felsőbe. 30–3

26. perc: Hűha... Ortega jó messziról nagyon kilőtte a job felsőt. 29–3

26. perc: Kivédekezett támadás után Leimeter került helyzetbe a jobb szélen, és jól belőtte a jobb felsőbe. 29–2

25. perc: Mahieu kapta a labdát, beforgatt a védőjét, és a hálóba lőtt. 28–2

25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek, már csak Mahieu nem lőtt gólt a magyar csapatban... 27–2

24. perc: Correa lövése halt el a blokkban, de a magyar támadásból sem lett gól.

23. perc: Hosszan támadtak a kolumbiaiak, de végül nem tudtak betalálni, mi viszont hosszas passzolgatás után Rybanska révén lőttünk újabb gólt. 27–2

22. perc: Szilágyi blokkja után indult a magyar támadás, amely Szilágyi pattintott góljával ért véeget. 26–2

22. perc: Magyar emberelőny végén Keszthelyi pakolta be közelről a huszonötödiket. 25–2

21. perc: Emberelőnyben támadtak a kolumbiaiak, a lövésüket azonban sikerült blokkolni.

21. perc: Időt kért a kolumbiai csapat.

20. perc: Gangl védése után indította a megúszó Keszthelyit, aki a kapus megtornáztatása után bevágta. 24–2

20. perc: Emberelőnybe kerültünk, Parkes pedig pillanatok alatt bevágta a labdát a hálóba. 23–2

19. perc: Lejárt a támadóidőnk, egy nagy kapufával megúszták a dél-amerikaiak.

19. perc: Egy újabb kivédekezett kolumbiai támadás után Garda maradt egyedül, és szépen ejtett a hálóba. 22–2

18. perc: Az időközben beállt Gangl védett, gyors magyar támadás végén Keszhelyi közelről a lécre lőtt, Parkes rajtolt a leggyorsabban, és közelről betuszkolta a labdát a hálóba. 21–2

17. perc: Szilágyi lövését védte Agudero, nem tudott becsúszni a labda a jobb alsóba.

17. perc: Elkezdődött a második félidő.

MÁSODIK NEGYED

16. perc: Vége az első félidőnek, lazán vezetünk. 20–2

16. perc: A lécről jött ki a kolumbiai próbálkozás, a magyar helyzet viszont bement, mert Rybanska szép összjáték után lőtt a jobb alsóba. 20–2

15. perc: Gurisatti labdát lopott, végigúszott a kolumbiai kapuig, majd belőtte a ziccert. 19–2

15. perc: Újabb jó magyar védekezés után Rybanska kintről óriási gólt lőtt a bal felsőbe. Szegény kapusnak esélye sincs. 18–2

14. perc: Hiába jutottak el lövésig a kolumbiaiak, egy újabb lefordulás után Szilágyi jobbról lőtt a léc alá. 17–2

14. perc: Villámgyorsan labdát szereztünk, Máté pedig szinte lemásolta az előző találatát. 16–2

13. perc: Magyari védett nagyot, jó volt a lövés, viszont így nem maradt erejük a gyors visszaúszásra, ez adott lehetőséget Máténak, hogy közelről a léc alá lőjön. 15–2

12. perc: Emberelőnybe kerültek a kolumbiaiak, ezúttal is megjáratták a labdát, de most nem találták el a kaput. Így aztán gyorsan indulhatott Leimeter, és egy az egyben szépen csapta be a kapust. 14–2

12. perc: Végigtámadták az idejüket a kolumbiaiak, ez is valami. A másik oldalon Leimeter éles szögből irgalmatlanul nagy gólt lőtt a jobb felsőbe. 13–2

11. perc: Ott az újabb gól. Nem nagyon védekeztek már a kolumbiaiak, Keszthelyi azért belőtte félcsavarból. 12–2

11. perc: Labdaszerzés után könnyű helyzetbe került Rybanska, és a jobb felsőt választotta. 11–2

11. perc: Emberelőnybe kerültünk, nagyon egyedül maradt Faragó, és nagy erővel bepattintotta a tizediket. 10–2

10. perc: Messziről ejtettek a kolumbiaiak, és Magyarinak kellett mentenie, de így is sarokdobással jöhetett az ellenfél. Magyari könnyen védett.

9. perc: Rybanska lőtte el jó messziről, és szépen pattintott a jobb alsóba. A támadóidő a vége felé járt, érdemes volt ellőni. 9–2

9. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, hat góllal vezetünk. 8–2

8. perc: Emberelőnybe kerültünk, Vályi hozta fel a labdát, Leimeterhez játszott, aki pontosan lőtte ki a jobb felsőt. 8–2

7. perc: Mahieu vitte víz alá a labdát, bár ketten is csimpaszkodtak a nyakára. A következő magyar támadás viszont gólt hozott, Faragó Kamilla világbajnoki újoncként lőtte be a hetediket egy megúszás után. 7–2

6. perc: Emberelőnybe kerültek a kolumbiaiak, és hopp, újabb gólt szereztek, méghozzá Vanegas révén, aki nagyon szépen lőtte ki a jobb felsőt. 6–2

5. perc: A kolumbiaiak centerbejátszással próbálkoztak, de szereltünk. A másik oldalon Mahieu próbálkozott csavarással, de a kolumbiai kapus védett. Sarokdobás után Máté lövése a lécről ment fölé.

5. perc: Szilágyi úszott meg, nem tudták utolérni, érkezett is a passz, a magyar lány pedig a bal alsóba lőtt. 6–1

4. perc: Jött Gurisatti a medencébe, és balról a bal felsőbe lőtt. Nagy gól volt. 5–1

4. perc: Emberelőnybe került Kolumbia, megjáratták a labdát, és szép támadás után be is lőtték. Marin lőtte be balről a bal alsóba. Ez volt Kolumbia női csapatának elő világbajnoki gólja. 4–1

3. perc: Pillanatok alatt labdát vesztettek a kolumbiaiak, majd jött a magyar támadás, amelyet Vályi pillanatok alatt gólra váltott. 4–0

3. perc: Már-már úgy tűnt, hogy a kapus és a védő megszerz a labdát Keszthelyi elől, de mégis a magyar ász volt az ügyesebb, és az üres kapuba lőtt. 3–0

2. perc: Egy-egy elrontott kolumbiai és magyar támadás után megint próbálkoztak a dél-amerikaiak, de a kapujából kimozduló Magyar védett. Jött a magyar támadás, és vele egy gól a bal oldalról, Szilágyi lőtte ki a bal felsőt. 2–0

1. perc: Mindjárt az első támadásból megszületett az első magyar gól, Parkes harcolt meg a védőjével, és lőtt a léc alá. 1–0

1. perc:Elkezdődött a találkozó, a magyar csapat fehér, a kolumbiai fekete sapkában játszik.

A CSOPORT MÁSIK TALÁLKOZÓJÁN
Kanada–Olaszország
7–7(2–4, 3–2, 1–1, 1–0)

ELŐZMÉNYEK

A hazai rendezésű világbajnokság újabb négy helyszíne népesül be egyszerre, hiszen a vízilabdatornát Budapesten, Debrecenben, Sopronban és Szegeden bonyolítják le. Minket természetesen a legjobban a Hajós uszoda érdekel, ahol a női és a férfi válogatottunk is medencébe ugrik. A nők már hétfőn játszanak, a férfi ak kedden kezdenek, és a folytatásban is felváltva követik egymást a női és a férfi versenynapok.

A hétfőn bemutatkozó női válogatott az A-csoportban szerepel, és a sorsolást egyfelől nézhetjük úgy is, hogy Bíró Attila együttese kifejezetten erős kvartettbe került, hiszen a kötelezően legyőzendő kolumbiai csapat mellett a mindenkire veszélyes olasz, valamint a kanadai válogatottal találkozik, másfelől viszont inkább álljunk hozzá úgy, hogy féljenek az ellenfelek!

Bíró Attila együttese a magyar válogatott az, amely egyszer-egyszer elcsípte az amerikaiakat és a spanyolokat is, a hollandokat meg módszeresen megverte a közelmúltban, és az oroszok kizárásával nagyjából ennyi valódi rivális maradt az érmekért folytatott küzdelemben.

A játékosok és az edzők amúgy is azt mantrázzák, hogy mindig csak a következő mérkőzés számít, az pedig a kolumbiaiak elleni nyitány. Az ellenfél nem jelenthet kihívást, viszont arra tökéletes lesz a mérkőzés, hogy a csapat belakja a Hajós uszodát, megtapasztalja, milyen ismét hatalmas közönség előtt játszani, mindenki átessen a tűzkeresztségen, aki még nem játszott vb-meccset.

Az első ellenfél, Kolumbia

A magyar válogatott még sosem találkozott az újonc Kolumbiával, amely alanyi jogon ki sem jutott volna a világbajnokságra, Kína visszalépésének köszönhetően azonban szabadkártyát kapott. A kolumbiaiak a dél-amerikai selejtezőként is szolgáló Interkontinentális Kupán nem tudtak pontot szerezni, hat mérkőzésen 30 lőtt gól mellett 129-et kaptak, a végső győztes ausztráloktól súlyos, 33–1-es vereséget szenvedtek.

A csapat eddigi legnagyobb sikere, hogy tavaly novemberben megnyerte a vízilabda népszerűsítésére szolgáló női Challenger-kupa első kiírását, az elődöntőben Venezuelát, a fináléban a szintén világbajnoki résztvevő Thaiföldet felülmúlva. A torna öt mérkőzésén 21 gólig jutó Susana Atehortuára Budapesten is érdemes lesz figyelni – a szélső a civil életben bakteriológusként dolgozik, s a többiek is amatőrök, a sportág támogatottsága kimagasló eredmények híján alacsony.

Története első világbajnokságán a tapasztalatszerzés lehet a fiatal kolumbiai válogatott elsődleges célja. A dél-amerikaiak játékán érződhet a meccsrutin hiánya, bajnokság ugyanis nincs otthon, barátságos tornákat pedig a pandémia ideje alatt egyáltalán nem rendeztek. Túlzás nélkül kijelenthetjük, ennél csak nehezebb meccsei lesznek a mieinknek.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
KAPUSOK: GanglEdina (Glifada, görög),MagyariAlda (UVSE-Hunguest Hotels)
MEZŐNYJÁTÉKOSOK: FaragóKamilla,Keszthelyi-NagyRita,RybanskaNatasa (mindhárom UVSE),GardaKrisztina,GurisattiGréta,MahieuGeraldine,SzilágyiDorottya (mind Dunaújvárosi FVE),MátéZsuzsanna,VályiVanda (mindkettő FTC-Telekom),LeimeterDóra (BVSC-Zugló),ParkesRebecca (Ethnikosz, görög)
TARTALÉKOK: FarkasTamara (BVSC),HorváthBrigitta (Dunaújváros)
A játékosok klubjaként azt a csapatot jelöltük meg, amelyből kiharcolták a kerettagságot. A tartalékokat kizárólag koronavírusos megbetegedések miatt lehet becserélni.

A VIZES VB ADATBANKJA »

A VILÁGBAJNOKSÁG PROGRAMJA NAPI BONTÁSBAN »

LEBONYOLÍTÁSI REND

A férfi és női torna lebonyolítása megegyezik. A 16 részt vevő válogatottat négy darab négyes csoportba sorsolták. Mindenki egyszer játszik a csoport további tagjaival, így három mérkőzést vív egy csapat a csoportkör során. A négy csoportgyőztes egyből a legjobb nyolc közé kerül, míg a csoport második és harmadik helyén végzők keresztbe játszanak a legjobb nyolc közé kerülésért, innentől pedig hagyományos kieséses szakasszal jut el a döntőig a mezőny. A két nem programja nem ütközik, mivel mindvégig egyik nap játszanak a nők, másik nap a férfiak, vagyis a csapatoknak rendszeresen lesz pihenőnapjuk. A magyar válogatottak mindennap este kilenckor szállnak medencébe a csoportkörben és az egyenes kieséses szakaszban is.