Szép gólokkal nyert a Benedek-csapat, ötödikek lehetünk

2015.08.06. 16:00
Varga Dénesék látványosan pólóztak (Fotó: MTI)
A magyar férfi vízilabda-válogatott 13–9-re legyőzte az Egyesült Államokat a Kazanyban zajló vizes világbajnokságon. Benedek Tibor csapata az ötödik helyért Montenegróval találkozik szombaton.

VIZES VB
FÉRFI VÍZILABDA, 5-8. HELYÉRT

MAGYARORSZÁG–EGYESÜLT ÁLLAMOK 13–9 (4–2, 3–2, 2–2, 4–3)
Kazany,
645 néző. Vezette: Caputti (olasz), Naumov (orosz)
Magyarország: Decker A. – Szivós M., VARGA DÉNES 3, Varga Dániel 2, HÁRAI 4, Madaras 1, Gór-Nagy. Csere: Angyal, HOSNYÁNSZKY 2, Erdélyi 1, Bedő, Vámos
Egyesült Államok: Baron – BONANNI 3, AZEVEDO 3, Smith, Mann 1, Bowen, Vavic. Csere: Kimbell, Cupido 1, Obert, Samuels 1, Roelse
Gól – emberelőnyből: 5/2, 10/2
BENEDEK TIBOR,
a magyar válogatott szövetségi kapitánya: „Fontos volt a mentális rész, és az, hogy ha megint jön fel az ellenfél – ahogy egyszer fel is zárkózott egy gólra –, újra tudjunk erősíteni, mert az előző évekkel ellentétben az idén kétszer is kikaptunk győztes helyzetből, és ehhez nem vagyunk hozzászokva. A csapat erőssége mindig ez volt, hogy amikor visszazárkózik az ellenfél, akkor tudunk erősíteni. Ezt most sikerült végrehajtani, az olaszok ellen viszont nem."
DEJAN UDOVICSICS, az amerikai válogatott szövetségi kapitánya: „A magyar válogatott megérdemelte a győzelmet, fantasztikus csapat, jobban koncentrált, frissebb volt. Bennünk nem volt elég erő, viszont a világbajnokság már a harmadik világversenyünk jó egy hónap alatt, kifogytunk az energiából. Sokkal jobban kellett volna játszanunk ahhoz, hogy legyőzhessük a magyarokat."

KORÁBBAN
AZ 5-8. HELYÉRT

Montenegró–Ausztrália 11–8 (4–1, 1–1, 4–4, 2–2)
A 11. HELYÉRT
Kazahsztán–Dél-Afrika 11–7
(4–2, 1–2, 2–1, 4–2)
A 9. HELYÉRT
Kanada–Brazília 12–10

Nagyon szépen játszottunk, gyönyörű gólokat lőttünk, élmény volt nézni az amerikaiak elleni meccset. Illetve élmény lett volna nézni, ha nem tudtuk volna, hogy előtte az egyetlen fontos találkozót, az olaszok elleni negyeddöntőt elbuktuk a világbajnokságon. Így azonban csak sebeink nyalogatására volt elegendő a mai helyosztó, kis gombóccal a torokban láthattuk, amint Hárai Balázs például tanárian játszik – centerben szebbnél szebb gólokat szerez.

„Pufi” négy gólt is vágott középről, ezen a szinten pedig ritkán fordul elő, hogy a center ilyen sok akciógóllal szomorítja az ellenfelet, úgy, hogy rendre leválik a védőjéről, aki nem tudja őt lekövetni. Persze azt tudtuk, hogy az amerikaiak játéka fekszik nekünk, hiszen ők nem pólóznak annyira keményen, mint a délszlávok, de még csak annyira sem, mint az olaszok. Ha meg a virtuozitás dönt, akkor szinte mindig mi nyerünk.

Úgyhogy ezúttal kódolva volt a magyar győzelem (de óva intünk mindenkit, hogy ebből messzemenő következtetést vonjon le!), csupán egy rövid periódus akadt, amikor elbizonytalanodtunk. A harmadik negyedben 7–4-ről 7–6-ra jött fel Dejan Udovicsics csapata, amely emberelőnyben is támadhatott az egyenlítésért. Érdekes, hogy az olaszok ellen ha nem is épp ekkor, de egy kicsivel később jött el az az időszak, amikor egy 0–3-as periódusnak köszönhetően gyakorlatilag elveszítettük a meccset.

A mostani kisebb gödörből azonban egy zseniális villanás kirántott minket: Varga Dénes „nem arra nézek, de belövöm” típusú gólja nyugtatta meg a kedélyeket.

Az utolsó negyedben a nem éppen kirobbanó formában pólózó Hosnyánszky Norbertnek és Madaras Norbertnek is sült a keze. A másik oldalon pedig Tony Azevedo villantotta meg klasszisát a gálajellegűvé váót összecsapáson. A találkozó végére semmi izgalom nem maradt (előtte sem sok), a magyar csapat komolyan vette a találkozót, és simán győzött.

Bár ez a világbajnokság nem úgy sikerült, ahogy elterveztük, ha Montenegró ellen is ennyire tudunk koncentrálni, akkor ötödik hellyel búcsúzunk Kazanytól.

BENEDEK TIBOR ÉRTÉKELÉSE

4. NEGYED

VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK. MONTENEGRÓVAL JÁTSZUNK AZ 5. HELYÉRT

32. perc: Samuels kapufájával zárul a találkozó.
32. perc: Ezúttal gyenge befejezés. Madaras lövi a labdát a kapusba.
31. perc: Magyar emberelőny. Benedek időt kér.

31. perc: Mann válik le Varga Dánielről, s közelről a kapuba pattint, 13–9
30. perc: Madaras
a hosszú kapufát használva növeli előnyünket. 13–8
30. perc:
Amerikai emberelőny és időkérés. Azevedo bevágja. 12–8
29. perc: Hosnyánszky
kisodródott helyzetből, rossz kézről bevágja a labdát. Nem tudjuk, hogyan, onnan nem szabad gólt kapnia egy kapusnak. Az amerikai ezt a szabályt nem olvasta... 12–7
28. perc:
Hosnyányszky ütemtelen lövése után a kapufán csattan a labda. De marad nálunk a labda.
28. perc:
Jó amerikai bejátszás, de Erdélyi labdát szerez.
27. perc:
Varga Dénes kapás oldalról a hosszú felsőbe pattint. 11–7
27. perc:
Emberelőnybe kerülünk. Rég volt ilyen.
26. perc:
Hárai csavarja most mellé.
26. perc: Azevedo
remek helyzetfelismerése. Átlövése után a kapu jobb oldalában a labda. 10–7
25. perc:
Gyenge lövéssel fejeződik be az amerikai támadás. De elöl mi is hibázunk.
25. perc:
Mi hozzuk el a labdát. Hosnyányszky pedig a támadás végén a rövidbe vágja a labdát. 10–6

3. NEGYED

24. perc: Magyar labdaszerzés. Varga Dénes blokkolt lövésével zárul a negyed.

24. perc: Hárai zseniális. Megint ellép a bekktől, és az érkező labdát kapásból az amerikai kapuba vágja. 9–6
23. perc:
Benedek időt kér.
23. perc:
Hárait kiállítják, de Hosnyánszky labdát szerez.
22. perc: Varga Dénes
villan! Befelé néz, közben pedig ütemtelenül a kapuba pattintja a labdát. 8–6
21. perc: Elszórakozzák az előnyt. De marad az amerikaiaknál a labda. Újabb előny, de ezt is kivédekezzük.
20. perc:
Kontra ellenünk is, no meg egy kiállítás. Udovicsics időt kér.
20. perc:
Kontrát fújnak az amerikaiak ellen. Udovicsicsnek nem tetszik, sárgát kap érte.
19. perc:
Varga Dénes nem tud kapura fordulni, elveszítjük a labdát.
18. perc:
Vámos kiállítása után szépen megjátszott amerikai előny. Bonanni Decker hóna alatt pattintja be a labdát. 7–6
18. perc: Cupido
pattintja a jobb felsőbe a labdát. Decker kicsit mellényúl. 7–5
17. perc:
Hárai ezúttal túljátssza az akciót. Labdát veszítünk.
17. perc:
Az amerikaiak hozzák el a labdát. Samuels lövése a blokkról megy mellé.

2. NEGYED

16. perc: Vége a második negyednek.
16. perc:
Hárairól kiszórnak, de csak hat másodperc marad, sietni kell. Vámos az oldalhálóba vágja a labdát.
16. perc:
Blokkolt amerikai lövés, Benedek időt kér 23 másodperccel a nagyszünet előtt.

16. perc: A tesó megmutatja, hogyan kell ezt. Varga Dániel vagy hét méterről lövi ki a jobb alsót. 7–4
15. perc: Varga Dénes flegma lövése jön le az amerikai blokkról, de marad nálunk a labda.
15. perc: POTYA! Bonanni
emberrel a nyakán, gyengén lő, de Decker keze alatt becsusszan a labda a rövidbe. 6–4
14. perc:
Bedő ellen kontrát fújnak
13. perc: Azevedo kisodródott helyzetből lő, de Decker a helyén.
12. perc:
Varga Dániel távoli lövését védi Baron. A következő támadásnál azonban Varga Dénes lövésénél esélye sincs. 6–3
11. perc: Cupido lövése a lécen csattan, de Madarast kiállítják, így marad a labda ellenfelünknél. Samuels pedig másodszorra hatalmas kapufás gólt szerez. 5–3
10. perc: Hárai
szorítja ki ellenfelét centerben, majd kapja a labdát Varga Dénestől. Centerünk ezután harmadik találatát is megszerzi – ziccerben. 5–2
10. perc: Amerikai emberelőny, de a hosszú kapufához beemelt labdát levadásszuk..
9. perc:
Szivós lövése csak kapufa.
9. perc: Samuels hozza le a labdát, majd Angyal szereli az amerikai centert.

1. NEGYED

8. perc: Magyar labdaszerzés centerben, Benedek időt kér.

8. perc:. perc: Hárai félcsavarral veszi be az amerikai kaput. 4–2
7. perc:
Magyar kiállítás, amerikai időkérés! Bonanni használja ki az emberelőnyt. 3–2
7. perc:
Erdélyi mozdul el emberétől középen, majd kapja is a labdát Hosnyányskytól – a vége gól. Baron kezén ugyanis átpördül a labda. 3–1
6. perc:
Varga Dénes blokkol lábbal.
5. perc:
Roelse kiállítása után Erdélyi lövése csak kapufa.
4. perc: Varga Dániel
javít: szépen lép el emberéről, majd 5 méterről a hosszúba bombáz. 2–1
3. perc:
Varga Dániel kezéből pördül ki a labda.
3. perc: Azevedo
vágja a labdát a magyar kapuba. 1–1
2. perc: Az amerikai emberelőnyt kivédekezzük.
1. perc:
Egyből emberelőnybe kerülünk. Gór-Nagy Miklós a kapufára húzza a labdát, majd Hárai pöcköl közelről a kapuba. 1–0
1. perc: Mi hozzuk el a labdát az első ráúszásnál.

ELŐZMÉNYEK

Nagy Viktor a mai mérkőzésről így nyilatkozott a Facebook-oldalán: „Sajnos tapasztalatból mondom, hogy sokkal nehezebb meccs lesz, mintha a döntőért játszanánk! De megcsináljuk!”

A játékvezetők az olasz Massimiliano Caputi és az orosz Szergej Naumov lesznek.