Hosszú Katinka nyert 200 vegyesen, Cseh László a legjobb idővel döntős

HARMATH ÁKOS (Budapest)HARMATH ÁKOS (Budapest)
2018.08.08. 17:15
Hosszú Katinka minden nehézség ellenére megvédte címét 200 vegyesen (Fotó: Kovács Anikó)
A Glasgow-ban zajló úszó Európa-bajnokság utolsó előtti napján a magyar küldöttség tagjai két döntőben szerepeltek: Hosszú Katinka megvédte címét női 200 vegyesen, a mix 4x100-as váltó pedig hatodik lett.  A délután során női 200 háton Burián Katalin a második legjobb idővel, férfi 100 pillangón Cseh László a legjobb, Milák Kristóf a 4. legjobb idővel került a döntőbe. Sztankovics Annának nem sikerült a továbbjutás női 50 mellen, a 11. helyen zárt.

A Glasgow-ban zajló úszó Európa-bajnokság utolsó előtt versenynapján két döntőben szurkolhattunk magyaroknak: az este utolsó két döntőjében, előbb Hosszú Katinkának, és Jakabos Zsuzsannának a női 200 méteres vegyesúszás fináléjában, majd a mix 4x100 gyorsváltónak – amelyben egyébként harmadik emberként éppen Jakabos szerepelt.

Előtte azonban még történt egy s más a glasgow-i Tollcross úszóközpontban.

Eldőlt például, hogy a új uralkodója lesz a hosszútávúszásnak, akit mától Mihajlo Romancsuknak hívnak: az ukrán a 400 méter megnyerése után a 800 gyorson megszerezte második Eb-aranyát, ráadásul 1500 méteren is a korábbi egyeduralkodó Gregorio Paltrinieri előtt végzett.

A nap második és harmadik döntője egy-egy korszakos úszó újabb Eb-címét hozta: előbb Sarah Sjöström nyerte meg 3. glasgow-i aranyát a női 100 gyors fináléjában, majd Adam Peaty tette meg ugyanezt a férfi 50 mell döntőjében.

A nap első magyar úszója Burián Katalin volt, aki nagyszerű úszással végig tapadni tudott az olasz Margherita Panzierára és fantasztikus egyéni csúcsot úszva végül másodikként került a holnapi fináléba.

„Nem úsztam annyira erősen, csak utaztam az olasszal. Nagyon boldog vagyok. Az olaszt szerintem megijesztettem, neki ez volt a legjobbja. Igazán várom a holnapot. Nem tudom, hogy a többiek hogy készültek, én azt tudom, hogy bennem még van bőven. Ha érem nélkül ilyen idővel megyek haza, akkor is nagyon büszke leszek magamra, mert három hónapja még részleges combizomszakadással feküdtem” – mondta a 23 éves úszó a döntős szereplés kiharcolását követően.

A következő magyar érdekeltség a férfi 100 pillangó volt, amelynek első elődöntőjében Cseh László aratott remek győzelmet: a szokásos nem túl jó rajt után a második ötvenen óriásit hajrázva az ötödik helyről indult meg előre, és végül 8 századdal nyerni tudott.

Utána következett Milák Kristóf, aki szintén a második 50-en javítva végül a harmadik helyen zárta futamát, ami azt jelenti, hogy Cseh a legjobb, Milák pedig a 4. legjobb idővel került a holnapi fináléba.

„Ez már egy jó százas úszás volt, jólesett. Oda kell figyelni a többiekre a döntőben, ahol ha érzésre jó az úszás, akkor az idő is jó lesz, és remélem, hogy 50 másodperccel fog kezdődni” – fogalmazott friss Európa-bajnokunk az elődöntőt követően.

Milákékat követte Sztankovics Anna, akinek nem sikerült a döntős szereplés kiharcolása a női 50 mell elődöntőjében, végül a 11. helyen zárta az Eb-t ebben a számban.

Az orosz Jevgenyij Rilov gyakorlatilag „agyonnyerte” a férfi 200 döntőjét – közel három másodperc előnnyel csapott a célba. Utána pedig már jöhetett is Hosszú Katinka – és Jakabos Zsuzsanna – döntője, a női 200 vegyes.

HOSSZÚ AZ ELSŐ
Hosszú az első női úszó, aki Európa-bajnokságon négyszer védte meg címét. A férfiaknál Cseh Lászlónak sikerült hasonló, 2004 és 2012 között 400, 2006 és 2014 között pedig 200 méter vegyesen nyert ötször egymás után.

Hosszú ismét igazolta, nem véletlenül a szám egyeduralkodója ebben az évtizedben: miután pillangóban másodiknak, majd hát után elsőnek fordult, a harmadik ötvenen, mellen leszorult a dobogóról, a végén a gyorson remek hajrával 8 századdal megelőzte az olasz Ilaria Cusinatót, és megszerezte első Eb-címét Glasgow-ban.

„Ma teljesen másképp álltam oda versenyezni, mint az elmúlt öt évben bármikor. Majdnem robotként versenyeztem már, és tudtam pontosan, hogy mikor és mit, milyen részidőt szeretnék. Ma délután csak küzdöttem… Ez tiszta küzdés volt, a szívem húzott be az utolsó pár méteren. Nagyon, nagyon örülök ennek a győzelemnek.”

„Az elmúlt években úgy éreztem, hogy az érzelmek csak gyengítenek, és befolyásolják a teljesítményemet. Viszont ma délután az érzelmeimmel nyertem. Robotként biztosan nem tudtam volna, mert a testem nem állt készen egy ilyen döntőre. Nagyon örülök, hogy ebből az évből is volt mit tanulnom. Bármilyen körülmények vannak, én fel tudok állni a rajtkőre, és tudok küzdeni. Úgy gondolom, hogy ezt viszem majd magammal a következő két évre, és Tokióba is!” – mondta Hosszú pályafutása 14. Európa-bajnoki címének megszerzése után az M4 Sportnak.

Így nyert Hosszú Katinka

Jakabos Zsuzsanna a 8. helyen zárta a finálét, ám nem volt sok ideje búslakodni, mert szinte azonnal újabb jelenése volt a rajtkőnél: a mix 4x100 gyorsváltó harmadik embere volt Németh Nándor és Kozma Dominik után.

Hogy mennyire volt jó döntés ilyen duplázást bevállalni, nem tudni, annyi biztos: hogy Németh a 3., Kozma a 4., Jakabos a 6. helyen adta át a váltót, amit Verrasztó Evelin megtartott, vagyis a magyar csapat a hatodik helyen zárta a finálét.

Folytatás holnap, a medencés úszóprogram utolsó napjával – s legalább két magyar döntővel.

Hosszú Katinka a 200 vegyes aranyával (Fotó: Kovács Anikó)

ÚSZÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, GLASGOW
6. VERSENYNAP
A délutáni program
17.30: férfi 800 m gyors, döntő: 1. Mihajlo Romancsuk (ukrán) 7:42.96, 2. Gregorio Paltrinieri (olasz) 7:45.12, 3. Florian Wellbrock (német) 7:45.60
17.43: női 100 m gyors, döntő:
1. Sarah Sjöström (svéd) 52.93, 2. Femke Heemskerk (holland) 53.23, 3. Charlotte Bonnet (francia) 53.35
17.48:
férfi 50 m mell, döntő: 1. Adam Peaty (brit) 26.09, 2. Fabio Scozzoli (olasz) 26.79, Peter Stevens (szlovén) 27.06
17.53: női 200 m hát, elődöntők – Burián Katalin (2:07.65) a 2. legjobb idővel döntős
18.04: férfi 50 m gyors, elődöntők
18.10: női 50 m pillangó, elődöntők
18.17: férfi 100 m pillangó, elődöntők – Cseh László (51.65) a legjobb idővel, Milák Kristóf (51.76) a 4. helyen döntős.
18.25: női 50 m mell, elődöntők – Sztankovics Anna (31.34) nem jutott döntőbe, a 11. lett
18.32: férfi 200 m hát, döntő: 1. Jevgenyij Rilov (orosz) 1:53.36, 2. Radoslaw Kawecki (lengyel) 1:56.07, 3. Matteo Restivo (olasz) 1:56.29
18.39: női 200 m vegyes, döntő: 1. Hosszú Katinka 2:10.17,
2. Ilaria Cusinato (olasz) 2:10.25, 3. Maria Ugolkova (svájci) 2:10.83…, 8. Jakabos Zsuzsanna 2:13.37
18.45: mix 4x100 m gyorsváltó, döntő:
1. Franciaország 3:22.07, 2. Hollandia 3:23.97, 3. Oroszország 3:24.50… 6. Magyarország 3:29.30