Rp úszó Eb: Hosszúé az első magyar arany Herningben

2013.12.12. 17:36
Hosszú Katinka 200 vegyesen aranyérmet szerzett, 200 pillangón 4. lett (Fotó: MTI)
Hosszú Katinkának nem volt ellenfele a 200 méteres vegyes úszás döntőjében a dániai rövid pályás úszó Európa-bajnokságon, a rajttól a célig vezetve, a két testhossznyi előnnyel, 2:04.33 perces Európa-bajnoki csúccsal, a második helyezett brit Siobhan-Maire O'Connort 2.4 másodperccel megelőzve aranyérmet szerzett. Verrasztó Evelyn a 6. helyen végzett 2:08.34-gyel. Bernek Péter 2. lett 200 háton, Hosszú 4. 200 pillangón, amelyben Szilágyi Liliána az 5. helyen ért célba. Verrasztó Dávid 7., Cseh László csak 10. lett 200 vegyesen.

Hosszú Katinka reggel az előfutamok előtt előtt rosszul lett a nagy melegben, és hányt is, de elindult a futamaiban, és vegyesen 2, 200 pillangón egy másodperccel előzte meg a mezőnyt. Jó formáját délutánra is megtartotta, nem volt ellenfele.

Hosszú percekkel a 200 vegyes döntője után a 200 méteres pillangóúszásban negyedik lett 2:05.39-cel. Az aranyérmet a spanyol Mireia Belmonte García nyerte meg 2:01.52-es Európa-rekorddal a német Franziska Henke és a brit Jemma Lowe előtt. Hosszú az egész futam során a dobogósokat üldözte, de a percekkel korábbi fináléja után nem volt esélye arra, hogy utolérje őket.

„Jól ment az úszás, azt hiszem, 200 vegyesen sikerült a legjobbamat nyújtanom. Ez az idő jobb, mint a régi világcsúcs, amit augusztusban döntöttem meg, azaz mondhatjuk, ennél az időnél még senki sem úszott jobbat, már rajtam kívül – idézte Hosszú Katinkát az úszószövetség Facebook-oldala. – Összességében elégedett vagyok a teljesítményemmel, picit sajnálom a 200 pillét, az összes fordulót elrontottam, de akkor sem lett volna sokkal jobb. Meg aztán úgyis a 200 vegyesen volt a hangsúly – ha tizenhárom percnél több pihenő van a két szám között, talán másként alakul az egész, de nem fáj a szívem a pillangó miatt. Úgy érzem, kezdek bemelegedni."

A vízilabdában háromszoros olimpiai bajnok Gyarmati Dezső unokája, Szilágyi Liliána ötödik helyen végzett 2:05.44-gyel – ő kapta el a legjobban a rajtot, de hamar megelőzték. A végén jól hajrázott ugyan, ám nem érte utol Hosszút.

Bernek Péter a második helyen zárt 200 méteres hátúszásban.

Az ifjúsági olimpiai bajnok Bernek a délelőtti előfutamok során 1:52.32 perces idővel utasította maga mögé a teljes mezőnyt. A rajtot is a magyar kapta el a legjobban, 100 méterig vezetett, de 150-nél már a második volt Radoslaw Kawecki mögött. Az aranyérem végül a lengyelé lett 1:49.42-vel, Bernek 1:50.43-mal zárt, a harmadik a német Christian Diener lett 1:51.40-nel.

„Az idő lehetett volna kicsit jobb, bár most annyit mentem, mint tavaly Kawecki (a lengyel győztes), csak ő is javult egyet. A fordulóival vert meg, hiába adtam bele mindent, sajnos, a delfinezéssel mindig nagy előnyre tesz szert. Ha én is megpróbálnék hasonlóan nagyokat fordulni, még hamarabb elfáradnék, bár így is eléggé kivagyok. Az ezüstéremmel persze elégedett vagyok azért, sokat kell még dolgozni azon, hogy egyszer arany legyen" – idézi Bernek Pétert a Magyar Úszószövetség Facebook-oldala.

A Hosszú Katinka, Dara Eszter, Mutina Ágnes, Verrasztó Evelyn összeállítású 4x50 méteres magyar gyorsváltó a nyolcadik helyen végzett 1:40.09 perccel. A számot a dánok nyerték meg (1:37.04) rendkívül szoros csatában a svédek (1:37.08) és az oroszok (1:37.13) előtt.

Cseh László csak a 10. helyen zárta a 200 méteres férfi vegyes úszás döntőjét. Verrasztó Dávid a 7. helyen ért célba 1:56.12-vel.

Az aranyérmet a német Philip Heintz szerezte meg 1:53.98-cal a svéd Simon Sjödin (1:54.28) és a portugál Diogo Filipe Carvalho (1:54.89) előtt. Cseh a délelőtti eredményével bronzérmes lett volna.

Cseh, aki délelőtt 1:54.48-as idejével elsőként jutott a fináléba, 100 méter után még az élen haladt, de 150-nél lecsúszott a dobogóról, a gyorsúszásban pedig egészen a 10. helyig esett vissza, és 1:56.98-cal zárt. Pedig a 100 pillangó elődöntőjétől azért lépett vissza, hogy ne fáradjon el a 200 vegyes fináléjára.

"Csak a szokásos... Az a mentális blokk, ami Barcelonában is volt. Kalapál a szívem, fáj a fejem, rosszul érzem magam – mondta Cseh László. – Amikor felálltam a rajtkőre, már tudtam, hogy ebből nem fog semmi jó kisülni. A pillangón még jól éreztem magam valamennyire, de háton már teljesen befeszültem, utána pedig úgy gondoltam, ezt el kell engednem. Az a dühítő, hogy most már jól érzem magam, nagyon jól... És csak saját magamra lehetek dühös. Reggel nem volt semmi gond, délután viszont... Persze, volt sok szép eredményem, és mégis feszülök, hogy akkor most legyen még jobb... Sajnálom. A kétszáz pille jó lesz. Túl vagyok a rosszon, jöhet a jó."

A 100 méteres pillangóúszás elődöntőjében így csak Pulai Bence indult el, de 52.39-cel – a délelőttinél gyengébb eredménnyel 9. lett a futamában, és nem jutott döntőbe.

A férfi 50 méteres gyorsúszás elődöntőjének első futamában Takács Krisztián 22.17-tel a 9. lett, míg Kozma Dominik a 3. helyen zárta a második futamot. Utóbbi 21.60-nal összesítésben az ötödik helyen jutott a mai fináléba, amelyben végül a 9. helyen ért célba.

Az aranyérmet az orosz Vladimir Morozov szerezte meg 20.77-tel, a második a Marco Orsi (21.00), a harmadik az ukrán Andrij Govorov (21.17) lett.

A 100 méteres férfi mellúszás elődöntőjében Gyurta Dániel 57.56-tal megnyerte futamát, és mivel a második futamban sem úsztak jobbat nála, elsőként jutott a fináléba – és ez a gyengébbik száma.

A 100 méteres női hátúszásban nem lesz magyar döntős, Joó Sára az elődöntő első futamában 1:00.25 perccel nyolcadik lett. Az úszónő a délelőtti előfutamban 1:00.57-tel lett 16.