Tokió 2020: Tótka Sándor olimpiai bajnok, Csipes Tamara ezüstérmes

KARÁDI ZOLTÁNKARÁDI ZOLTÁN
2021.08.05. 04:38
Csütörtökön újabb négy kajak-kenu versenyszám fináléját rendezték a tokiói olimpián. Férfi kajak egyes 200 méteren Tótka Sándor olimpiai bajnok, Csizmadia Kolos negyedik lett. Női kajak egyes 500-on Csipes Tamara lett ezüstérmes, Kozák Danuta pedig negyedik, csakúgy, mint a férfi kajak kettesek 1000 méteres távján Nádas Bence és Kopasz Bálint.
Tótka Sándoré az ötödik magyar aranyérem Tokióban (Fotó: Tumbász Hédi)
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!
Tótka Sándoré az ötödik magyar aranyérem Tokióban (Fotó: Tumbász Hédi) A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

Az elmúlt napokkal ellentétben ma inkább szembeszél van, de az sem túl erős. A versenyekre kilátogatott Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság német elnöke is.

FÉRFI KAJAK EGYES 200 MÉTER

Parádésan rajtolt Tótka Sándor és végig vezetve lett olimpiai bajnok, bár az olasz rivális a végén nagyon szorongatta. Csizmadia Kolos sajnos beragadt a rajtnál, és bár a végén nagyot hajrázott, ez a negyedik helyhez lett elég. A két magyar között az olasz Manfredi Rizza és a címvédő brit Liam Heth ért célba.

Milák Kristóf után Tótka a második magyar, aki ifjúsági olimpiai bajnokként lett felnőtt aranyérmes is. Az ötkarikás programban 2012 óta szereplő 200 méteres távokon viszont ez az első magyar olimpiai arany (egyben az utolsó is, mivel a 200-as számok a párizsi olimpián már nem lesznek műsoron – a szerk.).

„Nem tudom felfogni, mi történt – mondta Tótka Sándor, az Újpesti TE kajakozója az M4 Sportnak. – Próbáltam a saját versenyemre fókuszálni. Keresem még a szavakat. Rióban nem jött össze az érem, de az élet az egyenlőre törekszik, így most sikerült. Rengeteg tudatos munka van az aranyérem mögött. A feleségemmel is sokat beszéltem arról, hogy mit lehet tenni, hogy jobb legyek.”

NŐI KENU EGYES 200 MÉTER

A B-döntőben a mieink közül ezúttal Balla Virág rajtolt jobban, Tótkához hasonlóan ő is végig vezetve nyerte meg a futamot, ami 9. helyet jelent összesítésben. Takács Kincső most sem indult jól, s csak a mezőny végén haladt, végül két versenyzőt tudott megelőzni és összességében a 14. lett.

Az aranyérmet az amerikai Nevin Harrison nyerte a kanadai Laurence Vincent-Lapointe és az ukrán Ljudmila Luzan előtt.

14. TAKÁCS KINCSŐ

Csipes Tamara először szerzett olimpiai érmet egyéni számban (Fotó: Tumbász Hédi)
NŐI KAJAK EGYES 500 MÉTER

Második rajtra volt szükség. Megint Lisa Carrington rajtolt a legjobban, és a portugál Teresa Portela. Fél távnál Csipes Tamara már a második, Kozák Danutaaz ötödik volt. Ugyan a táv második felén Csipes zárkózott az új-zélandi éllovasra, megelőzni már nem tudta. Kozák Danuta egy helyet javított és negyedik lett. Őt a dán Emma Jörgensen előzte még meg.

„Annyi munka van ebben, hogy el sem hiszitek – mondta Csipes Tamara, a Bp. Honvéd versenyzője az M4 Sportnak. – Ez most óriási lehetőség volt nekem, mert korábban sokszor Danuta mögött végeztem. A harmadik helynek is örültem volna, de ez... Olyan tökéletes pálya volt! Éreztem, hogy közel vagyok Carringtonhoz, viszont nem mertem gyorsabban menni, nehogy elfáradjak a végére.”

FÉRFI KAJAK KETTES 1000 MÉTER

Az élmezőnyben rajtolt Nádas Bence és Kopasz Bálint, akik eleinte a negyedik, 250-nél pedig a harmadik helyen jöttek. Fél távnál pedig már a másodikok voltak az ausztrálok mögött. A táv második felében a németek és a csehek hosszú hajrát nyitottak, megelőzték a mieinket, akik hiába jöttek nagyon jól a végén, maradtak a negyedik helyen.

Nem kezdett túl jól a B-döntőben Béke Kornél és Varga Ádám, elég sokáig a középmezőnyben haladtak, a végén viszont jól hajráztak és a futamban negyedik, összességében a 12. helyet szerezték meg.

1. Ausztrália 3:15.280 perc
2. Németország 3:15.584
3. Csehország 3:16.106
4. NÁDAS BENCE, KOPASZ BÁLINT 3:16.535
5. Új-Zéland 3:17.267
6. Spanyolország 3:17.327