Legyőzte a svédeket, negyeddöntőben a magyar válogatott!

2021.08.02. 09:03
A női kézilabdatorna csoportkörének utolsó fordulójában a magyar válogatott Svédország ellen lépett pályára. A már biztosan csoportelső svédek nem tudtak felpörögni, de ezt nem bántuk, mert remek játékkal, jó kapusteljesítménnyel nyertünk, és bejutottunk a legjobb nyolc közé. A negyeddöntőben Norvégia lesz az ellenfél.
A magyar csapat megragadta az utolsó szalmaszálat (Fotó: Tumbász Hédi) – A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE!

TOKIÓ 2020
NŐI KÉZILABDA
CSOPORTKÖR, 5. FORDULÓ
B-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–SVÉDORSZÁG 26–23 (15–15)
Jojogi Nemzeti Sportcsarnok,
zárt kapuk mögött. V: Garcia, Paolantoni (argentínok)
MAGYARORSZÁG: BÍRÓ B. – Lukács V. 4, TOMORI 2, Vámos P. 3, Kisfaludy, SZÖLLŐSI-ZÁCSIK 4 (1), MÁRTON G. 4. Csere: Szikora (kapus), HÁFRA N. 4, Klujber 4 (2), Bordás, Helembai F. 1, Kiss N. Szövetségi kapitány: Elek Gábor
SVÉDORSZÁG: Bundsen – Lundström, Lagerquist, Lindqvist, Strömberg 1, ROBERTS 4, Hansson 3. Csere: Ryde (kapus), CARLSON 5, Westberg 3 (3), Dano 1, Thorleifsdottir 1, Petrén, HAGMAN 5. Szövetségi kapitány: Tomas Axner
Az eredmény alakulása. 6 p.: 2–2. 11. p.: 7–4. 14. p.: 10–6. 24. p.: 13–10. 27. p.: 13–14. 40. p.: 21–15. 44. p.: 22–19. 53. p.: 24–20.
Kiállítások: 4, ill. 10 perc
Hétméteresek: 6/3, ill. 5/3

Miután a korábbi meccseken a franciák legyőzték Brazíliát, az oroszok meg Spanyolországot, egyszerű volt a képlet: meg kellett vernünk a már biztos csoportelső és továbbjutó Svédországot, és akkor megvan a nyolc közé jutás. Nagy kérdés volt, a svédek hogyan kalkulálnak, pihentetik-e esetleg valamennyit a kulcsjátékosaikat.

Nálunk erről szó sem lehetett, az előző találkozóhoz hasonlóan Tomori Zsuzsanna kezdett jobbátlövőben, míg Vámos Petrát cseréltük védekezésben Háfra Noémire. Nagyon figyelnünk kellett a svédek nagy lövőire, és elöl sem szórhattuk el felelőtlenül a labdákat, mert a skandinávok rendkívül jól indulnak. Bosszantó volt, hogy több ígéretes helyzetünk is kimaradt az elején, mert hátul egyébként stabilan álltunk a lábunkon. Lukács Viktóriának szerencsére nem ment el az önbizalma az első sikertelenebb kísérletek után, és Háfra is jól találta meg a réseket, a túloldalon a korábbi érdi Jamina Roberts gyorsasága okozott kellemetlen pillanatokat, ennek ellenére irányítani tudtuk a meccset.

Bíró Blanka csaknem ötven százalékkal védett a félidő első felében, alaposan megtámogatva a kapuból a csapatot. A védekezésre ettől függetlenül sokáig nem lehetett panasz, megvoltak a kért kilépések, így felállt fal ellen nem tudtak olyan hatékonyan játszani a svédek. Egyedül Jenny Carlsonnal nem bírtunk, aki átlövésből és betörésből is eredményes volt, míg nálunk Márton Gréta használta ki a helyzeteit a szélről. A játékrész második részében aztán felgyorsították a támadásaikat a svédek, és rendre megtalálták az üres embert, de ekkor még tartani tudtuk a két-három gólos előnyünket. Amint azonban jöttek elöl a technikai hibák, majd abból nem értünk vissza a svéd indításokkal, egy négyes sorozattal fordított az ellenfél, de a szünetben újra döntetlenre álltunk.

Fotó: Tumbász Hédi

A pihenő után megismétlődött a meccs eleji forgatókönyv, megvoltak a labdaszerzések hátul, tudtunk könnyű gólokat szerezni, ugyanakkor kimaradó ziccerek és hetes miatt is bosszankodhattunk. Ezzel együtt újra előnybe kerültünk, és ezúttal háromnál sikerült hozzátenni a negyediket is. Tomas Axnér hét perc után elégelte meg, hogy csapata képtelen volt betalálni, de a svédek az időkérése után lábon lőtték magukat. Tomori mindkét kapu előtt tanárian játszott, de a rendkívül harcos Helembai Fanny is több labdát szerzett mellette védekezésben.

Már hattal vezettünk, amikor majdnem tíz perc elteltével először betaláltak a svédek, utána azonban megint elkövettünk több butaságot, amelyekből Nathalie Hagmanék indításos gólokat szerezhettek, pillanatok alatt megfelezve a különbséget.

Vámos lélektanilag jókor talált be, egy az egyben viszont nem tudtuk tartani Robertset. Szerencsére a svédek sem tudtak maximálisan koncentrálni, viszont nagy segítséget kaptak azzal, hogy a 49. percben piros lappal kiállították Tomorit. Innentől minden gólnak és támadásnak jelentősége volt, minimálisra kellett csökkentenünk a hibáink számát. Nyolc percen keresztül beragadt a 23–20-as állás, amelyről Szöllősi-Zácsik Szandra révén mi tudtunk elmozdulni.

Az utolsó öt percben háromgólos előnnyel gazdálkodhattunk, amely elégnek bizonyult, az utolsó percre fordulva Elek Gábor és Danyi Gábor már ölelkezett. Bíró védése zárta le a meccset, 26–23-mal a negyedik helyen mentünk be a nyolc közé, ahol szerdán a másik csoportot megnyerő Norvégia lesz az ellenfél.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, sikerült a magunk javára fordítani minden esélyt, és bejutottunk a legjobb nyolc közé. 26–23

60. perc: Bíró még védett egyet a végére, megvan!

60. perc: Carlsson a végén még betalált, de ez nem oszt, nem szoroz. 26–23

59. perc: Motiválatlanok a svédek, elrontották a támadásukat, a másik oldalon viszont Zácsik remek csellel helyzetbe került, majd a bal alsóba lőtt. 26–22

58. perc: Lépéshiba Thorleifsdottirnál, nem bántuk. Háfra lövése ment fölé, de szabaddobást kaptunk. Továbbment a támadás, Háfra fölélőtt.

58. perc: Passzívig játszottunk megint, majd Zácsikot blokkolták.

57. perc: Nagyon gyorsan belőtték, mert Roberts betörsé után találta meg a kis rést a rövid felsőbe. 25–22

56. perc: Sokáig támadtunk megint, Vámos hetest harcolt ki. Zácsik állt oda ezúttal, és a fontos pillanatban bepattintotta. 25–21

55. perc: Strömberg kapott óriási labdát beállóban, és be is lőtte. 24–21

54. perc: Labdát loptunk, de nem rohantunk, az időre is kell már figyelni. Passzívig játszottunk majd Kisfaludyt lökték el beállóban, de nem fújtak a bírók.

53. perc: Zácsik kígyózott át a svéd védelmen, és remekül belőtte. 24–20

53. perc: Lundström került helyzetbe a jobb szélen, de a kaput sem találta el.

52. perc: Ellépték a svédek, lejárt az emberhátrányunk. Vámos betörése csak szabaddobást ért, majd mi is elvesztettük. Gödör.

50. perc: Sokáig támadtunk, nagyon kellett volna a gól, jelezték a passzívot, Klujber lövését védte a kapus.

50. perc: Nagy érvágás ez nekünk, Tomori jól játszott.

49. perc: Eladtuk a labdát, sok a hiba ezekben a percekben. Viszont a svédek sem acélosak, sajnos Tomorinak pirosat adtak lökés miatt.

47. perc: Tomori lőtt fölé, a másik oldalon pedig lelassították a játékot, viszont labdát loptunk.

47. perc: Elrontottuk a támadást, lövés nélkül fejeztük be, Roberts lövését viszont remekül védte Bíró.

46. perc: Roberts szerzett gólt betörésből. 23–20

45. perc: Kapufát dobtak, Háfra viszont az üres kapura megpróbálta, de nem találta el a kaput.

44. perc: Vámost visszahúzni sem tudták, így is belőtte a jobb alsóba, ráadásul emberelőnybe kerültünk. 23–19

44. perc: Magyar időkérés.

44. perc: Roberts nagy lendülettel tört a falba, és lőtt gólt, majd Vámos kiejtette, Hagman gyorsan indult, és belőtte. 22–19

43. perc: Szerencsés gól, de ez is kellett. Háfra eresztette el, a kapufáról a kapus hátára, onnan a hálóba pattant. 22–17

42. perc: Bizonytalankodtunk támadásban, megint Hagman indulhatott, de ezt már belőtte. 21–17

41. perc: Eladtuk a labdát, de hiába indult ziccerben Hagman, Bíró óriási bravúrral védett.

41. perc: Hansson került helyzetbe a bal szélen, és belőtte a svédek első gólját a félidőben. 21–16

40. perc: Tomori vállán viszo most a csapatot, betörésből talált be. 21–15

39. perc: Roberts belemenése után Zácsik elhamarkodottan lőtte el. Stromberg viszont eladta, de megálltunk, hogy ne rohanjunk.

38. perc: Láb a svédeknél, ez jó nekünk. Tomori tört be, kiharcolt egy hetest, csak már be is kellene lőni. A heteshez megint Klujber állt oda, aki előbb kihagyta, de a kipattanót már belőtte! 20–15

37. perc: Svéd időkérés.

37. perc: Kínai a svédeknél, de Roberts lövésébe beleért Bíró, így ment az oldalvonalon kívülre a labda. Maradt náluk.

36. perc: Lukácsra játszottuk ki a figurát, ő pedig a jobb alsóba lőtt. 19–15

36. perc: Helembai harcolt ki belemenést Carlssonnál, aki dühös lett, kiküldték két percre.

35. perc: Carlsson lövése elszállt a jobb alsó mellett. Az ellentámadásból Tomori lőtt nagyon fölé.

34. perc: Bíró szép védése után Helembai indult gyorsan, és ez már bement. 18–15

34. perc: Helembai labdát lopott, Lukács gyorsan indult, de a kapufát találta el.

33. perc: Tomori megint jól blokkolt, majd támadásban ő harcolta ki a hetest. A hetest Vámos kihagyta.

32. perc: Tomori jó blokkja után Zácsik átlövésből nagyon bevágta. 17–15

31. perc: Dano elvesztette a labdát, gyorsan indultunk, Lukács pedig belőtte a ziccert. 16–15

31. perc: A svédek kezdték a második félidőt, így az emberhátrányuk is lepergett.

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, az állás döntetlen, nagyon nehéz a meccs. 15–15

30. perc: Carsson a kapufát találta el, maradt még 15 másodperc, Márton pedig egyenlített! 15–15

29. perc: Bíró védése nagyon kellett, hogy ne menjenek el kettővel a svédek. Sajnos emberelőnyben rossz passzal szórtuk el.

29. perc: Hetes a másik oldalon is, emberelőnnyel megspékelve. A hetest Klujber kihagyta...

28. perc: Megint hetest kaptak a svédek, ezúttal belül védekezés miatt. A hetest Westberg a léc alá vágta. 14–15

27. perc: Háfra átlövésgólja nagyon kellett, szépen lőtt a jobb alsóba. 14–14

27. perc: Helembai került helyzetbe, de elrontotta, villámgyorsan jöttek a svédek, és Thorleifsdottir kegyetlenül bevágta. Már ők vezetnek. 13–14

26. perc: Magyar időkérés.

26. perc: Vámos talpról nagyon fölélőtt, gyorsan indították Hanssont, aki belőtte a ziccert... 13–13

25. perc: Elvesztettük a labdát, Hansson indult, mint a villám, kapta is, majd kilőtte a bal felsőt. 13–12

24. perc: Petrehn harcolt ki hetest Bordás mellett. Westberg az előbb kihagyta, most viszont belőtte. 13–11

24. perc: Svéd időkérés.

24. perc: Márton a harmadik gólját is belőtte a bal szélről, szép volt! 13–10

23. perc: Óriási gól a svédektől... Carlsson szinte talpról lőtt a kapu bal oldalába. 12–10

22. perc: Szépen végigjátszottuk a támadást, Lukács egyedül maradt, és biztosan pattintott a kapuba. 12–9

21. perc: Klujber nagy csellel verte meg a védőjét, és lőtt szép gólt. A másik oldalon megint Hagman lőhetett, ezúttal a bal felsőbe. 11–9

20. perc: Klujber belemenése után a másik oldalon Hagman került helyzetbe a jobb oldalon, és biztosan belőtte. 10–8

20. perc: Carlsson nem sokáig vacakolt, gyors betörés után lőtte a bal alsóba. 10–7

19. perc: Márton megint labdát kapott a bal oldalon, és ezúttal is bepattintotta. 10–6

19. perc: Lagerquist harcolt ki hetest Bordás mellett. A hetest Hagman kihagyta, mert Bíró lábbal védett.

18. perc: Márton került helyzetbe a bal oldalon, és nem is hibázta el. 9–6

17. perc: Háfra lövést rontott, a másik oldalon viszont Carlsson belőtte. 8–6

16. perc: Hansson került helyzetbe megint a bal oldalon, de Bíró kitalálta a gondolatát, és védett.

16. perc: Ellőtték a svédek, a másik oldalon Kisfaludy került ziccerbe, de védett a kapus.

14. perc: Vámos verte meg a védőjét, majd lendületesen betört, gól lett a vége. 8–5

14. perc: Zácsik eladta a labdát, gyorsan indultak a svédek, Dano ütemtelenül elengedte, és bement. 7–5

13. perc: Nem elég, hogy Carlsson hetest kapott, még Háfrát ki is küldték. A hetest Bíró kivédte!

12. perc: Elhamarkodottan lőttek a svédek, de ezt nem bántuk. Zácsik lövése a másik oldalon a sáncról került a kapus kezébe.

11. perc: Emberelőnybe kerültünk, mert Háfrát visszahúzták, ez is hetes! A hetest Klujber a jobb alsóba lőtte. 7–4

11. perc: Hansson a bal szélről a rövidet választotta, Bíró sajnos nem volt ott. 6–4

10. perc: Belemenés Robertsnél, Vámos a másik oldalon megverte a védőjét, és hetest harcolt ki. A hetest Klujber a kapuba pattintotta. 6–3

9. perc: Zácsik jó passzát a lendületből érkező Háfra lőtte a kapu jobb oldalába. 5–3

8. perc: Roberts harcolt ki hetest, ráadásul fejbe dobta Bírót, akit ápolni kellett. A hetest Westberg a bal felsőbe pattintotta. 4–3

8. perc: Kapufa a svédeknél, a gyors magyar ellenakcióból pedig Háfra lőtt a jobb alsóba. 4–2

7. perc: Lukács most egyedül maradt, és sikerült is betalálnia. 3–2

7. perc: Roberts nagy lendülettel tört előre, és belőtte a jobb alsóba. 2–2

6. perc: Hannsson ejtett a jobb szélről, de már vonalra lépett. A másik oldalon Zácsik nehezen szedte össze, aztán viszont a kapufát találta el.

5. perc: Vámos remek betörését lábbal védte Bundsen. Maradt a labda nálunk, de Lukács a jobb szélről nem találta el a kaput.

4. perc: Rossz passz nálunk, de Bíró védte Strömberg blokkon megpattanó lövését.

3. perc: A svédek is betaláltak, Carlsson átlövése jutott a bal alsóba. 2–1

2. perc: Az emberelőnyben Tomori törhetett be tisztán, és a léc alá lőtt. 2–0

2. perc: Strömberg lövését védte Bíró, a másik oldalon Zácsik harcolt ki emberelőnyt.

1. perc: Vámos tört be a jobb oldalon a védők közé, és szépen bepattintotta. 1–0

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat tiszta fehérben, a svéd tiszta feketében játszik.

A 13 év után újra olimpián szereplő magyar női kézilabda-válogatott a legutóbb ezüstérmes franciák, a brazilok és a címvédő oroszok elleni vereség után szombaton a legyőzte a világbajnoki második spanyolokat, így jöhet a B-csoportot már megnyerő Svédország elleni találkozó.

TOKIÓ 2020
NŐI KÉZILABDA, CSOPORTKÖR
B-CSOPORT, 5. FORDULÓ

Spanyolország–Orosz csapat 31–34 (17–18)

Kapusok:
Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szikora Melinda (Siófok KC/SG BBM Bietigheim, német)
Jobbszélső:Lukács Viktória (Győri Audi ETO)
Jobbátlövők:Kiss Nikoletta (Siófok KC), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tomori Zsuzsanna (Siófok KC)
Irányító:Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Kisfaludy Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Helembai Fanny (Váci NKSE)
Balátlövők:Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria/Győri Audi ETO), Szöllősi-Zácsik Szandra (MTK Budapest/FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria/Győri Audi ETO)
Szövetségi kapitány:Elek Gábor
Edző:Danyi Gábor