SZ. R. 2022.05.14 22:32 Frissítve: 2022.05.15 00:30

Tenisz: profi karrierje 1000. győzelmével döntőben Djokovics Rómában

A világelső Novak Djokovics 6:4, 6:3-as győzelmet aratott a norvég Casper Ruud ellen a római salakpályás mesterverseny elődöntőjében, míg Sztefanosz Cicipasz szetthátrányból nyert 4:6, 6:3, 6:3-ra Alexander Zverev ellen. A nőknél Iga Swiatek 6:2, 6:1-gyel búcsúztatta Arina Szabalenkát, míg Onsz Dzsabur 6:4, 1:6, 7:5-re győzte le Darja Kaszatkinát.

Novak Djokovics is a döntőben Rómában (Fotó: AFP)

Az idei salakszezonban harmadszor játszott egymással Cicipasz és Zverev: az első összecsapást a görög, a másodikat a német nyerte meg. Az első szett után úgy tűnt, ismét utóbbi örülhet a sikernek, hiszen 3:3-nál szerencsés labdákkal, de elvette ellenfele adogatását, utána magabiztosan megtartotta előnyét, és 6:4-re hozta a játszmát.

A szünet után aztán Cicipasz rögtön a második gémben brékelni tudott, majd két fogadóelőnyt is hárított 2:0-nál, így megőrizte előnyét és 6:3-ra hozta a második játszmát. A döntő szettben 2:2-ig nagyon szorongatták egymást a felek, de a lépés ismét a görögnek jött ki jobban, aki elvette ellenfele kezdését, majd 5:3-nál is semmire brékelt, így 6:3-ra hozta a játszmát, s elsőként jutott be a római mesterverseny döntőjébe.

CICIPASZ MÉRKŐZÉSLABDÁJA

A szombati játéknap zárásaként a profi karrierje 1000. győzelmére készülő Novak Djokovics lépett pályára a  Casper Ruud ellen. A két fél 2020-ban találkozott már egymással a római mesterversenyen: akkor szintén az elődöntőben 7:5, 6:3-ra nyert a szerb világelső.

A találkozót nagy elánnal kezdte Djokovics, aki az első négy gémet el is hozta, majd 5:1-re is vezetett, azonban 5:2-nél, amikor a szettért adogatott kicsit megingott és elbukta saját szerváját. A szettet ennek ellenére is magabiztosan hozta 6:4-re a második játszmalabdáját kihasználva.

A fordulás után Ruud magabiztosan kezdett, előbb semmire, majd 30-ra hozta az adogatását kétszer is, viszont 3:3-nál hiába hárított három bréklabdát, jutott el adogató előnyig, Djokovics így is elvette a kezdését. A szerb világelső ezután olyannyira kezébe vette az irányítást, hogy 5:3-nál ismét brékelt, így 6:3-as eredménnyel lezárta a második szettet, és bejutott a döntőbe.

DJOKOVICS MÉRKŐZÉSLABDÁJA

Az 1000. győzelmével Novak Djokovics az ötödik helyre jött fel az Open-érában legtöbb mérkőzést nyerő játékosok ranglistáján. Nála többet csak Jimmy Connors (1274), Roger Federer (1251), Ivan Lendl (1068) és Rafael Nadal (1051) tudott nyerni.

A szerb teniszező amellett, hogy profi karrierje 1000. győzelmét szerezte meg, biztosította első helyét is a világranglistán, így biztosan ő lesz az első kiemelt a Roland Garroson.

Novak Djokovics és Sztefanosz Cicipasz korábban kilenc alkalommal találkozott egymás ellen, amiből a szerb hat, a görög három alkalommal nyert – salakon ez a mérleg 4–0 a világelső javára. A római tenisztornán eddig egyszer, 2021-ben találkoztak – akkor a negyeddöntőben –, s Djokovics 4:6, 7:5, 7:5-re nyert.

ATP 1000-ES TORNA, RÓMA (6 008 725 euró, salak)
ELŐDÖNTŐ

Cicipasz (görög, 4.)–Zverev (német, 2.) 4:6, 6:3, 6:3
Djokovics (szerb, 1.)–Ruud (norvég, 5.) 6:4, 6:3
DÖNTŐ
május 15.:
Djokovics (szerb, 1.)–Cicipasz (görög, 4.)

Iga Swiatek sorozatban 27. győzelmét aratta (Fotó: AFP)

A nők mezőnyében a világelső lengyel Iga Swiatek a fehérorosz Arina Szabalenka ellen lépett pályára az első elődöntőben. A két fél nemrég még Németországban, Stuttgartban találkozott egymással a WTA 500-as torna döntőjében, akkor a WTA-világranglista éllovasa 6:2, 6:2-re diadalmaskodott.

Az első szett rögtön egy oda-vissza brékkel indult, amiből Swiatek jött ki jobban, hiszen ezután egyszer sem bukta el a saját kezdését, ő viszont kétszer is elvette ellenfeléét, így 6:2-re hozta a játszmát. A második játszmában aztán folytatódott a lengyel ellentmondást nem tűrő játéka, és harmadik meccslabdáját kihasználva végül 6:1-es eredménnyel zárta a második szettet.

Ez a siker a lengyel teniszező idei 36. győzelme volt – pontosan annyi, mint amennyit a tavalyi idényben összesen megnyert.

Érdekesség, hogy a döntőig vezető úton mindössze 17 játékot veszített el Iga Swiatek. Ennél kevesebbet csak Martina Hingis (1998/15 gém), Kim Clijsters (2003/13), illetve Serena Williams (2013/10) bukott el a fináléig egy tornán.

A döntő másik helyéért Onsz Dzsabur és Darja Kaszatkina csapott össze a nap második női mérkőzésén. Az orosz teniszező az előző fordulóban csak 1 óra 18 percet töltött a pályán, hiszen ellenfele, a svájci n feladta Jil Belen Teichmana mérkőzést. Ezzel szemben a tunéziai óriási feltámadást produkált a görög Maria Szakkari ellen, hiszen utóbbi 6:1, 5:2-re is vezetett, ráadásul két pontra volt a meccs megnyerésétől ekkor, azonban Dzsabur innen felállva legyőzte ellenfelét.

A tunéziai rögtön az első adogatás után brékelőnybe került, viszont ezután sorozatban három játékot is elveszített, így hamar 3:1 volt az állás az orosz javára. Kaszatkina ekkor egy fogadóelőnyt hárítani tudott, de a másodikat nem, majd 4:4-nél is elbukta a kezdését, Dzsabur pedig hozta a sajátját, így a szettet is 6:4-re.

A második játszma aztán nagyon sima játékot hozott az orosz javára, aki 1:0-nál 15-re, 4:1-nél 30-ra tudott brékelni, így a harmadik szettlabdáját kihasználva 6:1-re megnyerte a második játszmát, következhetett a döntő szett.

Fordulatokban a harmadik szettben sem volt hiány: 3:2-nél előbb Dzsabur brékelt, majd 5:4-nél Kaszatkina adogathatott a találkozó megnyeréséért, ráadásul meccslabdája is volt, de a tunéziai innen fordított, és egyenlített. Ezután 6:5-nél már a meccsben maradásért adogatott az orosz, 40:15-je is volt, de innen sorozatban négy pontot bukva 7:5-re elveszítette a játszmát és a mérkőzést is.

DZSABUR MÉRKŐZÉSLABDÁJA

A tunéziai játékos mindössze a negyedik olyan, aki egy éven belül a madridi és a római mesterversenyen is döntőbe jutott. Korábban erre Dinara Safina (2009), Serena Williams (2013) és Simona Halep (2017) volt képes.

Swiatek és Dzsabur eddig háromszor találkozott egymással, ebből kétszer a tunéziai – 2021 májusában a wimbledoni teniszbajnokságon füves pályán, és a cincinnati kemény borítású WTA-tornán –, egyszer a lengyel – 2019-ben a washingtoni kemény pályás viadalon – diadalmaskodott

WTA 1000-ES TORNA, RÓMA (2 391 359 euró, salak)
ELŐDÖNTŐ

Swiatek (lengyel, 1.)–Szabalenka (fehérorosz, 3.) 6:2, 6:1
Dzsabur (tunéziai, 9.)–Kaszatkina (orosz) 6:4, 1:6, 7:5
DÖNTŐ
Május 15.: Swiatek (lengyel, 1.)–Dzsabur (tunéziai, 9.)

2022.05.05 23:37:42

Tenisz MONCZ ATTILA

ALAPVONAL. Beckernek sohasem sikerült szilárd alapot teremtenie az életének, nem gazdagodott hasznos tapasztalatokkal, hanem felszállt egy sugárhajtású gépre, amellyel elképesztő vakrepülést mutatott be.

2022.05.03 11:35:27

Tenisz MURÁNYI DOMONKOS

A teniszvilág új spanyol csillaga idén három tornát nyert és bejutott a top 10-be a világranglistán.

2022.04.20 23:40:11

Tenisz CSINTA SAMU

ALAPVONAL. Az eset nyomán bizonyára nemcsak Oszakának volt jó napja, engem is jókedvre derített e sztori, plusz eszembe juttatta azokat a sportolókat, akik saját gyengeségből vagy önhibájukon kívül képtelenek voltak profitálni a pályafutásuk dübörgése idején járó jóval átlagon felüli jövedelmükből. És persze azokat is, akik éltek a lehetőséggel, még a korábbi szabályozott rendszerek idején is.

2022.03.29 23:45:41

Tenisz RUSZANOV ANDRÁS

ALAPVONAL. Ashleigh Barty tündérmesébe illő negyedszázados élettörténete derült égből villámcsapásszerű fordulatot vett, és ahelyett, hogy az ausztrál teniszfenomén további győzelmi esélyeit latolgathatnánk, idő előtti (újabb) búcsújának okain tűnődhetünk.