Aus. Open: Djokovics győzött, 900-adszor karrierje során

M. D.M. D.
2020.01.20. 13:44
Roger Federer biztató teljesítménnyel kezdett az Australian Openen (Fotók: AFP)
Roger Federer három sima játszmában, 6:3, 6:2, 6:2-re legyőzte az amerikai Steve Johnsont az ausztrál nemzetközi teniszbajnokság (Australian Open) férfi egyesének első fordulójában. Novak Djokovics szintén nyert, a szerb klasszis Jan-Lennard Struff ellen profi pályafutása 900. győzelmét könyvelte el. A hölgyeknél a hétszeres bajnok Serena Williams, a címvédő Oszaka Naomi, a tavalyi döntős Petra Kvitová és a pályafutása utolsó Grand Slam-tornáján szereplő Caroline Wozniacki is továbbjutott, míg a 15 éves Coco Gauff kiejtette a nála 24 esztendővel idősebb Venus Williamset.

Roger Federer már azzal történelmet írt, hogy egyáltalán elindult az Australian Openen, a 38 éves svájci kiválóság ugyanis 21. alkalommal szerepel a melbourne-i Grand Slam-tornán, ezzel lehagyta az örökrangsorban Lleyton Hewittot (20). A 20-szoros GS-bajnok az első játéknap délutáni programjában az amerikai Steve Johnsonnal találkozott, akit szűk másfél óra alatt, három sima játszmában (6:3, 6:2, 6:2) meg is vert, ezzel megszerezte a 98. győzelmét az Australian Openen, amelyen az első fordulós meccseken most már 21–0 a mérlege. A meccs krónikájához hozzátartozik, hogy az eső miatt az első játszma közepétől behúzott tető alatt játszottak a felek. A melbourne-i GS-viadal hatszoros bajnoka a második körben a francia Quentin Halysszal vagy a szerb Filip Krajinoviccsal csap össze.

FEDERER MECCSÉNEK RÖVID ÖSSZEFOGLALÓJA

A férfiaknál a Fucsovics Márton által búcsúztatott Denis Shapovalovon kívül kiesett a kiemeltek közül a 25.-ként rangsorolt horvát Borna Coric is, aki három játszmában maradt alul az amerikai Sam Querreyvel szemben. A US Open-elődöntős Matteo Berrettini életében először nyert meccset az Australian Openen, a nyolcadik kiemelt olasz a hazai közönség előtt pályára lépő Andrew Harrist verte meg, aki 25 évesen az első főtáblás meccsét játszotta az ATP Touron. A melbourne-i GS-viadalon 2017-ben négy közé jutó Grigor Dimitrov szetthátrányból felállva ment tovább az argentin Juan Ignacio Londero ellen. A tavalyi elődöntős Sztefanosz Cicipasz öt játékot veszítve, 1 óra 43 perc alatt jutott túl az olasz Salvatore Carusón.

Ha nem is lehengerlő tenisszel, de négy játszmában a címvédő Novak Djokovics továbbjutott, a 32 éves szerb kiválóság profi pályafutása 900. győzelmét aratta, a német Jan-Lennard Struff ellen nyert. Az Australian Open hétszeres bajnoka az első szettet 5:2 után rövidítésben nyerte meg (7:6, 7–5), a második felvonást végig uralta (6:2), a harmadik játszmában háromszor is elveszítette az adogatását, így Struff szépített (2:6), a negyedik játszmában azonban ismét nagyon koncentráltan teniszezett (6:1). Djokovics 44 nyerővel és 28 ki nem kényszerített hibával zárta a 2 óra 16 perces mérkőzést. A szerbre a második fordulóban sem vár majd túlságosan bonyolult feladat, a japán Ito Tacuma vagy az indiai Prajnesh Gunneswaran lesz az ellenfele.

Novak Djokovics megszerezte pályafutása 900. győzelmét

A hölgyeknél a hétszeres bajnok Serena Williams ötvennyolc perc alatt győzte le a 18 éves orosz Anasztaszija Potapovát (6:0, 6:3), a tavalyi döntős Petra Kvitová ötven perc alatt a cseh Katerina Siniakovát (6:1, 6:0). Náluk valamivel hosszabb meccset játszott a címvédő Oszaka Naomi, aki 80 perces meccsen búcsúztatta Marie Bouzkovát (6:2, 6:4). A pályafutása utolsó tornáján szereplő korábbi világelső, Caroline Wozniacki az amerikai Kristie Ahn legyőzésével kezdett (6:1, 6:3).

A világranglista éllovasa, Ashleigh Barty az első játszmát 19 ki nem kényszerített hibát ütve 7:5-re elveszítette az ukrán Leszja Curenkóval szemben, utána azonban stabilizálta a játékát, és kevesebb mint egy óra alatt 6:1, 6:1-gyel fordított. Az ausztrálok kiválósága a második fordulóban a szlovén Polona Hercog vagy a svéd Rebecca Peterson ellen folytatja.

A nőknél az első forduló slágermeccsén a 15 éves Coco Gauff két szettben megverte 39 esztendős honfitársát, Venus Williamset, akit élete első Grand Slam-versenyén, a tavalyi wimbledoni bajnokságon is legyőzött a nyitó körben. Az idősebbik Williams nővér több nyerőt ütött az 1 óra 37 perces mérkőzésen Gauffnál (25, illetve 17), de 41 ki nem kényszerített hibával nem sok esélye volt a győzelemre.

A külső pályákon egyébként az eső miatt a hajnali órákban félbeszakították a játékot, s mivel az időjárási körülmények a nap későbbi részében sem fordultak jobbra Melbourne-ben, a szervezők a teljes program keddre halasztása mellett döntöttek. A játéknap második felében már csak a tetővel ellátott létesítményben rendeztek mérkőzéseket.

AUSTRALIAN OPEN, MELBOURNE (71 000 000 ausztrál dollár, kemény pálya)
FÉRFI EGYES, 1. FORDULÓ

Fucsovics (magyar)–Shapovalov (kanadai, 13.) 6:3, 6:7 (7–9), 6:1, 7:6 (7–3) – BŐVEBBEN ITT!
Djokovics (szerb, 2.)–Struff (német) 7:6 (7–5), 6:2, 2:6, 6:1
Federer (svájci, 3.)–Johnson (amerikai) 6:3, 6:2, 6:2
Cicipasz (görög, 6.)–Caruso (olasz) 6:0, 6:2, 6:3
Berrettini (olasz, 8.)–Harris (ausztrál) 6:3, 6:1, 6:3
Dimitrov (bolgár, 18.)–Londero (argentin) 4:6, 6:2, 6:0, 6:4
Pella (argentin, 22.)–J. Smith (ausztrál) 6:3, 7:5, 6:4
Querrey (amerikai)–Coric (horvát, 25.) 6:3, 6:4, 6:4
D. Evans (brit, 30.)–McDonald (amerikai) 3:6, 4:6, 6:1, 6:2, 6:3