Roger Federer tizedik Grand Slam-győzelme

2007.01.28. 12:11
Roger Federer győzött férfi egyesben az ausztrál nemzetközi teniszbajnokságon, miután a döntőben 7:6 (7-2), 6:4, 6:4-re veret a párosban olimpiai bajnok, chilei Fernando Gonzalezt. A svájci klasszisnak ez volt a tizedik Grand Slam-tornagyőzelme, Melbourne-ben pedig a harmadik. A 25 éves világelső játszmát sem veszített az idei Australian Openen, azaz 21 megnyert szettel jutott el a célig.
Roger Federert a higgadtsága és az önbizalma átsegítette a nehéz pillanatokon az első szettben. Nem hozta a legjobbjét a döntőben, de ez is elég volt
Reuters
Reuters

Fernando Gonzalez kitűnően, talán élete legjobb formájában játszott az első szettben Roger Federer ellen, mégsem tudta megállítani a kor legnagyobb teniszezőjét az Australian Open férfi egyesének fináléjában.

A nézők többsége egyértelműen a 26 éves chilei mellett volt, a szimpátia-indikátor ezt már akkor jelezte, amikor a meccs elején az övé volt az első két poén Federer adogatójátékánál.

Persze, Federer nyerte a gémet, de gyorsan kiderült, hogy a dél-amerikai fantasztikusan felkészült erre a csatára.

Noha 4:3-as hátrányban, 0-30-nál bajba került, sorozatban négy pontot szerezve hozta a saját adogatását, majd 4:4-nél bréklabdája volt, és ki is használta (5:4).

AZ ELSŐ MONDATOK

ROGER FEDERER: – Az idén nagyszerű menetelést produkáltam itt, és nagyon büszke vagyok, hogy újra a kezemben tarthatom ezt a trófeát.
FERNANDO GONZALEZ: – Valóban nagyon különleges verseny volt ez nekem. Roger nagy bajnok, és fantasztikusan játszott végig a torna során.
Gonzalez csodák csodájára a szettért adogathatott, de két játszmalabdát is veszni hagyott, aztán Federer hihetetlen nyugalommal „tette oda magát”, és visszavette a brékelőnyt.

Hat-ötnél Federernek volt egymás után három játszmalabdája, de a fantasztikusan játszó Gonzalez mind a hármat hárította, majd idegölő küzdelemben végül egyenlített (6:6).

A rövidítésben kizárólag az történt, amit a svájci klasszis akart: 5-0-ra elhúzott, majd 6:4-nél négy játszmalabdája volt, és már az elsőt kihasználta (7:6).

A folytatásban divatba jött a love game, azaz a nullára megnyert játék. Federertől több ilyet is láthattunk, de Gonzalez is képes volt rá, más kérdés, hogy egyre inkább a helvét került fölénybe.

Gonzalez 3:3-nál elveszítette az adogatását, és ettől kezdve nem volt esélye. Federer 5:4 után egy újabb love game-mel nyerte meg a második szettet (6:4).

Ken Rosewall ausztrál 8
A harmadik felvonásban 3:3-nál a Bottmingenben élő fenománnek négyszer volt lehetősége elnyerni a chilei szervagémjét, és negyedszerre sikerült. Ezzel együtt Gonzalez minden dicséretet megérdemel, hiszen tízből ekkor adta meg harmadszor magát ilyen helyzetben.

A meccs végső szakaszához ért, és Roger Federer végül újabb love game-mel, 2 óra 20 perc 6:4-gyel zárta le pályafutása 11. Grand Slam-fináléját.

Gonzalez teljesítményét dicséri, hogy 31 nyerő ütése volt a világ legjobbja ellen – akinek viszont 45 nyerő megoldása volt.

Roger Federer ismét közelebb került az örökranglista élén álló Pete Samprashoz. A már visszavonult amerikai zseni 14 egyéni Grand Slam-címet szerzett, a svájci most tíznél jár.

A világelsőnek ez volt sorozatban a hatodik Grand Slam-tornája, amelyen döntőt játszott, és ezek közül csak a 2006-os Roland Garroson maradt alul Rafael Nadallal szemben.

Fernando Gonzalez ellen ez volt a tizedik mérkőzése, mind a tízet ő nyerte meg. Összességében 46. alkalommal győzött ATP-tornán.