Pedri csodagóllal lőtte a második helyre a Barcelonát

T. D.T. D.
2022.04.03. 20:55
Pedri (balra) parádés góllal nyerte meg a meccset a Barcának (Fotó: AFP)
Szoros mérkőzést játszott egymással a Barcelona és a Sevilla a La Liga 30. fordulójának rangadóján. A katalánok Pedri góljával 1–0-ra nyertek, ezzel elvették a második helyet vasárnap esti ellenfelüktől.

SPANYOL LA LIGA
30. FORDULÓ
Barcelona–Sevilla 1–0 (0–0)
Barcelona, Camp Nou. V:
Sánchez
BARCELONA: Ter Stegen – Alves, Araújo, Piqué, Alba – F. de Jong (Gavi, 74.), Busquets, Pedri – O. Dembélé (Nico, 91.), Aubameyang (Depay, 81.), F. Torres. Vezetőedző: Xavi
SEVILLA: Bono – J. Navas, D. Carlos, Koundé, Rekik (Mir, 82.) – Rakitic, Gudelj (en-Nesziri, 78.), Jordán – Lamela (Corona, 67.), Martial (Augustinsson, 82.), Ocampos. Vezetőedző: Julen Lopetegui
Gólszerző: Pedri (72.)

A végelszámolás szempontjából is fontos rangadóval tért vissza a La Liga a válogatott szünet utáni első fordulóban, hiszen a második helyre vágyó Barcelona az ezüstérmes pozíciót elfoglaló Sevillát fogadta a Camp Nouban. Mindkét oldalon voltak bőven sérültek a mérkőzés előtt, azonban a vendégeknek több fontos játékosukat is nélkülözniük kellett, míg a Barcának leginkább a visszatéréshez közel járó Ansu Fati hiányozhatott. A leállás előtti forma is inkább a hazaiak sikerét vetítette előre, de a liga legjobb védelmét hiba lett volna előre leírni.

A Barcelona azonnal magához ragadta az irányítást, főleg Ousmane Dembélé vállalt sokat a jobb oldalon, ám sokáig sem ő, sem más nem tudott igazán nagy gólhelyzetet kialakítani. A Sevilla keveset mutatott támadásban, ám Julen Lopetegui remekül megszervezte csapata védekezését, így alaposan megnehezítette a gólra törő hazaiak dolgát.

A második félidő első részében sem változott érdemben a helyzet, legfeljebb annyiban, hogy több helyzetet láthattunk. De gól sem itt, sem ott nem született, így alighanem sokan arra számítottak, hogy Xavi változtatni fog.

Azonban kivárt vele, és neki lett igaza: a 72. percben Dembélé jobbról tálalt a tizenhatos előterében érkező Pedri elé, aki először balra indulva Ivan Rakiticet, majd jobbra cselezve Diego Carlost fektette el egy-egy lövőcsellel, végül jobbal, körülbelül 17 méterről a jobb alsóba lőtt. Varázslatos gól volt ez egy mindössze 19 éves „kölyök” előadásában – 1–0.

A hátralévő játékidőben sem adta fel a gólszerzés lehetőségét a Sevilla, de nem tudott egyenlíteni, ezzel a Barcelona letaszította vasárnapi ellenfelét a tabella második helyéről.

Egy korábbi sevillai (Dani Alves) egy korábbi barcelonai (Ivan Rakitic) ellen (Fotó: AFP)

KORÁBBAN
Real Betis–Osasuna 4–1
(Juanmi 34., 45+1., William Carvalho 82., Alex Moreno 88., ill. Budimir 65.)
Athletic Bilbao–Elche 2–1
(Berenguer 32., Villalibre 86., ill. Josan 90+2.)
Granada–Rayo Vallecano 2–2 (J. Molina 67., L. Milla 90+3., ill. Catena 6., S. Guardiola 17.)

Valencia–Cádiz 0–0

Getafe–Mallorca 1–0 (Borja Mayoral 82.)
Levante–Villarreal 2–0 (Morales 69., 90+1.)
Celta Vigo–Real Madrid 1–2 (Nolito 52., ill. Benzema 19., 69. – mindkettőt 11-esből)
Atlético Madrid–Alavés 4–1 (Joao Félix 11., 82., L. Suárez 75., 90. – az elsőt 11-esből, ill. Escalante 63.)

20. Alavés30571824–52–2822

94. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK, PEDRI GÓLJÁVAL NAGYON NEHÉZ ELLENFÉLNEK BIZONYULÓ SEVILLA ELLEN NYERT A BARCELONA!

92. perc: MICSODA HELYZET!
Mindent beleadva támad a Sevilla, Ter Stegen rosszul üt bele a labdába egy beadás után, Augustinssont gólhelyzetbe hozza ezzel, ám óriásit vetődve visszaér és ment!

92. perc: négy percnyi ráadásra számíthatunk.

91. perc:
Dembélé hagyja el a játékteret dörgő tapsvihar közepette. Nico váltja.

88. perc:
Ocampos Gavi buktatásáért kap sárga lapot.

86. perc:
közben Pablo Sanzot, a Sevilla másodedzőjét elküldi a kispadtól a játékvezető.

86. perc: három sárga lap egy percen belül. Piqué lerántásért kapja, Montiel és Corona reklamálásért.

82. perc:
Mir jön Rekik helyére, Martialt Augustinsson váltja.

82. perc:
Dembélé kap reklamálásért sárga lapos figyelmeztetést.

81. perc:
Aubameyang helyén Depay a folytatásban.

78. perc:
Gudelj helyére en-Nesziri, Navas helyére Montiel érkezik a Sevillához.

76. perc: TORRES!
Sokadik helyzete már, ezúttal fejjel próbálkozik, de Bono kiüti a labdát!

74. perc:
a gól után Gavi váltja De Jongot.

72. perc: EDDIG BÍRTA A SEVILLA, PEDRI BEVERI A BARCA VEZETŐ GÓLJÁT! Dembélétől kapja labdát a tizenhatos előterében a spanyol csodatini, először balra cselezve elfekteti Rakiticet, majd jobbra cselezve elfekteti Diego Carlost, végül jobbal, kb. 17 méterről a jobb alsóba lő! 1–0, csodálatos góllal!

71. perc: DEMBÉLÉ, FÖLÉ!
Busquets tanárian tálalja a tizenhatoson belül egyedül feltűnő francia játékos elé a labdát, ám a földre pattintott lövés kapu fölé megy!

69. perc: KAPUFA!
Dembélé szöglete után Piqué találja telibe fejjel a keresztlécet!

67. perc:
Lamela számára ennyi volt a mai mérkőzés, Corona érkezik a helyére.

66. perc: RAKITIC!
Nem sokon múlik, hogy bevegye volt csapata kapuját szabadrúgásból, de a lövése kicsivel a jobb felső sarok fölé megy!

65. perc:
támad a Sevilla is, Alves buktatja Jordánt a tizenhatos előterében. Kissé balról, kb. 24 méterről rúghatnak szabadrúgást a vendégek.

65. perc: TORRES MEGINT!
Ezúttal Pedritől, balról kap labdát, jobbal megcélozza a bal felsőt, de nem találja el!

63. perc:
a szöglet után Bonónak kell újra védenie Araújo fejese után!

63. perc: HAZAI HELYZET!
Dembélé okosan gurítja be a labdát az érkező Ferran Torresnek, aki azonnal lő, Bono véd!

61. perc:
a pályán is megvan az első sárga lap, Busquets kapja Lamela visszahúzásáért.

56. perc:
Xavi kap sárga lapot, alighanem reklamálásért.

55. perc: SEVILLAI KONTRA!
Martial vezeti a labdát középen, jobbra tolja, Navas beadja, ám nem elég pontos az ívelés a túloldalon érkező Ocamposnak.

53. perc:
Alba kap üresen labdát a bal szélen, ám centerezését Koundé teszi az alapvonalon túlra. Újabb sarokrúgás.

51. perc: PEDRI PASSZOL LÖVÉS HELYETT!
Rakiticet, Jordánt és Koundét is maga mögött hagyja a Barcelona 16-osa, ám lövés helyett centerezéssel próbálkozik. A sevillai védelem közbelép – szöglet a vége.

47. perc: SEVILLA-HELYZETTEL KEZDŐDIK A MÁSODIK FÉLIDŐ!
Gyors ellentámadás után Lamela lő, először kell védenie Ter Stegennek. Mindeközben Araújo és Alves is kap egy-egy „csomagot” az ellentámadás során, de a síp néma marad.

46. perc: CSERE NÉLKÜL FOLYTATJUK!

45+2. perc: VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

45+1. perc: ÚJABB BARCELONA-HELYZET!
Dembélé indítja laposan Aubameyangot, aki kissé jobbra sodródva lő, de Bono leér a jobb alsóba tartó labdára!

44. perc: NINCS GÓL!
Pedri a beinduló Dembélét szolgálja ki finoman ívelt labdával, a francia támadó fejjel tálal Torres és Aubameyang elé, de egyiküknek sem jó az átadás!

41. perc:
Aubameyang esik el a kapu előtt Koundé szorításában, tizenegyest reklamál, de nincs ítélet.

38. perc:
újra megpróbálja feltörni a sevillai reteszt a Barcelona, de nagyon stabilan védekeznek a vendégek. Ezúttal Torres centerezése pattan oda egy védő lábáról Bonóhoz.

35. perc:
nincs helyzet a vendégek első szögletéből. Nem láttunk még sok történést a kapuk előtt, ám az utóbbi percekben valamelyest ki tudott jönni ellenfele szorításából, és próbál építkezni a Sevilla.

32. perc:
Piqué mentene becsúszva Martial elől, ám a kezéhez ér a labda, ráadásul a Sevilla játékosa véletlenül fejbe is rúgja. Azért túléli – a vendégek jöhetnek szabadrúgással.

29. perc:
Piqué pakol oda Rakiticnek egyet könyökkel. Szent a béke a volt csapattársak között, szabadrúgással jöhet a Sevilla.

27. perc:
Dembélé hasonlóképpen rúgja rá a labdát Rekik vállára, mint az imént Martial Araújóéra – tizenegyes itt sem jár. A lepattanót is megkaparintja a Barca, ám Pedri a kapu fölé lő.

25. perc:
Rekik remek szólója után Martial rárúgja a labdát Araújo leszorított karjára – nincs büntető. Az ellentámadásból megint Dembélé passzolna középre a tizenhatoson belül, de meg kell elégednie egy szöglettel.

24. perc: Navas jobb oldali beadását Piqué fejeli ki a kapu elől.

21. perc:
Pedri felpassza és Aubameyang pörgetése után Alba tüzel ballal egyből, ám kissé kisodródott helyzetből nem találja el a kaput.

20. perc:
Ocampos és Martial vezérletével szép akciót vezet a Sevilla, de a tizenhatos előterében megnő a népsűrűség, el is veszítik a labdát a vendégek.

18. perc:
Alba ívelése után Torrest állítják meg lesen.

16. perc:
lassan elnevezzük a mérkőzés első részét Dembélé-perceknek. Most Ferran Torres játszik össze a franciával, de ez a beadása meglehetősen pontatlan. Szó, ami szó, nagyon aktív a Barca hetese.

15. perc:
Dembélé sokadik beadását Bono üti ki. Ellentámadást indítana a Sevilla, de kénytelenek visszafordulni a vendégek, ám a labda marad náluk.

12. perc:
Dembélé nem fogja vissza magát, ezúttal De Jong fejét találja meg középen a labdával, ám a holland középpályás kapu fölé fejel.

11. perc:
Dembélé elviharzik Rekik mellett, beadását Diego Carlos fejeli ki.

8. perc: AZ ELSŐ HELYZET!
Ferran Torres hozza a labdát balról befelé, jobbal megcélozza a jobb felsőt – nem sokat téveszt!

5. perc:
Alves középre ívelt szabadrúgását Ocampos fejeli ki.

4. perc:
folytatódik a játék, Dani Alves jobbról érkező beadásába Ocampos nyúl bele kézzel – hazai szabadrúgás jöhet. Közben Busquets némi ápolás után visszatér a pályára.

1. perc:
máris megáll a játék, Busquets marad a földön. Lamela és Piqué közé „szorult be” egy légi párbajnál.

1. perc: KEZDÜNK!
A Barcelona gránátvörösben és kékben, a Sevilla fehér mezben és nadrágban, és fekete sportszárban futballozik ma.

ELŐZMÉNYEK

Alighanem a La Liga 30. fordulójának legjobban várt mérkőzése következik: a második helyre ácsingózó Barcelona a hőn áhított pozíciót elfoglaló Sevillát látja vendégül a Camp Nouban.

A katalánok több okból is reménykedhetnek az összecsapás előtt. Egyrészt Xavi tanítványai jobb formában vannak, mint az andalúziaiak – a katalánok minden sorozatot figyelembe véve 12 meccs óta veretlenek, idegenben 4–0-ra verték a Real Madridot, míg a Sevilla kiesett az Európa-ligából, és a bajnokságban három döntetlennel zárta legutóbbi három mérkőzését. Emellett Julen Lopeteguinek komoly sérüléshullámmal is meg kell küzdenie, hiszen Thomas Delaney, Papu Gómez, Suso, Fernando és Marcos Acuna is hiányzik – a Barcelona sérültlistáján végigfutva Sergino Dest, Sergi Roberto, Ansu Fati, Samuel Umtiti és Luuk de Jong közül talán a 19 éves tehetség távolléte fájhat a legjobban a hazaiaknak.

Azért ne írjuk le előre a Sevillát sem: érdemes észben tartani, hogy a vendégek legutóbbi 15 bajnokijukon nem találtak legyőzőre – legutóbb 2021 novemberében a Real Madrid otthonában kaptak ki 2–1-re. Emellett a spanyol élvonal legjobb védelme egyértelműen az andalúziaiaké, hiszen mindössze 19 gólt kaptak eddig a bajnokságban, ami messze a legkevesebb eddig.

Lopetegui tanítványai 2021 februárjában egymás után néhány héten belül háromszor vívtak meg a Barcelonával – először a kupában, hazai pályán 2–0-ra nyertek, de a visszavágón és a két meccs közé ékelődő bajnokin összesen öt gólt kapva kétszer kikaptak. A Sevilla legutóbb 2010-ben hagyta el győztesen a Camp Nout, ám a legutóbbi idegenbeli bajnoki győzelemig egészen 2002-ig kell visszamennünk az időben.