Athletic Bilbao: nézőcsúcs és Barcelona-verés

Bacskai János Bacskai János
2020.02.06. 20:55
Nagy csata, nézőrekord (Fotó: AFP)
Nem várt könnyű feladat a Barcelonára a Király-kupa negyeddöntőjében, az Athletic Bilbao otthonában, és a baszk csapat Inaki Williams hajrábeli góljával ki is ütötte a kupából a jóval esélyesebb csapatot!

SPANYOL KIRÁLY-KUPA
NEGYEDDÖNTŐ
Athletic Bilbao–Barcelona 1–0 (0–0)
Bilbao, San Mamés, 49 154 néző. V: Martínez Munuera
Bilbao:
Simón – Capa, Y. Álvarez, I. Núnez, I. Martínez, Berciche – Dani García, Vesga (San José, 66.) – Raúl García (I. Gómez, 89.), Munian (Aduriz, 77.) – I. Williams. Vezetőedző: Gaizka Garitano
Barcelona: Ter Stegen – N. Semedo, Piqué (Umtiti, 80.), Lenglet, Alba – Busquets, F. de Jong, Rakitic (Arthur, 69.) – S. Roberto, Messi, Fati (Griezmann, 57.). Vezetőedző: Quique Setién
Gólszerző: I. Williams (93.)

A spanyol Király-kupa két specialistája csapott össze a San Mamésben, a hazaiak 23-szor diadalmaskodtak a sorozatban, ennél többször csak a Barcelona nyerte meg a kupát: harminc alkalommal.

Lionel Messi és Ansu Fati szép akcióival kezdődött a mérkőzés (a támadótrió harmadik tagja ezúttal Sergi Roberto volt, Antoine Griezmann a kispadon kezdett), majd némi mezőnyjáték után Marc-André ter Stegen nagy hibájából Dani García tévesztette el milliméterekkel a jobb felső sarkot a 16-os elől.

Feszült hangulatban telt a hajrá, Lionel Messi, Jordi Alba és Quique Setién is sárga lapot kapott, utóbbi kettő reklamálásért. A Barca hozta a mostanában szokásos tiki-takát, a hetven százalék körüli labdabirtoklási aránnyal, a hazaiak a fegyelmezett bekkelésben és a kontrákban bíztak.

Fati helyére az 57. percben beállt Griezmann, és közelebb állt a gólhoz a Barca, Unai Núnez kétszer is mentett a gólvonalon, majd Griezmann hagyott ki hatalmas helyzetet.

Közben kiderült, hogy a 49 154 megjelent néző rekord futballmérkőzésen a San Mamésben, a hajrára beállt a hazai csatárlegenda, Aritz Aduriz, Gerard Piqué pedig meghúzódott, le kellett cserélni. Messi eldönthette volna a találkozót a 88. percben, de közeli lövését védte Unai Simón kapus, a bravúr jutalma a 93. percben érkezett el, Inaki Williams szép fejes góljának képében. 1–0

Innen már nem állt fel a Barcelona: a Real Madrid után a katalán gigász is elbúcsúzott a hazai kupától.

A Barcelona a kupa 117 éves történetében most először esett ki a sorozatból egy mérkőzés ráadásában esett góllal!

KORÁBBAN
Mirandés (II.)–Villarreal 4–2 (Aias 17., Merquelanz 45+3. – 11-esből, Onaindia 58., An. Sánchez 93., ill. Ontiveros 32., Cazorla 56. – 11-esből)
Granada–Valencia 2–1 (Soldado 3., 94. – a másodikat 11-esből, ill. Rodrigo 40.)
Real Madrid–Real Sociedad 3–4 (Marcelo 59., Rodrygo 81., Nacho 93., ill. Ödegaard 22., Isak 54., 56., Merino 69.)

2003-ban volt legutóbb példa arra, hogy se a Real, se Barca, se az Atlético Madrid, se a Valencia nem jutott el a hazai kupában a legjobb négy közé, 1939, 1948, 1969, 1973, 1977, 1994 után.

1988 után verte meg ismét kétszer egymás után a Bilbao a Barcát. Az előző 6 finálé résztvevőjét.

96. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

93. PERC BENT VAN, ELKÉPESZTŐ, Capa passzát beadja jobbról Gómez, INAKI WILLIAMS az ötös jobb, azaz rövid sarka elől fejjel a kapu túlsó alsó sarkába csúsztatja a labdát! 1–0!

92. perc García begörcsöl. Kihúzzák.

Négy perc a ráadás!

90. perc
Williams! Találja el pocsékul jobbal az ötös bal sarkán Capa parádés keresztpasszát.

89. perc Ibai Gómez be, R. García le.

88. perc Messi helyzetben, ballal 14-ről kapura lő, Simón bal lábbal védi ezt is! Arthur adott remek, lapos passzt.

85. perc Capa menti szépen Alba bal oldali beadását.

82. perc Arthur odakönyököl Aduriznak, majd ellöki Martínezt és D. Garcíát is magától. Sárga lap.

A legtöbb Király-kupa-meccs a Barcában
75 Samitier és Messi
73 Iniesta

81. perc
Simón kirúgását R. García Williams elé csúsztatja, aki kissé jobbról12-ről a léc fölé bombáz, Umtiti mellől.

80. perc Samuel Umtiti
váltja.

78. perc
Piqué a földön.

49.154 néző. Rekord focimeccsen itt.

77. perc Muniain le, a helyi legenda, Aritz Aduriz váltja.

75. perc
Piqué látványosan szenved futás közben, a jobb combját fogja.

72. perc Gerard Piqué
kap sárga lapot Williams lerántásáért, az ék húzta maga után a bekket, aki görcsösen fogta annak mezét...

70. perc
Roberto beadását Griezmann ziccerből ballal laposan kapura teszi, középről, tízről, de bal lábbal véd Simón kapus. ZICCER!

69. perc Arthur
be, Rakitic le, motorcsere.

68. perc
Messi nyesését Alba az ötös bal sarka elől ballal feladja a kapusnak, Simón balra elvetődve véd.

66. perc Mikel San José
be, Vesga le. Szűrőcsere.

64. perc
Roberto lő egy kapufát, de les.

63. perc Dani García
kap sárga lapot Messi megrúgásáért.

60. perc HOPP,
Roberto jobb oldali beadását Simon majdnem beügyeskedi magának a rövid alsó sarokba, de aztán javít! Megúszta a Bilbao... Rakitic kotort bele a labdába, mentett a gólvonalon álló Núnez!

A Bilbao 1988 óta nem nyert kétszer is egymás után a Barca ellen. A bajnokit megnyerte ugyebár itt a Bilbao, tavaly nyáron.

59. perc Semedo első villanása, beadását menti Martínez de Jong elől.

57. perc Antoine Griezmann be, Fati le.

56. perc
Messi remek passzát elviszi jobbra Frenkie de Jong a kifutó kapus mellett, majd elesik... sárga lap... a műesésért a hollandnak!

53. perc Mikel Vesga
is kap egy sárga lapot, Messi visszahúzásáért.

A hazaiak 202, a vendégek 395 passznál tartanak per pilla.

53. perc
Fati elfut a balon, Albával háromszögez, a beadást menti szépen Núnez, de les. Ander Capa kap sárga lapot késleltetetten, Messi feltartásáért.

51. perc
Simón kirúgására Williams startolt, Ter Stegen elrúgja előle a labdát, Piquével ütközik aztán. Kis ápolás.

48. perc Fati egy csellel három védőt bolondít meg egyszerre.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

A hazaiak egyszer lőttek a kapu felületére, a vendégek kétszer. Nem tűnt ennyinek.

César Rodríguez 10

A Barca ott volt az utóbbi 6 fináléban, háromszor nyert is.

A Bilbao utoljára 1984-ben nyert Király-kupát, a Real ellen. A Bernabéuban...

A Barca legutóbbi itt Aduriz gólja miatt kapott ki. Kispados.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

Egy perc a ráadás.

45. perc
No és szabadrúgás 19-ről. Messi ballal a sorfalba lő.

A Barca az idényben idegenben: 6 siker, 4 iksz, 4 bukás.

44. perc
Messi két csel után lelassul, de megvárja Yeray Álvarezt, hogy az felrúgja. Így is történt, sárga lap is.

42. perc Inaki Williams megrángatja Lenglet-t, sárga lap! A reklamáló Quique Setiénnek...

40. perc
Sárga lap a R. Garcíát ellöki Lionel Messinek, Jordi Alba odamegy reklamálni, és nem is hiába! Ő is kap egy sárga lapot.

36. perc
Fati bedob egy műesést hátul D. García mellett, nyer egy szabadrúgást.

Garitano alatt odahaza a Bilbao: 14 siker, 7 iksz, 3 vereség.

36. perc
Capa jobb oldali beadását Berchiche hétről a kapushoz fejeli.

34. perc
Núnez előretör, R. García emelését ellőné az ötös jobb sarka elől, de közbelép Alba. A szöglet veszélytelen.

31. perc MELLÉ! Ter Stegen passzol D. Garcíához, aki jobbal 24-ről, középről milliméterekkel lő a jobb felső sarok mellé!

A Bilbao a sorozat legutóbbi két meccsét 11-esekkel nyerte.

30. perc
Muniain adja be jobbról, Piqué a jobb sarok mellé ment... de kirúgás!

29. perc
De Jong indítása hosszú az ötös bal sarkára berobbanó Albának. Alba már hátul, ellöki Capát.

27. perc Messi visszább lép, de ott meg kullancskodik vele a két García.

25. perc
Nagyon nyom a Barca, de Messi mintha elfáradt volna picit, a pálcát meg nincs aki átvegye a karmestertől.

20. perc
Núnez a meccs embere eddig, Messi remekel, három csel után az ötös jobb sarkánál jár már, de szereli őt az utolsó védő!

18. perc
Fati felrúgja a jobbon felfutó Núnezt.

15. perc
De Jong passzával megindul Messi, két csel után szereli őt a 16-os előtt Núnez.

13. perc
Messi jobb oldali szögletét kifejeli a rövid sarok elől Williams.

10. perc Williams szerez gólt, lesgólt.

8. perc Muniain bal oldali beadását menti Piqué a gólra éhes Wiliams elől az ötösön.

7. perc
Nagyon szép támadás, Semedo, Messi, Fati lő ballal tízről kapura, ment a gólvonalon Núnez! Messi beadását de Jong fejjel feladja 10-ről a kapusnak.

5. perc Nélson Semedo
elhúzza Muniain lábát, sárga lap.

4. perc
Messi két csel után Fati elé passzol, aki az ötös bal sarka elől ballal a jobb sarok mellé lő. Laposan és alaposan.

3. perc
R. García remek passzt ad jobbra Capának, akit szépen szerel Alba. D. García nagyot rúg Albába, megússza a sárga lapot.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Egy kis öröm a vendégeknek: a Real Madrid kikapott odahaza a Real Sociedadtól.

A hazaiak piros-fehér mezben és fekete nadrágban, a vendégek tiszta sárgában.

Egy kis örökmérleg: 206 találkozó, 69 bilbaói és 103 barcelonai sikerrel, 287, ill. 382 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Óscar de Marcos sérült, a vendégektől Neto, Ousmane Dembélé és Luis Suárez maródi.

Hogy a nyáron mi lesz Abidal sorsa, egyelőre nem tudni, de a Barcánál játékosként hat évet (2007–2013) eltöltő sportigazgató a hírek szerint most azon dolgozik, hogy minél hamarabb új csatárt csábítson a csapathoz Ousmane Dembélé és Luis Suárez pótlására – az első számú kiszemelt állítólag Ángel, a Getafe rutinos támadója.

A barcelonai sportlapok (Sport, Mundo Deportivo) arról írnak, hogy Bartomeu szerdán kétórás megbeszélést folytatott Abidallal, továbbá reggel Messivel is egyeztetett, s mivel az elnök úgy gondolja, a helyzet kezelhető, és a felek közötti nézeteltérések idővel elsimulnak, a francia sportvezetőnek nem kell távoznia az egyesülettől.

Az első hírek arról szóltak, hogy Josep Maria Bartomeu klubelnök akár azonnali hatállyal elbocsáthatja Abidalt, de szerda estére kiderült, a francia elöljáró folytathatja a munkát az egyesületnél.

Abidal pozíciója azután ingott meg a katalán klubnál, hogy a Sportnak adott nyilatkozatában kritizálta a Barcelona játékosainak hozzáállását, amit nem vett jó néven a gárda ásza és csapatkapitánya, Lionel Messi, aki a közösségi médiában reagált is a sportigazgató kijelentéseire.

Egybehangzó spanyol sajtóértesülések szerint megszületett a döntés Éric Abidal sportigazgató sorsáról az FC Barcelonánál: a francia elöljáró a nyárig biztosan maradhat a posztján.

A Transfermarkt kimutatásai szerint a 74 mérkőzése mellett sérülés miatt 63 meccsről maradt le eddigi barcelonai pályafutása alatt, mostani sérülésével valószínűleg a kihagyott találkozóinak száma több lesz, mint amennyin bevethető volt.

Dembélé a jelenlegi idényben sorozatos sérülései miatt eddig csupán kilenc mérkőzésen tudott szerepelni, ezeken egy gólt szerzett. A Barcelona 2017 nyarán szerződtette a Borussia Dortmundtól 120 millió euróért, az elmúlt két és fél évben 74 tétmeccsen 19 gól és 17 gólpassz fűződött a nevéhez.

A Barcelona csütörtöki közleményében leírja: műteni kell a francia szélsőt, az operáción pedig február 11-én, azaz jövő hét kedden esik át. A klub a kihagyás mértékéről a műtétet követően ígér tájékoztatást, de több sajtóorgánum szerint Dembélének az idénye véget ért, és az Európa-bajnokságról is lemaradhat.

Ousmane Dembélé rehabilitációja után hétfőn újra elkezdte az edzéseket a csapattal, de szúrást érzett a korábban már sérült jobb combjában, ami miatt abba is hagyta a tréninget. A keddi vizsgálatokon kiderült, hogy a 22 éves támadó combhajlítóizom-szakadást szenvedett.

Az FC Barcelona hivatalos honlapján jelentette be, hogy műteni kell játékosát, Ousmane Dembélét.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A BILBAO–BARCELONA KIRÁLY-KUPA-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!