Kozák Danuta megvédte címét egyesben! Négyszeres olimpiai bajnok!

2016.08.18. 13:51
Kozák Danuta: zsebben, illetve kézben a negyedik olimpiai aranyérem (Fotók: Szabó Miklós)
Kozák Danuta K–1 500 méteren megvédte olimpiai címét egyesben, és a sportág legeredményesebb magyar versenyzőjeként immár négyszeres olimpiai bajnoknak mondhatja magát. Ez volt a mieink hetedik riói aranyérme, a 14. érme. A vb-címvédő Tótka Sándor, Molnár Péter kettős K–2 200 méteren három századdal maradt le a dobogóról.

KAJAK-KENU
Férfi K–2 1000 m: 7. Hufnágel Tibor, Ceiner Benjámin
Férfi C–1 200 m: 10. Hajdu Jonatán (a B-döntőben a 2.)
Férfi K–2 200 m: 4. Tótka Sándor, Molnár Péter
Női K–1 500 m: 1. Kozák Danuta

500 M-EN LETT MEG AZ 500. MAGYAR OLIMPIAI ÉREM
A kajakos Kozák Danuta szerezte Magyarország 500. olimpiai érmét, amelyből 175 arany, 151 ezüst és 174 bronz. Kozák a magyar kajak-kenu sport 24. olimpiai aranyérmét is begyűjtötte egyben. A magyar sportolók eddig hét első, három második és négy harmadik helyet szereztek Rióban.

Női K–1 500 m

A fehérorosz Marjina Litvincsuk jött ki legjobban a rajtból, Kozák a mezőnyben követte. 250 méternél már egyértelműen Kozák vezetett! Aztán a magyar klasszisalatt nagyon megindult a hajó, a ritmusváltását nem tudta lekövetni a mezőny!!! 100 méterrel a cél előtt már egy hajó volt Kozák előnye!!! Nem is lehetett megszorítani. Kozák megnyerte a döntőt, oktatta a mezőnyt!

„Nem számítottam ekkora fölényre, ilyenekre nem gondol az ember – nyilatkozta Kozák Danuta az M4 Sportnak. – Azt akartam, hogy egészségesen versenyezzek, és hogy ki tudjam hozni magamból a maximumot. Sikerült. Szerencsére már túl vagyok a betegségen. Köszönöm Toma Józsefnek és az orvosi csapatnak, az egész szövetségnek, hogy tartotta bennem a lelket, tényleg nagyon sokat segítettek mentálisan is. London után a címvédés volt a célunk, így ez egy négyéves álom beteljesülése.”

Kozák Danuta megvédte címét 500 m egyesben

Kozák Danuta Londonban K–1-ben és K–4-ben győzött, Rióban ismét összejött a duplázás, és még a négyes hátravan. Tehát meglehet akár a triplázás is!

Kajak-kenuban négy háromszoros magyar olimpiai bajnok van. Mindannyian kajakosok (a kenusok között kettőnél több olimpiai aranyat még senki sem nyert), a négyből ketten hölgyek. Kovács Katalint és Douchev-Janics Natasát az olimpiai aranyak számában beérheti még Szabó Gabriella. A férfiaknál Kammerer Zoltán és Storcz Botond vallhatja magát háromszoros olimpiai bajnoknak magyarként, együtt nyertek párosban és kétszer négyesben.

Kozáknak megmaradt az esélye, hogy Rióban ötszörös olimpiai bajnokká váljon. Ezzel ő lenne az első magyar kajakos, aki egy olimpián triplázni tud, viszont eredményességben még így is elmaradna a német Birgit Fischertől. A német klasszis a kajak-kenu sport valaha volt legsikeresebb versenyzőjeként nyolcszor nyert olimpiát. Fischernek, Kozákhoz hasonlóan egyesben, párosban és négyesben is sikerült nyernie. A 29 éves Kozák számára azonban nem elérhetetlen Fischer korábban megdönthetetlennek hitt sportági rekordja. A német klasszis utolsó olimpiai aranyát 2004-ben, 42 évesen nyerte meg Athénban. Kozákra addig még három (!) olimpia vár, amennyiben időközben nem vonul vissza.

A K–1 500 MÉTERES FUTAMOT IDE KATTINTVA NÉZHETI MEG!

Férfi K–2 200 m

A B-döntőben a dél-koreaiak jót birkóztak a kiválóan rajtoló brazilokkal, előbbiek győztek, így ők végeztek a 9. helyen. A házigazdáknak maradt a 10. hely. Az A-döntőben nagyon együtt jött a mezőny. A spanyolok végig az élen álltak, győzelmük egyértelmű volt. Onnantól kezdve viszont a célfotóra maradt a döntés: végül brit, litván és magyar lett a sorrend. Tótka Sándor és Molnár Péter három századdal (!) maradt le a dobogóról.

8. Ryan Cochrane, Hughes Fournel (Kanada) 33.767

Hajdu Jonathán pontszerző lett volna, de sajnos csak a B-döntőben tudott jó időt menni

Férfi C–1 200 m

A B-döntőben Hajdu Jonatán jól rajtolt. 100 méter megtétele után öt hajót láthattunk az élen, minimális különbséggel, köztük a magyart. Hajdu végig nagy csatában volt a győzelemért, de a hajóját jobban berúgó cseh Martin Fuksa mögött második, összetettben a 10. lett. Az aranyérmet az ukrán Jurij Cseban szerezte meg, így megvédte londoni olimpiai címét. Azeri ezüst- és brazil bronzérem, hogy a hazai közönségnek legyen mit ünnepelni. Hajdu Jonatán B-döntős idejével az A-döntőben ötödikként, pontszerzőként végzett volna.