Algéria és Japán csatlakozott a World Boxing bővítési folyamatához

MTI/B. D. K.MTI/B. D. K.
Vágólapra másolva!
2024.09.11. 15:39
A kép illusztráció (Fotó: Getty Images)
Algéria és Japán szövetsége is csatlakozott a World Boxing (WB) ökölvívó szövetséghez, amely tavaly alakult meg, miután a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzetközi Bokszszövetség (IBA) között megszakadt a kapcsolat.

A két új érkezővel 44-re növekedett a WB tagszervezeteinek száma, a szövetség pedig jelezte, hogy további országok csatlakozási kérelme még elbírálás alatt van.

A párizsi olimpián Japán érem nélkül zárt, Algéria viszont egy aranyéremmel, amelyet a nők 66 kilogrammos súlycsoportjában – többek között Hámori Lucát is legyőzve – Imané Helif szerzett, akinek ötkarikás indulása komoly vihart kavart.

A 25 éves bokszolót, illetve a szintén párizsi aranyérmes tajvani Lin Jü-tinget (57 kg) az IBA kizárta a tavalyi világbajnokság negyeddöntőjét követően, mivel a vizsgálatok szerint a szervezetükben magas volt a tesztoszteronszint és a férfiakra jellemző XY kromoszómáik vannak. Az olimpiáról és annak selejtezőjéből viszont az IBA-t kizárta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, amely engedte elindulni mindkettejüket.

Az IBA vetélytársának tekinthető WB nem titkoltan arra számít, hogy a NOB-tól meg fogja kapni a hivatalos elismerést és a jövőben – így már a 2028-as Los Angeles-i olimpián – levezényelheti a boksztornát. A sportág ötkarikás viadalainak szervezését és lebonyolítását a 2021-es tokiói, majd az idei párizsi olimpián is a NOB végezte, teljesen kiiktatva az IBA-t, amelynek Umar Kremljov személyében orosz elnöke van. Utóbbi élesen szembekerült Thomas Bach NOB-elnökkel, s viszonyuk nyíltan ellenségessé fajult, miután a Nemzetközi Olimpiai Bizottság leminősítette és az el nem ismert státuszba sorolta át a Nemzetközi Bokszszövetséget. Egyúttal a NOB kilátásba helyezte, hogy a 2028-as olimpia hivatalos programjából is kiveszik az ökölvívást, az erről szóló döntés 2025-ben esedékes.

 

Legfrissebb hírek

„Egy kézzel is kivégzem” – Erdei Zsolt és Kótai Mihály szópárbajjal hangol a szombati bokszmeccsükre

Ökölvívás
Tegnap, 13:21

Tizenhat magyar bunyós utazhat Liverpoolba a vb-re

Ökölvívás
2025.08.13. 17:19

Böjte Csaba: A boksz igazi keresztény sport, hiszen jobb adni, mint kapni

Egyéb egyéni
2025.08.12. 12:41

Ökölvívás: óriáskamion Papp Lászlóval, Kokóval és a magyar bunyó többi legendájával

Ökölvívás
2025.08.05. 14:05

Fury most megint azt mondja, nem bokszol többet – nem lesz harmadik meccs Uszik ellen

Ökölvívás
2025.08.03. 12:10

Profi boksz: döntetlennel tért vissza a ringbe Manny Pacquiao

Ökölvívás
2025.07.20. 09:02

Kovács István: Kapja vissza a régi fényét a magyar boksz!

Ökölvívás
2025.07.20. 07:54

Magyar bokszoló még nem kapott olyan lehetőséget, mint Veres Roland

Ökölvívás
2025.07.09. 17:31
Ezek is érdekelhetik