Iksz a Leipzig–Gladbach rangadón – élen marad a Bayern!

M. G.M. G.
2020.02.01. 18:27
Nkunku (balra) óriási góllal mentett pontot az RBL-nek (Fotó: AFP)
A német labdarúgó Bundesliga 20. fordulójának rangadóján a Gulácsi Péterrel a kapuban felálló RB Leipzig hazai pályán 0–2-ről felállva 2–2-es döntetlent játszott a Borussia Mönchengladbachhal. Az első félidőben a vendégek sokkal jobban futballoztak, ám a másodikban megfogyatkoztak, és nem bírták ki a lipcseiek nyomását. A döntetlennek köszönhetően a fordulót a Bayern München zárja az élen.

A 20. forduló legnagyobb érdeklődéssel várt mérkőzését úgy kezdte a Leipzig, hogy tisztában volt vele: csak győzelemmel veheti vissza a vezetést a délután Mainzban nyerő Bayern Münchentől. Bő negyvenöt perccel később döbbenten néztek a hazai drukkerek – a Mönchengladbach az első félidőben gyakorlatilag felmosta a pályát a lipcseiekkel.

Marco Rose taktikája tökéletesen működött, mivel csapata tökéletesen megvalósította azt: a szünetig szinte momentuma sem volt a Leipzignak, a Gladbach támadásai viszont rendre veszélyt jelentettek. Gulácsi Péternek már az 5. percben be kellett mutatnia egy dupla védést, és bár hamarosan jött egy hazai lehetőség, Lukas Klostermann helyzete (Yann Sommer védett) volt az egyetlen említésre méltó lipcsei sansz.

A vendégek sokáig „csak” irányítottak, majd a 24. percben csodaszépen kijátszott akció végén Alassane Pléa lövésével vezetést is szereztek (0–1) – teljesen megérdemelten. A Gladbach lendületét az sem lassította, hogy fejsérülés miatt le kellett cserélni a világbajnok Christoph Kramert, a vendégek a szünetig kihagytak még pár helyzetet, de így is kétgólos vezetéssel mehettek szünetre.

A 35. percben tudniillik egy remek letámadással súlyos hibába kergették saját térfelén a Leipziget, Jonas Hofmann előbb a jobbjára cselezett, majd kilőtte a Pléa góljánál már „bevált” bal alsót (0–2). Nem csoda, hogy a félidő előtt egy újabb vendéglehetőség után Gulácsi emelt hangon „rakott rendet” a hátsó sorban.

Julian Nagelsmann szemszögéből nem is elsősorban az eredmény lehetett lehangoló, hanem a játék – nem ahhoz szokott hozzá az RBL trénere, hogy csapata alárendelt szerepbe kényszerül. Cserélt is kettőt, csatárokat hozott be: Emil Forsberg és Nordi Mukiele helyére Patrick Schicket és Yussuf Poulsent vezényelte pályára. Hamar meglett az eredménye: az 50. percben egy felívelés után Yann Sommer kilépett, de hiába szedte le a labdát, átesett Denis Zakarián. A földre érve kiejtette a labdát, pont Schick elé, aki a hálóba gurított – egészen bizarr találat (1–2)!

A 60. percben jött még egy bizarr jelenet: a kontrára induló Pléa reklamált szabadrúgást hevesen, ezért kapott egy sárga lapot Tobias Stielertől, majd rálegyintett a játékvezetőre, oda is szólt valamit, így rögtön megkapta a második sárgát és a pirosat is – emberhátrányba került a Mönchengladbach! Mondjuk, ritkán látott szigorú ítélet volt, nem csoda, hogy a következő percekben puskaporos volt a levegő, a vendégek minden ítéletnél „lázadtak”.

Amikor a Gladbach-játékosok lehiggadtak, egyből magabiztosabban tartották a minimális előnyt, de így is izzadhattak bőven: a Bundesligában most bemutatkozó Dani Olmo kétszer is veszélyeztetett, egyszer Sommer hárított, egyszer a kapufa. Így sem bírták ki azonban: a 89. percben Christopher Nkunku balról iszonyatosan nagy gólt lőtt, az RB Leipzig 0–2-ről felállt, és 2–2-re mentette a mérkőzést! A döntetlennel viszont a Bayern München maradt a tabella élén, jövő vasárnap pedig jöhet a müncheniek rangadója a lipcseiekkel – újabb csúcsrangadó, az első a második ellen!

NÉMET BUNDESLIGA
20. FORDULÓ

RB Leipzig–Mönchengladbach 2–2 (Schick 50., Nkunku 89., ill. Pléa 24., J. Hofmann 35.)
KORÁBBAN
Augsburg–Werder Bremen 2–1
(Niederlechner 67., Vargas 82., ill. Jedvaj 23. – öngól)
Borussia Dortmund–Union Berlin 5–0 (Sancho 13., Haaland 18., 76., Reus 68. – 11-esből, Witsel 70.)
Düsseldorf–Frankfurt 1–1 (Ayhan 78., ill. Chandler 93.)
Hoffenheim–Leverkusen 2–1 (Kramaric 23., Skov 65., ill. M. Diaby 11.)
Mainz–Bayern München 1–3 (St. Juste 45., ill. Lewandowski 8., Th. Müller 14., T. Alcántara 26.)