Szoboszlai és Silva beállt – jöttek a gólok, és nyert a Leipzig

BALÁZS DÁVIDBALÁZS DÁVID
2021.10.02. 18:15
Szoboszlai beállítása is kellett a lipcseiek győzelméhez (Fotó: Getty Images)
A német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Bundesliga) 7. fordulójában az RB Leipzig hazai pályán 3–0-ra nyert a Bochum ellen.

NÉMET BUNDESLIGA
7. FORDULÓ
RB LEIPZIG–BOCHUM 3–0 (0–0)

Lipcse, Red Bull Aréna. Vezette: Hartmann
RB LEIPZIG: Gulácsi – Klostermann, Simakan (Laimer, 79.), Gvardiol – Adams, Haidara, Kampl (Moriba, 79.), Angelino (Mukiele, 61.) – Nkunku, Forsberg (Szoboszlai, 69.) – Poulsen (André Silva, 69.). Vezetőedző: Jesse Marsch
BOCHUM: Riemann – Bockhorn, Masovics, Bella-Kotchap, Soares – Losilla, Tesche (Osterhage, 82.) – Antwi-Adjei (Lowen, 78.), Rexhbecaj (Pantovics, 77.), Holtmann (Polter, 73.) – Aszano (Blum, 77.). Vezetőedző: Thomas Reis
Gólszerző: André Silva (70.), Nkunku (73., 79.)

Remekül kezdte a mérkőzést az RB Leipzig, amely sorban dolgozta ki a lehetőségeket. A 4. percben úgy tűnt, máris tizenegyeshez jut, de a játékvezető visszavonta az ítéletét. A lipcseiek az első játékrészben tíz gólszerzési kísérletből négyszer találták el a vendégkaput, a vezetés megszerzéséhez viszont ez sem volt elég. A Bochum háromszor próbálkozott, egyszer volt pontos, akkor Gulácsi védett.

Willi Orbán a Kicker információi szerint influenzás megbetegedés miatt nem lehetett a Leipzig keretének tagja ezen az estén, míg Novothny Soma a Bochumban nem szerepelt a meccskeretben.

Hiába volt több ziccerük is a hazaiaknak, a fordulás után kiegyenlítődött a játék. Aztán 69. percben kettőt cserélt a Leipzig: Szoboszlai Dominik és André Silva állt be, s egy percen belül előnyhöz juttatták a lipcseieket. A magyar válogatott játékos szögletére érkezett remek ütemben Silva, aki közelről, fejjel vette be a kaput (1–0).

Pár perccel később ismét Silva került a középpontba: a portugál támadó ugratta ki Christopher Nkunkut, aki elegánsan fejezte be az akciót (2–0).

Öt perccel később Nkunkut újból szöktették a társak, a 23 éves francia csatár pedig ezúttal is a kapus feje felett értékesítette a ziccert (3–0).

A Leipzig végül magabiztosan nyert, és megkezdte a felzárkózást.

TOVÁBBI MÉRKŐZÉSEK
Borussia Dortmund–Augsburg 2–1 (Guerreiro 10. – 11-esből, Brandt 51., ill. Zeqiri 35.)
Hertha BSC–Freiburg 1–2 (Piatek 70., ill. Lienhart 17., Petersen 78.)
VfB Stuttgart–Hoffenheim 3–1 (M. Kempf 18., Mavropanosz 60., Massimo 81., ill. J. Larsen 84.)
Wolfsburg–Mönchengladbach 1–3 (Waldschmidt 25., ill. Embolo 5., Hofmann 7., Scally 90+5.)

PÉNTEKEN JÁTSZOTTÁK
1. FC Köln–Greuther Fürth 3–1
(S. Andersson 50., Szkiri 55., 89., ill. Meyerhöfer 7.)

Köszönjük a figyelmet!

90+1. PERC: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! 3–0-RA NYERT A LEIPZIG

90. perc: 1 perc a ráadás.

85. perc: Ugyan lesről lépett ki a vendégek támadója, Gulácsi szépen védett a lövésnél.

82. perc: Tesche le, Osterhage be.

80. perc: Tesce is „besárgult”.

79. perc: Kampl és Simakan le, Moriba és Laimer be.

Nkunku kapott ismét remek labdát, és a rosszul kimozduló kapus fölött elegánsan emelt a kapuba.

79. PERC: GÓL – NKUNKU ISMÉT BETALÁL! 3–0

78. perc: Holtmann, Aszano, Antwi-Adjei le és Rexhbecaj le, Polter, Blum, Pantovics és Lowen be.

André Silva ugratta ki Nkunkut, aki higgadtan, alápörgetve lőtt a kapuba.

73. PERC: GÓL – NKUNKU MEGDUPLÁZTA A LIPCSEIEK ELŐNYÉT! 2–0

Szoboszlai Dominik szögletére érkezett André Silva, aki közelről fejelte a labdát a kapuba.

70. PERC: GÓL – SZOBOSZLAI BEÁLLT ÉS EGYBŐL GÓLPASSZT ADOTT! 1–0

69. PERC:SZOBOSZLAI ÉS ANDRÉ SILVA BE, Forsberg és Poulsen le.

65. perc: A lipcsei védők együttes erővel állították meg a kapura törő Bochum-támadót.

63. perc: Gulácsi kirúgásaiban mindig benne van a veszély, de ezt egyelőre még nem tudta kamatoztatni a Leipzig.

61. perc: Angelino le, Mukiele be.

60. perc: Gulácsi húzott le ismét egy labdát, majd indított, de veszély nem alakult ki. Nkunku szabálytalankodott, amit nehezményeztek a vendégek.

59. perc: Nkunku esett el a tizenhatoson belül, de nincs büntető.

58. perc: Villan a sárga lap, Angelino kapja. Késve csúszott be.

57. perc: Egy ígéretes lipcsei kontra halt el a vendégek kapuja előtt.

54. perc: A második félidő eddig kiegyenlített.

50. perc: Távoli Bochum-szabadrúgás nem okozott veszélyt, ismét Gulácsi kezéből folytatódhat a játék.

48. perc: Gulácsi kezében köt ki egy beadás.

46. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

Nem volt csere a szünetben.

A Leipzig tíz gólszerzési kísérletből négyszer találta el a vendégkaput, a vezetés megszerzéséhez viszont ez sem volt elég. A Bochum háromszor próbálkozott, egyszer volt pontos, akkor Gulácsi védett.

Willi Orbán a Kicker információi szerint influenzás megbetegedés miatt nem lehet a Leipzig keretének tagja ezen az estén.

SZÜNET!

45+3. perc: Vége az első félidőnek!

Két perc a tervezett ráadás!

45. perc: Most Antwi-Adjei ugrik ki a védők közül egy jó 40 méteres, 16-oson belülre ívelt labdát üldözve, Gulácsi azonban szintén jól jön ki a kapujából és felszedi azt a bochumi elől.

43. perc: Poulsen kap nagyszerű indítást, befut a védők mögé, a 16-os vonalában akrobatikus mozdulattal átveszi, de a kapujából kimozduló Riemann jó 14 méterre attól elcsípi a dán támadó lábáról elpattanó labdát.

40. perc: Poulsen balról érkező labdájára a menteni igyekvő Danilo Soares érkezik a legveszélyesebben, szerencséjére végül nem ér bele a labdába, mert alighanem a bal kapufa belső éle mellé sodorta volna.

A Bochum egyre bátrabban támad le, már a Leipzig saját tizenhatosánál próbál zavart kelteni a vendégcsapat a labdakihozataloknál.

37. perc: Poulsen próbálkozott meg egy kapura lövéssel, de nem volt jó a kísérlete.

36. perc: Kampl adja el a labdát a saját tizenhatosa előterében, Rexhbecaj Losillát játssza meg, aki 14 méterről, kissé jobbról a hosszú felső mellé lő!

35. perc: Rexhbecaj jobbról érkező beadása száll az ötös bal csücske felé, Gulácsi egy pillanatra kimozdul, aztán visszatáncol, végül nem is kell játékba avatkoznia, mert Simakan és Klostermann együttes erővel, fejjel tisztázni tudnak.

31. perc: Antwi-Adjei fut el a jobb szélen, a szóló végén laposan centerez, de a második hullámban érkező Bochum-játékosok helyett csak lipcseieket talál középen a labdája.

29. perc: MEKKORA LEHETŐSÉG?! Kampl végez el gyorsan egy szabadrúgást a felezővonal magasságából, a lapos mélységi indításra remek ütemben startol rá Nkunku, a 16-oson belül átveszi, kettőt igazít, felnéz, majd megcélozza a hosszú alsót, a kivetődő Riemann óriási bravúrral véd! Középen Poulsen kap dührohamot, ha a francia támadó elé passzolt volna, az ajtó-ablak ziccer.

27. perc: Angelinho harcias a bal szélen, éles szögből beadja, a hosszúnál Poulsen érkezik üresen, felugrik, fejel, de bő egy méterrel a bal kapufa mellé bólintja a labdát.

20. perc: Eddig 55 százalékban birtokolta a labdát a Leipzig.

17. perc: Poulsen fejese centikkel kerülte el a kaput.

11. perc: Forsberg lövése után hatalmasat véd a kapus.

9. perc: Eddig nagy fölényben játszik a Leipzig.

6. perc: Nincs tizenegyes! A játékvezető visszavonta ítéletét.

4. perc: Tizenegyeset rúghat a Leipzig!

1. PERC: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

ELŐZMÉNYEK

A hétközi BL-pofon után a Bochum ellen javíthat a korábbi önmagát csak kereső RB Leipzig a német labdarúgó-bajnokságban.

Vissza a normál kerékvágásba. Ez lett volna a keddi, FC Bruges elleni BL-meccs célja. Nevezetesen, hogy az idényt pocsékul kezdő RB Leipzig hazai pályán visszataláljon a helyes útra, és a belga együttes legyőzésével BL-csoportjában is megszerezze első pontjait (annál is inkább, mert a soron következő két meccsen a PSG vár rá). Mivel Christopher Nkunku már az ötödik percben megszerezte a vezetést, minden adva volt, hogy a Gulácsi Pétert, Willi Orbánt és Szoboszlai Dominikot foglalkoztató csapat nyugodtan futballozzon, megtalálja a saját játékát és várjon a vetélytárs hibáira. Ehhez képest már az első félidőben minden összeomlott, a belga együttes gyakorlatilag átrohant a középpályán, és akkor került a rendezetlen és szétzilált védelem mögé, amikor kedve tartotta. A második fél­időben csak meddő mezőnyfölényre futotta a lipcseiek erejéből, egyenlítésre nem, így továbbra is ott lebeg a kérdés a Red Bull-család európai ékköve felett: biztos-e, hogy Jesse Marsch a megfelelő szakember a vezetőedzői posztra.

„A vereség másnapján szabadnapot kaptak a játékosok, utána pedig hosszasan beszélgettünk
– mondta a pénteki sajtótájékoztatón a 47 esztendős amerikai edző. – Jól kezdtük a meccset, de nem követtük a tervet. Ha megszereztük a labdát, túl hamar elvesztettük, hiányzott a higgadtság a játékunkból. A második félidőben irányítottunk, az történt a pályán, amit szerettünk volna, de sajnos nem tudtunk egyenlíteni. A játékosokra viszont egy rossz szavam sem lehet. Hisznek az elképzeléseimben, a stílusban, amit játszani akarunk. A pályán mindent beleadnak, ennek előbb-utóbb az eredményekben is meg kell mutatkoznia.”

A Bochum (Novothny Soma együttese) elleni bajnokin kiderülhet, hogy az utóbbi hetekben egyik pofont a másik után kapó futballisták valóban hisznek-e az amerikai vezetőedző által preferált, elképesztően magas és intenzív letámadásra épülő futballban. A keret legértékesebb játékosa, Dani Olmo mindenesetre még nem segíthet társainak, a spanyol válogatott támadó jobb combjában kisebb izomszakadást mutattak ki a vizsgálatok, a német válogatott hátvéd, Marcel Halstenberg pedig leghamarabb novemberben lesz bevethető.

„A Bochum tudja, hogyan kell lezárni a területet, és azt is, hogyan helyezze nyomás alá a labdát birtokló játékost – folytatta Jesse Marsch. – Emellett a szöglet- és szabadrúgások után is gyakran kerül helyzetbe, na és persze ott van a lélektani tényező. A vendégek gondolhatják úgy, hogy akkor találkoznak velünk, amikor keressük önmagunkat. Hazai pályán ugyanakkor nem is lehet más a célunk, mint jó futballal és győzelemmel elmenni a válogatott szünetre. A játékosok tudják, mire számíthatnak az ellenféltől, a három pont pedig minden szempontból sokat segítene rajtunk.”

Az RB Leipzig és a Bochum legutóbb februárban csapott össze, akkor a Német Kupában a Gulácsival és Willi Orbánnal felálló lipcseiek 4–0-ra nyertek. 2014 és 2016 között négyszer játszottak egymással a német másodoszályban, valamennyin a Leipzig győzött. Meglepetés lenne, ha a Bochum ma megszakítaná ezt a rossz sorozatát.

Szoboszlai Dominik ma a kispadon kapott helyet (Fotó: Getty Images)

Szoboszlai Dominik

Szoboszlai Dominik a bajnokság hivatalos oldalának adott interjút, amelyben szót ejtett súlyos sérüléséről, céljairól, valamint elmondta, hogy nem szeretné Puskás Ferenchez hasonlítani magát. A 20 éves játékos most sem úszhatta meg a norvég szupertehetséget, Erling Haalandot érintő kérdést sem.

Szoboszlai Dominiknak makacs sérülése miatt több mint fél évet kellett várnia, mielőtt bemutatkozhatott volna az RB Leipzig színeiben, amely 2021 januárjában szerződtette. A magyar válogatott középpályásának debütálása jól sikerült, hiszen alig több mint két perccel a becserélését követően gólt szerzett a másodosztályú Sandhausennel szemben a 4–0-ra megnyert idegenbeli Német Kupa-mérkőzésen.

„A sérülésem alatt megtanultam, nincs annál fontosabb, hogy vigyázz a testedre, mert enélkül nem leszel képes elérni azt, amit akarsz – mondta a Bundesliga hivatalos oldalának a 20 esztendős Szoboszlai.Visszatérésem után a legörömtelibb élményem az volt, amikor gólt szereztem a Német Kupában. Előtte nyolc hónapig nem játszottam tétmérkőzésen.”

Lothar Matthäus korábban Puskás Ferenchez hasonlította a fiatal tehetséget, aki megtiszteltetésnek veszi a legendás labdarúgó szavait, de szeretné a saját útját bejárni.

„Hálás vagyok Matthäusnak, kiskorom óta keményen hajtok azért, hogy elérjem ezt. Ugyanakkor nem szeretném Puskáshoz hasonlítani magam. Kimagasló játékos volt, igazi legendának számít Magyarországon, mindennél jobban tisztelem, azonban hozzá hasonlóan én is a saját utamat szeretném bejárni.”

A Bundesligában az augusztus legjobb újoncának választott középpályás a céljairól is beszélt, valamint az Erling Haaland és közte lévő kapcsolatról is, amelyről többször is pozitívan nyilatkozott, ám korábban megjegyezte, nem érti, miért kapja meg mindig ezt a kérdést.

„Régebben is elmondtam, hogy a legnagyobb célom megnyerni a Bajnokok Ligáját, továbbá telt házas stadionokban, hetvenezer ember előtt játszani a válogatottban.”

„Amikor csatlakoztam a Salzburghoz, tudtam, hogy nehéz lesz beilleszkedni, mivel a többiek hiába voltak segítőkészek, már ismerték egymást. Amikor Haaland csatlakozott hozzánk, azt gondoltam, tudom, milyen nehéz ez a szituáció, így segítettem neki mindenben. Együtt mentünk mindenhová, jó barátok lettünk. Én segítettem neki megismerkedni a csapattársakkal, míg ő segített fejleszteni az angoltudásomat.”

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ RB LEIPZIG–VFL BOCHUM LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!