Mbappé mattolta a horvátokat, sima portugál siker

RUSZNÁK GYÖRGYRUSZNÁK GYÖRGY
2020.10.14. 20:31
Mbappé megint jókor érkezett, győzött Franciaország (Fotó: AFP)
A Nemzetek Ligája A-ligájának 3. csoportjában a világbajnok Franciaország remekül kezdett döntőbeli ellenfele otthonában, és Griezmann révén hamar megszerezte a vezetést. A horvátok sokáig nem találták a ritmust, de aztán összeszedték magukat, és kiegyenlítettek. A slusszpoén azonban a franciáké lett, mert Mbappé szinte a semmiből a győztes gólt is megszerezte. A csoport másik találkozóján a portugálok 3–0-ra nyertek a pont nélkül álló svédek ellen.

NEMZETEK LIGÁJA
4. FORDULÓ
A-DIVÍZIÓ
3. CSOPORT
Horvátország–Franciaország 1–2(0–1)
Zágráb,
Maksimir Stadion, 7000 néző. Vezette: Kuipers (holland)
HORVÁTORSZÁG: Livakovic – Uremovic, Lovren, D. Vida, Barisic – Badelj (Kovacic, a szünetben), Modric – Pasalic (Brekalo, a szünetben), Vlasic (Kramaric, 80.), Perisic (Bradaric, 78.) – Petkovic (Budimir, 61.). Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
FRANCIAORSZÁG: Lloris – Mendy, Varane, Lenglet, Digne (L. Hernández, 83.) – Tolisso (Camavinga, 63.), Nzonzi, Rabiot (Pogba, 74.) – Griezmann (Giroud, 83.) – Mbappé, Martial (Coman, 63.). Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
Gólszerző: Vlasic (65.), ill.Griezmann (8.), Mbappé (79.)

A csoport másik mérkőzésén
Portugália–Svédország 3–0 (Bernardo Silva 21., Diogo Jota 44., 72.)

Rövid időn belül kétszer is megmérkőzhetett egymással a legutóbbi világbajnokság két döntőse, Horvátország és Franciaország, mindkétszer az utóbbi sikerével. A Nemzetek Ligája A-ligájának 3. csoportjában a roppant erős franciák ellen óvatosan reménykedtek a horvátok a meccs előtt, de ehhez képest az első negyedórában olyan ijedt nyuszikként szaladgáltak a zágrábi Maksimir gyepén, hogy szövetségi kapitányuk, Zlatko Dalic széttárt kézzel, értetlenül figyelte az eseményeket. Főleg az nem tetszett neki, hogy egy nagy védelmi hiba miatt már a 8. percben vezetést szerzett Franciaország Griezmann óriási lövésével. 0–1

Portugália–Svédország 3–0

Svédország tragikusan kezdte a Nemzetek Ligája-szereplését, sorozatban három mérkőzésen is vereséget szenvedett – ezen próbált meg javítani a koronavírus-fertőzött Cristiano Ronaldót nélkülöző Portugália ellen.

A svéd álmok hamar szertefoszlottak: az első félidő 21. percében Diogo Jota átadására Bernardo Silva érkezett, és lőtt a kapu bal oldalába. 1–0

A félidő végéhez közeledve, a 44. percben már kettővel vezettek a luzitánok: Joao Cancelo beívelését követően Jota csapott le a labdára, és kapuba vágta. 2–0

Svédország hiába támadott, egy klasszis megmozdulás nyomán újabb gólt kapott: Jota remek szólót bemutatva jutott keresztül a svéd védelmen, a bal alsó sarokba tartó lövését pedig Olsen nem tudta hárítani. 3–0

Nem sokkal később Mbappé vagy éppen Martial szerezhetett volna gólt, de elügyetlenkedték a lehetőségeket. A horvátoknak nagyjából fél óra kellett, hogy magukhoz térjenek, de akkor majdnem sikerült az egyenlítés. A 30. percben ugyanis Pasalic lőhetett 3 méterről, Lloris azonban óriási bravúrral védett. A félidő hátralévő része kiegyenlített játékot hozott, még a legvégén Lenglet fejelt centiméterekkel mellé, és a meccs képe alapján megérdemelten vezettek a vendégek.

A második félidőben bent maradt az öltözőben a francia csapat, a horvátok rendkívül nagy elánnal hajtottak az egyenlítésért. A vendégek valahogy nem tudtak kellőképpen felpörögni, és ennek eredményeképp meg is született a horvát egyenlítés a 65. percben. Vlasic észrevette a lehetőséget a tizenhatoson belül, és remek lövéssel juttatta a kapu jobb oldalába a labdát. 1–1

Deschamps dühöngött, és nagyobb intenzitásra sarkallta a fiait, miközben a horvátok vérszemet kaptak, mert úgy érezték, felcsillant előttük a vezetés megszerzésének lehetősége. De ezúttal is kiderült, hogy miért Franciaország a világbajnok. Szinte előzmények nélkül újra vezetést szereztek a vendégek a 79. percben, amikor Digne parádés bal oldali beadására egyedül érkezett Mbappé, és 4 méterről a hálóba gurított. 1–2

A hátralévő időben a franciák már tartották az eredményt, így a vb-döntővel együtt háromszor egymás után is legyőzték Horvátországot.

1. Portugália4319–1+810
2. Franciaország4317–3+410
3. Horvátország4136–11–53
4. Svédország441–8–70

ESEMÉNYEK

MÁSODIK FÉLIDŐ

90+6. perc: Vége a meccsnek, ezúttal is Franciaország győzött. 1–2
90+2. perc: Lovren is kapott egy sárgát, ő Giroud-t rántotta le.
90+1. perc: Pogba kapott sárgát lerántásért.
91. perc: Kramaric került helyzetbe, és 8 méterről elég gyengén, középre lőtt, ezt meg Lloris megfogta.
86. perc: Kovacic került helyzetbe, de lapos lövését remekül védte Lloris.
85. perc:
Pont akkor jött a francia gól, szinte a semmiből, amikor a horvátok fellelkesedtek, és felcsillant előttük az egyenlítés lehetősége...
83. perc: Két francia csere, Griezmann helyett Giroud, Digne helyett L.Hernández a pályán.
80. perc: Gyorsan cseréltek is a horvátok, Vlasic helyett Kramaric jött, hátha betalál.
79. perc: GÓÓÓÓL! ÚJRA VEZET FRANCIAORSZÁG! Elképesztő, mennyire egyedül hagyták a tizenhatoson belül Mbappét, aki 4 méterről könnyen lőtt ha hálóba. Remek volt a beadás is, hiszen Digne ámulatba ejtően adott be balról. 1–2
78. perc: Horvát csere, Perisic helyén Bradaric folytatja.
74. perc: Újabb francia csere, Rabiot helyett Pogba a pályán.
69. perc: Most Deschamps nem érti a helyzetet, hangosan kiabálva osztja az utasításokat.
69. perc: Brekalo vállalt el egy lövést 18 méterről, de nagyon magasan fölé ment a labda.
65. perc: Jól belealudtak a meccsbe a franciák... Megjött a közönség hangja.
65. perc: GÓÓÓL! EGYENLÍTETT HORVÁTORSZÁG! Brekalo játszott a tizenhatoson belül a mellette álló Vlasic elé, aki 13 méterről remekül, ütemtelenül lőtte ki a kapu jobb oldalát. 1–1
63. perc: Cseréltek a franciák is, Martial helyett Coman, Tolisso helyett Camavinga játszik tovább.
61. perc: Újabb horvát csere, Petkovic helyett Budimir a pályán.
60. perc: A franciák visszahúzódtak a saját térfelükre, a gyors ellentámadásaikban bíznak.
57. perc: Uremovic kapott sárgát, mert veszélyesen ütközött a levegőben Digne-nyel.
53. perc:Vlasic tűzte rá 19 méterről, Lloris rajta volt a labdán, de nem ért hozzá, látta, hogy mellé fog menni.
46. perc: A szünetben kettőt cseréltek a horvátok, Pasalic helyére Brekalo, Badelj helyére Kovacic érkezett.

46. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

45. perc: Vége az első félidőnek, vezet Franciaország. 0–1
45. perc:
Bal oldali Griezmann-beadás után Lenglet 6 méterről alig fejelt a jobb alsó mellé.
43. perc: Martial rendbe jött, Petkovic viszont szomorú volt, hogy nem kapott szabadrúgást a francia tizenhatos előteréből történt ütközés után.
41. perc: Martial került a földre, és nagyon fogta a lábát Vlasic belépője után.
36. perc: Kezezést reklamáltak a hazaiak, de Kuipers nem látott okot, hogy tizenegyest adjon.
34. perc:
Horvátország most már egyértelműen magához tért, kiegyenlítődött a küzdelem.
31. perc: Vlasic huppant a földre a francia tizenhatoson belül, de Tolisso teljesen tisztán szerelte.
30. perc: Óriási horvát helyzet! Pasalic keveredett oda a francia kapu elé, és közelről Llorist találta el. Elképesztő, mit védett a francia kapus!
28. perc: Érdekes, hogy Antoine Griezmann a két csapat legutóbbi három találkozóján egyaránt betalált a horvátoknak.
28. perc: Egyelőre a franciák nagy meggyőzőek, de azért még sok van hátra ebből a meccsből.
25. perc: Perisic végezte el a szabadrúgást, és jobbal nem is sokkal lőtt a bal fölső fölé.
25. perc: Petkovic esett össze 23 méterre a francia kaputól, ebben azért Lenglet is segített neki.
20. perc: Horvát lehetőség! Lovren fejelhetett 6 méterről, de elméretezte, fölément a labda.
19. perc: Martial méltatlankodott magában, úgy vélte, Vida szabálytalanul szerelte a tizenhatoson belül, de a bíró jelezte, inkább keljen fel a földről. Pedig egyértelmű tizenegyesnek tűnt a dolog, hiszen Vida a karjánál fogva rántotta le Martialt.
16. perc: Zlatko Dalic karját széttárva álldogál a kispad mellett, egyáltalán nem tetszik neki, amit lát.
15. perc: Akár kettő is lehetett volna! Martial kapott nagy labdát, de éles szögből nem rúgta rá, inkább visszagurított az érkező Mbappénak, aki 7 méterről, ajtó-ablak helyzetből a bal alsó mellé gurított.
14. perc: Hétezer néző biztatja a horvátokat, de egyelőre a felezővonalat is alig tudják átlépni a hazaiak.
12. perc: Óriási lehetőséget packáztak el a franciák. Hárman indultak egy horvát védőre, de túlkombinálták.
8. perc: GÓÓÓÓL! VEZET FRANCIAORSZÁG! Ez gyors volt. Mendy ment el a jobb oldalon, felnézett, középre gurított, Vidáról Griezmann elé pattant a labda, aki 9 méterről, ballal, óriási gólt lőtt. A labda a lécről vágódott a hálóba. 0–1
7. perc:
Jobb oldali francia szöglet után a hátrahúzódó Petkovic fejelte ki a labdát a veszélyzónából.
5. perc: Vlasic rántotta le Mendyt a francia térfél közepe táján, kapott érte egy sárgát.
5. perc: Digne gyalulta le Uremovicot egy sárgáért.
4. perc: Griezmann jobb oldali szögletét fejelték ki a hazai védők.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés. A horvátok piros-fehér kockás mezben és fehér nadrágban, a franciák tiszta kékben játszanak.

ELŐZMÉNYEK

„Az utóbbi három hónapban új dolgokat próbáltunk ki, új kombinációkat, hogy minél több kérdésünkre választ találjunk az Eb-felkészülés előtt. Néhányra ezek közül már az utóbbi meccseken is választ kaptunk” – fogta rövidre a francia szövetségi kapitány, Didier Deschamps.

„A világbajnok látogat hozzánk, a világ legjobb csapata. De mi nyerni szeretnénk, még akkor is, ha ez lesz a legnehezebb meccsünk ebben a sorozatban. Nem szabad hibáznunk, mert a franciák minden hibát kegyetlenül büntetnek. Figyelmesebben kell játszanunk, mint a svédek ellen, több fegyelemre lesz szükség. De nem félünk, miért is tennénk? Hazai pályán játszunk. Kicsit fáradtan ugyan, de ők is azok. A legjobb, ha élvezzük a játékot” – nyilatkozta a meccs előtt a horvátok szövetségi kapitánya, Zlatko Dalic.

Az első körben Franciaország hazai pályán, a „vébédöntő visszavágóján” 4–2-re győzött. Most újra találkoznak, de az esélyes most is a világbajnok.